Connect with us

Društvo

ŠTRAJK U FIRMI NAČELNIKA ŠIPOVA – Ne da platu i osiguranje radnicima, NAZIVA IH NERADNICIMA

Radnici Drvne industrije Šipovo, čiji je vlasnik načelnik ove opštine Milan Kovač, već danima štrajkuju, jer im kasni plata, a doprinosi im nisu uplaćeni, kako kažu, ko zna od kada.

Kovač na sve to odgovora da su oni neradnici, koji firmu guraju u stečaj.

Prazne, hladne hale, i utučeni radnici koji uredno dolaze na posao, ali mašine ne uključuju. Štrajk je, kažu oni, jedino što im je preostalo kako bi iščupali svoje zarađene plate i natjerali poslodavca da im konačno uplati doprinose.

– Nisu nam isplaćene dvije plate, za jednu još nije prošao zakonski rok, ali jedna nam kasni. Kovač nam je otvoreno rekao da je neće uplatiti. Doprinosi nisu uplaćeni ko zna od kada, mi nemamo platne liste, u PIO nam ne daju da to provjerimo. To je katastrofa – rekao je jedan od nezadovoljnih radnika.

Platne liste ne postoje

Što se tiče zdravstvenog osiguranja, jasno im je samo da – nisu osigurani. Da li zbog neplaćenih doprinosa ili zato što možda nisu ni prijavljeni, ni sami ne znaju, tek, svaki odlazak doktoru plaćaju iz svog džepa.

Kad neko mora u bolnicu mora doslovno da moljaka za pomoć da bi platio račun.

– I to što dobijamo, kao platu, nemamo pojma kako je prikazano, jer ne dobijamo platne liste, iako bi to po zakonu bilo obavezno – kaže jedan od nezadovoljnih radnika.

Problemi su kulminirali u novembru, kada je proizvodnja obustavljena na desetak dana zbog kvara u postrojenju.

– Nakon toga je gazda od nas tražio da do 10. decembra, kada je rok za isporuku, uradimo sav planirani posao, iako je to fizički nemoguće stići. Tada je počeo da prijeti i da nam govori kako neće isplatiti platu – kaže sagovornik Srpskainfo.

Hoće ono što su zaradili

Radnici svaki dan dolaze na radna mjesta, kako bi sve bilo po zakonu.

– Sjedimo ovdje i mrznemo se, do kraja smjene. Nećemo da idemo kućama; mi na posao dolazimo, dakle ispunjavamo svoje obaveze, iako nismo plaćeni – dodaje radnik Drvne industrije Šipovo (DIŠ).

Radnici su, kažu, spremni da počnu sa radom onog momenta kad ima poslodavac uplati platu koju su zaradili u oktobru.

– Robe za rad ima, samo čekamo da upalimo mašine i da počnemo, ali hoćemo ono što smo zaradili – kaže jedan od radnika.

Kovač “prijeti” stečajem

Milan Kovač spremno odgovara: neće oni da rade, to su neradnici.

– Kad urade ono što treba da isporučimo dobavljaču dobiće plate, a onda nek štrajkuju koliko hoće – kaže Kovač.

Tvrdi da su radnici obustavili proizvodnju bez najave i to baš kada je trebalo zapeti udarnički da se završi posao za naručioca.

– U petak je trebalo da bude isplata plate, sad je pitanje šta će biti. Kupac će najvjerovatnije otkazati ugovor, firma će u stečaj, a oni neka idu kući – kategoričan je Kovač.

Upitan ko će podnijeti zahtjev za stečaj, Kovač je malo “korigovao stav”.

– Ma dobro, možda i neće biti stečaj, vidjećemo, nije firma kila kafe! Ali, ti što se bune su neradnici. I kada rade, oni umjesto norme od 400 kubika urade 150. I nije tačno da plate kasne, ova za prošli mjesec je trebalo da bude u petak. Za 21 godinu u ovoj firmi nikad nije zakasnila plata – kaže Kovač.

Ne žive od prošlosti

Radnici odgovaraju da ih ne zanima šta je bilo prije 20 godina, nego šta se dešava danas i šta će biti sutra.

– Trebalo bi da nam za koji dan isplati novembarsku platu, a ni oktobarsku nismo dobili. Nemamo platne liste, pa ne možemo tražiti izvršenje, niti možemo provjeriti kad su nam uplaćeni doprinosi – kaže jedan od štrajkača.

