Connect with us

Društvo

USLOVI U ZATVORU NEHUMANI! Hag ne želi da kaže ništa o zdravstvenom stanju Radovana Karadžića!

Pres-služba Međunarodnog mehanizma za krivične sudove u Hagu (MMKS) ne želi da govori o zdravstvenom stanju prvog predsjednika Republike Srpske Radovana Karadžića, pošto je Srni na novo pitanje u vezi sa zdravstvenim stanjem Karadžića iz Haga poručeno da Mehanizam ostaje pri ranijem odgovoru na pitanje Srne u vezi sa zdravstvenim problemima prvog predsjednika Srpske i nehumanim uslovima u zatvoru na britanskom ostrvu Vajt u kojem Karadžić služi zatvorsku kaznu.

-Mehanizam se poziva na odgovor na pitanje Srne od prošle sedmice u vezi sa zdravljem gospodina Karadžića – navedeno je u odgovoru na pitanje Srne da li će Karadžića iz britanskog zatvora na ostrvu Vajt, radi adekvatnog liječenja, prebaciti u neku drugu zemlju ili vratiti u Hag.

Na pitanje Srne, upućeno MMKS 5. februara, da li će Mehanizam i njegov predsjednik Grasijela Gati Santana preduzeti bilo kakve mjere kada se radi o pozivima da se pruži adekvatna medicinska njega prvom predsjedniku Republike Srpske Radovanu Karadžiću, iz Mehanizma je navedeno da MMKS “nema slobodu da otkriva privatne medicinske podatke o bilo kome i da takve podatke tretira sa najvećom povjerljivošću”.

-U skladu sa svojim pravnim i regulatornim okvirom, koji sadrži principe ugrađene u međunarodne standarde, Mehanizam tretira informacije o zdravlju osuđenih lica pod svojom odgovornošću sa najvećom povjerljivošću. Stoga, Mehanizam nema slobodu da otkriva privatne medicinske podatke o bilo kom licu pojedinačno – navedeno je u odgovoru Srni 5. februara.

Iz Mehanizma su tada potvrdili da Santana i MMKS ostaju u bliskom kontaktu sa zatvorskim upravama u zemljama u kojima osuđena lica služe kazne pod nadzorom tribunala, uključujući u Velikoj Britaniji, gdje Radovan Karadžić izdržava kaznu.

Sonja Karadžić Jovičević, kćerka Radovana Karadžića, izjavila je Srni 30. januara da prvi predsjednik Republike Srpske, koji služi zatvorsku kaznu u nehumanim uslovima u Velikoj Bitaniji, već treći dan trpi užasne bolove koji ga sve češće vode u polusvjesno i nesvjesno stanje.

Ona je upozorila da se ponovo dešava otvoreni pokušaj ubistva.

-Uprava i medicinsko osoblje zatvora Albani odbijaju da mu pomognu i bar zamijene kateter koji je postavljen prije puna tri mjeseca, a nakon čestih začepljavanja konačno već danima nije u funkciji – rekla je Karadžić Jovičević.

Ona je istakla da je Karadžić ponovo u stanju trovanja, ne zbog nemara, nego iz jasne namjere da bude doveden u nepovratno stanje gubitka svijesti i nemogućnosti komunikacije sa pravnim saradnicima i porodicom, u stanje iz kojeg se ne može izvući.

Karadžić je smješten u zatvor Albani na ostrvu Vajt gdje nakon što je osuđen u Haškom tribunalu, izdržava doživotnu kaznu.

Riječ je o zatvoru koji ima reputaciju jedne od najgorih zatvorskih ustanova u Velikoj Britaniji i ne ispunjava brojne uslove koji su predviđeni standardima u većini evropskih država.

U nekoliko navrata Karadžićeva kćerka Sonja ukazivala je na veoma teške uslove u kojima je njen otac i na njegovo teško zdravstveno stanje zbog toga što mu ne omogućavaju ljekarske preglede niti adekvatno liječenje.

Društvo

CIJENE DIVLJAJU! Sokovi poskupjeli 30%, hrana 8%, građani jedva preživljavaju, a tek stiže jesen!

Prosječne potrošačke cijene u Republici Srpskoj u junu su porasle za 4,7% na godišnjem nivou, nakon što su u maju porasle za 4,1 posto.

Prema podacima Zavoda za statistiku RS, najviše je poskupjelo bezalkoholno piće i to u prosjeku za 30,2 odsto.

I cijene hrane ne prestaju da rastu, a u šestom mjesecu je hrana skuplja u prosjeku za 8,2 odsto u odnosu na juni prethodne godine.

Sve skuplje su i usluge, a na godišnjem nivou su najviše poskupjele zdravstvene, osim bolničkih usluga, i to u prosjeku za 15,5 odsto. Za 10,8 odsto je skuplje predškolsko obrazovanje, a putni aranžmani su u prosjeku skuplji za 11,7 odsto. Ugostitetljske usluge su skuplje za osam odsto, a usluge prevoza za 6,1 odsto.

