Politika
Čega se DODIK BOJI NA EVROPSKOM PUTU?

Podvala Republici Srpskoj. Ovako predsjednik Srpske Milorad Dodik, s vremena na vrijeme, nazove evropski put BiH. Od spremnosti da se tim putem korača, do zaustavljanja koraka u znak opreza – tanka je nit. Opravdano ili ne?
Ako nije podvala, onda je propala. Evropa, u očima predsjednika Srpske, nema nijednu vrijednost, nijednu sirovinu, a ni lidere. U prevodu, nema gotovo ništa, osim, eto, cilj da sruši samu bit Republike Srpske. Shodno tome, Dodik se nerijetko oda i buntovništvu, pa, iz različitih razloga, voli da izgovori „ako je to cijena evopskog puta, u redu“.
Posljednje „to“ je Zakon o nevladinim organizacijama, koji će, kako je najavio, uprkos evropskom mišljenju, biti još rigorozniji, u odnosu na onaj, ranije predloženi, koji je povučen iz skupštinske procedure.
Dodikovo protivljenje EU, kao što smo već rekli na samom početku, do sada je, više puta, mijenjalo oblik. U posljednjoj transformaciji, delegati SNSD u Domu naroda BiH, podržali su sve ranije blokirane evropske zakone, piše Srpskainfo.
Šta nam sve ovo govori? Da li je ovaj njegov, još jedan poziv na oprez, opravdan ili dolazi s ciljem da uspori evropski put, kojim će, opet, po potrebi, nastaviti da korača?
Državna imovina
Bojan Šolaja iz Centra za međunarodne i bezbjednosne studije, saglasan je da opreza, u ovom slučaju, nije naodmet.
-Mogli smo da vidim da je tokom ovog, bar dosadašnjeg toka, proces evropskih integracija veoma često bio u koliziji sa ustavnim nadležnostima i onim što je definisano Dejtonskim mirovnim sporazumom. U posljednje dvije godine je bilo određenih spoljnih situacija, kada je o tome riječ, a sve vrijeme se tu prožima i pitanje državne imovine. Trenutno možemo reći da postoje stvari u tom integracionom procesu, koje nisu u skladu sa onim što je BiH. Kao što se BiH treba prilagođavati EU i njihovoj legislativi u onom domenu u kojem je pristala, tako bi i Evropska unija trebala da ima obzira prema onome što je predviđeno Dejtonskim mirovnim sporazumom i Ustavom BiH – naglašava Šolaja.
Bilo je, kaže, naznaka, da se određene nadležnosti entiteta pokušavaju preuzeti i prenijeti na nivo institucija BiH.
– Naravno da se sva otvorena pitanja trebaju rješavati dijalogom, ali, nažalost, posljednjih godina, kada je EU u pitanju, imamo neka uslovljavanja. Ne mogu vam reći u kojem pravcu će to da ide, ali da postoje neke sporne stvari, postoje – smatra Šolaja.
Korupcija
S druge strane, politička analitičarka Ivana Marić, smatra da je Dodikov poziv na oprez, tek još jedna populistička izjava.
-Evropska unija nije nikome stajala na putu, niti je bila protiv bilo koga, a pogotovo ne protiv država članica. Ne miješa se u unutrašnja pitanja država koje žele da postanu članice i ide u interesu svih građana, pa tako i građana Republike Srpske – smatra Marićeva.
Naglašava da Evropska unija ne ulazi ni u kakve administrativne podjele unutar BiH, niti pokušava na bilo koji način naškoditi Republici Srpskoj.
-To je pokušaj Dodika da umanji značaj Evropske unije, jer vidi da nema mnogo partnera tamo, ali ne zbog toga što oni imaju nešto protiv Republike Srpske, već zato što imaju nešto protiv mnogih koruptivnih afera u koje je umiješano rukovodstvo Republike Srpske – kategorična je ona.
