Connect with us

Svijet

OVO SU NAJBEZBJEDNIJA MJESTA ako izbije Treći svjetski rat – sva su daleko od nas

U svakom scenariju koji predviđa “Treći svetski rat” postoje izrazito neutralne zemlje koje bi mogle da budu pošteđene. Ove nacije takođe karakteriše njihova geografska udaljenost, a bogati resursi čine ih idealnim odredištima za prevladavanje globalnih sukoba.
Atmosfera na planeti nikad napetija, čak i među zemljama u kojima nema neke drame. Tako Skandinavci dobijaju listu namirnica za slučaj rata, a Times of India objavljuje listu zemalja u koje se treba seliti ako želimo da nas zaobiđe „Treći svetski“… Nije neko iznenađenje da su prilično daleke i nedostupne, posebno iz naših krajeva.

Antarktik

Iako nije država, Antarktik, najjužniji kontinent, ima obezbeđeno mesto na svim listama ovog tipa, zbog svoje ekstremne izolacije. Poznat po pejzažima koji oduzimaju dah i ledenim terenima, nije baš mesto koje bi mnogi zvali domom, ali ima i takvih – pročitajte priču lika koji je dao otkaz, ostavio sve i otišao na Antarktik.

Fidži

Fidži je izolovana ostrvska država u prostranom Tihom okeanu, koja se drži mirne spoljne politike. Stanovništvo živi skromno, a njegove zelene šume, mineralni izvori i bogata ribarska područja čine Fidži privlačnim utočištem usred globalne neizvesnosti.

Island

Island je stalno na vrhu liste Globalnog indeksa mira. Sa obilnim rezervama slatke vode, obnovljivom energijom i morskim resursima, Island postiže samodovoljnost, tako da uopšte ne mora da se oslanja na druge zemlje za osnovne resurse. Uostalom, tamo se nalazi i najusamljenija kuća na svetu za koju se priča da je utočište u slučaju apokalipse.

Grenland

Dok Danska, kao deo Evropske unije i NATO-a, može biti na udaru u slučaju izbijanja rata u Evropi, Grenland, autonomna konstitutivna zemlja, ostaje strateški udaljen i politički nesvrstan. Njegovi udaljeni, planinski tereni čine ga povoljnom lokacijom za bekstvo od ostatka sveta.

Novi Zeland

Novi Zeland, sa svojom stabilnom demokratijom i istorijom bez ratnih sukoba, predstavlja još jednu skrivenu i razvijenu naciju. Sa plodnim zemljištem, čistom vodom i sposobnošću da proizvodi sopstvenu hranu, planinski tereni Novog Zelanda nude prirodna skloništa pred potencijalnom invazijom.

Butan

Okružen Himalajima, Butan pruža odlično utočište, ušuškan i sakriven od potencijalnih pretnji. Sa posvećenošću spoljnoj nezavisnosti i pažljivim izbegavanjem diplomatskih zapleta, Butan svakako nije logična meta za invaziju.

Irska

Uprkos svojoj blizini potencijalnog sukoba u Engleskoj, Irska održava potpuno nezavisnu spoljnu politiku i uzdržava se od članstva u NATO-u. Vojno je neutralna, tako da bi eventualni sukob mogao da je zaobiđe.

Švajcarska

Švajcarska, poznata po svojoj političkoj neutralnosti, ima planinski teren, bez izlaza na more i brojna nuklearna skloništa. Čak i ako bi tamo sletele nuklearne bombe, švajcarsko stanovništvo je dobro zaštićeno bunkerima i okruženo planinama, stvarajući odbranu od susednih zemalja. Inače, Švajcarska baš želi da privuče nove stanovnike – plaća ljudima da se dosele, ali uz određene uslove.

Indonezija

Uvrštavanje Indonezije na ovu listu proizilazi iz njene tradicionalno neutralne pozicije o globalnim političkim pitanjima, oličene u „slobodnoj i aktivnoj“ spoljnoj politici. Zemlja se fokusira na nezavisnu akciju u međunarodnim poslovima i posvećena je negovanju globalnog mira.

Tuvalu

Unutar ogromnih prostranstava Tihog okeana, Tuvalu je izuzetno povučena i politički nesvrstana nacija. Mala populacija i zanemarljivi resursi ne daju nikakav podsticaj velikim zemljama uključenim u svetski rat da ciljaju Tuvalu. Jedinstveno samodovoljni, tamo proizvode sopstvenu hranu i potrepštine, obezbeđujući svoju nezavisnost i verovatnu izolaciju u ratnom scenariju.

(Nova) Foto: Shutterstock

Svijet

NE SVIĐA JOJ SE OKRUŽENJE! Asadova supruga Asma zatražila razvod da bi otišla u London iz Moskve

Supruga svrgnutog predsjednika Sirije Bašara al Asada, Asma, zatražila je razvod da bi otišla u London nezadovoljna uslovima boravka u Moskvi gdje je porodica zatražila azil, javlja CNN Turk.

