Connect with us

Politika

Skoro pola miliona KM samo za klikove i lajkove: Evo koliko su novca političke partije u BiH potrošile tokom kampanje

Politička partija Savez nezavisnih socijaldemokrata (SNSD) je samo za promociju jednog videa na društvenoj mreži Fejsbuk platila oko 6.000 američkih dolara. To pokazuju podaci kompanije Meta koja, između ostalog, upravlja društvenima mrežama Fejsbuk i Instagram.

Radi se o predizbornom videu, koji je plasiran tokom septembra, uoči opštih izbora u Bosni i Hercegovini, 2. oktobra ove godine.

U videu, glumci, koji su bili obučeni kao sportistkinja, učiteljica, građevinski radnik i penzioner, sjede za konferencijskim stolom, na čijem čelu je Milorad Dodik, predsjednik SNSD. U monologu, Dodik uvjerava glasače kako je upravo on najbolji kandidat za predsjednika Republike Srpske, piše Radio slobodna Evropa.

FOTO: RADIO SLOBODNA EVROPA/SCREENSHOT

Tokom mjesec dana ovogodišnje predizborne kampanje, SNSD je za političku Fejsbuk-promociju platio više od 64.000 maraka (32.650 evra). Kada se tome dodaju pojedinačna oglašavanja na stranicama kandidata i opštinskih odbora ove stranke, potrošili su oko 40.000 evra.

Tako je ova stranka na prvom mjestu, sa oko 18 odsto ukupnih ulaganja svih domaćih stranaka u politički marketing na društvenoj mreži Fejsbuk tokom predizborne kampanje.

Za taj novac je Fejsbuk omogućio da političke poruke SNSD na ovoj društvenoj mreži budu pregledane oko 18,8 miliona puta.

Šta je s ostalim strankama?

Tokom predizborne kampanje poruke tri političke partije- Saveza nezavisnih socijaldemokrata (SNSD), Stranke demokratske akcije (SDA) i Hrvatske demokratske zajednice (HDZ) su pregledane više od 26 miliona puta.

FOTO: RADIO SLOBODNA EVROPA/SCREENSHOT

– Prema našoj procjeni, tokom predizborne kampanje politički subjekti potrošili su oko 438.875 maraka (224,200 evra). Međutim, nemamo uvid za još više od 180 pojedinačnih stranica koje su se oglašavale, jer Fejsbuk ne bilježi plaćene iznose koji su manji od 100 maraka (51 evro) – kaže Biljana Livančić – Milić, predstavnica Udruženja građana “Zašto ne”.

Isplati li se ulagati u Fejsbuk predizbornu kampanju?

Na biračkom spisku za ovogodišnje izbore u Bosni i Hercegovini je bilo 3.368.666 građana sa pravom glasa. Glasala je samo polovina njih. Istovremeno je u septembru ove godine više od dva miliona ljudi u Bosni i Hercegovini koristilo Fejsbuk. Ovo je najpopularnija društvena mreža sa više od 96 posto udjela na tržištu Bosne i Hercegovine.

– Sigurno je da promovisani sadržaji političkih partija stižu do glasača. Da li će se neko zadržati duže na nekom oglasu, pregledati video, pročitati poruku, to je teško procijeniti – kaže Livančić – Milić.

Do lajkova i dijeljenja sadržaja se može doći i bez direktne promocije oglasa na platformi Fejsbuk, kaže Livančić – Milić.

Ona navodi da zvanična stranica Bakira Izetbegovića, kandidata za člana Predsjedništva Bosne i Hercegovine nije potrošila ništa na oglašavanje na Fejsbuku, ali je sa prosjekom od tri objavljena sadržaja dnevno bilježila približno isti broj interakcija s korisnicima mreže Fejsbuk kao i SNSD, koji je dnevno objavljivao oko 15 sadržaja.

– Do svih glasača se može doći. Međutim, sumnjam da se može doći do njihovog glasa putem Fejsbuk kampanja, ako su ti glasači ranije bili privrženi nekoj drugoj stranci – kaže Livančić – Milić.

FOTO: RADIO SLOBODNA EVROPA/SCREENSHOT

Prema podacima kompanije Meta, Izetbegovićeva stranka SDA je na predizborno Fejsbuk oglašavanje potrošila 2.711 maraka (1.387 evra), i to isključivo posredstvom opštinskih odbora stranke ili stranica pojedinih kandidata.

