Connect with us

Politika

PROBLEMI NA SVE STRANE, ĐOKIĆU SVE OK! “Stabilno stanje u energetskom sektoru, u toku pregovori sa Komsarom”

Ministar energetike i rudarstva Republike Srpske Petar Đokić ocijenio je stabilnim stanje u energetskom sektoru, te je naveo da nesmetano teče proces proizvodnje električne energije za stanovništvo i privredu.

– Proizvodnja, distribucija i snabdijevanje danas se izvršavaju. Naravno da ima i problema. Na klimatske prilike, kao nepovoljnu okolnost, niko nije mogao da utiče. U prošloj godini, koja je bila izuzetno sušna, i kada naše hidroelektrane nisu mogle da proizvode električnu energiju, u jednom trenutku morali smo i da je uvozimo – rekao je Đokić novinarima u Banjaluci.

On kaže da je tada kupovana električna energija po mnogo većim cijenama od onih koliko su je plaćali građani i privrednici kao krajnji korisnici.

– To je prouzrokovalo nedostatak novca za neke intervencije da bi sistem bio u stanju pune gotovosti – istakao je Đokić.

On je naveo da su postojali problemi u Termoelektrani /TE/ “Gacko”, prvenstveno zbog niskog kvaliteta uglja te je s tim u vezi bila skuplja proizvodnja energije jer se koristio mazut.

– Gacko održava proizvodnju ali radi sa nešto nižom proizvodnom snagom koja je ispod 200 megavata. To nije dovoljno sa stanovišta kapaciteta – istakao je Đokić.

On je govoreći o stanju u TE “Ugljevik” rekao da nisu imali dovoljne količine uglja, zbog čega je nastupio zastoj.

– Termoalektrane danas rade i proizvode električnu energiju. Naravno da je Elektroprivreda veliki sistem. Vlada tome posvećuje dodatnu pažnju. Moraju i oni u sistemu da iskoriste sve mehanizme da bi ostvarili što bolje rezultate – naveo je Đokić.

Kada je riječ o TE “Ugljevik” i nedostatku uglja, resorni ministar je ukazao da je Vlada dala saglasnost preduzeću “Gas-Res” da vodi pregovore sa kompanijom “Komsar” o preuzimanju koncesije na kopu u Ugljeviku.

– Mi smo i prije ovoga imali pismo namjere koje je komapnija Komsar enerdži dostavila s ciljem da se uđe u pregovore oko preuzimanja tog projekta. Mora se definisati način preuzimanja. To podrazumijeva izradu kvalitetne procjene – istakao je Đokić.

On je rekao da kompanija Komsar razumije situaciju i da su spremni za pregovore.

– Ništa neće biti završeno dok na to saglasnost ne pruži Vlada kao većinski vlasnik preduzeća – zaključio je Đokić.

Politika

ZATEGNUTI ODNOSI SA SRBIJOM? Dodik oslonac traži u Orbanu i ruskom narativu

“Potpuno sam uvjeren da je trenutna vlast u Republici Srpskoj postala ogroman teret zvaničnom Beogradu, da se ljubav Mađara kupuje, a da Dodik vješto koristi emocije koje Srbi imaju prema Ruskoj Federaciji”.

Ovo je u intervjuu slovenačkom Delu rekao Marinko Božović, načelnik Istočne Ilidže (SDS), odgovarajući na pitanje da li aktuelna vlast u Republici Srpskoj veliki dio svoje snage crpi iz podrške u Budimpešti, Moskvi i Beogradu i kako u toj situaciji uopšte moguće ozbiljno razgovorati o evropskoj perspektivi BiH.

“Dodikove izjave da je Evropa propao projekat i da se treba okrenuti drugim unijama govore koliko je posvećen evropskom putu. Naši pogledi za budućnost zemlje se značajno razlikuju i nećemo dozvoliti da se igra sa mirom u zemlji”, kazao je Božović, dodajući da BiH svakako pripada i sasvim je normalana stvar da budemo dio EU.

