Društvo
Vlada Srpske porazila i iznevjerila medicinske sestre, situacija NA KORAK OD OPŠTEG HAOSA

Povećanjem plate za 100 KM smo poraženi i iznevjereni! Ako Vlada Srpske ne pristane na naš zahtjev da cijena rada bude 200 KM, suočiće se sa protestima medicinara, koji više nemaju šta da izgube.
To poručuje predsjednik Strukovnog sindikata medicinskih sestara i tehničara Srpske Mirko Šerbedžija, koji upozorava da će Vlada Srpske koja je, praktično, poslodavac zdravstvenim radnicima, snositi potpunu odgovornost za ono što slijedi.
– I kao sindikalac i kao radnik, osjećam se poraženo, iznevjereno, prevareno. Jednostrana odluka Vlade o povećanju plata medicinskim sestrama i tehničarima za 100 KM, bez socijalnog dijaloga i dogovora sa sindikatom, izazvala je ogroman bijes radnika u zdravstvu. To je bila njihova kap kojom su pokušali da ugase požar ogorčenja sestara i tehničara, a samo su ga dodatno rasplamsali – naglašava Šerbedžija.
Neko će reći-bolje išta, nego ništa…
U poslednje dvije i po godine nismo imali nikakvo povećanje plata. Iz epidemije korone izašli smo kao heroji u bijelim mantilima, koji su činili nadljudske napore da pomognu pacijentima. Nadali smo se da će, nakon toga, naša vlast sistemskim rješenjima pokazati volju da zadrži zdravstvene profesionalce na ovim prostorima i da ćemo dočekati neke bolje dane. A onda je uslijedio hladan tuš. Sve što smo dočekali, jeste pomenuta odluka Vlade koja će, sigurno, samo pojačati volju ljudi da odu. Čak i onih koji nikad o tome nisu razmišljali…
Koliko dugo tinja nezadovoljstvo medicinara?
Podsjetio bih da smo 2008. imali najbolji kolektivni ugovor u regionu, kojim su bili obuhvaćeni svi radnici u zdravstvu. Tada nije bilo nezadovoljnih. Već u 2009. su nam plate smanjene, bez ikakvog povećanja u narednih 10 godina. A svi znamo koliko je sve poskupjelo i koliko je aktuelnim platama teško, praktično nemoguće, sustići troškove života.
Do čega je ovakva situacija dovela?
Do toga da je ogroman broj naših stručnjaka već napustio ove prostore, dok mnogi pakuju kofere. Naši medicinari odlaze u druge profesije, rade u kladionicama, supermarketima, parfimerijama, jer je tamo manje stresa, a primanja su veća. Takođe, više su cijenjeni kao trgovci, nego kao zdravstveni radnici. Podsjetio bih da su oni ranije odlazili u zemlje zapadne Evrope, gdje su imali veće plate i bolje uslove za rad i, generalno, život. Poražavajuće je da danas u Federaciju BiH gledamo kao u zapad. A, kako i ne bismo, kad su tamo plate daleko veće nego kod nas. Ovdje ne mislim samo na Sarajevu, nego i na mnoge manje opštine.
O kojoj razlici u platama je riječ?
U zdravstvenim ustanovama u FBiH sestre imaju i po 800 KM veću platu nego kod nas, plus topli obrok i regres. Dakle, kad se sve sabere, primanja kod njih veća su za preko duplo nego u Srpskoj. Zato naše sestre i tehničari, posebno iz opština koje graniče sa Federacijom, sve masovnije odlaze da rade tamo. Razlika je u tome da do posla putuju 5-10 minuta duže, možda ni toliko. S druge strane, u kućni budžet za mjesec dana donesu duplo više para, nego kad su radili u Srpskoj.
Kako komentarišete to što menadžeri naših bolnica u javnim istupima u prvi plan stavljaju opremljenost klinika, dok se o deficitu kadra slabo priča?