Tvrdi da su norme takve da ih je nemoguće postići i da poslodavac samo traži izgovor za neispunjavanje obaveza.

– Najlakše je vrijeđati radnike, optuživati ih da su neradnici, a ne platiti im zarađeno – kaže naš sagovornik.

Sindikat

Radnici nemaju kome da se obrate. Nisu se sindikalno organizovali, jer im, navodno, poslodavac to zabranjuje. Pošto nemaju svoju sindikalnu organizaciju, nisu ni članovi Saveza sindikata RS, odnosno Granskog sindikata šumarstva i prerade drveta RS.

Od predsjednika ovog Granskog sindikata, Vlade Pavlovića, nismo dobili komentar povodom štrajka u Šipovu, jer se nije javljao na telefon, a iz Saveza sindikata nam je rečeno da je “samo Pavlović ovlašten da daje izjave”, kad je u pitanju ova branša.

Radnici ne mogu da se obrate za pomoć ni opštini, jer tamo vlada upravo njihov poslodavac Milan Kovač. Pošto je većina građana Šipova glasala za njega, Kovač će i naredne 4 godine biti načelnik opštine. Kao vlasnik ili suvlasnik nekoliko preduzeća mnogim će sugrađanima biti i poslodavac!

Široj javnosti Kovač je poznat po zalaganju za izgradnju malih elektrana i izjavi da “rijeke teku bezveze”, a naročito po brutalnim verbalnim napadima na novinare i novinarke, koji su se interesovali za njegove poslove.

Štrajk i u firmi Kovačevog zeta

Štrajk je, zbog kašnjenja plata, počeo i u drugoj Kovačevoj firmi, “Čajavec Company” a.d, čiji je glavni akcionar, sa više od 90 odsto akcija, Drvna industrija Šipovo.

U firmi “Čajavec Company”, koju vezuju za Kovačevog zeta, polovina radnika štrajkuje, a polovina radi. Oni koji rade su, navodno, dobili plate.

Društvo

ZA SUTRA UPALJEN METEOALARM! Izdato upozorenje za građane Srpske

Republički hidrometeorološki zavod (RHMZ) izdao je upozorenje za petak zbog naglih vremenskih promjena koje se očekuju u Republici Srpskoj.

-U petak, 20.decembra očekuje se vjetrovito vrijeme uz jaču kišu koja će već tokom jutra preći u snijeg na planinama, a tokom dana u većini predjela osim na jugu –saopštio je RHMZ.

Očekuju se, dodaju, udari vjetra od 30 do 60 kilometara na čas, u višim predjelima na zapadu i u Hercegovini udari vjetra do 80 kilometara na čas, ponegdje na planinama i preko 90 kilometara na čas.

-Na sjeveroistoku (Semberija i Posavina) duvaće slabiji vjetar, uglavnom oko 30-50 kilometara na sat – navodi se u upozorenju RHMZ.

Očekuje se od 20 do 40 milimetara padavina, na istoku manja količina padavina uglavnom do 10 milimetara.

-Doći će do formiranja snježnog pokrivača. U nižim predjelima se očekuje uglavnom do pet centimetara snijega, na krajnjem sjeveru bez snježnog pokrivača. U brdsko-planinskim predjelima biće od 15 do 25 centimetara novog snijega. U brdsko-planinskim predjelima jak vjetar uz snježne padavine će stvarati mećave i snježne nanose – zaključuje RHMZ.

Nastavi čitati

Društvo

NAJTEŽE ŠTO RODITELJ MOŽE DOČEKATI! Majka sama podizala djecu, ONI JE DANAS ZABORAVILI!

Kako izgleda stisak ruke i lijepa riječ onih koje je rodila, zaboravila je Radojka Petrović. Kad je neko pita gdje su joj djeca, ne može da sakrije suze.

Za neke ne znam ni gdje su. Neće ni da se jave, kroz suze progovara Radojka.

Teška mladost i borba da djecu nakon razvoda izvede na pravi put, donijeli su joj još težu starost. I ruke kojima je prehranila porodicu izdale su je, pa više ne može da radi.
“Odem u grad i prosim u zadnje vrijeme, jer ne mogu da radim”, kazala je ona.

– Boli što dosađujem porodici koja je u teškoj situaciji. Iako je to moja sestra, to je tuđa kuća.

Radojka o sebi i svom zdravlju brine sama. No, njenu bol ne može da izliječi ljekar. Ni želje nisu velike, a upućene su deci.

