Connect with us

Društvo

Sve više oboljelih od upale pluća u Srpskoj, MEĐU NJIMA VELIKI BROJ DJECE I BEBA!

U Republici Srpskoj je povećan broj oboljelih od upale pluća, a u pojedinim gradovima poseban je problem, upozoravaju ljekari, što se u zdravstvene ustanove javlja veliki broj oboljele djece, pa čak među oboljelima ima i beba.

Gordana Savin, pomoćnica direktora za medicinska pitanja u Domu zdravlja u Bijeljini, kazala je za “Nezavisne novine” da je povećan broj pacijenata koji se javljaju sa raznim respiratornim infekcijama, ali da imuni na razne virusi nisu ni zaposleni u ovoj zdravstvenoj ustanovi.

“Nakon januarskih praznika konstantno je povećan broj pacijenata, pedijatrija nam je konstantno puna, ali i drugi odjeli. Imamo i dosta pacijenata koji imaju upale pluća, kao i sa virusom gripe, ali i koronom”, kazala je Savinova.

Kako je rekla, ne postoji pravilo koje kaže koja dobna grupa više obolijeva, te ističe da su djeca ta koja generalno više dolaze na preglede.

“Imamo slučajeve gdje i vrlo male bebe imaju upale pluća, tako da nemamo samo jednu dobnu skupinu koja najviše obolijeva, nego imamo i djece školskog uzrasta, ali i onih mališana koji imaju do šest godina”, kazala je Savinova i istakla da od upale pluća obolijevaju i ostale grupe stanovnika.

Dodaje da je to zbog velike koncentracije virusa, poput virusa gripa i korone, ističući da se ne može pobjeći od virusnih oboljenja.

Naglašava da kada ljudi primijete simptome, kada počnu kašljati, trebalo bi da stave masku kako ne bi viruse širili okolo.

Kako je rekla, imaju slučajeva da se cijele porodice razbole.

“Jedan član se razboli i za sedam dana i ostali članovi”, kazala je Savinova i dodala da su simptomi skoro pa isti, uglavnom je to kašalj sa ili bez temperature, grlobolja, začepljen nos.

Da je situacija skoro ista i u Banjaluci, kaže i Anastasija Stokanović, specijalista porodične medicine u Domu zdravlja Banjaluka, dodajući da se tokom januara i februara javlja veći broj sugrađana oboljelih od respiratornih infekcija.

“Obično su to infekcije gornjeg respiratornog trakta, ali ima i sporadičnih slučajeva pacijenata oboljelih od infekcija donjeg respiratornog trakta, kao što su upale pluća”, kazala je Stokanovićeva i dodala da su najčešći uzroci ovih oboljenja virusi, koji dovode do prehlade ili gripa.

“Pacijenti koji nam se javljaju su pretežno osobe srednjeg životnog doba, potom slijede djeca školskog uzrasta, srednjoškolci, kao i starije osobe sa komorbiditetima. Broj djece sa infekcijama respiratornog trakta je povećan, što je uobičajeno u ovo doba godine”, dodala je Stokanovićeva.

Kako je rekla, najčešći simptomi su pojava temperature i kašlja, koji je u početku neproduktivan ili suv, a kasnije prelazi u svoju produktivnu fazu.

“Od ostalih simptoma prisutni su grlobolja, začepljen nos, malaksalost, glavobolja, te bolovi u koštano-zglobnom sistemu”, pojasnila je Stokanovićeva.

Ističe da povećanom broju pacijenata koji se javljaju sa respiratornim infekcijama najčešće doprinose sljedeći faktori: boravak u zatvorenim prostorima, boravak u kolektivima, neadekvatno provjetravanje prostorija, neadekvatna higijena ruku i radnih površina.

Maja Latinčić, pulmolog u Univerzitetskom kliničkom centru (UKC) Republike Srpske, kazala je da trenutna epidemiološka situacija pokazuje da je povećan broj pacijenata koji se javljaju sa simptomima gripa i prehlade.

“Samim tim je povećan i broj pacijenata koji se javljaju sa jednostranim i obostranim upalama pluća. Tešku kliničku sliku uglavnom imaju pacijenti starije životne dobi, imunokompromitovani i sa prisutnim drugim komorbiditetima”, kazala je Latinčićeva.

Kako je rekla, opterećen je i primarni i sekundarni i tercijarni nivo.

“Ovakva epidemiološka situacija se poklapa sa očekivanim sezonskim opterećenjem zdravstvenih ustanova, što je uobičajeno za ovo doba godine i znak je da se nalazimo u periodu najveće aktivnosti virusa gripa, korone i drugih respiratornih virusa”, zaključila je Latinčićeva.

Nezavisne novine

Društvo

CIJENE DIVLJAJU! Sokovi poskupjeli 30%, hrana 8%, građani jedva preživljavaju, a tek stiže jesen!

Prosječne potrošačke cijene u Republici Srpskoj u junu su porasle za 4,7% na godišnjem nivou, nakon što su u maju porasle za 4,1 posto.

Prema podacima Zavoda za statistiku RS, najviše je poskupjelo bezalkoholno piće i to u prosjeku za 30,2 odsto.

I cijene hrane ne prestaju da rastu, a u šestom mjesecu je hrana skuplja u prosjeku za 8,2 odsto u odnosu na juni prethodne godine.

