Connect with us

Politika

ŽAŠTO DODIK PRIJETI BANKAMA? Predsjednik Srpske zaprijetio da banke MORAJU DA POKAŽU ODGOVORNOST

Ono što se zna i što se ni na koji način ne može promijeniti je da ni Dodik ni Vlada Republike Srpske ne mogu zatvoriti banke u Srpskoj. Regulacija osnivanja, poslovanja, upravljanja, nadzora, restrukturiranja i prestanka rada banaka na teritoriji Republike Srpske regulisana je Zakonom o bankama Republike Srpske. Prema tom zakonu, Agencija za bankarstvo je jedina koja bankama može oduzeti dozvolu za rad.

Milorad Dodik zaprijetio je 23. januara bankama  tokom prve konferencije za novinare po povratku sa bolovanja, na kojem je bio više od mjesec dana zbog operativnog zahvata.

 “Iznijeli ste 750 miliona KM depozita ovih građana u inostranstvo da bi podržavali najuspješnije ekonomije Austrije i Njemačke. Našim depozitima ste kupili 150 miliona KM obveznica u inostranstvu. Imate rok od tri mjeseca da to vratite u Republiku Srpsku, jer su to naše pare. Ne budete li to vratili, prvi dan nakon tih 90 dana zatvorićemo vas! Mislite da ne možemo? Vidjećete da možemo”, poručio je Dodik.

Naveo je kako je vlast Republike Srpske “do sada imala razumijevanja za banke, koje zbog sankcija nisu mogle da sarađuju sa institucijama”,  zaprijetivši potom da je došlo vrijeme da banke “moraju da pokažu odgovornost”.

“Veoma ozbiljno im poručujem, a znamo koje su to”, nastavio je Dodik sa prijetnjama, aludirajući na banke čija su sjedišta u inostranstvu. Mada potpuno svjestan da njegove prijetnje ni na koji način ne mogu biti sprovedene, Dodik je auditorijumu pokušao da se predstavi kao vladar koji ima sve konce u svojim rukama, što je daleko od istine.

BANKE NEĆE DA KUPUJU OBVEZNICE I TREZORSKE ZAPISE

Sankcije koje su Sjedinjene Države uvele kompletnom političkom vrhu Republike Srpske, pojedinim ministrima, vladinim službenicima, te firmama, njihovim osnivačima i rukovodiocima, koji su činili koruprivnu mrežu porodice Dodik, u ogromnoj mjeri su uzdrmale i Milorada Dodika i njegovu vlast. Posebno jer su na “crne liste” stavljeni i oni koji su preregistrovanjem sankcionisanih firmi pokušali da izbjegnu kaznene mjere, čime je porodica Dodika ostala bez ogromnih prihoda.

Američka ambasada u BiH ranije je saopštila da su vlasti Republike Srpske od 2023. godine kroz različite ugovore sa gotovo 36 miliona evra finansirale firme koje su na crnoj listi OFAC-a, a predstavljale su izvor bogaćenja Milorada Dodika i članova njegove porodice.  Svim “crnolistašima” u Republici Srpskoj banke su zatvorile račune, kako se ne bi izložile riziku da i same budu na udaru sankcija.

Vlada Republike Srpske se dovela u poziciju da sve teže, skoro nikako, svoje obveznice može prodati na međunarodnom finansijskom tržištu. Para u budžetu je sve manje, vlada ne izmiruje dugovanja, prije svega prema dobavljačima, a katastrofalnu finansijsku situaciju sanira jedino zahvaljući činjenici da postoji povećan priliv od naplate indirektnih poreza, a na osnovu poskupljenja roba i usluga i povećanja nameta na plate.