Asma al Asad, koja ima i britansko državljanstvo, obratila se ruskim sudovima i zatražila specijalnu dozvolu da napusti Moskvu.

Međutim, tvrdi se da je zahtjev još u fazi procjene i da su Bašaru al Asadu, iako je prihvaćen njegov zahtjev za azil u Rusiji, nametnuta ozbiljna ograničenja.

Asadu je strogo zabranjeno da napušta Moskvu ili vrši bilo kakvu političku aktivnost.

Pored toga, ruske vlasti su mu zamrzle pristup imovini i finansijskim resursima.

Zahtjev za azil brata Bašara Asada, Mahira Asada, još se razmatra.

Asad se nalazi u Moskvi gdje je njemu i njegovoj porodici pružen azil, nakon bjekstva iz Sirije gdje su kontrolu preuzele sirijske pobunjeničke snage.

Asma Asad ima i britansko državljanstvo pošto je rođena u zapadnom Londonu, gdje joj roditelji još uvijek žive.

Otac joj je kardiolog, a majka je radila u Ambasadi Sirije u Londonu.

Školovala se u privatnoj školi, studirala je računarstvo na prestižnom Kraljevskom koledžu u Londonu, a kasnije je postala investiciona bankarka.

U Londonu je upoznala Bašara al Asada, koji je završio medicinu u Damasku, a u Londonu je bio na specijalizaciji iz oftalmologije.

Asma se preselila u Siriju 2000. godine kada se i udala za Asada, samo nekoliko mjeseci nakon što je na mjestu predsjednika naslijedio oca Hafeza al-Asada.

Imaju troje odrasle djece – dva sina i ćerku.

Nastavi čitati

Svijet

MOSKVA TVRDI “NATO se sprema za rat sa Rusijom”

NATO nastavlja da se priprema za oružani sukob sa Rusijom, a agresivno ponašanje Alijanse uzima se u obzir u procesu planiranja u oblasti odbrane, izjavio je zamjenik ruskog ministra spoljnih poslova Aleksandar Gruško.

„Rusija se dosljedno pridržava politike čiji je cilj sprečavanje direktnog sukoba, između ostalog i putem demonstracije naših vojnih mogućnosti. Imamo sve razloge da vjerujemo da signali koje šaljemo o mogućim posljedicama ‘odmjeravanja snaga’ sa nama stižu do druge strane. Što se tiče opšteg kursa NATO-a, on predstavlja opasnost i za Rusiju i za cjelokupnu arhitekturu globalne i regionalne bezbjednosti”, rekao je Gruško u intervjuu za „Komsomolsku pravdu”.

On je podsjetio da je Rusija dugoročno proglašena za „najznačajniju i najdirektniju prijetnju po bezbjednost saveznika”.

Po riječima Gruška, demonizujući namjere Rusije, NATO pokušava da ostvari superiornost u svim operativnim sredinama, konstantno jačajući svoje vojne kontingente u blizini ruskih granica, izvodeći vježbe koje uključuju ofanzivne operacije i razvijajući logističku infrastrukturu za brzo prebacivanje trupa, naoružanja i tehnike, prenosi Sputnjik.

„Da zaključimo – NATO se sprema za oružani sukob sa Rusijom. SAD i njihovi saveznici su odbacili naše prijedloge za jačanje vojne bezbjednosti. Agresivno ponašanje NATO-a i direktni rizici po bezbjednost Rusije, koji su povezani sa njim, uzimaju se u obzir u procesu planiranja u oblasti odbrane. Bezbjednost Rusije biće osigurana u svakom scenariju”, poručio je Gruško.

Nastavi čitati

Svijet

NJEMAČKA NASTAVLJA DA TONE! Firme razmatraju otpuštanja u auto i metalskoj industriji

Sve više njemačkih kompanija razmatra otpuštanja, posebno u auto-industriji i metalskoj industriji, zaključak je danas objavljenog izveštaja Instituta za ekonomska istraživanja IFO iz Minhena za decembar.

Indikator koji mjeri spremnost njemačkih kompanija na zapošljavanje je pao sa novembarskih 93,3 poena na 92,4 poena.

Firme su sve manje raspoložene da zaposle nove kadrove i raste udio onih koji planiraju da dijele otkaze, prokomentarisao je rukovodilac istraživanja IFO Klaus Volrabe, prenosi Tanjug.

Posebno teška situacija vlada u njemačkoj proizvodnji, konkretno u auto-industriji i metalskoj industriji, ali sektor trgovine se takođe suočava sa velikim problemima koji su pogodili i sektor usluga.

Turistička industrija Njemačke za sada i dalje otvara nova radna mjesta, dok u ugostiteljstvu planiraju otpuštanja.

Njemačka građevinska industrija je u krizi, ali za sada nema najava velikih otpuštanja. Kompanije u ovom sektoru pokušavaju da zadrže svoje postojeće radnike, objavljeno je na veb stranici IFO.

Nastavi čitati

Aktuelno