Connect with us

Društvo

Krediti nam savili kičmu: Pogledajte koliko jednoj porodici PARA ODE NA REŽIJE, hrana posebna priča, a evo čega se ne odričemo

Jednoj četvoročlanoj porodici, koja je te sreće da ima svoj krov nad glavom, mjesečno je za režije potrebno najmanje 350 KM.

Naime, prosječni račun za struju po domaćinstvu kreće se oko 60 KM, koliko koštaju i paket interneta i kablovske televizije. U prosjeku, dva računa za mobilni telefon kreću se oko 60 -70 KM. Četiri člana jedne porodice mjesečno potroše oko 25 KM vode, dok ih grijanje, u slučaju da žive u stanu od nekih 55 kvadrata, košta 110 KM. Odvoz smeća i gradska komunalna naknada trošak su od skoro 25 KM.

Pod pretpostavkom da ne žive u centru grada, odnosno da moraju da putuju do posla, a nemaju svoj automobil, dva odrasla člana domaćinstva mjesečne karte koštaju oko 115 KM.

Oni koji nisu te sreće da žive u svojoj kući ili stanu, za kiriju moraju da izdvoje najmanje 600 KM, da bi bili iole blizu gradu i da ne žive u nekom starom i neuslovnom stambenom prostoru.

Dakle, jedna prosječna podstanarska porodica, bez da pojede jednu kiflu ili kupi jedne čarape, za stanarinu, režije i prevoz, početkom mjeseca na raspolaganju mora da ima najmanje 1.000 KM?!

Kad je riječ o hrani, a što potvrđuju statistički podaci, za ovaj trošak jednoj četvoročlanoj pordoci potrebno je skoro 1.200 KM. Nije teško izračunati, da pomenuti izdaci jednu porodicu mjesečno koštaju 2.200 KM.

A gdje su ostale potrepštine neophodne svakom domaćinstvu, odnosno njegovim članovima, poput sredstava za higijenu, kozmetike, nabavke neophodne odjeće ili obuće, novca za dječju užinu i školske aktivnosti…

Još ako je kućni budžet opterećen nekim kreditom, a velika većina funkcioniše tako što za preživljavanje pozajmljuje pare, jasno je da se mjesečni trošak života uvećava za, najmanje, 300 KM.

Kad se sve navedeno uzme u obzir, dva odrasla člana jedne porodice trebalo bi da zarađuju najmanje dvije prosječne plate, da bi njihovo domaćinstvo moglo da funkcioniše bez nekih velikih odricanja i stresova.

Podsjetimo, prosječna plata u Srpskoj iznosi 1.420 KM.

Nažalost, ispod ovog iznosa u Srpskoj rade zaposleni u čak 12 djelatnosti. S druge strane, desetine hiljada radnika u trgovini, ugostiteljstvu, građevinarstvu, prerađivačkoj indistriji ne može da dosegne trošak prehrane iz sindikalne potrošačke korpe ili zarađuju tek nešto više od tih 1.200 KM.

Kad se u obzir uzmu oni koji rade za minimalac od 900 KM, a kojih je oko 90.000, jasno je da oni svojim primanjima bukvalno jedva mogu da se prehrane…

– Suprug i ja ukupno zarađujemo 2.300 KM. Ja radim u jednom marketu, a on u restoranu. Moja plata se nije godinama mijenjala i iznosi 1.100 KM. Imamo dvoje djece, kćerku koja studira i sina koji ide u osnovnu školu. Da nemamo svoju kuću, bukvalno bismo bili željni svega. Ionako, kupujemo i plaćamo samo ono što je neophodno. Mobilni telefoni i internet nekada su bili luksuz, a sada su potreba koja, međutim, takođe košta. Problem je što plate stagniraju ili neznatno idu gore, a poskupljenja se samo nižu – kaže Miroslava K. iz Banjaluke.

Naglašava da im, dok poplaćaju režije i kupe mjesečne karte, jedva ostane za hranu i ono najosnovnije, što svaka porodica mora da ima.

– Naravno da pomenutim platama ne možemo da isfinansiramo nabavku ogreva, opremanje djece u školu, slavu… Zato svake godine uzimamo kredit, da isfinansiramo ove izdatke. Najčešće ga ne uspijemo vratiti do sledeće jeseni, pa napravimo reprogram i tako ukrug… – kaže naša sagovornica.