Politika
CVIJANOVIĆ “Dejton ne daje pravo strancu da DONOSI ZAKONE”

Srpski član i predsjedavajuća Predsjedništva BiH Željka Cvijanović istakla je danas na sastanku Sjevernoatlantskog savjeta u Briselu da Dejtonski sporazum ne daje pravo bilo kom strancu da donosi zakone ili mijenja Ustav.
– Niko nema pravo, osim domaćih institucija, da donosi zakone i suspenduje Ustav, kao što je to uradio Kristijan Šmit sa Ustavom FBiH – rekla je Cvijanovićeva.
Ona je navela da je sastanak prošao kako je i očekivala.
– Što se tiče članova Predsjedništva, imamo sasvim različito viđenje situacije u BiH, to jest aktuelne političke krize, koja je jedna od najvećih i jedna u nizu koju su prouzrokovali visoki predstavnici, a sada i Kristijan Šmit koji nema verifikaciju u Savjetu bezbjednosti UN – rekla je Cvijanovićeva.
Ona je na sastanku ukazala da ponavljanje istih fraza i primjena starih koncepata koji su postali bezuspješna priča neće pomoći BiH.
– Moja obaveza je bila da ukažem da je ova kriza vezana isključivo za djelovanje neizabranog stranca. Istakla sam da taj stranac nema uporište u međunarodnom pravu – rekla je Cvijanovićeva.
Ona je naglasila da sve mjere i aktivnosti koje je preduzela Narodna skupština Republike Srpske predstavljaju kontramjere i reakciju na uzurpatorsko i ilegalno ponašanje Kristijana Šmita.
– Njegove odluke i akcije su sve bile nelegalne i suprotne međunarodnom pravu – istakla je Cvijanovićeva.
Ona je sagovornike na današnjem sastanku upitala šta znači kada kažu da poštuju “visokog predstavnika”.
– Da li to znači da podržavaju lažnu demokratiji i haos u zemlji? – rekla je Cvijanovićeva za RTRS.
Prema njenim riječima, kriza u BiH nije bezbjednosna, već politička.
– Rekla sam i da je BiH eksperiment u statusu kolonija – zaključila je Cvijanovićeva.
Politika
ZNA GDJE SU PARE! Bivši premijer RS osnovao firmu za TRGOVINU DUGOVIMA

Bivši predsjednik Vlade Republike Srpske Dragan Mikerević, pored revizije, računovodstva i bankarstva, nedavno je ušao i oblast faktoringa, odnosno trgovine kreditima, obavezama i potraživanjima.
Naime, Komisija za hartije od vrijednosti (KHOV) Republike Srpske je nedavno dala dozvolu za rad društvu „FinFactoring“ koje je osnovala njegova mikrokreditna organizacija „FinCredit“.
U društvu za faktoring Mikerević će zajedno sa Dejanom Vukosavljevićem i svojim sinom Dejanom Mikerevićem biti član Upravnog odbora kojima je povjeren mandat na četiri godine.
Iz KHOV su naveli da su sva trojica kvalifikovani za ovaj posao.
Tako podsjećaju da je stariji Mikerević magistar nauka te dugogodišnji predsjednik Upravnog odbora Saveza računovođa i revizora Republike Srpske, a njegov sin doktor ekonomskih nauka i član Upravnog odbora u „Euros osiguranju“.
Direktor društva za faktoring biće Dejan Vukosavljević, diplomirani ekonomista koji je dugo godina radio u bankarstvu.
Zakonom je propisano da za člana Upravnog odbora društva može biti imenovana osoba koja ima odgovarajuće stručno znanje, iskustvo i lična svojstva koja ga čine dostojnim za obavljanje funkcije, što su po njihovoj ocjeni gore spomenuta trojica dokazala.
Inače, Zakon o faktoringu u Republici Srpskoj je usvojen 2020. godine.
On je omogućio prodaju i otkup potraživanja, dugova i kredita kako na domaćem tako i na stranom tržištu.
Tim zakonom je definisano da predmet faktoringa može biti otkup svakog postojećeg nedospjelog ili budućeg, cijelog ili djelimičnog, kratkoročnog novčanog potraživanja koje je nastalo po osnovu ugovora o prodaji.