Iako je Bakir Izetbegović izgubio u utrci za člana Predsjedništva Bosne i Hercegovine, njegova stranka je na oktobarskim izborima zadržala vodeću poziciju u Parlamentarnoj skupštini Bosne i Hercegovine i Parlamentu Federacije BiH, prema dosadašnjim objavljenim prebrojanim glasačkim listićima koje je objavila Centralna izborna komisija.

FOTO: RADIO SLOBODNA EVROPA/SCREENSHOT

Osim plaćenih oglasa, interakciju sa korisnicima mreže Facebook pojačavaju i takozvani “botovi” i “trolovi”, odnosno osobe koji kreiraju i dijele političke poruke i sadržaje sa desetina lažnih profila koje svaka od tih osoba kreira.

S ovih profila dijele i hvale sadržaje svojih stranaka i kandidata, te kritikuju i vrijeđaju političke protivnike, druge stranke i kandidate. Anonimnost im daje slobodu da šire, ne samo stranačku propaganda, već i dezinformacije, klevete i uvrede, bez straha od tužbe.

Radio Slobodna Evropa zabilježio je djelovanje više ovakvih profila, koji su najčešće komentarisali ili dijelili sadržaje Saveza nezavisnih socijaldemokrata i Stranke demokratske akcije tokom predizborne kampanje u septembru.

Šta je pokazala analiza Transparency International BiH?

Domaće političke partije su tokom prve tri sedmice kampanje potrošile ukupno 9,6 miliona maraka (4,9 miliona evra), pokazuje analiza organizacije Transparency International Bosne i Hercegovine (TI BiH).

U iznos nije uračunat iznos novca kojeg su stranke potrošile u zadnjoj sedmici kampanje, navela je organizacija TI BiH, posvećena borbi protiv korupcije i izgradnji transparentnijeg i odgovornijeg društva.

– Ovaj iznos potrošen je na bilborde, reklame u medijima (televizija i štampani mediji), Fejsbuk oglašavanje i predizborne skupove – kažu iz TI BiH.

FOTO: RADIO SLOBODNA EVROPA/SCREENSHOT

Najviše novca stranke su potrošile na oglašavanje na bilbordima, a posmatrači TI BiH su zabilježili oko 3.500 takvih reklama. Njihova tržišna vrijednost iznosi oko šest miliona maraka (tri miliona evra), navode u TI BiH.

Istovremeno je za oglašavanje u štampanim medijima, na televizijama i za organizovanje predizbornih skupova potrošeno oko 3,3 miliona maraka (1,7 miliona evra).

Važnost društvenih mreža u politici

Kompanija Meta, čiji vlasnik Mark Zakerberg upravlja mrežama Fejsbuk i Instagram, izjavila je 29. septembra ove godine da je blokirala prvi pokušaj Kine da utiče na američke izbore zakazane za novembar 2022.

Prema pisanju svjetskih medija, ovo ukazuje na sve veće napore Pekinga da putem međunarodnih društvenih mreža širi dezinformacije s ciljem produbljivanja podjela u američkom društvu.

Kolika je važnost društvenih mreža u politici pokazao je i primjer bivšeg predsjednika Sjedinjenih Američkih Država Donalda Trampa iz januara 2021. godine.

Društvene mreže Fejsbuk, Instagram i Tviter su tada blokirale zvanične račune tadašnjeg predsjednika SAD, tokom posljednje dvije sedmice njegovog mandata.

Tramp je tada osporavao zvanične rezultate izbora i pobjedu protivkandidata Džo Bajdena.

Na nepopularnu cenzuru su se ove kompanije odlučile kako bi suzbili Trampove neutemeljene tvrdnje o američkim predsjedničkim izborima dok su stotine Trampovih pristaša jurišale na američki Kapitol, kako bi spriječili prenos vlasti na novog predsjednika.

Zakerberg je tada rekao da će Trampov račun ostati blokiran, jer je Tramp koristio Fejsbuk za poticanje nasilne pobune protiv demokratski izabrane vlade.