“Zvaničnici iz Brisela treba svoju listu sagovornika da prošire i na neke od opozicionih političkih stranaka i da čuju kako mi vidimo proces pristupanja evropskoj zajednici. Svakako da dobro kasnimo i da moramo mnogo više radti kako bi stekli dodatno povjerenje Brisela”, kazao je Božović dodajući da su “naši stavovi potpuno jasni, držimo se dejtonskog uređenja i položaja entiteta u okviru BiH”,

Komentarišući aktuelnu krizu, Božović je rekao da se Bosna i Hercegovina trenutno nalazi pred najvećim izazovima od Dejtona do danas.

On je rekao da Republika Srpska ima još veći problem jer se “izolacija u kojoj se nalazimo produbljuje, a rukovodstvo Republike Srpske predvođeno Dodikom povlači loše poteze, koji će najveće posljedice ostaviti za stanovništvo”.

Nastavi čitati

Politika

DODIK NE ODUSTAJE: Novi ustav i vojna saradnja sa Srbijom i Mađarskom ključni ciljevi

Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik poručio je da Republika Srpska ne odstupa od novog ustava, kao ni od toga da bude dio vojnog saveza Srbije i Mađarske i da će ovih dana biti upućeno pismo povodom toga.

“U tom vojnom savezu vidimo i pitanje unutrašnje bezbjednosti. Mi imamo resurse i u tom pogledu možemo da sarađujemo i da imamo zajedničke vježbe sa policijama Mađarske i Srbije”, izjavio je Dodik za “Večernje novosti”.

On je ukazao da opozicija u Srpskoj ne učestvuje u donošenju novog ustava jer sluša Sarajevo i podsjetio da Republika Srpska po Dejtonu i Ustavu ima pravo na vojsku i graničnu policiju.

“Ništa novo ne tražimo. Bitan zahtjev je da se prije usvajanja Ustava ide na referendum i to će biti razmotreno”, naveo je Dodik.

On je dodao da postoji zanimljiv prijedlog sa javnih rasprava da referendum treba održati 9. januara i naglasio da će to biti razmotreno.

Odgovarajući na pitanje kako porodica Dodik slavi Vaskrs, Dodik je rekao da su vaskršnji praznici veoma bitni i da im se svi raduju.

“Želimo da se vaskršnji praznici provedu u miru. Neće me uhapsiti! Vaskrs je najradosniji hrišćanski praznik i želim da se naš narod okupi u crkvama. Hristos vaskrse!”, poručio je predsjednik Srpske.

(Srna)

Nastavi čitati

Politika

OŠTRA PORUKA SINDIKATA SIPA-e: Nećemo dozvoliti kriminalizaciju policijskih službenika

Uvažavajući iznesene činjenice, Sindikat SIPA-e smatra da je nedopustivo da nosilac bilo koje političke/javne funkcije etiketira bilo koga od zaposlenih u Agenciji, a pogotovo pripadnike Agencije iz reda nekog od konstitutivnih naroda.

“Upravo toj vrsti etketiranja i prijetnjama pripadnicima SIPA-e iz reda srpskog naroda svjedočimo u posljednje vrijeme, a zbog čega smatramo da su ugroženi njihova bezbjednost i bezbjednost njihovih porodica, lični integritet, ali i prava iz radnog odnosa.

Prijetnje krivičnim progonom i konfiskacijom imovine naših članova, ali i ostalih zaposlenih su apsolutno neprihvatljive. Tvrdnje da zaposleni u SIPA-i rade protiv interesa bilo kog entiteta (u ovom slučaju Republike Srpske), političkog subjekta ili pojedinca potpuno su neosnovane. Pri tom, Sindikat posebno podsjeća na činjenicu da, među zaposlenima u SIPA-i, ima i veći broj boraca Vojske Republike Srpske, kao i članova njihovih porodica”, upozorili su

Nastavi čitati

Aktuelno