Naravno da je bitna i oprema, ali samo ako njome ima ko da radi i da liječi ljude. Mi idemo ka scenariju da će nam džaba biti sva moderna tehnika, jer nam se stručnjaci osipaju, a plašim se da će u narednom periodu ovaj problem eskaliratiti. Već sada se suočavamo sa ozbiljnim deficitom srednjeg stručnog kadra.
Šta to znači za pacijente?
Nažalost, naše društvo stari, lagano se pretvaramo u jedan gerijatrijski centar. Dok mladi odlaze, ostaju oni kojima je zdravstvena zaštita najpotrebnija. Plašim se da već u narednoj godini nećemo moći da odgovorimo na sve potrebe naših pacijenata. Takođe, naš zdravstveni sistem leži na sestrama i tehničarima koji su 60. i 70. godišta. Oni koji nisu napustili ove prostore, odlaze u penziju ili se za nju spremaju, dok mlađi, svjesni da ovdje neće dočekati bolje sutra, uče strani jezik i planiraju da odu. Već sad, zbog manjka osoblja, angažujemo penzionere da rade. Deceniju i po smo upozoravali da ćemo se naći u ovom problemu koji, očigledno, nadležne uopšte ne brine.
Na to sve, dobili ste povećanje od 100 KM… Kakvu vam je poruku Vlada poslala ovim potezom?
Kao prvo, da nismo potrebni ovom društvu. Kao drugo, željeli su da u javnost ode poruka da vlast, ipak, ima dobru volju da nam pomogne. Međutim, mi ne možemo da budemo zadovoljni tom sićom. Pa, kad nam se iz plate izuzme naknada za topli obrok i regres, zarađujemo manje od minimalca? I šta, u tom slučaju, znači povećanje od 100 KM?! Apsolutno ništa!
Koje bi povećanje nešto značilo?
Na sastanku sa ostalim sindikatima radnika u zdravstvu, zaključeno je da bi bilo realno da cijena rada sa 159,5 bude povećana na 200 KM. U tom slučaju, plata medicinske sestre bila bi povećana za nekih 240-270 KM. Smatramo da naš zahtjev nije nerealan, a na manje nećemo pristati. Takođe, van snage treba staviti Zakon o platama zaposlenih u zdravstvu, a vratiti kolektivno pregovaranje.
Koji je sljedeći potez?
Dali smo rok Vladi 7 dana da se oglase u vezi sa našim zahtjevom, a to je povećanje cijene rada na 200 KM. Ako se ogluše o njega, slijedi još jedan sastanak sindikalnih vođa, te naše okupljanje pred republičkim institucijama. Posle toga, sasvim je izvjesno da uslijediti masovnije iskazivanje nezadovoljstva zdravstvenih radnika. Ono što nam daje vjetar u leđa, jeste činjenica da su, nakon 17 godina, svi sindikati u zdravstvu ponovo ujedinjeni oko istog zahtjeva.
Jeste li optimistični kad je riječ o odgovoru vlasti na vaš zahtjev?
Iskreno, i nisam. U svakom slučaju, sestre će pokazati svoje nezadovoljstvo, sa ili bez sindikata. Previše su ogorčeni, da ih ne treba posebno motivisati na iskazivanje nezadovoljstva. Plašim se da se već stvorila atmosfera koja je blizu opšteg haosa.
Društvo
U RAZBOJU PROMOVISANA MONOGRAFIJA O SELU “Razboj” Dragana Đurđevića

U prepunoj sali Društvenog doma u Razboju Ljevčanskom sinoć je svečano promovisana knjiga „Razboj“, autora Dragana Đurđevića – stručno i sveobuhvatno djelo koje na 512 stranica oslikava istoriju, prirodu i društveni život ovog sela kroz vjekove.
O knjizi su, osim autora, govorili arhimandrit Teofil (Dimitrić), direktor Zavičajnog muzeja Gradiška Bojan Vujčić i profesorica Radana Stanišljević, ističući njen značaj ne samo za Razboj, već i za čitavu regiju koja u ovakvim djelima dobija temelj svog identiteta i sjećanja.
