Connect with us

Svijet

NIJE PITANJE DA LI, NEGO KADA! Zemljotresi prijete evropskim ljetovalištima

​Zemljotresi prijete evropskim ljetovalištima: Samo je pitanje kad će udariti, a ova područja su posebno osjetljiva.

Santorini, poznat po svojim zadivljujućim bijelim selima i živopisnim turističkim atrakcijama, sada je sablasno tih. Zbog serije zemljotresa koji ned‌jeljama tresu ovo ostrvo, ulice su prazne, a radnje zatvorene.

U poned‌jeljak, ostrvo je potresao najsnažniji zemljotres u seriji od nekoliko hiljada potresa, a nakon njega Santorini je pretvoren u ostrvo duhova.

Ovaj talas seizmičkih nemira nije karakterističan za Grčku.

Posljednjih dana, snažni zemljotresi su pogodili i druga popularna evropska mjesta za odmor, uključujući Hrvatsku i Napulj, što je izazvalo zabrinutost za bezbjednost ovih omiljenih turističkih destinacija. Neobična učestalost i intenzitet ovih potresa natjerali su mještane i turiste da se zapitaju šta mogu da očekuju u budućnosti.

Prošlog avgusta, jači zemljotres pogodio je Lisabon, grad koji je posljednjih godina visoko na ljestvici mnogih turista ne samo iz Evrope, već i svijeta.

Što je još gore, kompjuterski sistem portugalske agencije za okeane i atmosferu srušio se ubrzo nakon što je potres počelo u 5.11 ujutro. Nije bilo izvještaja o povrijeđenima, ali stanovnici, koji su uglavnom čvrsto spavali kada se potres dogodio, pričali su da su bili preplašeni, skakali su iz kreveta i izlazili napolje.

Patriša Brito, koja živi u centru grada, kaže da je otišla kod roditelja, plašila se da se radi o razornom zemljotresu.

“Potres je trajao oko minut, ali ja satima nakon toga nisam mogla da zaspim. Mnogim mojim prijateljima koji su osjetljivi je bilo loše”, rekla je ona.

Zemljotres je bio magnitude 5.4 stepena Rihterove skale i bio je najveća seizmička aktivnost u posljednjih 55 godina u kontinentalnom dijelu Portugala. Lisabon je bio 84 kilometra udaljen od epicentra, a osjetio se i na Gibraltaru, Španiji i Maroku.

Jak zemljotres koji je 1755. godine pogodio Portugal srušio je lisabonske crkve tokom mise, pokrenuo je talase cunamija preko gradskih zidina i izazvao požare koji su trajali šest dana.

Naučnici procjenjuju da je magnituda tog razornog zemljotresa bila 7.7 u poređenju sa 5.4 koja se dogodila 26. avgusta.

Šta bi zemljotres te veličine danas značio za Lisabon?
S obzirom na to da je dvije trećine zgrada u Lisabonu izgrađeno prije propisa koji su uvedeni osamdesetih godina prošlog vijeka, šteta bi mogla biti neopisiva, zbog čega stanovnici tog grada često vježbaju, bilo da se radi o alarmima za cunami koji se testiraju u blizini gradske rive, ili školarcima koji vježbaju šta da rade u slučaju potresa.

Kada se potresi dogode, stanovnicima mnogih od ovih destinacija se šalju tekstualne poruke koje ih podsjećaju da vode računa na naknadne potrese, drže najvažnije stvari blizu sebe i provjere da li ima pukotina, oštećenja i mirisa gasa gd‌je se nalaze.

Možda ne želimo da razmišljamo o tome, ali mnoge destinacije za odmor su pod stalnom prijetnjom od zemljotresa. Stručnjaci upozoravaju da je samo pitanje vremena kada će se još jedan veliki potres da pogodi Južnu Evropu.

Afrička tektonska ploča se ne zaustavlja dok se kreće ka sjeveru i “prijeti” jakim potresima.

Istraživanje objavljeno prošlog maja pokazalo je da je klimatske promjene povećavaju opasnost zbog porasta nivoa mora i jakih oluja koje mogu da izazovu zemljotrese i prirodne katastrofe poput cunamija i klizišta. To znači da su obalna područja na Mediteranu posebno ranjiva.

Ni Velika Britanija nije bezbjedna
Čak ni Velika Britanija nije bezbjedna. U 19. vijeku, istoričar Henri Tomas Bakl je insistirao da je sloboda od zemljotresa preduslov za britanski ekonomski dinamizam, jer bi strah obeshrabrio investicije.