Poskupjele su i finansijske usluge i to za 5,1 odsto, a ostale usluge su u prosjeku više za 8,4 odsto.

Prema podacima Saveza sindikata RS, troškovi hrane i komunalnih usluga učestvuju sa oko 70 odsto u potrošačkoj korpi.

Indeks potrošačkih cijen Federacije Bosne i Hercegovine porastao je za godišnjih 4,2% u junu, nakon što je porastao za 3,2% u maju, podaci su Zavoda za statisiku FBiH, prenosi Indikator.

Nastavi čitati

Društvo

KATASTROFA! BiH i Albanija u trci za najsiromašniju zemlju Evrope

Živimo sve lošije, pokazuje i najnovija Eurostatova statistika. U trci smo sa Albanijom za najsiromašniju zemlju Evrope.

Prema najnovijim podacima Eurostata za 2024. godinu, bruto domaći proizvod po stanovniku u BiH iznosi svega 35% prosjeka Evropske unije, dok je u Albaniji nešto više – 37%. Ali zanimljiv zaokret donosi pokazatelj stvarne potrošnje građana, tzv. AIC (actual individual consumption). Tu BiH prestiže Albaniju sa 41% prosjeka EU, dok je Albanija na 38%.

Drugim riječima, Albanija ima nešto veće prihode, ali BiH troši više.

Na vrhu ljestvice nalazi se Luksemburg sa nevjerovatnih 241% EU prosjeka, dok BiH i Albanija ostaju duboko u zoni siromaštva. Sljedeća najlošije plasirana zemlja unutar EU je Bugarska sa 66% prosjeka, gotovo dvostruko više od BiH.

Zemlja BDP po stanovniku (% EU) AIC po stanovniku (% EU)

Luksemburg 241% 142%

Njemačka 102% 100%

Hrvatska 73% 71%

Bugarska 66% 64%

Albanija 37% 38%

BiH 35% 41%

Napomena: Podaci za Albaniju temelje se na preliminarnim procjenama Eurostata.

Kako živimo bolje kad imamo manje?
Veća potrošnja uz niži BDP može biti posljedica veće dijaspore, uvozne pomoći, kreditne potrošnje, sive ekonomije, pa čak i statističkih odstupanja. Jedno je jasno – ni BiH ni Albanija, kao ni zemlje regiona Crna Gora, Srbija, Sjeverna Makedonija, nalaze se daleko ispod evropskog prosjeka.

Bosna i Hercegovina i zemlje regiona imaju znatno niže cijene u odnosu na prosjek EU, što donekle ublažava uticaj nižih prihoda i BDP-a. Ipak, niži troškovi života nisu dovoljni da potpuno kompenzuju niži životni standard i ekonomsku snagu ovih zemalja.

Takođe primjetno je i da se evropske ekonomske sile nastavljaju udaljavati jedna od druge. Luksemburg je i dalje neprikosnoveni lider sa BDP-om po stanovniku koji je 142% iznad prosjeka EU, dok je Irska na drugom mjestu sa 111% iznad prosjeka. Ove dvije zemlje pokazuju neuporedivo visok nivo ekonomskog razvoja i životnog standarda.

Irska, uprkos visokom BDP-u, bilježi znatno nižu stvarnu individualnu potrošnju, što ukazuje na specifičnosti njihove ekonomije – multinacionalne korporacije i intelektualna svojina značajno podižu BDP, ali ne doprinose ujednačenoj raspodjeli bogatstva među stanovništvom.

S druge strane, Bugarska, kao najsiromašnija zemlja EU, ima BDP po stanovniku 34% ispod prosjeka Unije, dok Rumunija, Letonija i Grčka takođe znatno zaostaju. Disperzija između najbogatijih i najsiromašnijih članica EU ostaje velika, iako je tokom posljednjih deset godina blago smanjena – najbogatiji su i dalje oko četiri puta bogatiji od najsiromašnijih.

Ovi podaci jasno pokazuju da unutar Evrope i dalje postoje duboke ekonomske podele koje ugrožavaju socijalnu koheziju i jedinstvenu evropsku tržišnu ekonomiju. Dok bogate zemlje nastavljaju da rastu i jačaju svoj standard, slabije ekonomije ostaju zarobljene u začaranom krugu niskog rasta i nejednakosti, prenosi Buka.

Nastavi čitati

Društvo

Preminuo Novak Kondić, bivši ministar finansija Republike Srpske

Novak Kondić, bivši ministar finansija Republike Srpske, preminuo je juče u 74. godini.

Kondić je rođen 20. juna 1952. godine u Banjaluci.

Bio je univerzitetski profesor, doktor ekonomskih nauka i dekan Ekonomskog fakulteta u Banjaluci.

Sahrana će biti u petak 25. jula 2025. godine u 13 časova na Perduvovom groblju.

Nastavi čitati

Aktuelno