Connect with us

Društvo

VLADA IMA PREČA POSLA! Inflacija hara, hrana postaje luksuz, a cijene idu u nebo!

Ako borba protiv inflacije ne počne na vrijeme hrana nam postaje luksuz. Za samo četiri godine na neke od osnovnih životnih namirnica cijena se povećala više nego duplo.

Apsurd. Isti PDV plaćamo na hljeb, jaja, mlijeko, dječiju hranu i na prekuspe satove, parfeme, bunde, luksuzna pića. Dobro je trgovcima, dobro vlastima. Šta je s građanima?

„Izgleda da smo mi naučili da se na sve mirimo, kao žaba kad se ubaci u hladnu vodu, pa polako zagrijava, privikavamo se svakoj situaciji.

Ne znamo kad je taj ključni momenat da kažemo dosta više, tražimo i mi neka svoja prava, ne možemo biti država bez ikakve kontrole. Nemamo ni zakonske, ni institucionalne prepreke za divljanje cijena“, rekao je Suad Đožić iz Udruženja „Bojkot u BiH“.

Dakle, do ovoga je došlo tiho i podmuklo.

Poređenja radi, 2019. 1 l ulja koštao je 1.90 KM, a 2024. 2.70 KM. 200 gr putera je za isti broj godina skuplji za 3.60 KM. 500 gr kafe je 2019. koštalo 6.50, a pet godina kasnije 11.70 KM.

„Ljudi pokušavaju dijelom da to ignorišu, kako bi lakše živjeli, a od toga se ne može pobjeći. Upravo sve to što ste rekli ide u prilog tome ide činjenica da je od 2014 – 2024. 48% iznosi prosječan rast cijena poljoprivrenih proizvoda, odnosno hrane koja se nalazi u marketima“, kaže ekonomista Bojan Kresojević.

„Korist ima država, jer se PDV povećava. Dokle? Kad opadne moć građana, nema više ni nabavke i taj PDV nestaje. Zar nije bolje uzeti, pa smanjiti PDV ili ga skroz ukinuti na osnovne proizvode“, pita Snežana Šešlija iz Udruženja potrošača.

Često ćemo od vlasti čuti da je u cijelom svijetu buknula inflacija, da su cijene podivljale jednako i Nijemcima i Srbima. E, pa nisu.

Tako recimo kilogram maslaca u BiH košta 35 KM, a u Njemačkoj 14.50 KM. Kapsule za pranje posuđa su skuplje za 10 KM, a 750 grama Nutele 4 KM.

„Ne mogu da razumem ljude koji se bave analizom, statistikom, Istitute za statistike da ne izlaze sa ovim podacima koliko je šta jefintije i koliko su proizvodi kvalitetnici u BiH, a ne izvozimo ih, mi uvozimo njihove koji su puni supstanci…

Teško možemo izaći iz ovog začaranog kruga ukoliko se ne ostvari direktan kontakt sa institucijama vlasti“, kaže Šešlija.

Vlasti nastavljaju da ćute. Povećali su minimalnu platu, koja ne može riješiti problem jer će skok cijena ići još više i više novca od PDV-a će se sliti u budžet Vlade. Očito još jedan proračunati potez.

Društvo

VREMENSKA PROGNOZA! Pred nama je prevrtljiv dan

U Republici Srpskoj i Federaciji BiH /FBiH/ će biti promjenljivo oblačno i sunčano, a ponegdje će padati kiša.

Ujutru će biti pretežno vedro, tokom dana u većini predjela mogući su lokalni razvoji oblačnosti uz prolaznu kišu ili pljusak, a uveče se očekuje prestanak padavina i postepeno razvedravanje.

Vjetar će biti slab do umjeren, u Krajini ujutru pojačan uz jake udare, južnih smjerova, saopšteno je iz Republičkog hidrometeorološkog zavoda.
Jutarnja temperatura vazduha biće od osam do 14, a najviša dnevna od 16 do 22 stepena Celzijusova, saopšteno je iz Federalnog hidrometeorološkog zavoda.