AGENCIJE ZA BANKARSTO ŠUTE NA DODIKOVE PRIJETNJE

Ono što se zna i što se ni na koji način ne može promijeniti je da ni Dodik ni Vlada Republike Srpske ne mogu zatvoriti banke u Srpskoj. Regulacija osnivanja, poslovanja, upravljanja, nadzora, restrukturiranja i prestanka rada banaka na teritoriji Republike Srpske regulisana je Zakonom o bankama Republike Srpske. Prema tom zakonu, Agencija za bankarstvo je jedina koja bankama može oduzeti dozvolu za rad.

Agencija je, definiše zakon, nadležna za “izdavanje i oduzimanje bankama dozvole za rad i drugih odgovarajućih akata u skladu sa svojim ovlašćenjima, posredni i neposredni nadzor poslovanja banaka, nalaganje mjera nadzora i druge nadležnosti u skladu sa zakonom kojim se uređuju banke”. Da bi Agencija za bankarstvo pokrenula postupak oduzimanja dozvole za rad nekoj od banaka moraju postojati vrlo opravdani razlozi za to – da je kapital banke negativan, ispod zakonskog minimuma, i da su ugroženi depoziti građana i pravnih subjekata u toj banci. Prema zakonu, Agencija za bankarstvo Republike Srpske je “u obavljanju poslova samostalna i nezavisna, a nadzor nad njenim radom vrši Narodna skupština Republike”.

“Ni predsjednik Republike Srpske ni Ministarstvo finansija niti bilo ko drugi iz izvršne ili zakonodavne vlasti ne može tek tako narediti Agenciji za bankarstvo Republike Srpske da zatvori neku banku. Dodik je ciljao na neke banke čiji su vlasnici stranci. Ako bi pokušao da ih zatvori, na noge bi se diglo pola Evrope”, rekao je Žurnalu sagovornik iz bankarskog sektora u Republike Srpske.

PITANJA BEZ ODGOVORA

“Da li je moguće da izvršna vlast u Republici Srpskoj naredi zatvaranje komercijalnih banaka, kako je to najavio predsjednik Republike Srpske, i, ako jeste, ko i da li može dati nalog Agenciji za bankarstvo da zatvori određene banke, s obzirom na to da je prema Zakonu o agenciji za bankarstvo Republike Srpske ‘u obavljanju poslova Agencija samostalna i nezavisna’”, prvo je pitanje koje je Žurnal postavio direktoru Agencije za bankarstvo Republike Srpske Srđanu Šuputu.

Tražili smo odgovori i na pitanje – “kakve bi posljedice imalo eventualno zatvaranje banaka za građane i privredu Republike Srpske i da li bi takav potez doveo do potpunog finansijskog kolapsa u Republici Srpskoj?”

Od Šuputa nismo dobili nikakakav odgovor, što ne čudi, jer je on, kao i bivši direktori Agencije, režimski čovjek, koji svojim izjavama u javnosti niti želi niti smije da protivriječi Miloradu Dodiku.  Što ne znači da je voljan i spreman pokrenuti eventualni nezakoniti proces zabrane rada pojedinim bankama u Republici Srpskoj. Uostalom, vrlo je bio pomirljiv kada su banke osobama i firmama sa američke “crne liste” zatvorile račune, nadajući se, baš kao i Dodik, da će, “ako se neke geopolitičke stvari poredaju, splasnuti pritisak OFAC-a na banke u Republici Srpskoj”.

Do tog “ako”, Šuput smatra da bi, što je i potvrdio u septembru prošle godine, za finansijski sektor Republike Srpske i BiH bilo pogubno da bilo koja banka dođe na OFAC-ovu listu, jer bi to značilo gašenje banke.

Iz Udruženju banaka BiH (UBBiH) nisu željeli da komentarišu Dodikove prijetnje zatvaranjem banaka u .

“Nemamo dodatnih informacija izuzev onih objavljenim u medijima, tako da u ovom trenutku ne možemo davati izjavu ili komentare”, odgovoreno je Žurnalu iz UBBiH, čije su članice i banke sa sjedištem u Republici Srpskoj, kao i banke koje je targetirao Dodik.

