Connect with us

Društvo

Tuzlanski aerodrom: Od 1. novembra gušći red letenja

Od januara do septembra ove godine oko 330.000 putnika koristilo je usluge Međunarodnog aerodroma Tuzla, što je povećanje za 30% u odnosu na isti period prošle godine.

Najpuniji avioni ove godine koji su otišli sa tuzlanskog aerodroma su bili onaj za Memingen, Dortmund, Stokholm, Malmo, te Ajndhoven koji je bio ukinut, ali se vraća od 1. novembra.

“Zadovoljni smo i vjerovatno ćemo premašiti godišnji plan od planiranih 400.000 prevezenih putnika”, rekao je Dževad Halilčević, direktor Međunarodnog aerodroma Tuzla.

Od 1. novembra se povećava obim letova za 20% kompanije “Wizzair”, a isti dan počinju i letovi kompanije “Ryanair”.

“Pet polazaka sedmično će biti za Memingen ‘WizzAira’ i još dva od ‘Ryanaira’. To je sedam polazaka za Memingen u zimskoj sezoni letenja”, ističe direktor. Od narednog mjeseca će biti sedmično 40 letova, što je ranije bio slučaj samo u ljetnom periodu.

Obezbjeđivanje novih avio-kompanija bitno je za održivost aerodroma, a s kompanijom “Ryanair” aerodrom dobija sigurniju poziciju ako se slučajno povuče druga kompanija.

“Mi smo dali upravi zadatak da obezbijedi neke druge kompanije kada su u pitanju letovi prema Turskoj i Istoku. Menadžment radi na tome i nadam se da ćemo uskoro imati te kompanije koje će vršiti letove iz Tuzle prema pomenutim destinacijama”, izjavio je Mustafa Šakić, ministar saobraćaja, trgovine i turizma TK.

Vlada TK je rebalansom budžeta obezbijedila dodatnih 1,8 miliona KM za redovno poslovanje ovog aerodroma, od federalnog nivoa je odvojeno još dva miliona KM za kapitalna ulaganja.

“Što se tiče kapitalnih projekata, u proteklih šest mjeseci, odnosno kada sam došao na funkciju direktora, zatekao sam puno nezavršenih projekata. U novembru treba da bude završen projekat atrija, pomoćnog objekta uz terminalnu zgradu, koji će u velikoj mjeri osloboditi pritisak u zgradi gdje se nalaze putnici”, pojašnjava direktor.

U tom prostoru će biti zakupci prostora. Završava se ponovljeni poziv za izvođača radova za izgradnju trećeg gatea. Osim toga, čekaju se saglasnosti Ministarstva odbrane BiH za izgradnju parking-prostora.

“Naša tendencija je milion putnika i moramo sve za to obezbijediti. Uspjeli smo obezbijediti novac i samo da projekte privedemo kraju kako je planirano”, ističe Halilčević. Kako će to sve teći ovisi i od novog sastava Vlade TK, čije formiranje tek slijedi.

“Nadam se da će vlast imati kontinuitet i da ćemo naredne četiri godine imati dovoljno resursa i novca koji ćemo prebaciti za nove investicije na Aerodromu. Imamo projekat nove rasvjete koji bi omogućio da se avioni iz Sarajeva mogu spuštati kod nas, a ne da idu u Beograd kao do sada”, rekao je Šakić. Inače, prvi kilometar rasvjete u prilaznoj ravni nije osvijetljen zbog šume koja je privatno vlasništvo i slučaj je na sudu. Kada se postavi rasvjeta, smanjit će se uticaj magle i loša osvijetljenost te će avionima biti omogućeno bolje slijetanje i uzlijetanje.

Tuzlanski aerodrom, za razliku od drugih u BiH, zbog geografskog položaja ima putnike iz tri zemlje.

“Naš cilj je oko milion putnika, odnosno TK, istočna Slavonija, dio zapadne Srbije, svi koriste usluge našeg aerodroma. I tu je bitna ta putnička infrastruktura, da ljudi što brže dođu i odu. Osim toga, tu su i turisti. Dolaze stranci. Sada je stvar koliko mi možemo njima ponuditi”, zaključio je Halilčević.