Čak je tvrdio da su zemlje podložne zemljotresima osuđene na mentalnu zaostalost, jer “među ljudima bujaju osjećanja strahopoštovanja i bespomoćnosti, na kojima se zasniva svako praznovjerje”.

Bez obzira na to, Škotska ima dugu, dobro dokumentovanu istoriju malih zemljotresa. Malo selo Komri je čak postalo turističko odredište u 19. vijeku za one koji su iz radoznalosti željeli da osjete kako je to kada “zemlja trese”.

Zemljotresi u Britaniji su zaboravljeni onda kada je Velika Britanija počela da gradi nuklearne reaktore šezdesetih, bez antiseizmičkog pojačanja. Seizmolozi su dali sve od sebe da podignu svijest kod ljudi.

Tokom 2010-ih, izvještaji o potresima u Lankaširu bili su povezani sa hidrauličnim frakiranjem, koje može izazvati zemljotrese kao i porast nivoa mora. Vlada je stavila moratorijum 2019. godine, ali strah od nestašice goriva zbog rata u Ukrajini podstakao je zahtjeve za njegovo ukidanje. Stručnjaci još uvijek računaju rizike zbog ove odluke.

Zemljotresi koji prijete južnoj Evropi su otprilike 100.000 puta jači od onih koji su proizvedenih frakingom u Velikoj Britaniji. Vlade se ipak oslanjaju na kratkoročna predviđanja da bi spriječile katastrofu.

Nakon smrtonosnog zemljotresa u L’Akvili u Italiji 2009. godine, šest seizmologa je osuđeno za ubistvo iz nehata jer nisu upozorili grad na neposrednu opasnost.

Iako su njihove presude u žalbenom postupku poništene, potražnja za prognozama zemljotresa je porasla. Ovo je opasan trend, jer se seizmolozi slažu da ne postoji pouzdana metoda za predviđanje zemljotresa.

Jedini način da se smanji rizik je izbjegavanje izgradnje u blizini aktivnih područja i sprovođenje građevinskih propisa. Poruka je jasna: “suočavanje sa seizmičkim rizikom zahtijeva dugoročno planiranje”, a to takođe zahtjeva saradnju.

Najrazorniji zemljotres u Evropi
Najrazorniji zemljotres u istoriji Evrope pogodio je Siciliju 1908. godine. Poginulo je otprilike polovina stanovnika Mesine i uništeno je 90 odsto zgrada. Samo dva mjeseca ranije, Austrija je anektirala Bosnu, raspirujući plamen koji će dovesti do Prvog svjetskog rata 1914.

Humanitarni odgovor na zemljotres bio je brz i dramatičan. Desetine ruskih, britanskih, francuskih i američkih brodova donijelo je hranu, ćebad i građevinski materijal. Američki radnici izgradili su otprilike 3.000 novih domova za preživele pomoću građe koji su obezbijedili američka vlada i Crveni krst.

Dvije ned‌jelje nakon katastrofe, na naslovnoj strani njemačkog satiričnog časopisa prikazana su dva demona, od kojih jedan drugom kaže: “Sve je bilo tako lijepo pripremljeno za rat. Onda dođe taj mesoglavac i napravi zemljotres! Cijela ljudska rasa se ponovo zbližava, a mi smo izgubili svoju šansu”.

Iako je “demon” nažalost bio u zabludi u pogledu šanse za rat, zemljotres je dugoročno inspirisao međunarodno partnerstvo u borbi sa zemljotresima, prenosi “Telegraf”.

Svijet

NEVIĐEN SKANDAL Trampovog ministra! Ratne planove dijelio i u četu sa ženom i bratom

Američki ministar odbrane Pit Hegset podijelio je osjetljive informacije o napadu na Hutije koje podupire Iran u Jemenu tokom marta, i to u grupnom četu aplikacije Signal u kojem su bili njegova supruga, brat i lični advokat, rekao je izvor upućen u slučaj za Rojters.

Otkriće još jednog četa dodatno pojačava sumnje oko Hegsetovog korištenja neklasifikovanih komunikacijskih kanala za dijeljenje strogo povjerljivih sigurnosnih informacija – u trenutku kada se suočava s unutrašnjom krizom u Pentagonu, nakon što su prošle sedmice visoki zvaničnici smijenjeni zbog curenja informacija.

U drugom četu Hegseth je, prema istom izvoru, iznio detalje o napadu koji su slični onima objavljenima prošlog mjeseca u časopisu “The Atlantic”. Taj je časopis došao do informacija nakon što je njegov glavni urednik Džefri Goldberg greškom dodan u posebni čet, čime je došlo do neugodne situacije u kojoj su učestvovali najviši bezbjednosni zvaničnici predsjednika Donalda Trampa.

