Connect with us

Društvo

DIREKTOR DOKTORA SELAKA SNIMA VIDEA umjesto da je izveo 50 ZATVORENIKA da očiste prilaze vrtićima i školama, ONI SE IZLEŽAVAJU U TOPLOM

Građani u Republici Srpskoj i Banjaluci navikli su da debelo plaćaju javne institucije za njihov nerad.
Kulminacija tog nerada je na vrhuncu, pa je prvi obilniji snijeg otkrio pravo lice višegodišnjeg javašluka.

Sada se više niko ne može sakriti, niti bježati od odgovornosti.

Snijeg je čudo.

Od pamtivijeka je poznato da se u slučajevima elementarnih nepogoda uključuju sve raspoložive snage koje zajednica ima, pa tako i zatvorenici. Međutim, njih nema iako, kako saznaje Srpskainfo, u KPZ Banjaluka postoji čak i grtalica, koja takođe nije mrdnula van zidina zatvora, barem do danas.
Profesor Nebojša Macanović pita se gdje je nestala solidarnost građana i gradova.

FOTO: UNIBLFOTO: UNIBL
– Umjesto da su izveli 50 zatvorenika i stražara da vlastitom grtalicom očiste prilaze vrtićima i školama oni se izležavaju u toplim prostorijama. Da ih je neko pitao da izađu i očiste vrtiće i škole prijavili bi se svi, ali nije i neće, jer je kod nas sve politika, pa kada su u pitanju i naša djeca i naš grad – istakao je Macanović.

Dodaje da je sve žalosno i isinito, ali ništa što već nismo vidjeli.

– Do juče smo se utrkivali da pošaljemo pomoć u Jablanicu i da pokažemo da smo jedinstveni, a danas kad je u Banjaluci haos, u Gradišci i Laktašima, gdje gotovo snijega i nema, grtalice stoje umjesto da pomognu Banjaluci i okolnim zavejanim selima. Škole su prestale s radom, umjesto da su skratile časove u gradskim školama, jer su se djeca radovala veselom času i grudvanju ispred škole – zaključio je banjalučki profesor.

Zbog svega navedenog poslali smo pitanja Ministarstvu pravde RS vezana za angažovanje zatvorenika iz KPZ Banjaluka u slučaju elementarnih nepogoda, a evo šta su, između ostalog, odgovorili.

Na prvom mjestu je da je rad zatvorenika zasnovan na principu dobrovoljnosti, a na drugom da nije ni bilo zahtjeva da se angažuju. Zaključak bi bio, i kada bi neko želio angažovati zatvorenike, na odobrenje bi čekao do ljeta.

– Zakonom o izvršenju krivičnih i prekršajnih sankcija Republike Srpske nije definisano radno angažovanje zatvorenika u slučajevima proglašenja elementarnih nepogoda, a kao što je navedeno, zbog same specifičnosti lica na izdržavanju kazne zatvora, individualnih procjena njihovih rizika i potreba, dobrovoljnosti rada, a i uznemiravanja javnosti u slučaju eventualnog bjekstva, eventualnih recidiva i slično. Takođe, napominjemo da do dostavljanja Vašeg upita nije podnesen zahtjev Ustanovi za radno angažovanje zatvorenika za čišćenje snijega, a kako bi se mogle sprovesti sve navedene bezbjednosne procedure i procjene, kao i propisane Zakonske odredbe u svrhu radnog angažovanja zatvorenika – navode iz resornog ministarstva.

Ističe se i da je način ugovaranja posla van Ustanove sa Privrednom jedinicom specifičan i svako radno angažovanje zatvorenika zahtijeva sažete navedene procedure koje podrazumijevaju procjene, rizike i programe, a sve u cilju zaštite javnosti i izvršenja svrhe kazne.

– Svako pravno ili fizičko lice može podnijeti zahtjev za uslugama Privredne jedinice. Kad zahtjev bude odobren od strane rukovodioca ustanove, predstavnik Privredno-instruktorske službe, Službe tretmana i Službe obezbjeđenja odlaze na adresu podnosioca zahtjeva, odnosno na mjesto gdje će se obavljati određeni radni zadaci, i prave Izvještaj o zahtjevanom poslu i naručiocu posla, uslovima rada i mogućnostima efikasnog obavljanja poslova. Nakon ispunjenja svih kriterijuma i potpisivanja ugovora s naručiocem posla, vrši se bezbjednosna procjena zatvorenika, prave se prijedlozi zatvorenika za obavljanje poslova koje je zahtijevala Privredno-instruktorska služba, te uz pratnju radnog instruktora ili policajca zatvorenici odlaze na radilišta u zavisnosti od procjene. Dozvolu za rad zatvorenika izdaje direktor ustanove – navodi se u odgovoru Ministarstva pravde RS.
Srpskainfo