Prijetnje predsjednika Republike Srpske upućene bankama nisu željeli da komentarišu ni iz Centralne banke BiH, navodeći da nadležnost za izdavanje i oduzimanje dozvola za rad komercijalnim bankama pripada agencijama za bankarstvo u Republici Srpskoj i FBiH.

“Shodno tome, oduzimanje dozvole za rad komercijalnim bankama nije u nadležnosti CBBiH”, naveli su u odgovoru Žurnalu.

Odgovarajući na pitanje o mogućim posljedicama u slučaju eventualnog zatvaranja banaka za građane i privredu Republike Srpske, naveli su da CBiH, “kao odgovorna institucija koja svoje procjene bazira na pouzdanim pokazateljima, ne može davati odgovore na hipotetska pitanja”.

“CBBiH može, eventualno, komentarisati najave regulatora ili očekivane efekte uvedenih regulatornih mjera”, zaključili su.

BANKE NEĆE RADITI PROTIV SEBE

Nekadašnji direktor UBBiH Berislav Kutle izjavio je za Al Jazeeru da po zakonima BiH ne postoji nikakav način da se banke natjeraju na bilo koji potez koji je protiv njihovog poslovanja. S druge strane, naglasio je on, niti država niti bilo koji njen dio ne bi preživjeli odluku „majke banke“ da zatvori svoju ispostavu u toj zemlji ili jednom njenom entitetu. Kada bi se Dodikova prijetnja obistinila, smatra on, najveću štetu bi pretrpjeli građani Republike Srpske.

“Kao prvo, ostali bi bez poslova (u bankama), a što je još bitnije ne bi mogli ni funkcionisati. Sve transakcije vezane za novac bi postale misaona imenica. Privreda  bi nakon ogromnog gubitka preselila poslovanje u Federaciju BiH”, naveo je Kutle.

Dodikove optužbe na račun banaka o tome da su iznijele novac van Republike Srpske i BiH, on vidi kao čistu tržišnu utakmicu. Njegovo mišljenje dijeli i ekonomista Zoran Pavlović, ističući da banke potpuno legalno iznose novac u inostranstvo i tamo ga ulažu za kupovinu obveznica.

“To je normalan poslovni aranžman, oni to moraju da rade. Imaju robu na lageru koja nije plasirana i po tom osnovu oni moraju da zarade, jer bi u suprotnom pravili gubitke i ne bi mogli da posluju”, rekao je Pavlović za Žurnal.

Dodaje da je banka poslovni subjekat, kome je novac dat na čuvanje i plaćanje kamate depozitarima, bilo da su to privatna lica, firme ili javna preduzeća.

“Dio novca ide u kredite. Na osnovu davanja tih kredita i naplaćivanja kamate se obezbjeđuje plaćanje kamata za deponente i dio plaćanja troškova poslovanja. U situaciji kada banka dođe u poziciju da nema kreditnih plasmana, a to znači da nema mogućnost da zaradi sa parama koje ima, onda ulazi na finansijsko tržište i plasira slobodna sredstva po kamatama sa kojima će obezbijediti poslovanje i i plaćanje kamata građanima i firmama po osnovu depozita. Ako nemaju mogućnost plasmana u zemlji, banke taj novac plasiraju na berze van zemlje, jer je to način poslovanja komercijalnih banaka, to je metodologija rada bankarskog sektora”, naglašava Pavlović.

Kada banka kupi određeni vrijednosni papir, trezorski zapis ili obveznice, kaže on, ona ih može preprodavati i tu je nemoguće ući u trag hartijama od vrijednosti sve do momenta dok se one ne donesu radi naplate uloženog novca.