Osoba upućena u slučaj, koja je govorila pod uslovom anonimnosti, rekla je da je drugi čet obuhvatao oko 12 osoba i bio je otvoren tokom procesa potvrde Hegsetove nominacije, prvenstveno kako bi se raspravljalo o administrativnim pitanjima, a ne o operativnim vojnim planovima. Ipak, u toj grupi navodno su dijeljeni i podaci o vremenskom rasporedu vazdušnih napada.

Porodične veze

Hegsetova supruga Dženifer, bivša producentica Foks Njuza, prema fotografijama koje je objavio Pentagon, prisustvovala je i osjetljivim sastancima s inostranim vojnim zvaničnicima. U martu je, na primjer, sjedila odmah iza njega tokom sastanka s britanskim ministrom odbrane u Pentagonu.

Hegsetov brat je inače službeni predstavnik Ministarstva domovinske sigurnosti pri Pentagonu.

Administracija Donalda Trampa poznata je po agresivnom progonu curenja informacija, što Hegset snažno podržava otkad je postao ministar odbrane.

Portparol Pentagona Šon Parnel izjavio je, bez dokaza, da su mediji “oduševljeno prigrlili žalopojke nezadovoljnih bivših zaposlenika kao jedini izvor za svoje članke”.

“Mediji koji mrze Trampa i dalje su opsjednuti rušenjem svih koji se bore za njegovu agendu. Već smo učinili toliko za američke vojnike i nećemo stati”, poručio je Parnel u izjavi na platformi Iks.

Portparol Bijele kuće Ana Keli rekla je: “Oni koji su nedavno otpušteni zbog odavanja informacija i dalje izvrću istinu kako bi nahranili svoj ego i sabotirali predsjednikovu politiku.”

Demokrate traže ostavku

Demokratski poslanici poručili su da Hegset više ne može obnašati dužnost.

“Stalno otkrivamo kako je Pit Hegset dovodio živote u opasnost”, objavio je lider senatske manjine Čak Šumer na Iksu. “Ali Tramp je i dalje preslab da ga smijeni. Pit Hegset mora otići.”

Senatorica Tami Daksvort, ratna veteranka iz Iraka koja je teško ranjena u borbi 2004., rekla je da Hegset “mora podnijeti ostavku u ovoj sramoti”.

Jedan američki zvaničnik u Pentagonu takođe je doveo u pitanje kako Hegset uopšte može zadržati svoju poziciju nakon novih otkrića.

Ove informacije dolaze samo nekoliko dana nakon što je jedan od Hegsethovih ključnih savjetnika, Dan Kaldvel, izbačen iz Pentagona nakon što je identifikovan kao osoba povezana s curenjem podataka u Ministarstvu odbrane. Iako nije poznat široj javnosti kao neki drugi dužnosnici, Kaldvel je imao ključnu ulogu u Hegsetovu kabinetu i bio je označen kao glavna kontakt osoba za Pentagon u prvom četu na Signalu.

“Nevjerovatno smo razočarani načinom na koji je završila naša služba u Ministarstvu odbrane”, napisao je Kaldvel u subotu na Iksu. “Anonimni zvaničnici Pentagona klevetali su nas besmislenim napadima”, dodao je.

Nakon njegovog odlaska, manje istaknuti zvaničnici Darin Selnik, nedavno imenovan zamjenikom šefa kabineta, i Kolin Karol, šef kabineta zamjenika ministra odbrane Stiva Fajnberga, stavljeni su na administrativni dopust i u petak su otpušteni.

Nastavi čitati

Svijet

TRAMP DAO ULTIMATUM UKRAJINI! Curi vrijeme za konačni dogovor!

Ukrajina je pod pritiskom da ove nedjelje odgovori na niz prijedloga Trampove administracije o tome kako da se okonča rat, uključujući potencijalno američko priznanje ruske aneksije Krima 2014. i konačnu odluku o tome da Ukrajina ne postane članica NATO saveza.

Ideje su iznijete u povjerljivom dokumentu koji su visoki zvaničnici Trampove administracije predstavili ukrajinskim kolegama u Parizu u četvrtak. Oni su takođe podijeljeni visokim evropskim zvaničnicima na sastanku.

Tramp postavio uslove Ukrajini

SAD sada čekaju odgovor Kijeva, za koji se očekuje da će stići na sastanku američkih, ukrajinskih i evropskih zvaničnika u Londonu kasnije ove nedjelje. Onda, ako dođe do približavanja američkih, evropskih i ukrajinskih stavova, predlozi bi mogli biti upućeni Moskvi.