Sve skuplje su i usluge, a na godišnjem nivou su najviše poskupjele zdravstvene, osim bolničkih usluga, i to u prosjeku za 15,5 odsto. Za 10,8 odsto je skuplje predškolsko obrazovanje, a putni aranžmani su u prosjeku skuplji za 11,7 odsto. Ugostitetljske usluge su skuplje za osam odsto, a usluge prevoza za 6,1 odsto.

Poskupjele su i finansijske usluge i to za 5,1 odsto, a ostale usluge su u prosjeku više za 8,4 odsto.

Prema podacima Saveza sindikata RS, troškovi hrane i komunalnih usluga učestvuju sa oko 70 odsto u potrošačkoj korpi.

Indeks potrošačkih cijen Federacije Bosne i Hercegovine porastao je za godišnjih 4,2% u junu, nakon što je porastao za 3,2% u maju, podaci su Zavoda za statisiku FBiH, prenosi Indikator.

Nastavi čitati

Društvo

KATASTROFA! BiH i Albanija u trci za najsiromašniju zemlju Evrope

Živimo sve lošije, pokazuje i najnovija Eurostatova statistika. U trci smo sa Albanijom za najsiromašniju zemlju Evrope.

Prema najnovijim podacima Eurostata za 2024. godinu, bruto domaći proizvod po stanovniku u BiH iznosi svega 35% prosjeka Evropske unije, dok je u Albaniji nešto više – 37%. Ali zanimljiv zaokret donosi pokazatelj stvarne potrošnje građana, tzv. AIC (actual individual consumption). Tu BiH prestiže Albaniju sa 41% prosjeka EU, dok je Albanija na 38%.

Drugim riječima, Albanija ima nešto veće prihode, ali BiH troši više.

Na vrhu ljestvice nalazi se Luksemburg sa nevjerovatnih 241% EU prosjeka, dok BiH i Albanija ostaju duboko u zoni siromaštva. Sljedeća najlošije plasirana zemlja unutar EU je Bugarska sa 66% prosjeka, gotovo dvostruko više od BiH.

Zemlja BDP po stanovniku (% EU) AIC po stanovniku (% EU)

Luksemburg 241% 142%

Njemačka 102% 100%

Hrvatska 73% 71%

Bugarska 66% 64%

Albanija 37% 38%

BiH 35% 41%

Napomena: Podaci za Albaniju temelje se na preliminarnim procjenama Eurostata.

Kako živimo bolje kad imamo manje?
Veća potrošnja uz niži BDP može biti posljedica veće dijaspore, uvozne pomoći, kreditne potrošnje, sive ekonomije, pa čak i statističkih odstupanja. Jedno je jasno – ni BiH ni Albanija, kao ni zemlje regiona Crna Gora, Srbija, Sjeverna Makedonija, nalaze se daleko ispod evropskog prosjeka.

Bosna i Hercegovina i zemlje regiona imaju znatno niže cijene u odnosu na prosjek EU, što donekle ublažava uticaj nižih prihoda i BDP-a. Ipak, niži troškovi života nisu dovoljni da potpuno kompenzuju niži životni standard i ekonomsku snagu ovih zemalja.

Takođe primjetno je i da se evropske ekonomske sile nastavljaju udaljavati jedna od druge. Luksemburg je i dalje neprikosnoveni lider sa BDP-om po stanovniku koji je 142% iznad prosjeka EU, dok je Irska na drugom mjestu sa 111% iznad prosjeka. Ove dvije zemlje pokazuju neuporedivo visok nivo ekonomskog razvoja i životnog standarda.

Irska, uprkos visokom BDP-u, bilježi znatno nižu stvarnu individualnu potrošnju, što ukazuje na specifičnosti njihove ekonomije – multinacionalne korporacije i intelektualna svojina značajno podižu BDP, ali ne doprinose ujednačenoj raspodjeli bogatstva među stanovništvom.

S druge strane, Bugarska, kao najsiromašnija zemlja EU, ima BDP po stanovniku 34% ispod prosjeka Unije, dok Rumunija, Letonija i Grčka takođe znatno zaostaju. Disperzija između najbogatijih i najsiromašnijih članica EU ostaje velika, iako je tokom posljednjih deset godina blago smanjena – najbogatiji su i dalje oko četiri puta bogatiji od najsiromašnijih.

Ovi podaci jasno pokazuju da unutar Evrope i dalje postoje duboke ekonomske podele koje ugrožavaju socijalnu koheziju i jedinstvenu evropsku tržišnu ekonomiju. Dok bogate zemlje nastavljaju da rastu i jačaju svoj standard, slabije ekonomije ostaju zarobljene u začaranom krugu niskog rasta i nejednakosti, prenosi Buka.

Nastavi čitati

Društvo

Preminuo Novak Kondić, bivši ministar finansija Republike Srpske

Novak Kondić, bivši ministar finansija Republike Srpske, preminuo je juče u 74. godini.

Kondić je rođen 20. juna 1952. godine u Banjaluci.

Bio je univerzitetski profesor, doktor ekonomskih nauka i dekan Ekonomskog fakulteta u Banjaluci.

Sahrana će biti u petak 25. jula 2025. godine u 13 časova na Perduvovom groblju.

Nastavi čitati

Aktuelno