Nastavi čitati

Društvo

IDE VASKRS, A SVE JE PRESKUPO! “Tanka” prodaja na banjalučkoj Tržnici

Prodavci voća, povrća, mesa i jaja na banjalučkoj Tržnici ovih dana imaju više posla nego obično, a sve zbog priprema za Vaskršnje praznike. Gužve ima, ali oni koji od ranog jutra stoje za tezgama za BL portal kažu da baš i nisu prezadovoljni, a ujedno priznaju da cijene jesu povisoke.

“Generalno je tanka prodaja, ali kao i pred svake praznike ove nedjelje narod kupuje sve vrste povrća. Očekujemo još posla ovih dana”, kaže za BL portal jedan od prodavaca.

Police sa povrćem su pune raznolikih i svježih plodova, a ekipa BL portala provjerila je njihove cijene, pa evo šta vas očekuje u vaskršnjoj kupovini.
Cijena krompira varira u odnosu na vrstu, pa glamočki krompir po kilogramu košta dvije marke, dok je mladi skuplji i potrebno je izdvojiti 3,5 KM po kilogramu. Vreća glamočkog krompira košta 10 maraka, dok vreća kvalitetnijeg krompira košta 13 maraka.

Luk takođe zavisi od kvaliteta i vrste, pa tako cijene idu od 1,5 KM do 3 marke po kilogramu. Za kilogram mrkve je takođe potrebno izdvojiti tri marke.
Cijena kupusa se takođe razlikuje u odnosu na kvalitet, pa tako kilogram ovog povrća košta od 3 do 4 marke.

Nešto skuplje su tikvice, krastavci i paradajz koji koštaju po sedam maraka za kilogram.

Najskuplje su paprike, zelene i crvene, a njihova cijena po kilogramu je osam maraka. Pasulj se takođe razlikuje po vrsti i kvaliteti pa je za kilogram potrebno izdvojiti od 7 do 10 maraka. Kilogram svježih šampinjona košta deset maraka.
Pored povrća, građani ovih dana više nego obično kupuju i meso. Ovo potvrđuju i prodavci u jednoj od mesara na Tržnici.

“Najviše se kupuje svježa i mlada prasetina, mljeveno meso za sarmu i teletina”, kaže u razgovoru za BL portal jedan od prodavaca mesa.

Tako kilogram svježe, mlade prasetine u zavisnosti od dijela košta od 12 do 16 maraka, a za kilogram pečene prasetine trebaće vam 30 maraka.

Kilogram svježe junetine košta od 18 do 22 marke, u zavisnosti koji komad birate. Najskuplja je, kao i uvijek, teletina koja košta od 28 do 35 maraka po kilogramu.

Kao i pred svaki Vaskrs najtraženija su jaja, a njihova cijena po komadu počinje od 35 feninga pa do pola marke, u zavisnosti od veličine, dok su domaća nešto skuplja.

Za one koji ne preskaču ni voće, kilogram jabuka, banana, narandži i jagoda košta između dvije i tri marke.

Srđan Banović, BL portal

Nastavi čitati

Društvo

PRED NAMA SU PRAZNICI! Ovo su neradni dani u Srpskoj

U Republici Srpskoj neradni dani biće 18. april, kada pravoslavni vjernici obilježavaju Veliki petak, kao i 20. i 21. april, kada se slavi Vaskrs i Vaskršnji ponedjeljak, saopšteno je iz Ministarstva uprave i lokalne samouprave Republike Srpske.

Iz Ministarstva je navedeno da su ovo neradni dani za vjernike pravoslavne vjeroispovijesti u skladu sa Zakonom o praznicima Republike Srpske.

– Vjernici pravoslavne vjeroispovijesti imaju pravo na plaćeni izostanak sa radnog mjesta u te dane – naveli su iz Ministarstva.

Kada je riječ o neradnim danima povodom Međunarodnog praznika rada, to su 1. i 2. maj, dok se 9. maja obilježava republički praznik – Dan pobjede nad fašizmom.

U dane praznika ne rade republički organi i organizacije, organi jedinica lokalne samouprave, preduzeća, ustanove i lica koja profesionalno obavljaju uslužne i proizvodne djelatnosti.

Načelnici opština, odnosno gradonačelnici će odrediti koja su preduzeća, ustanove i druge organizacije sa područja jedinica lokalne samouprave dužni da rade i u dane republičkog praznika i u kojem obimu, radi zadovoljenja neophodnih potreba građana.

Nastavi čitati

Aktuelno