Connect with us

Politika

Šmit najavio intervenciju oko imovine u Srpskoj

Kristijan Šmit, visoki predstavnik u BiH kojeg ne priznaje Republika Srpska, bio je gost Centralnog dnevnika sa Senadom Hadžifejzovićem, a tom prilikom je govorio o brojnim temama, a najviše osvrta je bilo na nametanje izmjena Izbornog zakona u izbornoj noći. On je tom prilikom kazao da je napravio prelazno rješenje.

– Rezultat Neumskih pregovora bila je nula i morao sam reagovati! Ne možete moju odluku mjeriti kao dobru ili lošu. Sačekajte efekte ove odluke. Nijedna stranka od mene nije zvanično tražila da nametnem izmjene Izbornog zakona. Jedino mi je bilo bitno da izađemo iz blokade! Hrvatska mora poštovati nezavisnost BiH. Napisao sam u izmjenama da ne treba jačati etničku grupu nego saradnju među njima – kazao je.

Dodao je s Vučićem razgovarao o integritetu BiH i autonomiji Republike Srpske.

– Briga koja se rađa zbog blizine Moskve postavlja pitanje: kuda idu EU integracije. Ključ stabilnosti BiH leži i u Srbiji! Hrvatska, Srbija, ali i Turska igraju važnu ulogu u BiH. Nije riječ samo o tome da se dogovore Sarajevo i Banja Luka – rekao je.

Upitan da li su izmjene išle u korist HDZ-u poručio je:

– Nisam to tako doživio. Mnogo toga se blokira, ulogu igra i presuda “Ljubić” koju je teško interpretirati. Tu temu treba okončati! Hrvati su konstitutivni narod i alergični su na to da im se kaže da su manjina. Ne smijemo dopustiti da dođe do podjele Federacije na bilo koji način, oni koji govore o trećem entitetu ne smiju dobiti nikakvu podršku.

Mišljenja je da je HDZ blokirao dosta stvari i da to neće biti više u mogućnosti.

– Kao racionalni Nijemac, kažem kao racionalnom Bosancu: ne može jedna partija sve blokirati i da četiri godine nemamo imenovanje Vlade. Dajte mi prijedlog da na drugi način deblokiramo ovu zemlju. Ubrzao sam imenovanje sudija Ustavnog suda FBiH, dao sam rokove. Dosta više; kraj, gotovo! Ja ne mogu promijeniti državni Ustav, to mora uraditi Parlament, a to uključuje i provedbu presuda Evropskog suda. Za mene je “Ljubić” sada završen – istakao je Šmit.

– Vučić ima potpuno drugačije mišljenje od Dodika, a Dodik i Putin slično razmišljaju. Uskoro ću uraditi nešto u vezi s državnom imovinom, nešto što će se odnositi na Srpsku, jer i Srpska će biti dio EU integracija. Preporučujem Dodiku da se vrati u period kada smo intenzivno sarađivali. Zabrinut sam za izborne rezultate u RS-u, ali imam povjerenje u CIK. CIK i nadležne institucije trebaju provjeriti izborne krađe, toliki broj nevažećih glasova je iznenađenje – kazao je Šmit.

Dodao je da će u budućnosti još više pomoći CIK-a.

– Uzdržan sam, jer imam puno povjerenje u CIK. Ne moram koristiti Bonske ovlasti kada su pitanju izborne krađe. Neka Jelena Trivić, PDP i ostali traže ponovno brojanje glasova. Neću reći o čemu sam razgovarao sa Izetbegovićem u nedjelju i nakon izbora, ali Izetbegović je javno rekao da razumije moju odluku da nametnem izmjene Izbornog zakona i da je ona dobra. Izetbegović je rekao: “Analizirat ćemo Šmitovu odluku, ali deblokada je važna!” SDA nije loše prošla s rezultatima izbora. Izmjene izbornog zakona su za mene prelazno rješenje, a neka političari naprave bolje – zaključio je Šmit.