Ovo je šesto društvo koje je osnovano od usvajanja zakona.
Kao što smo već spomenuli, Dragan Mikerević, koji je bio premijer od 2003. do 2005. godine ima 60 odsto vlasništva u mikrokreditnom društvu „Fin Credit“.
Međutim, pored toga on je većinski vlasnik preduzeća „Finrar“ koje izdaje istoimeni časopis obavezan za sve revizore i revizorske kuće.
Takođe, Savez računovođa i revizora RS na čijem je čelu jedino je udruženje koje vrši edukaciju i dodjeljuje sertifikate, što mu donosi milionske prihode.
Capital
Politika
AMIDŽIĆU SADA NE SMETA SARAJEVO! BiH mora da izmiri obavezu u slučaju “Vijadukt”

Ministar finansija i trezora u Savjetu ministara Srđan Amidžić izjavio je danas da problem presude u predmetu “Vijadukt” može biti riješen na nivou Savjeta ministara i da BiH mora da izmiri tu obavezu.
Amidžić je rekao da će BiH preživjeti “Vijadukt”, ali da se ne zna kako će se preživjeti predmet “Mital” u FBiH čiji osnovni dug iznosi 370 miliona evra bez kamata.
-Mi pošaljemo ispred zajedničkim institucija ka Tuzlanskom kantonu tri puta zahtjev da priznaju taj dug i oni kažu da nije njihov dug. Dva puta pošaljemo Vladi FBiH i ona kaže da to nije njihov dug -naveo je Amidžić.
Amidžić je rekao da su on i zamjenik predsjedavajućeg Savjeta ministara Staša Košarac u vezi sa slučajem “Vijadukt” prvo posebno tretirali Agenciju za pružanje usluga u vazdušnoj plovidbi /BHANSA/ gdje su pronašli modalitet i finansijska sredstva kako bi se obezbijedila likvidnost te agencije da normalno funkcioniše u periodu dok ne dođe do realizacije ove presude.
-Ta odluka je predložena na vanrednoj sjednici Savjeta ministara, za nju smo bili kolega Košarac i ja, a kolege iz FBiH su predložile da se ta odluka ne razmatra i da bude skinuta sa dnevnog reda prethodne sjednice – rekao je Amidžić novinarima u Sarajevu.
On je pojasnio da ovom slučaju strane nisu ni Republika Srpska niti Federacija BiH /FBiH/, već BiH i da ona mora da izmiri tu obavezu.
-Postoji sporazum BiH i Vlade Republike Srpske, ali isto tako postoji već sada pisano odbijanje Vlade FBiH da preuzme svoje obaveze -naveo je Amidžić.
Amidžić je naveo naglasio da je Savjet ministara danas zadužio ministra transporta i komunikacija Edina Fortu da pronađe rješenje za BHANSA-u, te dodao da će on i Košarac podržati tu odluku kada se pojavi pred ministrima.
On je podsjetio da je Fiskalni savjet u vezi sa presudom “Vijadukt” imao sjednicu juče, te da su se na dnevnom redu našle dvije opcije za koje su glasali on i kolege iz Republike Srpske, dok premijer FBiH Nermin Nikšić nije dao saglasnost na ove odluke.
-On /Nikšić/ kaže da su to sredstva FBiH, a pitanje je zašto ih ne koristi? U čemu je problem? Nešto što je moje, moje je i ne pitam nikoga. Ako su sredstva Vlade FBiH i ako su na računu, pozivam Vladu FBiH da koristi ta sredstva, a ako ne može da koristi onda to nisu sredstva Vlade FBiH – rekao je Amidžić i dodao da Nikšić ovim odugovlačenjem štiti interes Republike Srpske.
Amidžić je dodao i da je ministarstvo na čijem je čelu dobilo novo zaduženje da se ide sa novim prijedlogom za “Vijadukt”, navodeći da će se to uraditi, ali da ne zna hoće li ovaj put biti podrške iz FBiH.
