Connect with us

Zdravlje

TRI ZDRAVE NAVIKE KOJE JAČAJU IMUNITET! Šta preporučuju stručnjaci?

Radnje koje preduzimamo svakodnevno su od vitalnog značaja za naše opšte blagostanje – uključujući stanje našeg imunološkog sistema.

“Imuni sistem je duboko povezan sa drugim sistemima, posebno sa crevima, u kojima se nalazi preko 70 % imunih ćelija”, kaže Kloi Vord, praktičar funkcionalne ishrane za Real Simple.

Radnje kao što su jedenje hrane bogate hranljivim sastojcima, upravljanje stresom, davanje prioriteta spavanju i fizička aktivnost mogu ojačati imunitet smanjenjem upale, podržavanjem zdravlja crijeva i poboljšanjem sposobnosti tijela da se bori protiv infekcija. Zbog toga je veoma važno izbegavati sedentarni način života. Međutim, mnogo je lakše reći nego učiniti.

Dajte prioritet zdravlju crijeva
Zdravlje crijeva je najvažniji prioritet kada su u pitanju navike za jačanje imuniteta, kaže dr Ejmi Majers, stručnjak za funkcionalnu medicinu.

“Zamislite svoj imunološki sistem kao vojsku u svom tijelu. Kada je ova vojska jaka i podržana zdravim crevima, ona ima alate za odbijanje napada. Međutim, kada je vaš imuni sistem slab, ranjiv je na ove napade. Ne možete imati zdrav imuni sistem bez zdravih crijeva”, kaže on.

Zato je toliko važno da hranite svoje tijelo hranom koja je zdrava za crijeva. Uključite fermentisanu hranu poput kiselog kupusa, kimčija i kefira u svoju ishranu kako biste povećali korisne bakterije u crijevima, koje igraju ključnu ulogu u regulisanju imunološkog odgovora. Pored toga, fokusirajte se na konzumiranje hrane bogate probioticima – kao što su špargle, bijeli luk i banane – da biste promovisali zdravu sluznicu crijeva.

Dobro spavajte
Spavanje je više od samog predaha od dugog dana – san je suštinski dio održavanja vašeg ukupnog zdravlja, objašnjava dr Majers.

“San je vitalni dio učenja, zadržavanja pamćenja, pa čak i detoksikacije vašeg tijela. Neadekvatan san može uticati na srce, mozak, usporiti metabolizam, izazvati depresiju i anksioznost i oslabiti vaš imuni sistem i zdravlje crijeva”, kaže on.

Efikasno upravljajte stresom
Iako efikasno upravljanje stresom može biti izazov, isplati se.

“Produženi stres dovodi do povišenih nivoa kortizola, koji vremenom može potisnuti imunološku funkciju slabljenjem sposobnosti tela da proizvodi adekvatne imune ćelije, kao što su limfociti (bijela krvna zrnca)”, objašnjava Vord.

“To otežava tijelu da uspostavi efikasan imuni odgovor, ostavljajući ga ranjivijim na infekcije i hronične bolesti”, dodaje Vord.

(Novosti.rs)

Zdravlje

JAKO DOBRE VIJESTI! Naučnici rade na razvoju prve vakcine protiv kuge

Tim naučnika koji je uveo vakcinu Oksford AstraZeneka tokom pandemije kovida sada radi na prvoj vakcini protiv bubonske kuge u Velikoj Britaniji, dok rastu strahovanja da bi se ta bolest mogla ponovo pojaviti, prenose danas britanski mediji.

Procjenjuje se da je od kuge u 14. vijeku umrla polovina populacije u Evropi, a ova bolest je, ako se ne liječi, smrtonosna u 30 odsto slučajeva, prenosi Miror.

Kuga je izazvala tri globalne pandemije od ukupno sedam koliko ih je zabilježeno u svijetu do sada.

Od pronalaska antibiotika, strah od kuge je smanjen, ali zbog porasta njihove nedjelotvornosti uslijed masovne upotrebe, naučnici smatraju da je trenutak da se Velika Britanija pripremi za eventualnu epidemiju kuge.

Tim naučnika sa Oksforda saopštio je da je testiranje vakcine koje je počelo 2021. dalo rezultate koji pokazuju da je ona bezbjedna i da proizvodi željenu reakciju.