Politika

DODIK PORUČIO BOŠNJACIMA: Prihvatite legitimno izabrane predstavnike Srba i Hrvata

Bošnjacima poručujem da se prihvate BiH sporazuma i dogovora, napisao je Milorad Dodik, predsjednik Republike Srpske na društvenim mrežama.

“Izdignite se u narod suvereniteta, a ne podaništva. Prihvatite legitimno većinom izabrane predstavnike Srba i Hrvata. Dogovorite se sa nama i Hrvatima i držite se dogovora. Poštujemo Hrvate u BiH, ali poštujte i vi nas. Vaša prava su i naša prava”, poručio je Dodik u objavi na društvenoj mreži “X” u kojoj je objavio dio govora na posebnoj sjednici Narodne skupštine Republike Srpske.

Kako je dodao podržavamo vaše zahtjeve kao konstitutivnog naroda i pravo na jednakost svih.

“Ovdje nije važan broj, važno je pravo”, poručio je Dodik.

Nastavi čitati

Politika

PANDUREVIĆEVA O NON-PEJPERU: “Dodik vozi zemlju u ambis, narod će platiti ceh”

Bez sredstava WBIF, EIB, EBRD, WB, nema ni puteva, auto-puteva, vodovodnih i kanalizacionih mreža, rekonstrukcija u energetici, i mnogo tog drugog.

Poručila je ovo članica Predsjedništva SDS Aleksandra Pandurević, komentarišući informaciju o non-pejperu o BiH, koji su uputile Njemačka i Francuska.

U njemu se, podsjećamo, između ostalog, traže sankcije za predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika.

-To znači da će mnoge domaće firme, koje su izvođači staviti ključ, a za njima i one koje su njihovi dobavljači. To je rezultat zakona koji su donijeti, a ne provode ih. To je rezultat Dodikove politike guranja prsta u oko. Vozi sa sobom u ambis čitavu zemlju i narod. Nažalost, narod će platiti, a ne oni – kategorična je Pandurevićeva.

Nastavi čitati

Politika

Povećane plate poslanicima u Narodnoj skupštini RS, DA LI SU TO I ZASLUŽILI?

Poslanici u Narodnoj skupštini Republike Srpske (NS RS) dobili su povećanje plate od 10 odsto, tako da su njihova primanja koja trenutno iznose i po nekoliko hiljada maraka, sada uvećana za dodatnih više stotina KM.

“Danas je nama narodnim poslanicima Republike Srpske legla plata, tj. poslanički dodatak, koji je uvećan 10 odsto”, rekao je tokom skupštinskog zasjedanja održanog 21. maja ove godine Milan Petrović, poslanik u Klubu SDS-a.

Ovo znači da će 83 narodna poslanika, koliko ih broji parlament Srpske, dobiti povećanje plate u prosjeku za oko 300 KM, kazao je dalje Petrović, te otkrio koliko će to godišnje koštati Republiku Srpsku.

“Na godišnjem nivou to je minimalno u netu oko 350.000 KM, pa to ide i preko pola miliona maraka”, kazao je poslanik SDS-a tokom rasprave o ukidanju sredstava iz budžeta za sve političke partije u Srpskoj.

Pozivajući se na izlaganja poslanika većine kako će uzimanje novca od partija napraviti uštede u budžetu, Petrović je pitao zašto se onda poslanicima povećava plata.

“Pitajte javnost i građane Srpske da li su saglasni da narodni poslanici danas dobiju uvećanje plate od 10 odsto. Hajde, kad nam je toliko stalo do ovog naroda, do ove Republike Srpske i svega da kažemo mi kao narodni poslanici: ‘Povećajte doktorima, borcima… Nama narodnim poslanicima ne treba tih 10 odsto’. Ja vas gledam kao narodne poslanike, da li ima ijedan od vas da vam je stalo za tih 300 maraka. Ali ne, na to ćutimo. To je moglo da bude asistentima u nastavi za djecu sa posebnim potrebama. Mogli smo uložiti u bolnice. Ali ne, to ide u naše džepove i sa tim smo mi saglasni, a nema novca za druge projekte”, poručio je Petrović tom prilikom.

