Connect with us

Politika

VUKOVIĆ O PROMJENI VLASTI NA BH NIVOU “SNSD više nema sagovornika o zajedničkom učešću u vlasti”

Za danas je najavljena sjednica Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine BiH, na čijem dnevnom redu nema odluke o imenovanju novog ministra bezbjednosti Gorana Selaka.

Prije sjednice, ovaj prijedlog treba proći parlamentarnu Komisiju za pripremu izbora Savjeta ministara BiH. Selak je predložen nakon što je krajem januara s ove pozicije razriješen Nenad Nešić.

Ako ova tačka i bude uvrštena na dnevni red, predstavnici opozicionih partija iz Republike Srpske očekuju da prijedlog bude odbijen.

– Očekujemo da prijedlog za ministra, kojeg je predložio Milorad Dodik, bude odbijen i da gospodin Selak ne dobije povjerenje Predstavničkog doma. Time će još jednom biti pokazan crveni karton SNSD-u kada su u pitanju institucije BiH. Onda slijedi procedura u kojoj se od nas iz opozicije očekuje prijedlog za ministra i moja očekivanja su da on dobije podršku i da opozicija u Savjet ministara uđe s jednim članom, a u narednoj fazi i s ostalim. Mi ostajemo pri onome što smo govorili, ne želimo zamijeniti SNSD, već promijeniti pristup kad su u pitanju Savjet ministara i PS BiH. Želimo da se okupimo oko nekoliko stvari. U prvom redu to je evropski put, a onda i druge stvari, da dobijemo vlast koja će da radi i od koje će građani imati neku korist. Mislim da su svi umorni od ovih neuspješnih formata Savjeta ministara – kaže za „Avaz“ Nenad Vuković, delegat u Domu naroda PS BiH.

Vuković nije siguran hoće li i u kojim slučajevima ministri i poslanici iz SNSD-a i partnerskih stranaka učestvovati u radu državnih organa. Podsjeća da je SNSD i do sada radio po principu „toplo – hladno“.

– Mi smo i do sada gledali „povlačenje ručne“ i pokazivanje kooperativnosti, ali isto tako smo gledali i blokade. Od toga šta oni procjene da će biti od interesa zavisi hoće li se pojaviti na sjednici – dodaje Vuković.

Uvjeren je da SNSD više nema sagovornika o zajedničkom učešću u vlasti.

– Mislim da su se svi kategorično izjasnili i da ne postoji niko iz FBiH koji bi na bilo koji način podržao ovo što radi Milorad Dodik. Osim bošnjačkih partija, koje su bile vrlo jasne, sada se i HDZ izjasnio da je potpuno neprihvatljivo sve ovo što rade Dodik i SNSD. Najavili su razgovore o drugoj parlamentarnoj većini u PS BiH. SNSD više nema sagovornika u bilo kome za bilo šta što bi podrazumjevalo većinu s njima. Nema povratka i nema nikoga da s njima sjedne za sto – ističe Vuković.

Istovremeno, opozicija u Srpskoj ali i zaposleni u državnim institucijama, izloženi su pritisku od strane režima.

– Svi mi što ne mislimo kao Dodik smo pod velikim pritiskom koji se pojačao i taj narativ tzv izdajnika je možda u nekoj kulminaciji. Posebna je novost zakon o zaštiti ustavnog poretka RS i to nas posebno uznemirava. Zakon je osmišljen da bismo mi koji ne podržavamo politiku Milorada Dodika mogli biti legalno gonjeni. Njegovu politiku ne podržavamo, ali to nikako ne znači da smo protiv interesa RS, samo što ne vidimo na isti način put RS i BiH kao što ih vidi Dodik. Zato ne prihvatamo kvalifikaciju da, ako niste za njegovu politiku, da ste protiv Srpske – pojašnjava Vuković I dodaje:

– Znamo da imamo problem zakona koji SIPA-i i MUP-u RS nalažu da se ponašaju različito u ovakvim okolnostima. To je zabrinjavajuće. Uz sve to, vidimo da Dodik pojačava tu priču vezanu za sve ovo što se dešava pred pravosudnim institucijama i zbog toga stoji teza da se stvari usložnjavaju, komplikuju i dolaze na teren opasnih. Ja, ali i svi drugi koji se obraćaju javnosti, moramo pozvati sve koji odlučuju u institucijama da vode računa da je mir i žive glave najvažnije u svemu, a svi drugi problemi će se, nadam se, riješiti – poručuje Vuković.

On objašnjava da stavri nisu onakve kakvim ih Dodik predstavlja.

– Želje i stvarnost ne moraju da idu jedni uz drugo. Drugačije su međunarodne prilike, bez obzira koliko Dodik pominjao tu famoznu riječ – trenutak. Ja bih rekao da nije trenutak kakvim ga on predstavlja i da ne postoji međunarodno raspoloženje za takve poduhvate. Mislim da je zbog toga problem ovo što on radi a za što nema podršku na međunarodnoj sceni. Imali smo mnogo stavova zemalja i funkcionera iz Evrope i SAD-a. Ne znam na kakav se trenutak poziva. Mi sada imamo riječ protiv riječi i moramo ostaviti danima i mjesecima pred nama da vidimo ko je u pravu. Ovo što radi Dodik nije u interesu Republike Srpske, on ne može sprovesti u djelo ovo o čemu priča, a postoji potencijalna šteta po RS, a onda i cijelu BIH – zaključuje Nenad Vuković, prenosi Avaz.

