Connect with us

Društvo

POLITIČKE IGRE OKO PRVOG STANA! Da li će građani dobiti povrat PDV-a ili će sve pasti u vodu?

Dok neki od delegata u Domu naroda parlamenta BiH poručuju da će glasati za to da se građanima omogući povrat PDV-a na prvu kupljenu nekretninu, drugi poručuju – vidjećemo, ima još do toga.

Do toga još ima par sedmica, jer je za 2. april zakazana 11. hitna sjednica Doma naroda Parlamentarne skupštine BiH, a na dnevnom redu se, napokon, našao Prijedlog zakona o dopunama Zakona o porezu na dodatu vrijednost Bosne i Hercegovine (prvo čitanje).

Delegat Zlatko Miletić (stranka Za nove generacije – ZNG) ističe da će glasati za taj zakon.

“Taj zakon, a i sve ostale koji su u parlamentarnoj proceduri, podržaću da se usvoje kada su u interesu za naše građane, da lakše žive”, rekao je Miletić za “Nezavisne novine”.

Delegat Džemal Smajić (SBiH) takođe kaže da će podržati usvajanje izmjena zakona kako bi se omogućio povrat PDV-a na prvu kupljenu nekretninu.

“Želim da pogodujem mladima. Mislim da se tim zakonom stvara mogućnost nekih malverzacija, ali zbog koristi mladima, podržaću”, rekao je Smajić za “Nezavisne novine”.

Delegat Radovan Kovačević iz SNSD-a podsjeća da je upravo ova stranka i predložila ovaj zakon, ali…

“Slijedi sastanak u vezi sa djelovanjem u zajedničkim institucijama, pa ćemo vidjeti. Naravno, mi smo taj zakon predložili, to je naš zakon i plan je bio da ga podržimo, ali stvari su se u BiH malo zakomplikovale”, kazao je Kovačević za “Nezavisne novine”.

Murisa Marić, izvršna direktorica u Udruženju građana DON Prijedor, smatra da bi bilo dobro kada bi zakonom bio omogućen povrat PDV-a na prvu kupljenu nekretninu.

“To bi bio jedan dobar podsticaj da građani, na primjer, kupe namještaj od tog novca. Svakako bi bilo dobro da se PDV vrati građanima i da oni taj novac mogu da ulože u nešto drugo”, naglasila je Marićeva za “Nezavisne novine”.

Predstavnički dom Parlamentarne skupštine BiH usvojio je još početkom decembra 2024. godine Prijedlog zakona o dopunama Zakona o PDV-u, kojim se predviđa povrat PDV-a državljanima BiH sa stalnim mjestom prebivališta u BiH pri kupovini prvog stana, s tim što se to odnosi na stambene prostore od 40 kvadrata, plus još po 15 za svakog člana domaćinstva.

Ovo zakonsko rješenje se potom mjesecima “kiselilo”, čekajući da dođe na red u Domu naroda i kako sada stvari stoje, to će se dogoditi 2. aprila.

Sudeći po ranijim stavovima koje su iznijeli delegati i njihove stranke, vrlo lako bi mogao dobiti zeleno svjetlo, ako se u međuvremenu dodatno ne iskomplikuje politička situacija i, eventualno, sjednica odloži.

U obrazloženju pomenutog zakona se navodi da je namjera da svako punoljetno lice sa prebivalištem u BiH ima pravo da podnese zahtjev za povrat PDV-a prilikom kupovine prve nekretnine, a koja nije bila ranije u prometu.

“Ova poreska olakšica bi podrazumijevala da kupci ne ostvaruju pravo na umanjenje PDV-a na luksuz, već da se ovo pravo ograniči na povrat PDV-a koji se odnosi na uobičajenu kvadraturu od 40 metara kvadratnih stambenog objekta za kupca i dodatnih 15 kvadrata za svakog člana domaćinstva, koji nisu ostvarili pravo na povrat za kupovinu prvog stana”, ističe se u obrazloženju.

U Prijedlogu zakona o dopunama Zakona o PDV-u se navodi da je riječ o povlastici koju će, dakle, imati isključivo punoljetno fizičko lice, državljanin BiH, sa stalnim mjestom prebivališta u BiH, a koji je kupac prvog stana.

Stanom se, kako se dodaje, smatra stambeni objekat ili ekonomski djeljiva cjelina u okviru objekata na teritoriji BiH koji su namijenjeni za stanovanje, a nadležni organi u BiH će izdavati potvrde o ispunjenosti tog uslova.

Društvo

ODLUKA VLADE SRPSKE! Ovo su neradni dani za prvomajske praznike

Neradni dani u Republici Srpskoj biće četvrtak i petak, 1, 2. maj, kao i petak, 9. maj, saopšteno je iz Ministarstva uprave i lokalne samouprave Republike Srpske.

U skladu sa Zakonom o praznicima Republike Srpske, 1. i 2. maj su neradni dani povodom Međunarodnog praznika rada, a 9. maj povodom obilježavanja republičkog praznika – Dana pobjede nad fašizmom.

Iz Ministarstva navode da u dane praznika neće raditi republički organi i organizacije, organi jedinica lokalne samouprave, preduzeća, ustanove i druge organizacije i lica koja profesionalno obavljaju uslužne i proizvodne djelatnosti.
Načelnik opštine, odnosno gradonačelnik, odrediće koja su preduzeća, ustanove i druge organizacije sa područja jedinice lokalne samouprave dužni da rade i u dane praznika Republike i u kom obimu radi zadovoljenja potreba građana.