Zbog nemogućnosti da primanjima sustignu troškove, građani Srpske sve više posežu za kreditima.

Zato ne čudi što smo iz godine u godinu sve zaduženiji, pa, trenutno, klecamo pod dugom koji je premašio 4 milijarde KM.

Kad je riječ o prosečnoj zaduženosti svakog građanina, ona je za samo godinu i po dana porasla za 450 KM. Naime, kreditna zaduženost po stanovniku krajem 2022. iznosila je 3.081 KM, a sredinom ove godine 3.531 KM.

A najveći iznos naše zaduženosti odnosi se na kredite za opštu potrošnju, među kojima dominiraju nenamjenski gotovinski krediti.

Društvo

VREMENSKA PROGNOZA! Još jedan tmuran dan sa kišom

U Republici Srpskoj i Federaciji BiH /FBiH/ će biti pretežno oblačno vrijeme sa temperaturom od devet do 15 stepeni Celzijusovih.

Ujutro će biti oblačno, povremeno sa kišom, saopšteno je iz Republičkog hidrometeorološkog zavoda.

Tokom dana na istoku ostaje oblačno uz slabu kišu i hladnije, a u ostalim predjelima uglavnom suvo uz povremene sunčane periode.
Poslije podne i uveče slaba kiša će se širiti od istoka ka sjeveru i zapadu.

Na jugu će ostati suvo, sunčanije i toplije uz promjenljivu oblačnost.

Duvaće slab do umjeren sjeverni vjetar, u Hercegovini umjerena do jaka bura.

Jutarnja temperatura vazduha iznosiće od pet do 10, a dnevna od devet na istoku do 15 na sjeverozapadu, a na jugu do 18 stepeni Celzijusovih.

Nastavi čitati

Društvo

ZA DLAKU IZBJEGNUTA TRAGEDIJA! Oglasio se načelnik Kozarske Dubice o padu plafona u vrtiću

Načelnik Kozarske Dubice Igor Savković potvrdio je za Srpskainfo da je, nakon što se dio plafona obrušio u dječijem vrtiću “Pčelica”, nekoliko mališana prevezeno u lokalni Dom zdravlja, ali da je utvrđeno da nemaju povreda.

Kako kaže, čim je čuo šta se dogodilo odmah je došao na lice mjesta.
– To se dogodilo u spavaoni. Djeca su bila tu. Nabaca sa plafona se obrušila u tu prostoriju. Taj dio maltera koji je pao zahvatio je jedno ili dvoje djece koji su prevezeni u naš Dom zdravlja. Na svu sreću nemaju ni jednu ogrebotinu, ali su se uplašili. Nikome ništa nije bilo – rekao je Savković.
Dodao je da je u toku uviđaj.

Nastavi čitati

Društvo

PROTESTI U SARAJEVU: Građani u FBiH digli glas protiv neodržive ekonomske situacije

Grupa građana danas je ispred Parlamenta FBiH u Sarajevu održala protest zbog loše ekonomske situacije, niskih prihoda i konstantnog rasta troškova života.

Kao razlog protesta navedeni su i minimalno povećanje penzija, neradna nedjelja, rast nezaposlenosti, rast cijena osnovnih životnih namirnica i električne energije, povećanje cijene rada bez fiskalnih reformi, kao i neracionalno trošenje budžetskih sredstava na nepotrebne funkcije i savjetnike.

Oni su poručili da ne žele više čekati dok vlast ignoriše probleme građana i privrede.

“Tražimo smanjenje doprinosa, odgovorno trošenje javnih sredstava i konkretne mjere za zaštitu standarda građana i poslovnog sektora. Ne pristajemo na ekonomsko uništenje i podjele koje nas ostavljaju bez radnih mjesta i pravednih uslova poslovanja”, naveli su organizatori protesta, prenosi Srna.

Jedan penzioner obratio se okupljenim građanima i rekao je da su političari u BiH nojbolje plaćeni u Evropi, a da su građani potplaćeni.

“U penziju sam otišao sa visokom stručnom spremom i 40 godina staža. Nisam kupio diplomu, a penzija mi je 701 KM. Prosječna penzija u Evropi je 52 odsto prosječne plate. Kod nas je prosječna penzija 41 odsto u odnosu na prosječnu platu”, naveo je on.

Nastavi čitati

Aktuelno