RSE

Politika

DRINIĆ OPLEO PO SNSD-u! “Ninković, Bojić i družina UZMU BANJALUCI 7 MILIONA KM, a onda bi, kobajagi, da pomognu”

SNSD-ovi predstavnici poput Ljube Ninkovića i Bojića koriste novac građana Banjaluke za plaćanje tri kamiona da navodno očiste grad od snijega. Ironija je bolna – dok građani ostaju bez struje, a zima im donosi nove troškove, SNSD pokušava da predstavi svoj nerad kao pomoć.

Kako odbornik PDP-a Nebojša Drinić ističe:
“Ninković, Bojić i družina SNSD-a uzmu Banjoj Luci sedam miliona KM, a onda bi, kobajagi, da joj pomognu. Tim istim novcem plate tri kamiona, navodno, da očiste grad od snijega. Slika i prilika SNSD-ovog plaćanja tajkunima. Da nije žalosno, bilo bi smiješno!”

Drinić dodaje da je ova politika SNSD-a pokazatelj kako stranka funkcioniše – ignorisanjem problema građana i promovisanja vlastitih interesa.

Bojić, koji nije bio u stanju da očisti ni tri ulice u Laktašima, sada je predstavljen kao neko ko može pomoći najvećem gradu Srpske. Ljubo Ninković se, prema riječima Drinića, više bavi mjerenjem visine snijega nego realnim problemima građana, dok su čitava naselja bez struje.

Zaključavanje kancelarije predsjednika Skupštine grada i borba za fotelju, koju narod nije zaboravio, samo potvrđuju nesposobnost SNSD-ovih lidera.

Na kraju, Drinić zaključuje:
“Kasno Ljubo počinje snijeg da razgrće! Narod vidi i pamti, a lažne optužbe i demagoške floskule neće im pomoći da prikriju nerad.”

Ova situacija je jasan pokazatelj da su građani Banjaluke prepušteni sebi, dok SNSD nastavlja sa politikom ličnih interesa na račun svih nas.
Banjaluka24

Nastavi čitati

Politika

ALEKSANDAR MARKOVIĆ, novoizabrani predsjednik BORAČKE ORGANIZACIJE OPŠTINE Sokolac!

Boračka Organizacija opštine Sokolac održala je 24.12.2024. godine, drugu vanrednu izbornu sjednicu, na kojoj se glasalo za izbor novog predsjednika Skupštine, a ujedno i Predsjednika Boračke Organizacije opštine Sokolac.

Za predsjednika je izabran Aleksandar Marković, dijete poginulog borca i član odbora porodica poginulih boraca OBO Sokolac.

Skupštini je prisustvovalo 26 od ukupno 33 člana. Odbor porodica poginulih boraca je jednoglasno predložio Aleksandra Markovića, dok je odbor ratnih vojnih invalida kao svog kandidata predložio Aleksu Gordića. U ime boraca je predložen Vojko Terzić.

Obojica predloženih kandidata i Aleksa Gordić i Vojko Terzić su se odrekli u ime Aleksandra Markovića i pozvali sve koji su namjeravali glasati za njih, da svoje glasove daju njemu.

Tako da je jedini kandidat bio Aleksandar Marković, za kojeg je glasalo 23 člana Skupštine, dok su dva člana bila suzdržana i jedan protiv.

Podsjećamo, dosadašnjem predsjedniku Skupštine Ljubomiru Eriću izglasano je prijevremeno razrješenje, na prvoj vanrednoj sjednici Skupštine koja je održana 12 decembra ove godine.

BORAČKA ORGANIZACIJA

OPŠTINE SOKOLAC

Nastavi čitati

Politika

SVE OD PLATE? Dodikov savjetnik suvlasnik 42 NEKRETNINE U BEOGRADU!!!

Bivši rukometaš Vladimir Mandić, inače član Srpske napredne stranke, vlasnik je ukupno 46 nekretnina na dvije ekskluzivne lokacije u Beogradu, otkriva Nova.

Riječ je o čak 4.502 kvadrata koji su smješteni u objektima na Dedinju i u strogom centru grada, nadomak Beograda na vodi. Pored toga, Mandić je suvlasnik i jedne parcele od 941 kvadrat. Interesantno je da se kao suvlasnik većine ovih nepokretnosti spominje firma koja je ugašena, a čiji je vlasnik Branislav Okuka, jedan od najbližih saradnika predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika.

