Connect with us

Politika

Stevandić komentarisao sporni zakon: Sačuvati dignitet NSRS mnogi poslaničke klupe vide kao mjesto za prikupljanja lajkova

Moramo da sačuvamo dignitet Narodne skupštine, jer mnogi doživljavaju hol Skupštine i poslaničke klupe kao mjesto verifikacije vlastitih ideja i pogleda o sebi, prikupljanja političkih poena, lajkova, izjavio je Nenad Stevandić za Glas Srpske.

Dodao je da je sve tokom ove dvije godine, kako vodi Skupštinu, bilo po zakonu i Poslovniku, a ne ad hok prema tome šta ko misli da treba da radi.

Stevandić je istakao da je Zakon o budžetskom sistemu amandmanski korigovan, te da su time eliminisane početke kritike gradonačelnika Banjaluke i Bijeljine.

– Budući da je amandmanski korigovana anomalija da se novac iz Banjaluke i Bijeljine preliva u druge razvijene opštine te da je riječ sada o pomoći nerazvijenim opštinama, mislim da je dio te problematike riješen. Smatram da je amandman uveliko popravio zakon i da više ne stoje početne kritike, a normalno je da se svaki gradonačelnik trudi da sačuva što više sredstava u svom gradskom budžetu, ali gledano čitavu Republiku mislim da je ova korekcija zadovoljavajuća – poručio je Stevandić.

Komentarišući zaključke NS RS donesene u vezi sa posjetom premijera samoproglašenog Kosova Aljbina Kurtija Sarajevu, Stevandić istiće da je to jedan od najozbiljnijih zaključaka, te da će diplomatskim kanalima svuda biti distribuisan.

– Dobijamo već informacije da je zabilježen u inostranim medijima i stižu nam poruke, tako da već stvara veliki eho – naglasio je Stevandić.

Politika

STANIŠIĆ: “Navijam za ovakve vijesti svaki dan, ali mladima moramo DATI RAZLOG DA OSTANU”

Miloš Stanišić, član Predsjedništva Partije demokratskog progresa (PDP), oglasio se povodom vijesti da je Republika Srpska bogatija za 34 novorođene bebe u jednom danu, ističući da su ovakve vijesti prava radost, ali i podsjetnik na odgovornost države prema mladima i porodicama.

„Kad se dese ovakva jutra, onda shvatimo šta je istinska radost za ovu zemlju!“, poručio je Stanišić, dodajući da bi ovakve vijesti trebalo da budu svakodnevica, a ne izuzetak.

On je istakao da nedavni statistički podaci o negativnom prirodnom priraštaju i padu broja stanovnika ispod milion moraju biti alarm za institucije.

„Nedavno smo imali vijest da je prirodni priraštaj u Republici Srpskoj negativan, a samo dvije opštine su u plusu – i to sa svega nekoliko beba više. To govori koliko je stanje ozbiljno“, rekao je Stanišić.

Pozvao je na strateški pristup rješavanju demografskih izazova, uz poruku da mladi moraju imati jasan razlog da ostanu ovdje i grade svoju budućnost.

„Mladi imaju pravo da za sebe i svoju djecu traže više i bolje od onoga što im se daje na kašičicu. Jaka zemlja znači jak i brojan narod. Ovdje se mora prestati s pristupom ‘dan za danom, pa šta Bog da’ – to nije sistem, niti plan.“

Stanišić je zaključio porukom nade:
„Vjerujem da ova zemlja ima budućnost, ali sistem i vlast to moraju da omoguće. Navijam za ovakve vijesti svaki dan!“

Nastavi čitati

Politika

PREDSJEDNIK EVROPSKOG SAVJETA STIGAO NA BALKAN: Danas u Beogradu i Sarajevu

Predsjednik Evropskog savjeta Antonio Košta posjetiće zemlje zapadnog Balkana od 12. do 16. maja, s ciljem sastanka s političkim liderima regije i zajedničkog organiziranja šestog samita Evropske političke zajednice (EPC) u Tirani, koji će biti održan 16. maja.

Predsjednik Evropskog vijeća Antonio Košta naglasiće važnost daljnjeg jačanja odnosa između Evropske unije i zapadnog Balkana, kao i jačanje momentuma u procesu proširenja EU.

“Jačanje saradnje sa zapadnim Balkanom je prioritet EU, ali i moj lični politički prioritet. Posjećujem ovu regiju kako bih razgovarao s liderima o preostalim izazovima i pokazao da EU stoji spremna pomoći. Postoji jasan momentum proširenja, ali taj momentum zahtijeva posvećenost i konkretne korake”, izjavio je Košta povodom posjete zapadnom Balkanu.

Njegova posjeta počeće danas u Beogradu, gdje će se sastati s predsjednikom Aleksandrom Vučićem, premijerom Đurom Macutom i članovima parlamenta.

Istog dana, Košta će posjetiti Sarajevo, gdje će se obratiti trupama EUFOR misije Althea i sastati sa članovima Predsjedništva BiH.

Kosta će posjetiti Podgoricu 14. maja, a isti dan će razgovarati sa čelnicima Kosova. Dan kasnije posjetit će Skoplje, a posljednja destinacija na njegovom putovanju biće Tirana.

Na samom kraju posjete, 16. maja, Košta će koorganizirati šesti samit Evropske političke zajednice (EPC) u Tirani, čiji je cilj političko usklađivanje i jačanje saradnje među evropskim zemljama. Tema samita je “Nova Evropa u Novom Svijetu: Jedinstvo – Saradnja – Zajednička Akcija”. Predsjednici i premijeri raspravljat će o sigurnosnim pitanjima, a potom slijedi niz tematskih okruglih stolova.

Predsjednik Evropskog savjeta Antonio Košta će tokom svojih posjeta glavnim gradovima zapadnog Balkana održati konferencije za novinare, najavili su iz Evropskog savjeta, prenosi “Avaz”.

Nastavi čitati

Politika

GRANIČNA POLICIJA na prelazu Rača ZAUSTAVILA Dodikovu kolonu

Tokom pretprošle noći na Graničnom prelazu Rača, na ulazu iz Srbije u BiH, odnosno Republiku Srpsku, odvijala se prava drama.

Kako BN saznaje, Granična policija BiH je zaustavila kolonu vozila iz pratnje predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika, koji se nalazi na centralnoj potjernici Suda BiH.

Iako je bilo verbalnog okršaja i gurkanja, granični policajci su uspjeli da zaustave kolonu vozila, legitimišu i ispitaju lica u pratnji. U vozilima nije bilo Dodika i Nenada Stevandića, koji se takođe nalazi na centralnoj potjernici Suda BiH.

O svemu je sačinjen zapisnik, koji je sa svim imenima ljudi iz pratnje i njihovim izjavama dostavljen tužilaštvu BiH.

Prema našim izvorima, drama na graničnom prelazu se odvijala oko sat vremena i to u kasnim popodnevnim satima, između 18 i 19 časova.

Pripadnici Granične policije su prethodno dobili najavu od Obavještajno-bezbjednosne službe da će kolona vozila u kojima su Dodik i Stevandić ući u BiH na graničnom prelazu Rača.

Dodik i Stevandić u BiH, odnosno Republiku Srpsku su ušli kasnije i to, kako tvrde naši izvori, u dva helikoptera u niskom letu koji su u Banjaluku sletili oko 20:30 časova.

Podsjetimo da je odnedavno Helikopterski servis Republike Srpske ekspresno prešao u nadležnost MUP Republike Srpske.

BN

Nastavi čitati

Aktuelno