Connect with us

Društvo

SUDSKI OKRŠAJ ZBOG MILIONSKOG PRIHODA! „Prointer“ traži svoj dio kolača, Milašinović osporava dug!

Kompanija „Prointer“ tužila je firmu „Centar za automobilsko inženjerstvo“ iz Banjaluke od koje traži 300.000 maraka po osnovu posla sa tehničkim pregledima vozila, otkriva portal CAPITAL.

Vlada Republike Srpske je ovom dvojcu prije pet godina povjerila posao stručne institucije za tehničke preglede vozila i obezbijedila milionske prihode, s obzirom na to da im je zagarantovano osam odsto od svakog pregleda.

„Prointer“ koji se u međuvremenu našao na američkoj crnoj listi u tužbi navodi da mu je partner prestao da plaća ugovorene obaveze.

Naime, kako tvrde, Ugovorom o konzorcijumu je bilo propisano da „Centar AI“  mjesečno ispostavlja fakture stanicama tehničkih pregleda, dok „Prointer“ ispostavlja fakturu „Centru AI“ za svoj pripadajući dio naknade.

Međutim, „Centar AI“, inače u vlasništvu dekana Mašinskog fakulteta u Banjaluci, Aleksandra Milašinovića im nije isplatio tri računa u iznosu od 297.100 KM.

Oni spore navode u tužbi kao i visinu tužbenog zahtjeva.

Tuženi osporava i dokaze dostavljene uz tužbu, a prije svega dostavljene račune obzirom da se uvidom u iste na nesporan način može utvrditi da nisu potpisani niti prihvaćeni od strane tuženog, te obzirom na sve prethodno navedeno, tuženi konačno predlaže da sud odbije tužbeni zahtjev kao neosnovan u cjelosti“, naveli su u svom odgovoru na tužbu.

U ovom sporu je u januaru već održano pripremno ročište, koje bi danas trebalo da bude nastavljeno.

U „Centru AI“ na naša konkretna pitanja nisu dali precizan odgovor osim što su potvrdili da spor postoji.

Tvrde da u ovom sučajuju postupaju isključivo u skladu sa svojim ugovornim obavezama i važećim propisima.

Što se tiče vašeg upita, možemo potvrditi da je u toku sudski postupak u kojem će nadležni organi utvrditi sve relevantne činjenice. S obzirom na to da se predmet nalazi pred sudom, nismo u mogućnosti da ga dodatno komentarišemo“, poručeno nam je iz advokatske kancelarije koja ih zastupa.

Podsjećamo, dva preduzeća u sporu su godišnje po osnovu ovog posla prihodovala oko 1,7 miliona maraka.

Stručna institucija vodi informacioni sistem u kojem su uvezane sve stanice tehničkog pregleda, vrši kontrolu rada njihovog rada, obučava osoblje, vodi podatke o licencama i sertifikatima.

Inače, do 2020. godine ovaj posao je obavljao konzorcij kojeg su činili Mašinski fakultet u Banjaluci, Saobraćajni fakultet u Doboju te preduzeća „Audiotex“ i „EIB Internationale“ iz Banjaluke.

Nakon završenog konkusa raspisanog krajem 2019. godine posao su preuzeli Milašinovićev „Centar za automobilsko inženjerstvo“ i kompanija „Prointer“.

Stari konzorcij je pokušao da poništi njihov izbor, ali njihova žalba nije uvažena.

Žalili su se kako novi partneri ne ispunjavaju ni tehničke ni materijalne uslove tražene konkursom i tvrdili kako je učinjeno niz propusta.

Kako je to CAPITAL otkrio, u ovom milionskom poslu su se preplitale i prijateljske veze predsjednika Vlade Republike Srpske Radovana Viškovića i Aleksandra Milašinovića te njihovih sinova koji su jedno vrijeme bili suvlasnici stanice za tehnički pregled „Altro“ u Banjaluci.

Društvo

SAMO BAHATO! Boravišna taksa u Gradišci skuplja od primorja u Crnoj Gori!