-Predložili smo na bazi raspoloživih sredstava kako da izmirimo obavezu po osnovu `Vijadukta` i niko od svoje obaveze ne može da pobjegne – naglasio je Amidžić.
On je podsjetio da je budžet zajedničkih institucija u Predsjedništvu BiH srušio Denis Bećirović, te da je taj njegov potez identičan potezu Nermina Nikšića na sjednici Fiskalnog savjeta.
Amidžić je naglasio da je, u skladu sa zakonom koji reguliše rad BHANSA-e, predviđeno da u slučaju da ona ne može da funkcioniše, onda zajedničke institucije mogu da obezbijede sredstva koja bi bila vraćena u onom trenutku kada bi Evrokontrol odblokirao sredstva prema BHANSA-i.
Govoreći o pojedinim izjavama da se sredstva za “Vijadukt” mogu uzeti sa kapitalnih projekata, Amidžić je rekao da je riječ o čistom populizmu.
-Skinuću sa helikoptera 20 miliona, skinuću sa Sipe, sa OBA-e i skupiću 110 miliona. Ono što treba da znate, je da ti kapitalni projekti su predmet zakona o budžetu koji su usvojeni u prethodnom periodu. Kako vi mislite da neko odlukom može da mijenja zakone koji su prethodno usvojeni? Praktično nesprovodivi i pravno nesprovodivi. To nije pravno moguće – zaključio je Amidžić.
Amidžić je izrazio zadovoljstvo što su usvojene izmjene zakona o PDV-u u vezi sa kupovinom prve nekretnine, što je u korist svih ljudi u Republici Srpskoj, FBiH i Brčko distriktu.
On je dodao da su već vođeni razgovori kada je u pitanju Upravni odbor Uprave za indirektno oporezivanje u vezi sa pojedinim podzakonskim aktima za ovaj zakona.
Ministar saobraćaja i veza Edin Forto rekao je da je Amidžić zadužen da predloži rješenje u vezi sa plaćanjem duga “Vijaduktu”, a Predsjedništvo i parlament mogu u to intervenisati.
-U međuvremenu trebamo vidjeti iz kojih izvora ćemo raditi finansiranje BHANSA-e dok su blokirani računi. Do utorka trebamo imati oba rješenja po zaduženju Savjeta ministara – rekao je Forto.
Ministar inostranih poslova u Savjetu ministara Elmedin Konaković rekao je nakon sjednice Savjeta ministara da je formalno počela pljenidba zbog slučaja “Vijadukt”, navodeći da je riječ o zgradi Centralne banke u Mostaru, a najavljeno je da će isto biti sa zgradama u Sarajevu, Banjaluci i još nekim.
-
Region2 dana ago
KARLEUŠA NAPALA KUSTURICU! “Srbine Turčine, sjeti se zbog čega se stidiš svoje majke”
-
Region2 dana ago
KOLIKO JE LJUDI BILO NA SKUPU U BEOGRADU – Procjena Arhiva javnih skupova
-
Politika1 dan ago
TEGELTIJA SE OPET OŽENIO! Treća sreća ili ponovo neuspjeh?
-
Politika3 dana ago
TROŠE KAO DA SUTRA NE POSTOJI! Dodikov kabinet “STUKAO” 400 000 KM na hotele i večere, pa JOŠ 50 000 NA AVIO KARTE
-
Društvo2 dana ago
VANDALIZAM U MOSTARU! Oskrnavljena pravoslavna crkva, oštećene freske
-
Politika1 dan ago
NENAD VUKOVIĆ “Republika Srpska će platiti dug „Vijaduktu“, NEMINOVNO I SA KAMATAMA”
-
Politika1 dan ago
VUKANOVIĆ POTRESEN, POVLAČI SE IZ JAVNOSTI! Dušmani nisu dali da moja majka uživa u životu!
-
Politika2 dana ago
ZAŠTO JE DODIK U VRIJEME najveće krize odlučio da POVEĆA PLATE POLICIJI!