Društvo

DJEČAK IZ REKAVICA SPASEN NADLJUDSKIM NAPORIMA! 4 sata ekipe HITNE I CIVILNE se probijale kroz SMETOVE

Ekipe Hitne pomoći i civilne zaštite iz Banjaluke sinoć su provela čak četiri sata probijajući se kroz puteve zavijane snijegom kako bi stigla do djeteta u mjestu Rekavice nadomak ovog grada. Dijete je bilo priključeno na respirator, a zbog vremenskih nepogoda nestalo je električne energije.

Željko Mali, otac bolesnog dječaka, podijelio je za Blink svoju priču o dramatičnom iskustvu tokom posljednje snježne oluje i nestanka struje, koji je doveo njegovog sina i mnoge druge porodice u izuzetno teške uslove.

– Sinoć smo evakuisani zahvaljujući civilnoj zaštiti, kao i gradskoj upravi i svima koji su nam izašli u susret. Pomogli su nam, došli do nas, obezbijedili nam agregat kada nam je bilo najpotrebnije. Nažalost, dva agregata koja smo imali su vremenom prestala da rade – rekao je Zeljko Mali.

On je posebno istakao neljudske uslove u kojima su bili prisiljeni da borave.

– Ljudi su na leđima nosili po 15-20 kilometara agregat i gorivo, donosili vodu, hranu i sve što nam je bilo potrebno – rekao je on.

Prema njegovim riječima, nestanak struje u ovim uslovima nije neuobičajen, ali situacija je postala alarmantna zbog stanja njegovog sina, koji mora imati konstantan naponski izvor struje zbog medicinskih aparata.

– To što nestane električna energija nije neobično, jer često se dešava da nestane struja kad pada kiša, duva vjetar ili pada snijeg. Ali zabrinjavajuće je bilo već drugog dana kada je nestalo struje jer mi moramo stalno imati struju, posebno zbog mog sina. Aparati jednostavno moraju biti priključeni na struju – objasnio je Zeljko.

Iako je to samo početak problema, on navodi trenutak kada je počela panika.

– Drugi dan je već bila neka panika. Nismo bili spremni na toliku količinu snijega, nismo imali dovoljno goriva da bi agregat mogao da radi. Želim da pohvalim brzu reakciju civilne zaštite, koja je tokom cijelog vremena bila u kontaktu sa mnom – navodi on.

Otac bolesnog dječaka, koji je rođen 2009. godine, ispričao je kako su u njegovoj porodici prvi znaci problema postali vidljivi kada je dječak imao dvije godine.

– Normalna trudnoća, normalan porod, sve je prošlo u najboljem redu, ali sa dvije godine smo primijetili da ima nekih komplikacija. Tokom hodanja je malo gegao. Potražili smo pomoć doktora, a ispostavilo se da ima distrofiju mišića – navodi Željko.

Porodica je više puta putovala u inostranstvo na preglede, a Vuka su vodili u Grčku, u Atinu, gdje je proveo tri mjeseca i gdje je potvrđena dijagnoza. Kaže da od velike pomoći bi im bilo da imaju aparat koji im je neophodan za liječenje dječaka.

– “CoughAssist” aparat nam je potreban, a trenutno u BiH ne može da se nađe, i prilično je skup – rekao je Zeljko.

Na kraju, Željko je apelovao na nadležne da pomognu.

– Ovim putem bih zamolio nadležne, ako imaju sluha prema nama, da prepoznaju našu situaciju. Jako nas je malo, možda desetak porodica u BiH, koje imamo djecu koja su na respiratorima i kojima je neophodna električna energija 24 sata dnevno kako bi djeca preživjela – zaključio je on.

Njegova priča je apel za akciju i podršku porodicama čija djeca zavise od stalne medicinske opreme, a posebno u situacijama kada se susretnu s prirodnim nepogodama.
Blink

Nastavi čitati

Društvo

DARIO CARIĆ “SVA PODGRMEČKA SELA BEZ STRUJE, kao i dalekovod Dobrljin, Blatna, dolina Japre, Ahmetovci, Vitasovci i Radomirovac”

Odbornik PDP u Skupštini opštine Novi Grad, Dario Carić zabrinut je zbog činjenice što su sva podgrmečka sela bez električne energije, kao i dalekovod Dobrljin, Blatna, dolina Japre, Ahmetovci, Vitasovci i Radomirovac.