Pojedine lokalne zajednice u Republici Srpskoj iskoristile su nove zakonske odredbe i povećale visinu boravišnih taksi koje su sada veće nego na crnogorskom primorju gdje iznose jedan evro.

To im je omogućilo Ministarstvo trgovine i turizma RS kroz izmjene i dopune Zakona o boravišnoj taksi gdje je utvrđen viši raspon cijena.

Primjera radi, ranije je boravišna taksa mogla biti od pola do dvije marke, a izmjenama zakona taj raspon je povećan na iznos od 1,5 do tri marke.

Turistička mjesta su u još boljoj poziciji jer im je dozvoljeno da usvoje visinu takse od tri do četiri marke. Prethodno im je limit bio tri KM.

Trenutno ovaj status imaju Laktaši, Trebinje, Istočno Sarajevo i Banjaluka.

Mogućnost da prihoduju više, juče je iskoristila Gradiška, gdje su odbornici na sjednici izglasali da taksa ubuduće sa 1,5 KM po noćenju poraste na 2,5 KM.

„Predloženim izmjenama osigurava se ekvivalentnost između pruženih usluga i plaćene boravišne takse“, navodi se u odbrazloženju odluke.

Sličnu odluku pripremili su za narednu skupštinu grada i u Prijedoru. I u ovoj lokalnoj zajednici gosti će ubuduće plaćati 2,5 KM po noćenju.

Izmjene zakona će im, kako navode donijeti veće prihode u gradsku kasu, a samim tim i gradskoj turističkoj organizaciji.

Inače, oni po ovom osnovu ove godine očekuju prihod od 30.000 KM.

U Ministarstvu trgovine i turizma navode da su izmjene zakona urađene u saradnji sa privrednom i akademskom zajednicom, te da ih je potom u redovnoj proceduri, usvojila Narodna skupština Republike Srpske.

„Ovim izmjenama zakona je, između ostalog, povećan zakonski obuhvat obveznika plaćanja i raspon visine boravišne takse, a sve u cilju kreiranja uslova za dodatni rast turizma u Srpskoj, adekvatnije praćenje turističkih pokazatelja u borbu protiv sive ekonomije, koja je prisutna u ovoj oblasti“, kazali su oni.

Napominju da odluku o visini boravišne takse i dalje donosi jedinica lokalne samouprave uz prethodno pribavljeno mišljenje Privredne komore Republike Srpske.

„U Republici Srpskoj visina boravišne takse nije mijenjana od 2011. godine, te je predložena izmjena bila neophodna kako bi se omogućila apsorpcija inflatornih kretanja na tržištu, kako se ne bi ugrozio obim i kvalitet proizvoda i usluga koji se pružaju namjenskim trošenjem sredstava od boravišne takse“, navode u resornom ministarstvu.

Tvrde i da će se novim zakonskim rješenjem spriječiti eventualne zloupotrebe od pojedinih lokalnih zajednica koji nisu blagovremeno stavljale na raspolaganje doznačena sredstva od boravišne takse turističkim organizacijama.

(Capital)

Nastavi čitati

Društvo

KONAČNO TOPLIJE! Nema više minusa, uživajte u ugodnom i sunčanom vikendu

BH meteo objavio je prognozu idealnu za one kojima su dosadili jači jutarnji minusi.

Za vikend i početkom iduće sedmice najavljeno je osjetno zatopljenje uz porast dnevnih, ali i noćnih temperatura. Početkom naredne sedmice sve izvjesnija južina uz ranoproljetne temperature.

Prvi dan vikenda donosi pravo proljećno vrijeme širom BiH i regiona, s temperaturama koje dostižu i 15°C.

Meteorolozi predviđaju da će se trend toplijeg vremena zadržati i narednih dana, ali uz mogućnost povremenih promjena i oscilacija u temperaturama.

Nastavi čitati

Društvo

PAZITE S KIM I ŠTA RADITE! U Srpskoj prijavljene 43 oboljele osobe od polno prenosivih bolesti

Institutu za javno zdravstvo Republike Srpske prošle godine su prijavljena 43 osobe oboljele od polno prenosivih bolesti, i to od sifilisa, hlamidije, te HIV-a.