Tragom informacije da su poslanicima povećane plate, od Narodne skupštine tražili smo tačne podatke o iznosima, ali ih do zaključenja ovog broja “Nezavisnih” nismo dobili.

Zbog toga ovom prilikom ćemo podsjetiti na ono što je poznato odranije…

Kako su “Nezavisne” pisale, u NS RS postoje profesionalni poslanici i oni “obični”.

Poslanici koji u Skupštini imaju status da su u stalnom radnom odnosu (profesionalni) imaju bruto platu oko 4.900 KM, dok po neto obračunu to iznosi nešto više od 3.000 KM.

Poslanički dodatak za one koji nemaju status profesionalnog poslanika iznosio je 2023. godine nešto više od 2.000 KM u neto iznosu.

Ne smijemo zaboraviti i da svi poslanici koji su istovremeno i predsjednici radnih tijela u Narodnoj skupštini RS, a kojih ima 27, mjesečno na platu dobijaju još skoro 300 KM.

Uz sve ovo, većina narodnih poslanika ima i druge poslove, a oni koji su u vladajućoj većini imaju dodatne privilegije u smislu da su direktori javnih preduzeća, ustanova i institucija, ili su najmanje članovi nekih upravnih odbora, što se takođe plaća.

Komunikolog Mladen Bubonjić kaže da plate, nadoknade i sva druga formalna sredstva suštinski ne predstavljaju problem sve dok nema zloupotreba.

Što se tiče visine plata i nadoknada u NS RS, o tome se, kako ističe, može raspravljati, prije svega u kontekstu stanja u društvu.

“Da li je primjereno da političari imaju tolika primanja dok se, s druge strane, organizuju SMS akcije za prikupljanje novca za liječenje djece? U tom kontekstu svakako da nije u redu da imaju tolika primanja dok se drugi bore za život”, navodi Bubonjić za “Nezavisne”.

Vraćajući se na početak svog izlaganja, on dodaje da se u etabliranim društvima suštinski ne postavlja pitanje o nadoknadama parlamentaraca jer oni obavljaju odgovoran posao.

“Kod nas je problem što pored formalne nadoknade za poslanički posao dobar dio njih ima angažman u raznim odborima u javnim preduzećima i organizacijama tako da se njihova mjesečna primanja višestruko uvećaju. Postavlja se pitanje da li je njihov doprinos društvu proporcionalan njihovim primanjima”, kaže Bubonjić.

Novinar Đorđe Vujatović smatra da je povećanje plata skandalozno i neopravdano.

“Više je činjenica za to. NS RS čak i po nekoliko mjeseci ne zasjeda. Imali su tokom zime pauzu koja je trajala skoro tri mjeseca. Onda, nakon zasjedanja u martu imali su pauzu od skoro dva mjeseca, pa će sada tokom ljeta imati pauzu koja traje skoro tri mjeseca. Dakle, mi vidimo da NS u jednoj godini pauzira od sedam do osam mjeseci. Drugo, vidimo u šta se pretvorila Narodna skupština Republike Srpske, koji je kvalitet rasprava, kako se svi kunu u dignitet tog doma, pričaju o svrsishodnosti, a koriste jezik kao sa pijace, uvrede, i zato zaslužuju ne da im se poveća plata, nego da im se oduzmu mandati”, izričit je Vujatović.

I on, poput našeg prethodnog sagovornika, kao dodatni problem izdvaja to što većina narodnih poslanika pored poslaničkih primanja ima druge plate i privilegije.

“Ne shvatam zbog čega oni treba da dobiju povećanje plata i zbog čega bi trebalo da se mjere sa običnim radnicima koji žive od samo jedne plate i koji jedva krpe kraj s krajem”, dodao je Vujatović za “Nezavisne novine”.

Nastavi čitati

Aktuelno