-Ovo je zaista velika sramota i problem koji se mora rješavati po hitnom postupku. Iz ovog se primjera vidi kolika je nebriga vlasti i Novljana koji su već godinama na funkcijama u Elelktrokrajini a.d. za probleme stanovništva Novog Grada. Na ovaj problem skretao sam pažnju i na ranijim sjednicama.
Sela Podgrmeča i dio opštine Krupa na Uni bila su bez struje tri dana, upravo zbog nerješavanja problema sa dalekovodom Roga- Rudice koji električnom energijom napaja sva podgrmečka sela, a isti je star 71 godinu i u dotrajalom je stanju – kaže Carić.

Navodi da su neka sela Podgrmeča i dalje bez električne energije.

-Očita je opstrukcija vlasti u vezi struje pa i odlagališta radioaktivnog otpada Trgovska gora. Postavlja se pitanje da li je naš narod sa područja naše opštine, a posebno podgrmečkog djela otpisan od strane nadležnih organa, jer je očigledno da se stvari od životnog pitanja za opstanak namjerno ne rješavaju? Stanovnici Novog Grada zaslužuju odgovore na ova pitanja- jasan je Carić.

Poručuje da PDP smatra da su ovo pitanja od najvećeg prioriteta od kojih zavisi ostanak stanovništva na ovim prostorima i da je nedopustiv takav nezainteresovan odnos većine prema ovako važnim problemima za našu opštinu.

Nastavi čitati

Društvo

SNIJEG SRUŠIO SISTEM! Padavine razotkrile sve slabosti Srpske – putevi neprohodni, struja nestala!

Snijeg koji je proteklih dana zavejao Republiku Srpsku razotkrio je potpunu nespremnost nadležnih institucija da odgovore na ovakve vremenske uslove.

Putevi su zavejani od Banjaluke, preko Doboja, Teslića, Prnjavora, do Drvara. Probleme sa elekričnom energijom imali su stanovnici bilo koje opštine i grada u kojoj je pao snijeg. Osim lokalnih puteva neprohodni su bili i oni magistralni, a snijeg je iznenadio i one koji su trebali da očiste jedini auto-put koji imamo.

U ovoj situaciji, odgovornosti ima na svim nivoima – od republičkih preduzeća, do lokalne vlasti. Od rukovodstva Banjaluke, Doboja, Prnjavora, preko Elektorprivrde, preduzeća “Putevi RS” ali i Vlade Republike Srpske.

Osim što nam je snijeg “otkrio” da je elektro mreža toliko loša da su pojedini dijelovi Srpske tri dana bili bez struje, da zimske službe nisu spremne za snijeg u decembru i da ni na šetalištima nije sigurno, jer ne znate kada će drvo pasti, ovaj snijeg pokazao je da odgovorni nisu baš spremni preuzeti odgovornost.

Izvinjenje i priznanje da sve nije kako treba stiglo je samo od gradonačelnika Banjaluke, Draška Stanivukovića, koji je najavio sankcije i obećao da se ovako nešto više ne smije desiti. Da li je dovoljno – nije, ali da li je bilo ko drugi uradio bar to – nije. Šta nam onda poručuje ćutanje nadležnih?

Sistemski kolaps širom Srpske

Novinari koji godinama rade na terenu i izvještavaju u raznim uslovima kažu da je snijeg ponovo pokazao brojne nepravilnosti, ali i one koji rade svoj posao.

– Neprohodni putevi, zameteni trotoari, neočišćeni parkinzi. Zimska služba u Banjaluci je definitivno pala na ispitu. Neko mora odgovarati. Ništa bolje nije ni u ostalim krajiškim opštinama. Prnjavor je u potpunom kolapsu, Kneževo, Čelinac, Kotor Varoš – stanje je kritično. Pa ni autoput ‘9. januar’ dugo nije bio pročišćen. Grtalice su potpuno zakazale – rekao je za Blink novinar Ljubinko Spasojević.

Spasojević postavlja pitanje da li nam to nedostaje radne snage ili mehanizacije?