NEMA KRIVCA ZA PROPAST BANAKA

Notorno je da Dodik svjesno spinuje priču o tome kako strane banke, koje imaju svoje ekspoziture u Republici Srpskoj, pljačkaju građane, firme i javni sektor u Republici Srpskoj i njihov novac ulažu u “ekonomije Austrije i Njemačke”, nastojeći da za loše finansijsko stanje u Republici Srpskoj nađe krivca u svakom drugom osim u vlastima Srpske, koje su jedino i isključivo odgovorne za to.

Zanimljivo je da Dodik, koji tvrdi da uvijek ima informaciju više, nije znao da će u relativno kratkom roku propasti dvije banke u Republici Srpskoj – prvo “Bobar banka”, a onda i “Banka Srpske”, sa kojima su nestale i stotine miliona depozita fondova, opština i javnih preduzeća iz Republike Srpske.

Naravno da je znao, čak je preko bivše direktorice Agencije za bankarstvo Slavice Injac, koju je postavio na to mjesto da bi kontrolisao cijeli bankarski sektor u Republici Srpskoj, tempirao da „Bobar banka“ bude likvidirana u decembru 2014. godine, tri mjeseca nakon smrti njenog vlasnika Gavrila Bobara. Protiv Slavice Injac vođen je sudski postupak zbog propasti “Bobar banke”, ali je na kraju banjalučki Okružni sud oslobodio svih optužbi, mada se teretila da je bila upoznata sa svim nezakonitostima u poslovanju banke, a nije preduzela ništa da to spriječi. Propašću “Bobar banke” pričinjena je šteta od 122,5 miliona maraka brojnim firmama, opštinama i fondovima.

Potom je 2017. godine u stečaj otišla i “Banka Srpske”, progutavši 30 miliona KM, koliko je 2013. godine Vlada Republike Srpske uložila u dokapitalizaciju propale “Balkan Investment Banke”, u vlasništvu litvanske UKIO grupacije. U “Banci Srpske” ostalo je blokirano 75 miliona evra depozita, od kojih milionski depoziti javnih preduzeća i institucija nisu bili osigurani.

U žiži javnosti dugo vremena bila je i bijeljinska “Pavlović banka”, zbog malverzacija sa kreditom od 750.000 evra, koji je preko te banke plasiran Miloradu Dodiku za kupovinu vile na Dedinju. Vlasnik te banke bio je Slobodan Pavlović, koji je po nalogu Tužilaštva bio uhapšen 2016. godine. Pavlović je poginuo 2021. godine u Čikagu, a predmet “Pavlović banka” u vezi sa kupovinom Dodikove vile u Beogradu i dalje je aktivan u Tužilaštvu BiH. “Pavlović banka” od kraja 2019. godine posluje kao “Naša banka”.

Svoju upletenost u propast “Bobar banke”, “Banke Srpske” i aferu “Pavlović banka” Dodik je negirao od samog početka, a gorljivo je branio i svoju pulenku Slavicu Injac, tvrdeći da njeno hapšenje ima političku pozadinu i da je usmjereno protiv Republike Srpske.

Žurnal

Politika

RASULO U INSTITUCIJAMA BiH! Ministri dijele pare bez kontrole, vozači i penzioneri na platnom spisku!

Kancelarija za reviziju Institucija BiH registrovala je niz nepravilnosti u trošenju budžetskih sredstava u prošloj godini. Iste nepravilnosti registrovane su i ranijih godina, ali očigledno se ništa ne preduzima da se to ispravi jer bh. funkcioneri nikome ne odgovaraju i nikome ne polažu račune.

– Ima se može se.Ovako bi se ukratko mogao opisati odnos ministara u Savjetu ministara BiH prema budžetu koji pune građani ove zemlje.

Kao i obično naši reprezentativci su se posebno istakli. Iako su im ministrartva krcata radnicima koji nemaju šta da rade, a za neke nema ni dovoljan broj stolica u kancelarijama, oni i dalje zapošljavaju na tzv.ugovore o djelu.