– Knjiga je rezultat višegodišnjeg, predanog rada. Korišćeni su brojni izvori od arhivske građe, starih mapa i fotografija, do usmenih svjedočenja i terenskih istraživanja. Pisana je s ljubavlju i naučnom preciznošću – rekao je Đurđević obraćajući se prisutnima.
Publika je s velikim interesovanjem pratila izlaganja, a promotori su posebno istakli da knjiga obuhvata sve segmente života u Razboju – od geografskih osobina i prirodnih resursa, preko privrednog i društvenog razvoja, do kulturnih i istorijskih mijena koje su obilježile ovo mjesto.
Kroz stranice knjige vodi nas priča o naseljima na ušću Vrbasa u Savu još iz praistorije, zatim o razvoju sela kroz srednji vijek, osmanski i austrougarski period, pa sve do savremenog doba.
Ovo je druga knjiga Dragana Đurđevića, koji je ranije objavio monografiju o svom rodnom selu Kladari. Novo djelo „Razboj“ dočekano je s velikom pažnjom i već sada se smatra kapitalnim doprinosom očuvanju zavičajne istorije i identiteta Lijevča polja.
Društvo
BIH PRIJETI ENERGETSKI KOLAPS: Elektroprivredama fali novca

Bosna i Hercegovina je prisiljena kupovati električnu energiju koju je do prije nekoliko godina izvozila, dok stručnjaci i zvanični vladini dokumenti upozoravaju na potencijalni kolaps energetskog sektora.
BiH je samo u prvih pet mjeseci ove godine potrošila više od 151 milion evra na uvoz struje, prema podacima Agencije za statistiku BiH.
Od tri proizvođača struje, Elektroprivreda BiH, koja je u vlasništvu Vlade Federacije BiH, uknjižila je u protekle dvije godine gubitak veći od 197,1 milion evra.
Vlasti su, stoga, krajem juna predložile povećanje cijena struje za domaćinstva do osam posto – nakon poskupljenja od deset posto u avgustu prošle godine – i čekaju odobrenje regulatora, što će biti dodatni teret građanima uz najavljeno poskupljenje grijanja, vode, javnog prijevoza i sveopću inflaciju.
“Dok je bilo viškova mogla se postići dobra cijena struje na stranom tržištu i time ‘pokriti’ niža cijena za domaćinstva koja je ispod proizvodnih. Bilo je samo pitanje trenutka kad će tog viška struje nestati i taj trenutak je došao”, kazao je za Radio Slobodna Evropa Ognjen Marković.
Elektroenergetske kompanije su prije tri mjeseca dostavile Vladi Federacije BiH informaciju o stanju u tim poduzećima od kojih većina u proteklih pet godina posluje “u crvenom”.
U vladinom izvještaju, u koji je RSE imao uvid, se ukazuje da je kriza s kojom se suočavaju rezultat lošeg upravljanja i nedovoljnog ulaganja u prošlosti, te da raspadajuća zastarjela infrastruktura, uz potpunu zavisnost o ruskom plinu, danas prijeti energetskoj sigurnosti Bosne i Hercegovine.
Elektroprivredi BiH ponestaje novca
Elektroprivreda BiH od decembra 2022. godine ne može iz svoje proizvodnje podmiriti krajnju potrošnju i svega se u mjesec-dva godišnje dogodi da preostane viškova za tržišnu prodaju, prema vladinom izvještaju.
Zbog nedovoljnih isporuka uglja iz vlastitih rudnika, loše hidrološke situacije i povećanje potrošnje, Elektroprivreda BiH je samo tokom protekle zime, od oktobra 2024. do februara 2025. godine, kupila oko 65,5 miliona evra struje.
Navode da su struju nabavljali po skupljoj cijeni od one po kojoj su je isporučili domaćinstvima, budući da tarife diktira vladin regulator.