Da bi izvršio pritisak na Ukrajinu i Rusiju, američki državni sekretar Marko Rubio rekao je da bi Trampova administracija mogla da prekine svoje mirovne napore ako se ne postigne napredak u ključnim pitanjima u narednih nekoliko nedjelja, prenosi WSJ.

Američki diplomatski pritisak ima za cilj da:

-Postavi teren za prekid vatre, koji bi se uglavnom odvijao duž trenutnih borbenih linija

-Konačno mirovno rješenje

Amerika uskoro očekuje odgovor Kijeva

Visoki zvaničnik Stejt departmenta je predstavio ideje Ukrajincima kao opcije za Kijev, a ne kao prijedlog uzmi ili ostavi. Zvaničnik je rekao da je “lista potencijalnih opcija” otvorena “za diskusiju i povratne informacije”.

Rubio, kao i Trampovi specijalni izaslanici Stiv Vitkof i Kit Kelog, sastali su se u četvrtak u Parizu sa visokim ukrajinskim zvaničnicima, uključujući Andrija Jermaka, šefa kabineta Zelenskog, ministra odbrane Rustema Umerova i ministra spoljnih poslova Andrija Sibihu.

Rubio, Vitkof i Kelog planiraju da prisustvuju predstojećem sastanku u Londonu. Nakon toga, Vitkof bi mogao ponovo da otputuje u Rusiju i predstavi predlog Vladimiru Putinu.

Ukoliko Amerika zaista prizna aneksiju Krima, to bi označilo preokret u decenijskoj politici koju je vodio Vašington. Ideje koje su SAD predstavile u Parizu takođe uključuju odbacivanje članstva Ukrajine u NATO.

“NATO nije na stolu”
– NATO nije na stolu – rekao je Kelog na “Foks njuzu”.

Još nema riječi o tome koje vrste bezbjednosnih garancija bi Ukrajina mogla da dobije ako pristane na mirovno rješenje. Trampova administracija nije jasno saopštila da li je spremna da pruži bilo kakvu vojnu podršku evropskim zemljama ako pošalju trupe u Ukrajinu kao dio snaga za odvraćanje buduće ruske agresije.

Kremlj je, sa druge strane, signalizirao da postoji interes za ukidanje američkih sankcija i za obnavljanje ekonomskih veza sa SAD tokom razgovora u Moskvi i Saudijskoj Arabiji koje je vodio Putinov specijalni izaslanik Kiril Dmitrijev.

Nastavi čitati

Svijet

UVIJEK OSTAO SKROMAN! Papa tražio drugačiju sahranu

Papska sahrana je tradicionalno složen proces, ali je papa Franja nedavno odobrio planove da cio postupak njegove sahrane bude pojednostavljen, navodi BBC, prenosi Tanjug.

Sahrane vrhovnih poglavara Rimokatoličke crkve, po tradiciji, uključuju tri posmrtna kovčega – od čempresa, olova i hrasta, međutim, papa Franja je odlučio da bude sahranjen u jednostavnom drvenom kovčegu obloženom cinkom.

On je, takođe, ukinuo tradiciju postavljanja papinog tijela na podignutu platformu – poznatu kao katafal – u bazilici Svetog Petra, za javnost.

Umjesto toga, ožalošćeni će biti pozvani da odaju poštu dok je njegovo tijelo u kovčegu, sa uklonjenim poklopcem.

Franja će, takođe, biti prvi papa poslije više od jednog veka koji će biti sahranjen izvan Vatikana – njegovi posmrtni ostaci biće položeni u bazilici Svete Marije Velike, jednoj od četiri glavne papske bazilike u Rimu, navodi britanski javni servis.

Vatikan je u video-saopštenju prethodno danas objavio da je papa Franja preminuo u 88. godini života.

Papa Franja je bio prvi latinoamerički poglavar Rimokatoličke crkve.

Patio je od različitih bolesti tokom svog 12-godišnjeg papinstva.

Hospitalizovan je 14. februara u rimskoj bolnici Đemeli sa teškom respiratornom infekcijom.

Prvobitno je liječen od bronhitisa, a zatim mu je dijagnostikovana dvostrana upala pluća.

Vatikan je 21. marta izvijestio da papa polako vraća snagu, ali da će morati da obnovi govorne sposobnosti nakon terapije kiseonikom.

Papa je 23. marta otpušten iz bolnice, nakon čega se oporavljao u papskoj rezidenciji Kaza Santa Marti.

Ove godine papa nije prisustvovao uskršnjim službama u Vatikanu.

Službe je predvodilo nekoliko kardinala.

Nastavi čitati

Aktuelno