No, u poređenju sa 2023. godinom, bilježi se pad broja prijavljenih slučajeva, s obzirom na to da je u 2023. godini prijavljeno ukupno 77 oboljelih od navedenih bolesti, potvrdili su za “Nezavisne” iz Instituta za javno zdravstvo Republike Srpske.

“Neke od najčešće prijavljivanih polno prenosivih bolesti u protekloj godini su bile hlamidijaza, i to 11 oboljelih, od sifilisa je oboljelo njih 13, a od HIV infekcije 10, dok je od AIDS-a bilo njih sedam, s tim da oboljelih od gonoreje nije bilo”, navela je Marina Jelen Šibarević, specijalizant epidemiologije u Institutu za javno zdravstvo Republike Srpske.

Istakla je da se najveći pad u broju prijavljenih slučajeva bilježi kod hlamidijaze, dok je broj oboljelih od sifilisa, gonoreje, HIV infekcije i AIDS-a približno isti tokom protekle dvije godine.

Kako je kazala, kada je u pitanju uzrasna i polna struktura stanovništva koja obolijeva od najčešćih polno prenosivih bolesti, primijećeno je da su kod HIV infekcije i AIDS-a češće obolijevali muškarci iz MSM populacije i biseksualne orijentacije, a bolest se uglavnom otkrivala u srednjoj životnoj dobi.

“Tokom 2023. godine prijavljeno je 11 HIV pozitivnih osoba, i to devet muškaraca i dvije žene, te osam oboljelih od AIDS-a, tj. šest muškaraca i dvije žene. Tokom iste godine, zabilježen je i jedan smrtni slučaj usljed komplikacija izazvanih AIDS-om.

U 2024. godini prijavljeno je 10 HIV pozitivnih osoba, i to devet muškaraca i jedna žena, te sedam oboljelih od AIDS-a, a sve su bili muškarci. Nije bilo prijavljenih smrtnih ishoda od navedenih bolesti tokom 2024. godine”, dodala je ona.

Pojasnila je da, kada su u pitanju bolesti kao što su HIV i AIDS, u našem društvu i dalje postoji stigma i diskriminacija prema oboljelim osobama, što negativno utiče na blagovremeno javljanje, otkrivanje i tretman bolesti, čemu pored zdravstvenog sektora i društvo u cjelini treba posvetiti posebnu pažnju i dodatne napore.

“Kao i većina bolesti iz ove grupe, prijavljeni, odnosno otkriveni predstavljaju samo vrh ledenog brijega, dok veći broj lica ostaje skriven, odnosno neprijavljen. Postoji vjerovatnoća da je realno obolijevanje od ovih bolesti daleko veće, ali zbog prisutnosti stigme i diskriminacije, kao i kulturoloških razloga, ova grupa bolesti se neredovno i nedovoljno prijavljuje od strane zdravstvenih službi”, kazala je Jelen Šibarevićeva.

Arnela Cerić Banićević, specijalista ginekologije i akušerstva u Univerzitetskom kliničkom centru RS, za “Nezavisne” kaže da se nakon dugo godina ponovo susreću sa gonorejom i sifilisom kod pacijentkinja.

“Uzrok sigurno jeste u promiskuitetu i izboru partnera. Dokaz za povećanje ili pojavljivanje takvih infekcija jeste uvrštavanje analiza za njihovu detekciju u naš nacionalni vodič za trudnoće pri Ministarstvu zdravlja i socijalne zaštite RS, koji je izašao 2023.”, rekla je Cerić Banićevićeva.

Istakla je da je i te kako bitno prepoznati i na vrijeme liječiti ove bolesti.

Inače, prema nedavno objavljenim podacima Evropskog centra za prevenciju i kontrolu bolesti (ECDC), broj polno prenosivih bolesti je u porastu (SPI) širom Evrope, uz upečatljiv porast broja slučajeva sifilisa i gonoreje.

Nezavisne novine

Nastavi čitati

Aktuelno