Iz Elektroprivrede BiH su upozorili da bi, ako se ne uspiju obezbijediti dodatni novac na računima, mogli postati nelikvidni u drugoj polovini 2025. godine.
“Gledajući stanje gotovine i oročenih depozita s krajem 2024. godine, sasvim je jasno da bi već tokom prošle [2024.] godine EP BiH bila nelikvidna da nije vraćen uplaćeni avans za blok 7 TE Tuzla”, navodi se u informaciji koju su uputili vladi.
Radi se o oko 127 miliona evra predujma plaćenog kineskom konzorciju u propalom poslu izgradnje novog termobloka.
Iz Elektroprivrede BiH su u informaciji za Vladu Federacije BiH naveli da ni projekcije za iduće dvije godine nisu obećavajuće.
Štoviše, navode da je “upitna mogućnost kreditnog zaduženja za potrebe financiranja redovnog poslovanja koje će u narednom periodu biti neophodno za opstanak likvidnosti”.
Elektroprivreda BiH je do 2019. godine proizvodila znatno više struje nego što su domaće potrebe. To je omogućilo unosan izvoz koji je, istovremeno, pomagao u održavanju niskih cijena za domaćinstva.
Od tada proizvodnja električne energije stalno pada.
U poređenju sa peridom od 2011. do 2018. godine termoelektrane danas proizvode skoro 30 posto manje struje, dok ukupna potrošnja raste prosječnom stopom od tri do pet posto godišnje.
Termoblokovi su u prosjeku stariji od 40 godina, smanjena im je snaga i češće se kvare, te troše više uglja.
Danas potrošnja struje u Federaciji BiH premašuje domaću proizvodnju za 11,7 posto, prisiljavajući je na uvoz kako bi zemlja izbjegla mrak.
Krizu pogoršava stanje u rudnicima.
Elektroprivreda BiH je od 2009. do 2024. godine uložila više od 383 miliona evra u sedam svojih rudnika kako bi održala njihovu likvidnost.
“Izostali su očekivani efekti ovog investiranja, kao i financijske podrške u procesu prestrukturiranje rudnika”, navode u izvještaju šest godina kasnije.
Dok je broj rudara opao, troškovi rada i dalje rastu, potaknuti višim platama i drugim pravima.
Elektroprivreda BiH je od privatnih rudnika i na tržištu zatražila kupnju 600.000 tona uglja iz drugih rudnika u zemlji ili inostranstvu jer se u njenim rudnicima “generalno bilježi pad proizvodnih parametara i produktivnosti”.
Kod nekih rudnika troškovi radne snage prelaze 90 posto ostvarenog prihoda.
Porezi i doprinosi na primanja u BiH moraju se uplatiti s isplatom plate, ali rudnici su izuzeti iz zakona i po tom osnovu duguju desetke miliona evra.
Vlada i Elektroprivreda iz svojih budžeta isplaćuju neuplaćene doprinose rudarima koji steknu pravo na penziju.
Samo jedan rudnik posluje s dobiti, a “šest od sedam rudnika ima hronične probleme u svakom aspektu poslovanja”, prema izvještaju Elektroprivrede BiH.
Kako posluje nekadašnji inženjerski gigant?
Državne kompanije koje posluju u plinskom sektoru, takođe, su u financijskom kaosu.
Energoinvest, nekada inženjerski gigant koji je bio prisutan na svim kontinentima, sada 95 posto svog poslovanja temelji na uvozu ruskog plina.
Kompanija je godinama bilježila gubitke koji su od 2017. do 2019. iznosili ukupno 14,2 miliona eura, s manjim poboljšanjima u proteklih pet godina koja su dovela poslovanje ove kompanije do “pozitivne nule”.
BH-Gas, koji upravlja s oko 200 kilometara plinovoda, prošlu godinu završio je “u crvenom”, budući da je kao i Energoinvest izgubio arbitražni spor protiv mađarskog plinovoda, nakon što je na insistiranje “Gazproma” opskrbni pravac preusmjeren na Turski tok.