– Makar taj telefonski poziv i da se sastanemo da progovorimo. Drugo ne tražim poručuje ona.

Radojki bi jedan poziv uljepšao dan, ali i mnogim roditeljima, da znaju da o njima misle oni kojima su život posvetili, a to je najmanje što možemo da učinimo, piše RTCG.

Nastavi čitati

Društvo

DANAS JE SVETI NIKOLA! Kakvi su običaji za slavu koju slave milioni Srba?

Pravoslavni vjernici danas slave Svetog Nikolu, najčešću slavu među pravoslavnim Srbima. Nikoljdan je u kalendaru Srpske pravoslavne crkve obilježen crvenim slovom i zbog toga postoji vjerovanje da tog dana ne valja raditi nikakve kućne poslove, usisavati, prati veš, čistiti. Čudotvorac, zaštitnik pomoraca i siromašnih, jedan je od najvoljenijih srpskih svetaca. Smatra se da pola Srba slavi Nikoljdan dok ona druga polovina ide na slavu, koja je uvijek u vrijeme posta.

Sveti Nikola ili Nikoljdan se uvijek slavi 19. decembra, na dan kada je ovaj svetitelj umro 345. godine nove ere. Pretpostavlja se da se kao porodična slava obilježava od samog početka primanja hrišćanstva, ali pouzdani podaci postoje da se slavi od XIII vijeka nakon reformi koje je Sveti Sava uveo u pravoslavlje srpskog naroda.

Slava Sveti Nikola je strogo posna slava jer pada u vrijeme Božićnog posta i nikako je ne treba pripremati i dočekivati goste sa mrsnom trpezom. Slavski kolač, žito i vino su obavezni. Na dan slave, domaćin kuće ujutru treba da ponese slavski kolač, žito, vino i svijeću u crkvu i prisustvuje jutarnjoj liturgiji, nakon koje sveštenik sječe slavski kolač. Potom se porodica i gosti u porodičnom domu domaćina slave okupljaju za slavskom trpezom. Od izuzetnog je značaja da članovi porodice budu prisutni, a naglašava se i da nipošto ne treba vratiti nikoga ko toga dana dođe u kuću domaćina. Svakako, svoju slavu možete proslaviti i u nekom od restorana za proslave, ukoliko imate veliki broj gostiju.

Sveti Nikola se smatra zaštitnikom moreplovaca, putnika, siromašnih, djece, učenih ljudi i trgovaca. Poznat je po velikodušnosti i brojnim dobročinstvima koje je činio, želeći da pomogne čistog srca, iz iskrenih hrišćanskih pobuda. Trudio se da se za njegova dobra djela ne sazna da ih je on učinio. Predanje kaže da je djeci krišom kroz prozor ili u cipele ostavljao poklone. Nadaleko je poznata i priča kako je tri sestre iz siromašne porodice u Patari spasao da se ne odaju bludničenju tako što je tajno porodici poklonio vreće zlata. Zahvaljujući tome, kult Svetog Nikole nije rasprostranjen samo kod pravoslavnih hrišćana, već i kod katolika.

Sveti Nikola slava i običaji
Za čuda Svetog Nikole vezuju se i brojne legende od kojih je svakako jedna od najčuvenijih da je Sveti Nikola povratio vid Stefanu Dečanskom. U znak zahvalnosti, srpski kralj je bogato darovao hram u Bariju u kome se nalaze mošti ovog svetitelja i čudotvorca. Sveti Nikola (Nikolaj Mirlikijski), rođen je u gradu Patara u Likiji, koji se nalazi na teritoriji današnje Turske. Zamonašio se u manastiru Novi Sion, koji je osnovao njegov stric Nikolaj, episkop patarski. Nakon smrti roditelja Nikola je kompletan imetak i sve što je posjedovao razdijelio za pomoć siromašnima.

Upokojio se 19. decembra 345. godine (odnosno 6. decembra po gregorijanskom kalendaru). Prvobitno je sahranjen u Sabornoj crkvi Mirlikijske mitropolije. Međutim, njegove mošti prenijete su u Italiju, u manastir Svetog Jovana Preteče u Bariju, krajem XI vijeka, tačnije 1096. godine, nakon što su Turci zauzeli Likiju, te je postojao osnovan strah kako bi mošti svetitelja mogle biti oskrnavljene od strane turskih ovajača. Tri godine kasnije, u Bariju je sagrađena i veličanstvena crkva posvećena ovom svetitelju.

Nastavi čitati

Aktuelno