Connect with us

Region

HAOS U HRVATSKOJ Bojkot trgovina zbog nevjerojatnog rasta cijena

U Hrvatskoj je za danas najavljen bojkot trgovina, trgovačkih lanaca i benzinskih pumpi zbog stalnog rasta cijena, na osnovu inicijative koja je krenula iz Facebook grupe “Halo, inspektore”, iza koje stoji Evropski centar izvrsnosti potrošača, a u međuvremenu su je podržala društva za zaštitu potrošača, sindikati, političke stranke, pa i sam ministar privrede Ante Šušnjar.

Ta inicijativa započela je porukama koje su se proteklih dana dijelile po društvenim mrežama, prenosi Hina.

“Na dan 24. januara u Hrvatskoj je bojkot protiv visokih cijena prehrane. Pozivaju se ljudi da taj dan niko ništa ne kupuje, ali ništa. Obezbijedite se za taj dan kao da je nedjelja”, stoji između ostalog u tim porukama, navodi hrvatska agencija, a prenosi Tanjug.

Nezavisni hrvatski sindikati u četvrtak su podržali poziv građana na bojkot trgovina, upozoravajući da nepodnošljiv rast cijena ugrožava životni standard i postignute rezultate rasta primanja građana.

I opozicioni poslanici u četvrtak su najavili su da će podržati bojkot trgovina u petak na koji su pozvani građani, naglasivši da, dok inflacija čerupa građane, vlada u budžetu ubire blagodati neobuzdane inflacije, a trgovci se bogate na maržama, pa je zapravo riječ, kako su naveli, o bojkotu zbog nerada hrvatske vlade.

U Ministarstvu privrede u toku su u dogovori oko proširenja liste proizvoda s ograničenim cijenama, koji je hrvatska vlada najavila prošle nedelje, a ministar Šušnjar je tokom održavanja sastanaka iskazao podršku građanima, potrošačima koji kreću u akciju bojkota kupovine na jedan dan kako bi pokazali svoju snagu, navodi Hina.

U Hrvatskoj su potrošačke cijene u decembru porasle za 4,5 posto prema istom mjesecu 2023. godine, što je njihov najsnažniji rast od maja prošle godine.

Hrvatska je tako među tri EU zemlje s najvećom inflacijom, iza Rumunije (5,5 posto) i Mađarske (4,8 posto), a godišnja stopa inflacije EU iznosila je u decembru 2,7 posto, a u eurozoni 2,4 posto, prema podacima Eurostata.

Region

CRNA GORA POSTAJE RAJ ZA JAHTE! Luksuzna plovila dolaze iz 49 država, najviše iz Srbije i Rusije!

Za manje od tri godine, broj jahti registrovanih pod crnogorskom zastavom porastao je za čak 77%, sa 298 na 528 plovila.

Uz vlasnike iz čak 49 država svijeta, Crna Gora se sve jasnije pozicionira kao atraktivna luka za upis luksuznih jahti, ali i kao poreski i administrativni raj za

Registar jahti koje plove pod crnogorskom zastavom broji 528 upisanih plovila do 21. jula 2025. godine, a najnoviji podaci otkrivaju široku geografsku rasprostranjenost – jahte su u vlasništvu državljana iz čak 49 država.

Najzastupljeniji su vlasnici iz Srbije (161) i Rusije (121), što zajedno čini više od polovine ukupnog broja. Slijedi Crna Gora sa 75 jahti, zatim Ukrajina (20), Sjedinjene Američke Države (19), Bosna i Hercegovina (16), Izrael (10), te Estonija, Njemačka i Švajcarska sa po osam ili devet plovila.

Iako Crna Gora ima liberalan režim upisa i pogodnosti koje su atraktivne za državljane EU, iz Evropske unije je tek 8% vlasnika svih jahti – odnosno 43 od ukupno 528. To sugeriše da crnogorski registar prvenstveno privlači nerezidente izvan Unije, naročito iz regiona, postsovjetskog prostora i država sa jakom tradicijom nautičkog turizma.

Stabilan višegodišnji rast
Rast jahti registrovanih u Crnoj Gori je stabilan i dugoročan.

Prema zvaničnim dokumentima:
Period Broj jahti

Decembar 2022. 298

Avgust 2023. 401

Jul 2024. 477

Jul 2025. 528

Od kraja 2022. do jula 2025, broj jahti porastao je za 77,2%, odnosno 230 novih plovila. Samo u prethodnih 12 mjeseci, broj je porastao za 10,7%, što ukazuje na usporavanje rasta u odnosu na raniji period, ali i dalje ukazuje na visoku atraktivnost upisa.

Raspon zastava i motiva: Od Saudijske Arabije do Kajmanskih ostrva
U registru su zabilježeni i vlasnici iz zemalja koje nisu pomorske sile – poput Kazahstana, Bjelorusije, Indije, Albanije, Letonije – ali i onih sa razvijenom nautičkom infrastrukturom, uključujući Australiju, Izrael, SAD, Hong Kong, Peru, Saudijsku Arabiju i Kajmanska ostrva.

Kompletan spisak upisanih jahti možete naći na sajtu Vlade.