 

Društvo

U prijedorskom Arcelor Mitalu od danas POTPUNA OBUSTAVA RADA!

Danas je u prijedorskom Arcelor Mitalu došlo do potpune obustave rada.

Iz Sindikalne organizacije Arcelor Mitala Prijedor saopštili su da je razlog za obustavu rada nepostizanje dogovora poslodavca i sindikata o povećanju plate i ličnih primanja za 2025. godinu.

Tim je, upozoravaju, egzistencija zaposlenih i njihovi porodica dovedena u nezavidan položaj.

– Sindikat je tokom pregovora iskazao veliki stepen kooperativnosti i želje za postizanjem dogovora, ali kako do današnjeg dana poslodavac nije dao konkretnu ponudu koja je odraz stvarne potrebe radnika za povećanje plate, radnici su primorani na ovakav korak. Sindikalna organizacija Arcelor Mital Prijedor ostaje i dalje otvorena za razgovore, sa ciljem postizanja dogovora – navodi se u saopštenju.

Iz ovog sindikata ističu da će, na osnovu zaključka Skupštine, upoznavati širu javnost o daljim postupcima i koracima koje će radnici i Sindikat preduzimati.

Svaka pojedinačna izjava bilo kog pojedinca je odraz ličnog stava, od koje se Sindikalna organizacija Arcelor Mitala ograđuje, jer nije u skladu sa skupštinskom odlukom – stoji u saopštenju.

Nastavi čitati

Društvo

AMERIKANAC PRESELIO U BIH ZBOG ŽENE: “Najveći šok? Kad sam vidio šta punica radi s kafom”

Njujork je zamijenio Sarajevom, a sada otkriva šta ga je šokiralo prilikom prve posjete Bosni i Hercegovini.

Dejvid Levin, rodom iz dinamičnog Njujorka, odlučio je da svoj gradski tempo zamijeni nečim sasvim drugačijim – životom u Sarajevu. Sa suprugom Melisom spakovao je kofere i preselio se u Bosnu i Hercegovinu, a u razgovoru za Jutjub kanal RahatLand podijelio je svoja prva iskustva i iznenađenja koja su ga dočekala.

Ispričao je i kako je izgledalo njegovo prvo upoznavanje sa bosanskom svakodnevicom, šta ga je šokiralo, ali i zabavilo – uključujući i jedan urnebesan trenutak iz posjete Melisinoj porodici, koji ga je nasmijao.

“Ja samo sjedim tu, svako radi svoje. Odlaze u kuhinju da skuvaju kavu. Vidim kako njena mama ide hodnikom i nosi džezvu i vidim je kako ide u kupatilo i spušta džezvu u WC šolju. Gledam okolo i pitam se da li je ona to upravo uzela vodu za kafu”, ispričao je Amerikanac koji je tada razmišljao šta se dešava.

“Supruga se vraća i ja joj kažem: ‘Upravo sam vidio tvoju mamu kako džezvu stavlja u WC šolju’. Ona odgovara: ‘Da, naravno’, a joj kažem: ‘Kako misliš – naravno? To je odvratno'”, ispričao je u nastavku i priznao da se nikako nisu razumjeli i da njoj nije bilo jasno zašto mu je to odvratno.

Supruga je pokušavala da mu objasni da je njena majka samo bacila talog, ali je on mislio da je oprala džezvu da bude čista.

“Ja ludim, a ona ne može da shvati šta mi nije jasno. Na kraju sam se predao i rekao: ‘Dobro, u redu’. Onda sam joj rekao da sam mislio da je zagrabila vodu odande. Kad je ispričala svojoj mami šta sam mislio, žena je bila tako posramljena, ali u isto vrijeme se smejala”, prisjetio se.

Pogledajte njegovo iskustvo:

Nastavi čitati

Društvo

BRANE RIJEKU, BRANE ŽIVOT: Šipovo organizuje protest protiv ekološkog zločina!