BH-Gas je, također, prošle godine morao otpisati oko milion i pol eura knjigovodstvene vrijednosti plinovoda Zenica-Travnik u središnjoj Bosni, što je povećalo njegove gubitke.
U međuvremenu, kompaniji s pedesetak uposlenih povjeren je zadatak financiranja i izgradnje novog plinovoda prema Hrvatskoj kako bi se smanjila trenutna potpuna ovisnost o ruskom plinu, ali i razvoja prvog skladišta plina u BiH. Ukupna vrijednost zacrtanih projekata premašuje milijardu eura.
Energetska kriza nije ograničena samo na struju i plin.
Terminali Federacije BiH, odgovorni za uvoz i skladištenje naftnih derivata koji se aktiviraju u hitnim slučajevima, također, su u problemima.
Kompanija proteklih godina posluje s gubitkom, a njeni kapaciteti za skladištenje su neadekvatni i daleko su manji od preporuka EU.
U Federaciji BiH posluje i Elektroprivreda Hrvatske zajednice Herceg Bosna (HZHB) sa sjedištem u Mostaru koja je, takođe, u vlasništvu Vlade Federacije BiH i posluje na teritoriji koju su tokom rata kontrolirale snage Hrvatskog vijeća obrane.
Ona struju proizvodi u hidroelektranama i jednom vjetroparku. Poslovanje joj ovisi, uglavnom, o nivou vode na branama.
U BiH posluje i Elektroprivreda Republike Srpske koja je u vlasništvu vlade Republike Srpske, a koja se, takođe, suočava s problemima u radu zbog izgubljenih tužbi po potraživanjima za prijeratna ulaganja vrijednim više od 897 miliona evra.
Republika Srpska nema svoje naftne terminale.
Gasovodom dužine oko 60 kilometara upravljaju dvije kompanije čija dobit iznosi oko pola miliona evra godišnje.
Društvo
METEOROLOZI UPOZORAVAJU: Toplotni talas u Republici Srpskoj se nastavlja, evo kad će kiša

Toplotni talas u Republici Srpskoj nastaviće se i narednih dana, a sem subote, kada se očekuje 36 stepeni, danas, sutra, kao i u nedjelju i ponedjeljak biće 40 stepeni.
Prema prognozi Republičkog hidrometeorološkog zavoda Srpske, prema trenutnim prognozama kratkotrajno osvježenje se očekuje u utorak.
Inače, U Srpskoj je na snazi crveni i narandžasti meteoalarm što znači potencijalno opasno vrijeme.
-
Politika2 dana ago
VJEROVALI ILI NE! Ramo Isak ODLIKOVAO SVOG SINA povodom Dana policije
-
Politika2 dana ago
PANDUREVIĆ ŽESTOKO UDARILA NA DODIKA! “Monstrume, avionima voziš PJEVALJKE, a umiruću ženu si nazvao uslugom!”
-
Politika3 dana ago
OGLASIO SE I LUKAČ “Više je razloga za uvođenje pomoćnog sastava policije”
-
Politika2 dana ago
POLITIČKA SRAMOTA DECENIJE! Dodik u NSRS spustio raspravu na dno – pominjao CRNATKOVU POKOJNU SUPRUGU!
-
Politika3 dana ago
ZAKON JE JASAN! Ako Krišto ne imenuje Vukanovića – slijedi optužba za kršenje zakona!
-
Banjaluka2 dana ago
STANIVUKOVIĆ “Presudu vrijednu 100 miliona KM okrenuo sudija POZNAT PO SLUČAJU “ĐOKO BANDIT!”
-
Banjaluka1 dan ago
NEČASNE RADNJE PREDSJEDNIKA SKUPŠTINE! Ninković traži povećanje plata vaspitačima, ALI PREĆUTKUJE ISTINU!
-
Politika22 sata ago
DODIK TVRDI! “Islamistički ekstremizam buja u BiH, A SVIJET ĆUTI”