– Ništa bolji nisu ni električari. Nema struje danima ni tamo gdje je dostupno. Pojedina sela na teritoriji grada Banjaluka, u opštinama Prnjavor, Čelinac, Kneževo, Ribnik, Kotor Varoš ni narednih nekoliko dana neće dobiti struju. Ljudima se kvari hrana u zamrzivačima. I ovdje nedostaje i ljudi i opreme. Zašto? – upitao je on.

Spasojević je pohvalio banjalučke vatrogasce, istakavši da su jedini djelovali efikasno.

– Za protekla dva dana gotovo 140 intervencija. Da nije bilo njih bili bi u potpunoj blokadi. Jedini su koji su svoj posao obavili besprijekorno. Momci su imali pet do šest intervencija u jednom satu. Da su svi bili kao oni, ovaj snijeg se ne bi ni osjetio. Samo bi mu se djeca obradovala – kazao je Spasojević.

Komunikacija – jedinica ko kuća

Dok novinari rade svoj posao, dajući građanima informacije kakve imaju, stručnjake iz oblasti komunikacija pitali smo – kakve su informacije građanima davale nadležne institucije?

Savjetnica za komunikaciju i medijski trener Marija Milić, ocjenjuje da su institucije potpuno zakazale u kriznoj komunikaciji, te da građani zaslužuju objašnjenje.

– Komunikacija je katastrofalna. Svela se na lične političke objave na društvenim mrežama, kritiku druge političke strane, a bez ikakvog preuzimanja odgovornosti. Izvinjenje gradonačelnika Draška Stanivukovića za strašni sud u gradu došlo je kao iznuđeni čin, sa zakašnjenjem od dva dana. Pristojno – da, dovoljno – nikako ne. Pogotovo što smo u proteklom mandatu svjedočili ekspresnim smjenama u Gradskoj upravi, za prestupe koji nemaju čak nikakve posljedice po život građana. A sad je bila u pitanju i bezbjednost. Znači – može i više od izvinjenja. Recimo – objašnjenje. Zašto se haos uopšte dogodio – kazala je Milićeva za Blink.

Milić: Ako je gradonačelnik jedini odgovoran, zašto ne raspustimo Skupštinu?

– Vidjeli smo silne objave njegovih političkih protivnika koji su dobili većinu u gradskoj skupštini, a koji su sa nepristojnim uzvičnicima vikali na narod. Mislili su da viču na njega, ali su se zapravo nepismeno dernjali na narod koji čita. Među političkim protivnicima su i institucije koje na čelu imaju drugu političku stranu. Ako je gradonačelnik jedina odgovorna osoba u Banjaluci, zašto onda čekamo sertifikate iz CIK-a? Zašto ne raspustimo gradsku skupštinu za vijek vijekova? – upitala je ona.

Milićeva ističe da ne vjeruje da je bilo ikakvog plana komunikacije.

– Ukratko – sramota. Jedinica ko kuća za sve aktere. Svi su nam ostavili takav utisak da im je jedino važan bio oktobar i izborni dan. I nova izborna kampanja. I dalje ne znamo ko je kriv za ovo što se desilo i koliko je koštala ova katastrofa u gradu. Mislim na pare koje su dodijeljene preduzećima za čišćenje – zaključila je ona.

Paraliza širom Republike Srpske

Iako je politički fokus bio ponovo na Banjaluci, mnogih problema je bilo i u ostatku Republike Srpske.

Iz preduzeća zaduženog za dobar dio neodrađenog posla čuli smo kratko da problema ima i to u nedostatku opreme i mehanizacije.

– Kad smo ulazili u ovo, napravili smo ugovore sa svim izvođačima da imaju dovoljan broj kamiona, gredera i utovarivača. A ako bude trebalo, angažovaćemo dodatna privatna lica – rekao je direktor JP Putevi RS, Milan Dakić.

Smije li nas snijeg u decembru iznenaditi?

Da je ovo prvi put, građani bi vjerovatno imali razumijevanja, ali nije prvi put da snijeg zimi napravi kolaps skoro čitavog sistema.

Na površinu su ponovo izašli mnogi nedostaci, od toga da zimske službe nisu spremne da rade svoj posao, da struja opet neopravdano poskupljuje, da građani nemaju zimske gume, čime stvaraju dodatne porbleme u saobraćaju, do toga da imamo i nedostatak radnika i mehanizacije.

Iako u Republici Srpskoj, ali i cijeloj Bosni i Hercegovini često čujemo parolu “ništa nas ovdje više ne smije iznenaditi” izgleda da ipak može – snijeg u decembru.

blink.ba

Nastavi čitati

Aktuelno