Takva raznolikost potvrđuje da Crna Gora nastavlja da se afirmiše kao međunarodno konkurentna luka za upis jahti, zahvaljujući kombinaciji liberalnih procedura, fiskalnih pogodnosti, dobre logistike i strateškog položaja na Jadranu, prenosi Bankar.

Nastavi čitati

Region

VUČIĆ PORUČIO “EU da ubrza integraciju zapadnog Balkana!”

Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić danas je na sastanku sa direktorom za kontinentalnu Evropu u Ministarstvu za Evropu i spoljne poslove Francuske Brisom Rokfejem naglasio potrebu da EU ubrza integraciju zapadnog Balkana radi dugoročne stabilnosti regiona i Evrope u cjelini.

Vučić je naveo da je sa Rokfejem imao otvoren i sadržajan razgovor o širokom spektru tema od zajedničkog interesa za Srbiju, Francusku i cijeli region.

“Plodotvorna bilateralna saradnja i prijateljski odnosi Srbije i Francuske predstavljaju stubove naše diplomatije. Naglasili smo posvećenost daljem jačanju ovih veza u svim oblastima, od ekonomije do kulture, a potvrda učešća Francuske na `Ekspo 2027` važan je korak u tom pravcu”, istakao je Vučić u objavi na “Instagramu”.

On je naveo i da je, govoreći o evropskim integracijama, naglasio kako su reforme koje se sprovode ključne za budućnost Srbije.

“Francuska snažno podržava naš evropski i reformski put, a mi smo naglasili potrebu da EU ubrza integraciju zapadnog Balkana radi dugoročne stabilnosti regiona i kontinenta u celini”, naveo je Vučić.

Predsjednik Srbije je još jednom izrazio zahvalnost Francuskoj i predsjedniku Emanuelu Makronu na posvećenosti i podršci napretku Srbije, uz ocjenu da je Makronov angažman od suštinskog značaja za zajedničke napore ka miru i prosperitetu.

Nastavi čitati

Region

AFERA KOJA JE TRESLA REGION Nova optužnica protiv Ivice Todorića i još pet osoba!

Zagrebačko Županijsko državno odvjetništvo u petak je protiv Ivice Todorića i još pet osoba podiglo novu optužnicu u slučaju Agrokor koja je ranije dva puta dorađivana i čije je ključno i najskuplje financijsko vještačenje proglašeno nezakonitim pa je rađeno novo.

Iz podignute optužnice, kojom je sada umjesto 15 obuhvaćeno šestero optuženih, proizlazi da sveukupna šteta za trgovačko društvo Agrokor iznosi gotovo 178 miliona evra, saopšteno je iz državnog odvjetništva Republike Hrvatske ne navodeći imena optuženih niti oštećene firme.

U ranijim je optužnicama za štetu od više 1,2 milijarde kuna uz Todorića bilo optuženo još 14 osoba – njegovi sinovi Ante i Ivan Todorića, bivši zet Hrvoje Balent te Tomislav Lučić, Damir Kuštrak, Piroška Canjuga, Ivan Crnjac, Mislav Galić, Alojzije Pandžić, Olivio Discordia, Sanja Hrstić i Marijan Alagušić, piše Hina, prenosi Fena.

U januaru ove godine Županijski sud u Zagrebu odredio je Županijskom državnom odvjetništvu dodatni rok od 12 mjeseci za podizanje nove optužnice u ovom slučaju poznatom i kao veliki Agrokor. Godinu ranije sud je naložio državnom odvjetništvu da dopuni optužnicu, a DORH je morao pronaći novog vještaka za finansijsko vještačenje poslovanja Agrokora.

Prvim vještačenjem bilo je utvrđeno da je tokom Todorićeve uprave Agrokor oštećen za više od milijardu tadašnjih kuna. Ali, to vještačenje napravio je vještak u saradnji s kolegama iz poljske podružnice KPMG-a za koje je utvrđeno da su bili u sukobu interesa.

Odbrana prvooptuženog nekadašnjeg vlasnika Agrokora od početka je upozoravala da to vještačenje ne predstavlja valjan dokaz s obzirom da je firma KPMG iste poslove obavljala i za DORH i za izvanrednu upravu Agrokora. Riječ je o najskupljem vještačenju u istoriji hrvatskog pravosuđa čija je izrada stajala 1,3 milona evra i trajala više od godinu dana.

Tužilaštvo je u julu prošle godine saopštilo da je pronašlo novi tim koji će, na čelu s austrijskim sudskim vještakom za računovodstvo Karlom Hengstbergerom, provesti vještačenje u slučaju “veliki Agrokor” za cijenu od 650.000 evra bez PDV-a.

Bivšeg vlasnika Agrokora i njegovih 14 saoptuženika ranije su optužnice teretile da su koncern oštetili od 2006. do 2017. za 1,2 milijarde kuna. Todoriću, koji odbacuje sve optužbe i tvrdi da mu je firma oduzeta, je pritom navodno pribavljeno 923,6 miliona kuna, a ostatak od oko 320 miliona kuna nizozemskom Agrokor Investmentu BV.

Nastavi čitati

Aktuelno