Nastavi čitati

Zdravlje

HOLANDSKI LJEKARI TVRDE! Vrijeme provedeno pred ekranom LOŠE UTIČE NA SAN DJECE

Dječji ljekari u Holandiji ukazuju na sve češći problem nedovoljnog sna kod djece školskog uzrasta navodeći da je razlog koji značajno doprinosi tome to što djeca previše vremena provode pred ekranom kompjutera ili televizora prije odlaska na spavanje.

Naučno udruženje pedijatara Holandije skrenulo je pažnju na taj problem a zvaničnica udruženja Margret Harskamp rekla je da gledanje u ekran kompjutera televizora mobilnog telefona ili tableta otežava djeci da zaspu prenio je list “NL Tajms”.

Nedovoljno sna kod djece može da smanji sposobnost koncentracije i adekvatnog ponašanja u školi ili da dovede do hiperaktivnosti i naglih promjena raspoloženja ukazali su ljekari.

Harskamp je navela da ako se kod djece poboljša spavanje njihovi problemi sa koncentracijom i ponašanjem često se sami riješe ali je napomenula da roditelji ponekad ne shvataju da nedostatak sna može biti glavni uzrok takvih problema.

Tako je istraživanje holandskog medija RTL Nieuvs pokazalo da samo 12 odsto roditelja misli da im djeca loše spavaju zbog toga što provode vrijeme pred ekranom prije odlaska u krevet dok 59 procenata misli da to ne utiče na san njihove djece a 12 posto vjeruje da im to pomaže da utanu u san.

Harskamp je ukazala da djeci koja teško zaspu ili su pretjerano umorna tokom dana mogu pomoći boravak i igra na otvorenom.

“Dva sata igre na otvorenom je veoma blagotvorno. Vlada i škole treba da obezbijede da djeca imaju pristup velikom broju bezbjednih igrališta” poručila je ona.

Nastavi čitati

Zdravlje

DRAMATIČNO U NJEMAČKOJ! Zbog majmunskih boginja zatvorena škola

Škola u blizini Kelna, u zapadnoj Njemačkoj, zatvorena je iz predostrožnosti nakon što je nova varijanta mpoks virusa otkrivena kod dvoje đaka.

Učenici škole za djecu sa posebnim potrebama u Rosrathu prelaze na onlajn nastavu do petka, saopštila je okružna administracija Rajniš-Bergiš distrikta, prenijela je agencija “DPA”.

Četiri člana jedne porodice koja živi u distriktu, uključujući dvoje djece, zaraženi su takozvanom “kladom 1b virusa majmunskih boginja”. Prema informacijama iz distrikta, porodica se nalazi u karantinu, a simptomi su za sada blagi.

Zdravstveni odsjek i školska uprava donijeli su ovu preventivnu mjeru nakon intenzivnih konsultacija sa njemačkim institutom za kontrolu bolesti, Robert Koh, i drugim specijalizovanim institucijama, zbog djece kojoj je potrebna posebna zaštita.

Školske prostorije ostaće zatvorene kako bi se sprečio blizak kontakt među učenicima i time dalja moguća transmisija mpoks virusa. Petak je posljednji nastavni dan prije božićnih praznika. Pretpostavlja se da je zaraza potekla od putovanja člana porodice u Afriku.

Za sada nisu otkrivene dodatne infekcije, izjavila je portparolka distrikta. Simptomi mpox virusa uključuju karakteristični osip na koži, a često su prisutni i opšti simptomi bolesti poput groznice, glavobolje i bolova u mišićima. Smrtni ishodi su rijetki.

Virus, ranije poznat kao majmunske boginje, nije mnogo zarazan.

“Za prenos mpoks virusa neophodan je blizak fizički kontakt”, navodi institut Robert Koh.

Virus se uglavnom prenosi kontaktom kože na kožu, poput seksualnog odnosa, zagrljaja, masaže ili ljubljenja. U avgustu, Svjetska zdravstvena organizacija (SZO) proglasila je “vanrednu situaciju od međunarodnog značaja” zbog nove varijante virusa i povećanja broja slučajeva mpoksa u Africi.

Prirodni domaćini mpoks virusa su glodari iz Zapadne i Centralne Afrike. Patogeni su manje prilagođeni majmunima i ljudima.

Od ljeta 2023. godine, broj slučajeva se prijavljuje kontinuirano, ali na niskom nivou u jednocifrenim ili niskim dvocifrenim brojevima na mjesečnom nivou. Do sada u Njemačkoj nisu zabilježeni smrtni slučajevi, prenosi “Telegraf”.

Nastavi čitati

Aktuelno