Connect with us

Svijet

TRAMP SPREMA DRASTIČAN POTEZ! “Započeću najveću deportaciju u američkoj istoriji”

Novoizabrani predsjednik SAD Donald Tramp obećao je danas da će odmah po preuzimanju funkcije 20. januara započeti „najveću operaciju deportacije u američkoj istoriji“, kao i da će predložiti da se TikToku još neko vreme ne uvede zabrana.
„Prvog dana u Ovalnoj kancelariji, potpisaću istorijski niz izvršnih naredbi kojima ćemo zatvoriti granicu za ilegalne imigrante i zaustaviti invaziju u našu zemlju.Na taj isti dan, započećemo najveću operaciju deportacije u američkoj istoriji, veću čak i od one koju je sproveo predsjednik Dvajt Ajzenhauer“, izjavio je Tramp na konferenciji u Arizoni, prenio je Njujork post.

On je imenovao Toma Homana za svog „pograničnog cara“ koji će voditi ovu misiju.

Tramp je, takođe, zahvalio TikToku, čija matična kompanija BajtDens ima rok do 19. januara 2025. godine da ili proda platformu ili se suoči sa zabranom aplikacije za dijeljenje video sadržaja na Gugl i Epl prodavnicama aplikacija u SAD.

„Mislim da ćemo morati da počnemo da razmišljamo o TikToku. Imali smo sjajan odziv sa milijardama pregleda…i bilo je tako lijepo to vidjeti. Rekao sam, moramo da zadržimo ovu stvar još malo“, dodao je Tramp.

Svijet

EU od članica ZAHTIJEVA! Minimalna PUTARINA 0,359 € po litri BENZINA

Evropska unija zahtijeva od država članica da uvedu minimalnu putarinu od 0,359 evra po litri na benzin, izvještava taxfoundation.org.

Tržište dizelskih vozila u EU stalno opada, ali ona i dalje čine gotovo 10 odsto registracija novih automobila. Neki evropski potrošači se suočavaju s naknadama na dizel umjesto na benzin.

Minimalna putarinu koju zahtijeva EU nešto je niža za dizel i iznosi 0,330 evra po litri. Samo se Malta pridržava minimalnog poreza na benzin, dok sve ostale zemlje EU nameću više naknade. S minimalnim porezom od 0,359 evra po litri, Malta ima najniži porez na benzin, a slijede je Bugarska s 0,363 evra po litri i Mađarska s 0,399 evra po litri. Nizozemska ima najviši porez na benzin u EU, koji iznosi 0,789 evra po litri, a slijede je Italija s 0,713 evra po litri i Danska s 0,711 evra po litri, prema AERS-u.

Poređenja minimalna putarina na benzin u EU od 1,60 USD po galonu viša je od najvišeg poreza na benzin u SAD-u, koji u Kaliforniji iznosi otprilike 1,255 USD po galonu (kombinovajući savezne i državne poreze, uključujući i naknadu za okolinu). Sve države članice EU takođe naplaćuju dodatni porez na dodanu vrijednost (PDV) na prodaju benzina i dizelskog goriva, prenosi SEEbiz.

Putarine se naplaćuju prije primjene PDV-a. Zajedno, ovi porezi stvaraju relativno veliko opterećenje za potrošače i evropsku privredu. Porezi na benzin i dizel i dalje su istaknuta politička pitanja širom Evrope. Dok EU provodi sveobuhvatne promjene za svoju zelenu tranziciju kako bi do 2050. postala klimatski neutralna, porezi na gorivo vjerojatno će ostati ključni aspekt rasprava o politici.

Nastavi čitati

Svijet

ORBAN NAKON VIRTUELNOG SAMITA EU “Propala STRATEGIJA izolacije RUSIJE”

Virtuelni samit lidera EU potvrdio je da je propala strategija zasnovana na izolaciji Rusije, izjavio je mađarski premijer Viktor Orban.

“Danas je održan sastanak lidera 27 zemalja članica EU. Potvrđeno je da je strategija zasnovana na izolaciji Rusije propala”, rekao je Orban na mreži “Iks”.

On je istakao da su razgovori potvrdili da se sukob u Ukrajini može riješiti samo diplomatskim putem. “Potvrđeno je da članstvo Ukrajine u EU ne znači nikakve bezbjednosne garancije, tako da je povezivanje članstva sa bezbjednosnim garancijama pretjerano i opasno”, rekao je Orban.

Mađarski premijer je napomenuo da je tokom sastanka predložio da što prije bude održan samit Rusije i Evrope.

Nastavi čitati

Svijet

LAVROV I SLUŽBENO POTVRDIO “Tramp je pozvan u Rusiju”

Predsjednik SAD Donald Tramp dobio je poziv da posjeti Rusiju, izjavio je ruski ministar spoljnih poslova Sergej Lavrov.

“Kao što znate, pozvan je. Predsjednik /Rusije Vladimir/ Putin je tokom konferencije za novinare na Aljasci potvrdio poziv, a Donald Tramp je, ako se dobro sjećam, rekao da je to veoma zanimljivo”, rekao je Lavrov za medijski servis “Rusija 24”.

Putin i Tramp sastali su se u petak, 15. avgusta, na Aljasci.

Nastavi čitati

Aktuelno