Politika

SVJEŽI “DAŠAK VJETRA” SA BALKANA NANJUŠIO IZDAJNIKE, ili samo one koji mu ne aplaudiraju?

Dodik nije pomenuo kako je on sa dva poslanika od 83 u NSRS, uz 200 tenkova i 20.000 vojnika SFOR-a postao premijer 1998.godine. Zaboravio je reći kako je dane provodio u Vašingtonu sa demokratama Medlin Olbrajt i Ričardom Holbrukom…

Кako i “priliči”, opozicionari iz Republike Srpske proslavili su Đurđevdan u Sarajevu sa Dinom i britanskim ministrom Lemijem.
Na trpezi nije bio slavski kolač, ali se “lomila” Republika Srpska.

Ovo je na društvenoj mreži X objavio predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik, nakon sastanka koji su održali srpska i federalna trojka sa šefom diplomatije Velike Britanije u Sarajevu.

– Nije gorjela ni svijeća, ali su Stanivuković, Vukanović i Miličević obasjani obećanjem da će im se pomoći ako pomognu da Srpska postane prihvatilište za migrante iz Evrope.

Dodik nije pomenuo kako je on sa dva poslanika od 83 u NSRS, uz 200 tenkova i 20.000 vojnika SFOR-a postao premijer 1998.godine.

Zaboravio je reći kako je dane provodio u Vašingtonu sa demokratama Medlin Olbrajt i Ričardom Holbrukom…

Kako je Olbrajtovoj uručivao bukete cvijeća i kako je pozivao Mladića i Karadžića da se predaju, da odu i da narod ne drže taocima?!

Zaboravio je i na Pedija Ešdauna sa kojima je, kako mnogi tvrde pravio odstrel za desetine Srba koje Ešdaun smijenio. Sve je to Dodik zaboravio ili možda želi da se zaboravi, ali kako naši izvori tvrde ima još onih koji pamte “svježeg daška vjetra na Balkanu” kako su ga tada nazivale američke demokrate ili “najboljeg Srbina koji nam se ukazao” kako je tada rekao Alija Izetbegović…

(BN)

Nastavi čitati

Politika

ĆULUM PLANIRA POVRATAK NA ČELO SIPA-e: Radni odnos još uvijek otvoren

Darko Ćulum namjerava se vratiti na čelo Državne agencije za istrage i zaštitu (SIPA), saznaje Istraga.ba.

Ćulum je najavio trenutnom rukovodstvu SIPA koje radi po njegovom ovlaštenju da će ove sedmice doći u centralu SIPA u Istočnom Sarajevu kako bi se dogovorili da ponovo, i formalno, preuzme dužnost direktora. On je, prema pisanju NAP-a, i prošle sedmice dolazio u SIPA, ali razlozi dolaska su nepoznati.

Kao osnov za povratak u SIPA, Ćulum vidi u činjenici da Savjet ministara BiH nije prihvatilo, odnosno, nije čak ni razmatralo njegovu ostavku koju je podnio 18. marta. Iako formalno nije razriješen, Ćulum se rijetko pojavljivao u zgradi Državne agencije za istrage i zaštitu. Radno vrijeme je uglavnom provodio u MUP-u Republike Srpske gdje je obavljao savjetničke poslove. Međutim, ni u MUP-u RS Ćulum nije zasnovao radni odnos, jer se njegov radnički karton još uvijek nalazi u kadrovskoj službi SIPA.

– Ima nekiih razmišljanja o povratku – rekao je Ćulum za Istraga.ba.

On je priznao da njegov radno-pravni status nije riješen.

Nastavi čitati

Politika

KUKOLJ UPOZORAVA: Grad Prijedor ignoriše Bukovu Kosu, prijeti klizište i ekološka katastrofa

Na posljednjoj sjednici Skupštine grada Prijedora, odbornik (PDP) Predrag Kukolj uputio je oštru kritiku gradonačelniku Prijedora i Gradskoj upravi zbog izostavljanja problema Bukove Kose iz Plana rada za 2025. godinu.

„Ono što me kao čovjeka najviše boli jeste što se u ovom dokumentu ne spominje Bukova Kosa, iako je to rana koja muči mnoge naše sugrađane“, rekao je Kukolj sa skupštinske govornice. Istakao je da su radovi na ovom području zaustavljeni, ali da je zagađenost vazduha i dalje ogromna, dok lokalno stanovništvo trpi svakodnevne posljedice.

Posebno je naglasio da Grad ima vlasništvo nad parcelom površine preko 16.000 kvadratnih metara na tom području, kao i nad brojnim seoskim putevima, što, po njegovom mišljenju, daje lokalnoj upravi prostor i odgovornost da hitno reaguje.

„Grad može i mora da zatraži hitnu sanaciju svoje parcele. Osim toga, potrebno je da se iskopana zemlja vrati na svoje mjesto i da se područje pošumi, jer u suprotnom prijeti opasnost od klizišta“, upozorio je Kukolj.

Problem ne staje samo na kvalitetu tla, prema njegovim riječima, mještani Bukove Kose nemaju pristup ispravnoj vodi za piće. „Voda je žuta, i ljudi su prinuđeni da svakog vikenda protestuju na gradskom trgu. Zar to nije dovoljan alarm da se ovaj problem stavi među prioritete?“, upitao je.

Kukolj je zaključio da pitanje Bukove Kose mora postati jedno od ključnih tema u ovoj godini, te apelovao na gradsku vlast da preuzme odgovornost i konkretne mjere u cilju rješavanja višegodišnjih problema stanovnika ovog dijela Prijedora

Nastavi čitati

Aktuelno