Nastavi čitati

Društvo

VREMENSKA PROGNOZA! Uživajte u danu, očekuje se ugodnih 27 stepeni

U Republici Srpskoj i Federaciji BiH /FBiH/ će biti pretežno sunčano i još malo toplije, sa maksimalnom dnevnom temperaturom do 27 stepeni Celzijusovih.

Ujutru će biti svježe i pretežno vedro, a oko rijeka i po kotlinama prolazna magla, dok je uveče na istoku moguće prolazno naoblačenje.

Duvaće slab sjeveroistočni vjetar, u Hercegovini umjerena bura, saopšteno je iz Republičkog hidrometeorološkog zavoda.
Minimalna temperatura vazduha biće od četiri do devet, na jugu do 13, a maksimalna temperatura od 22 do 27 stepeni Celzijusovih.

Nastavi čitati

Društvo

I TO JE MOGUĆE: Srpska više izvozi u Švajcarsku nego što iz nje uvozi

Mada na prvu zvuči nevjerovatno, Republika Srpska više izvozi u Švajcarsku nego što iz te zemlje uvozi.

Ova država je, međutim, tek jedna od rijetkih u kojima Srpska bilježi pobjedu u spoljnotrgovinskoj razmjeni, o čemu svjedoči i podatak Republičkog zavoda za statistiku, prema kojem je u prvom kvartalu ove godine spoljnotrgovinski deficit iznosio 587.005.000 KM, dok je pokrivenost uvoza izvozom bila tek 68 odsto.

“Od januara do marta ove godine obim robne razmjene Republike Srpske s inostranstvom iznosio je 3.086.891.000 KM, od čega se na izvoz odnosilo 1.249.943.000 KM, a na uvoz 1.836.948.000 KM”, precizirali su iz Republičkog zavoda za statistiku.

Kada je u pitanju 20 zemalja sa najvećim učešćem u obimu razmjene sa Republikom Srpskom, u samo sedam država izvoz je veći od uvoza.

U pitanju su Švajcarska (pokrivenost uvoza izvozom iznosi 346,9 odsto), Crna Gora (255,7 odsto), Rumunija (246 odsto), Slovačka (216,7 odsto), Hrvatska (202,2 odsto), Austrija (154,7 odsto), te Slovenija (135,7 odsto).

Konkretno, u prvom kvartalu ove godine izvoz Republike Srpske u Švajcarsku iznosio je oko 20,6 miliona KM, a uvoz je bio tek oko 5,9 miliona maraka.

Zoran Škrebić, predsjednik Unije poslodavaca Republike Srpske, ističe da je švajcarsko tržište atraktivno jer je riječ o državi sa jednim od najviših standarda u Evropi.

“Firme koje tamo posluju zbog visokih primanja i svih drugih troškova koji čine poslovanje privrednog društva veoma teško mogu da izvoze na inostrana tržišta, a naročito u Republiku Srpsku. S druge strane, to je veoma atraktivno tržište za sva privredna društva iz Srpske, tako da se mnogi odlučuju da pokušaju pronaći partnere u Švajcarskoj”, rekao je Škrebić za “Nezavisne novine”.

Međutim, svaka medalja ima dvije strane, pa tako i ova: Švajcarci i te kako paze šta im stiže u državu.

“Oni zaista imaju visoku kontrolu kvaliteta proizvoda, te veoma jako udruženje potrošača, koje veoma brzo reaguje i prijavljuje sve nepravilnosti. Takva je potrošačka kultura na tom tržištu. Dakle, sve one kompanije koje imaju visok kvalitet proizvoda lako nađu partnere na tom tržištu. Ali ovo je i potvrda da mi sigurno možemo ispuniti visoke standarde”, naglasio je Škrebić.

Pošteno govoreći, izvoz iz Republike Srpske u Švajcarsku je od januara do marta iznosio tek 1,6 odsto u odnosu na ukupan izvozni kolač, dok je na prvom mjestu Hrvatska (18,4 odsto), na drugom Srbija (16,2 odsto), a na trećem Slovenija (10,9). U Privrednoj komori Republike Srpske kažu da je bitno rasti na onim tržištima gdje se količinski i finansijski bilježe najveći uspjesi, ali, svakako, pozdravljaju rezultate koji stižu iz Švajcarske.

“To na prvi mah fino izgleda, ali kad se uđe u suštinu vidi se da to nije veliki izvoz. Ipak, činjenica da se nešto radi na tom tržištu je svakako povoljna. Ja imam informacije da smo iz oblasti metalne industrije i mašinoprerade dobili određene poslove u Švajcarskoj. To je sigurno dalo taj rezultat da se stvori takva slika. Međutim, mi moramo gledati one zemlje gdje je procenat izvoza najveći”, rekao je Pero Ćorić, predsjednik Privredne komore Republike Srpske.

U svakom slučaju, kako je naglasio, bilo kakav pomak daje nadu.

“Mi imamo preduzeća koja su u posljednjih desetak godina i te kako investirala u nove tehnologije, koje su garant da možemo dati kvalitetne proizvode po nižoj, konkurentnoj cijeni”, istakao je Ćorić u izjavi za “Nezavisne novine”.

Nastavi čitati

Aktuelno