Neformalna grupa građana “Čuvari Plive” iz Šipova organizuje šetnju 19. aprila u znak protesta protiv najavljene izgradnje male hidroelektrane Jovići na rijeci Plivi.

Okupljanje je predviđeno za 12 časova na Trgu patrijarha Pavla u centru Šipova, gdje će građani prošetati od centra Šipova do ušća rječice Sokočnice u rijeku Plivu.

“Pozivamo sve ljubitelje prirode, rijeka i prirodnih ljepota iz svih gradova Republike Srpske i Bosne i Hercegovine da nam se pridruže 19. aprila u našoj protestnoj šetnji”, kažu iz neformalnog udruženja građana “Čuvari Plive”.

Naime, Ministarstvo za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju Srpske je nedavno izdalo ekološku dozvolu “Prirodnoj energiji” iz Šipova za gradnju MHE, što je naišlo na oštre reakcije mještana, ali i ekoloških udruženja, koji to smatraju uništavanjem Plive.

Dražen Prole, predsjednik Udruženja građana “Ne damo Plivu i Janj” iz Šipova, kazao je u razgovoru za “Nezavisne novine” da će ovo udruženje podržati ovaj skup i zajedno će prošetati sa građanima, sve u cilju da se zaštiti Pliva.

“Mi nismo još uvijek priveli kraju tužbu, odnosno pokretanje upravnog spora pred Okružnim sudom u Banjaluci”, kazao je Prole.

Dodao je da su odbornici ove opštine tražili jednu tematsku sjednicu, gdje su uputili dopis da prisustvuju predstavnici Ministarstva za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju, kao i Ministarstva energetike i rudarstva, ali i predstavnici investitora.

“Održan je kolegijum gdje se većina odbornika složila s tim i dali smo im rok od 10 dana da nam odgovore kada bi mogli doći u Šipovo”, kazao je Prole i istakao da sumnja da će oni odgovoriti kako bi građani željeli.

“Nadam se da ćemo spriječiti da nadležno ministarstvo izda građevinsku dozvolu, a samim tim ministarstvo može raskinuti koncesioni ugovor, a u ugovoru piše da koncesionar odustaje od naknade u slučaju da ne pribavi potrebne dokumente”, kazao je Prole i istakao da, ako investitor dobije građevinsku dozvolu, oni imaju nesmetan pristup,

a ako ne dobije dozvolu, taj ugovor se može poništiti.

Prema rješenju Ministarstva, planirano hidroenergetsko postrojenje obuhvataće pregradni prag, dovodni kanal dužine 120 metara, prelivni jaz, riblju stazu, mašinsku zgradu sa dvije Kaplan turbine te odlivni kanal koji će voditi do prirodnog korita rijeke Plive. Nosilac projekta obavezan je da preduzme sve propisane mjere zaštite životne sredine u skladu sa važećim zakonima i regulativama, te da kontinuirano prati stanje ekosistema tokom izgradnje i rada postrojenja.

Takođe, odgovorno lice preduzeća “Prirodna energija” d.o.o. Šipovo dužno je da postupa u skladu sa članom 83. Zakona o zaštiti životne sredine, ispunjavajući sve ekološke obaveze. Pored toga, neophodno je primjenjivati mjere za ublažavanje negativnih uticaja na okolinu, u skladu sa dostavljenim dokazima priloženim uz zahtjev za ekološku dozvolu. Poseban naglasak stavljen je na redovno praćenje stanja životne sredine i sprovođenje odgovarajućih mjera zaštite, kako bi se očuvala prirodna ravnoteža i spriječile eventualne štetne posljedice izgradnje i rada hidroelektrane.

Podsjetimo, u Šipovu su u avgustu prošle godine prikupljani potpisi protiv izgradnje nove mini-hidrocentrale na rijeci Plivi. Građani smatraju da bi izgradnjom druge hidrocentrale na ovoj rijeci trajno bila uništena netaknuta priroda te ugrožena šansa za razvoj turizma u Šipovu.

Nastavi čitati

Aktuelno