Connect with us

Društvo

OVO ĆE MNOGE GRAĐANE DOVESTI NA IVICU GLADI: Evo šta se desilo, OVO NE PAMTIMO

Cijene u BiH galopirajuće rastu i rijetko koji prehrambeni artikli postaju jeftiniji.

Ekonomski analitičari kažu da do snižavanja cijena dođe tek onda kada prodavači primijete da bi zalihe koje imaju mogle propasti.

Osim što je kupovna moć građana znatno slabija, mnogi su iskoristili period povoljnijih cijena, a nerijetko su se i zaduživali kako bi napravili zalihe osnovnih životnih namirnica poput brašna, ulja, šećera i soli te kako ih u narednom periodu ne bi morali kupovati.

1,7 odsto
Potrošačke cijene u FBiH su opet više, a podaci Zavoda za statistiku FBiH pokazuju njihov rast u junu 2022. u odnosu na prethodni mjesec za 1,7 odsto.

Uporedili smo podatke Federalnog ministarstva trgovine koji se odnose na prosječne cijene namirnica, prema kojima je juni ove godine znatno skuplji u odnosu na juni 2021.

Ono što je bitno spomenuti jeste da je pokrivenost potrošačke korpe prosječnom platom ispod 50 odsto.

U proteklih godinu zasigurno je najviše poskupjelo ulje, pa su tako građani za litar ulja prošle godine izdvajali 3,01 КM, a ove godine ga plaćaju 5,70 КM.
Skuplja je i riža, koja je po kilogramu koštala 3,38 КM, a sada košta 4,23 КM. Značajno je poskupjelo i brašno, koje po kilogramu sada košta 1,47 КM, a koštalo je 0,94 КM.

Meso 18 КM
S obzirom na sušu i uništene kukuruz i pšenicu ove sezone, poljoprivrednici najavljuju da će cijene mesa nastaviti rasti. Građani na mesu prave i najveće uštede, pa se u prodavnicama mogu naći već izvagana pakovanja od 200 i 300 grama faširanog mesa, što ranije nije bio slučaj.

I dok je kilogram junećeg mesa od buta bez kosti u junu prošle godine koštao 13,55 КM, ove godine košta skoro 18 КM. Nezapamćene cijene dostigla je i piletina, a pile se može kupiti za 6,49 КM, dok je samo godinu ranije koštalo 5,02 КM.

Cijene maslaca su posebno iznenadile građane, a kilogram sada košta 28 КM, dok je ranije koštao 21,56 КM. Uštede se prave i na kafi, čija je cijena po kilogramu dostigla 16,86 КM, a ranije je bila 13,17 КM.

Za litar mlijeka danas je, umjesto ranijih 1,38 КM, potrebno izdvojiti 1,65 КM, prenosi Avaz.

Najveći rast
Ipak, podaci Zavoda za statistiku FBiH pokazuju da je najveći rast zabilježen u odjeljenjima rekreacija i kultura za 1,6 odsto te restorani i hoteli za 1,3 odsto.

(Srpska info)

Društvo

STRPLJENJE AKO PUTUJETE! Gužve na četiri granična prelaza

Frekvencija vozila pojačana je na graničnom prelazu Gradiška na izlazu i ulazu iz Hrvatske u BiH, te na prelazima Gradina, Brod i Velika Kladuša na ulazu u zemlju, saopšteno je iz Auto-moto saveza Republike Srpske.

Na ostalim graničnim prelazima zadržavanja za sada nisu duža od 30 minuta.

Saobraćaj se na većini puteva u Republici Srpskoj odvija uz povoljne vremenske uslove i pojačan intezitet saobraćaja.

IZ AMS-a skrežu pažrnju vozačima na opasnost od odrona na dionicama koje prolaze kroz usjeke i pored kamenih kosina, te upozoravaju na brojne dionice na kojima su aktivirana klizišta, prenosi Srna.

Nastavi čitati

Društvo

DOBRE VIJESTI Dolazi toplije, ali promjenljivo i vjetrovito vrijeme

U Republici Srpskoj dolazi toplije, ali promjenljivo oblačno i vjetrovito vrijeme uz jugovinu, rekla je Srni meteorolog Republičkog hidrometeorološkog zavoda Milica Đorđević.

Đorđevićeva je rekla da neće biti potpuno sunčano vrijeme, ali da će temperatura vazduha biti do 24, ponegdje do 25 stepeni Celzijusovih, a u Hercegovini zbog češće kiše od 16 do 20.

“Danas je sunčano i toplo, već noćas oblačnost zahvata naš region, pa će sutra biti malo kiše, pogotovo na istoku. U ostalim krajevima biće uglavnom suvo, a od nedjelje, 13. aprila, nekoliko dana će biti vjetrovito, toplo i promjenljivo oblačno”, rekla je Đorđevićeva.

Ona je dodala da će duvati umjeren do jak povremeni olujni jugo, te da je moguća povremena kiša koja će biti češća u Hercegovini i na krajnjem zapadu. U ostalim krajevima biće oblačno i uglavnom suvo, uz povremenu kišu koja će se premještati preko regiona od juga i zapada ka sjeveru i istoku.

Nastavi čitati

Društvo

NIJE BEZAZLENO! Na liječenju zbog respiratorne infekcije 142 pacijenta

U Republici Srpskoj se od teške akutne respiratorne infekcije liječe 142 pacijenta, a registrovano je 687 slučajeva oboljenja sličnih gripu, rečeno je Srni u Institutu za javno zdravstvo Srpske.

Na liječenju od teške respiratorne infekcije u Univerzitetskom kliničkom centru Republike Srpske bilo je 99 pacijenta, u bolnici u Prijedoru 15, u Bijeljini 11, Gradišci pet, u Trebinju sedam, po dva pacijenta u bolnicama u Nevesinju i Foči i jedan u Zvorniku.

Domovi zdravlja u Republici Srpskoj prošle sedmice su prijavili 4.485 slučajeva akutnih respiratornih infekcija.

Kada je riječ o ovim i oboljenjima sličnim gripu, najveći broj pacijenata je uzrasta od pet do 14 godina i od 30 do 64 godine.

Najviše oboljenja sličnih gripu prijavljeno je u regijama Foče i Istočnog Sarajeva.

Od oktobra je u Republici Srpskoj prijavljeno 150.792 akutnih respiratornih infekcija, oboljenja sličnih gripu 22.276, te 2.928 teških akutnih respiratornih infekcija, prenosi Srna.

Nastavi čitati

Aktuelno