Staša Košarac je u prošloj godini imao 30 takvih nazovi radnika, a Srđan Amidžić je bio nešto skoromniji pa je udomio tek 10-ak zaslužnih.

Honorari za te ,,ugovorce” idu i do nekoliko hiljada maraka mjesečno. Osim penzionisanih i neraspoređenih stranačkih funkcionera koji zauzimaju mjesta savjetinika, na famozne ugovore zapošljavaju se i vozači.

,,Kroz ugovore o djelu zapošljavaju stranačke kadrove”, kaže Ivana Korajlić iz Transparensi internešenala BiH.

,,Svako dovodi svoje ljude i kada nemaju mogućnost da ih zaposle na radnim mjestima državnih službenika, jer su ta mjesta većinom popunjena, onda se pribjegava tim ugovorima o djelu. Kroz nrko vrijeme ti ljudi imaju prednost pri zapošljavanju jer imaju iskustva bna tim pozicijama”, pojašnjava Korajlić i ističe da je to nezakonito jer Zakon jasno propisuje da su angažmani po ugovoru o djelu kratkoročni, da ne mogu biti za pozicije koje su predviđene sistematizacijom radnih mjesta jer su to poslovi na kraće vrijeme sa specifičnim zadacima.

Koga još zanima šta kaže zakon? U ovoj zemlji ne važi ni zakon zdravog razuma.

Tako na primjer naši ministri i njihovi miljenici , kaže nalaz revizije, koriste službene automobile, sipaju gorivo iz bužeta i naplaćuju dnevnice i kada su na odmoru. Kupuju poklone, iz tog istog budžeta, ali ne zna se šta i kome poklanjaju.

Ministarstvo finansija vrijednost Ugovora o kupovini objekata, čuvena kumova zgrada, aneksom je uvećavalo za više od 100% iako zakon dozvoljava samo 10%.

,,U ovom slučaju nisu važili nikavi zakoni i sve je u startu bilo prilagođeno unaprijed sklopljenim dogovorima. Sve se tokom čitave procedure radilo da se taj dogovoreni posao realizuje”, kaže Korajlić i podsjeća da je SNSD zbog toga blokirao institucije, blokirao donošenje budžeta i još niz stvari samo da bi se za potrebe Uprave za indirektno oporezivanje Bih u Banjaluci kupila zgrada određene firme.

A šta kaže kapiten naše reprezentacije u Sarajevu o nalazima revizora.

,,Ne bi ja komentarisao nalaze revizora, oni rade svoj posao”, kaže ministar spoljne trgovine i ekonomskih odnosa u Savjetu ministara BiH Staša Košarac ali ipak dodaje da je u Ministarstvu, kako kaže, zatekao stanje koje se moralo kroz niz pravilnika usaglašavati.

,,Ono što je značajno jeste da nismi izvršili nikakvo krivično djelo”, smatra Košparac.

I nisu samo naši reprezantativci rastrošni, i predsatvnici druga dva naroda trude se da ne zaostaju po tom pitanju. I tako evo već decenijama, Zna li se dokle?

,,Dok se na osnovu izvještaja revizora ne počnu procesuirati odgovorni oni se sigurno neće promijeniti”, kaže politički analitičar Ivana Marić i podsjeća da mi već 30 godina pričamo o negativnim revizorskim izvjetajima ali niko nikada nije kažnjen.

,,Nikoga nije kaznilo ni pravosuđe, ni nadležni organi u institucijama ali ni grašani na izborima.zašto bi onda oni odustali od luksuza i privilegija koje mogu sebi priuštiti?”, pita se Marić i dodaje kako se nada da će se nekad početi obraćati pažnja na takve stvari i da će takve funcionere kazniti ili pravosuđe ili bar građani.

,,Nadam se će se građani nekada upitati zašto daju podršku nekome ko samo troši njihov novac na vlastiti luksuz a njima priča ,,šarene lažešš o tome kako nema novca za povećanje penzija, za socijalna davanja i još niz neophodnih stvari”, ističe Marić.

A šta kažu građani? Da li smatraju da funkcineri troše previše budžetskog novca?

Svi građani koje smo pitali slažu se da funkcioneri previše troše, da ne znaju šta sve imaju i da je jedini njima u ovoj zemlji dobro te da im nije stalo do penzionera, boraca…

Zaključak je da funkcineri troše nemilice. Ne možemo čak reći ni da budžetski novac troše kao da je njihov, jer oni svoj novac čuvaju ko zna gdje, a od budžetskog žive i uživaju.Ipak to nije dovoljno da izgube vlast jer dobar dio glasača smatra da od par metara asfalta i stotinjak maraka može da se živi od izbora do izbora.

Nastavi čitati

Politika

Oružane snage BiH nabavljaju HELIKOPTERE NOVE GENERACIJE iz AMERIKE

Prestižna multinacionalna kompanija “Leonardo USA” radiće na proizvodnji helikoptera nove generacije koji će uskoro, u okviru programa saradnje između BiH i Sjedinjenih Američkih Država, biti isporučeni Oružanim snagama BiH

Saznaje ovo “Dnevni avaz”, navodeći da je ministar odbrane BiH Zukan Helez objavio da je tokom sajma namjenske industrije IDEF-2025 u Turskoj, koji je imao više od 2.000 izlagača, održao sastanke s predstavnicima vodećih svjetskih kompanija.

Najavio je i nabavku najsavremenijih protivvazdušnih i protivoklopnih sistema, te savremenih antidron sistema.

Kada je riječ o helikopterima, prema saznanjima “Avaza”, do sredine avgusta očekuje se pismo iz Vašingtona na osnovu kojeg će početi pregovori oko projekta – dostava letjelica “Agusta Westland AW119”, te obuka personala.

“Dinamika isporuke biće precizirana u ovisnosti o dinamici proizvodnje helikoptera. Nama je važno da isporuka što prije krene na temelju sporazuma dviju zemalja”, kaže izvor upućen u aktivnosti.

Takođe, saradnja s drugim kompanijama namjenske industrije iz Turske nastaviće se u okviru Sporazuma o vojno-tehničkoj saradnji dviju zemalja.

Helez je potvrdio da kreće procedura sa SAD.

“Kada projekt dobije saglasnost, Ministarstvo finansija SAD će izvršiti uplatu sredstava kompaniji ‘Leonardo USA’ za nove helikoptere. Rok isporuke je od 12 do 18 mjeseci”, kazao je Helez i dodao da planira posjetu fabrici u Filadelfiji.

Nastavi čitati

Uncategorized

“Zaborav je teži od smrti!” Marković i Ristić odali počast borcima

Slaviša Marković, narodni poslanik i potpredsjednik PDP i Milenko Ristić, član Predsjedništva PDP prisustvovali su obilježavanju 27. jula – Dana ustanka naroda Bosne i Hercegovine protiv fašizma.

Delegacija PDP je na spomenik palim borcima i žrtvama fašističkog terora u Donjoj Trnavi, opština Ugljevik, položila vijence u spomen stradalima.

– Zaborav je teži od smrti. Zato je bitno da njegujemo sjećanje na one koji su postradali od najgore pošasti 20. vijeka, ali i da pamtimo da smo kao narod ustali protiv nacizma i fašizma. Mi, kao potomci onih koji su bili na pravoj strani istorije, moramo učiti i našu djecu ko su im bili preci – poručio je Marković.

 

Milenko Ristić, član Predsjedništva PDP, istakao je da je srpski narod u istočnoj Bosni u svakom ratu pretrpio velike žrtve.

– Međutim, koliko god stradali, uvijek smo opstajali i ponovo se uzdizali, što mnogo govori o nama kao narodu i našem karakteru – poručio je Ristić.

Nastavi čitati

Aktuelno