Ovaj bivši rukometaš i čovjek blizak režimu u Srbiji, samo u Beogradu ima ukupno 46 nekretnina. To pokazuju zvanični podaci koje je Nova pronašla u Katastru nepokretnosti.

Na jednoj od najekskluzivnijih lokacija u Beogradu, u Ulici majora Jagodića na Dedinju, Mandić u suvlasništvu ima dva objekta, jedan od 749 i drugi od 257 kvadrata. Pored toga, na njegovo ime se vode i troetažni stan od 248, i garaža od 34 kvadratna metra.

U Ulici Kraljevića Marka, nadomak zgrade Geozavoda u kojoj se inače nalazi sjedište Beograda na vodi, Vladimir Mandić što sam, što u suvlasništvu, ima toliko nekretnina da ih je zaista teško nabrojati. Posebno je interesantna firma sa kojom mahom dijeli vlasništvo nad ovim nekretninama. Riječ je o kompaniji Man Co, piše Nova.

U prvi mah, na pamet pada zapravo Mandićeva firma Manco Plus, međutim, riječ je o dvije različite firme.

Kompanija Man Co, koja se spominje kao suvlasnik u većini Mandićevih nekretnina u centru Beograda, zapravo, pripada Branislavu Okuki, jednom od najbližih saradnika predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika, piše Nova.

Ovo je posebno interesantno ako se posmatra iz ugla decembarskih izbora u Beogradu, nakon kojih su predstavnici Stranke slobode i pravde otkrili da je u jednoj od Mandićevih zgrada, koja se nalazi na adresi Kraljevića Marka broj 9, otkriven čak 121 fantomski birač. Riječ je o ljudima koji su mahom dolazili iz Republike Srpske i lažno prijavljivali boravište u Beogradu, kako bi stekli pravo da glasaju na izborima u glavnom gradu Srbije.

U istoj toj ulici, Mandić i kompanija Man Co posjeduju u suvlasništvu čak 34 nekretnine. Sedam se vodi samo na Mandićevo ime, dok je pomenuta parcela od 941 kvadrat, takođe u zajedničkom vlasništvu.

Kako saznaje Nova, Mandić je tražio i dozvolu za rekonstrukciju, adaptaciju i dogradnju stambeno-poslovnog prostora. Upravo onog u kojem su “pronađeni” lažni birači.

Ko je Vladimir Mandić
Ovaj bivši rukometaš već godinama slovi za povjerljivog čovjeka SNS. Svojevremeno je optužen, pa oslobođen, za pokušaj ubistva. Sin je Momčila Mandića, tajkuna bliskog Radovanu Karadžiću.

U septembru 2022. godine, policija u Banjaluci ga je uhapsila u naselju Borik, a zajedno sa njim je uhapšen i Adam Šukalo, takođe funkcioner Srpske napredne stranke. Policajci su tada zaustavili automobil u kojem su bila njih dvojica, pretresla vozilo, a potom ih, navodno bez objašnjenja, privela. Oni su saslušani u policiji, a potom pušteni, ali nije bilo obrazloženo da li su saslušani u svojstvu građanina ili ih organi Republike Srpske sumnjiče za neko krivično delo.

Privođen je i tokom kampanje za lokalne izbore u Nikšiću, sa još osam osoba, među kojima je bila i “bezbjednosno interesantna osoba“ iz Beograda Dane Šijan.

Spisak Mandićevih nekretnina u Beogradu
Ulica majora Jagodića:

1. Objekat 749 metara kvadratnih, a Vladimir Mandić je jedan od suvlasnika.

2. Dvojni stambeni objekat 257 kvadrata, takođe u suvlasništvu

3. Mandić sam na ovoj adresi poseduje troetažni stan 248 kvadrata

4. U Mandićevom vlasništvu u istoj ulici nalazi se i garaža 34 kvadrata

Ulica Kraljevića Marka:

1. Parcela 941 kvadrata, u suvlasništvu sa Man Co

2. Poslovni prostor 123 kvadrata, u suvlasništvu sa Man Co

3. Poslovni prostor 70 kvadrata, u suvlasništvu sa Man Co

4. Stan 174 kvadrata, u suvlasništvu sa Man Co

5. Trosoban stan 77 kvadrata, u suvlasništvu sa Man Co.

6. Stan 72 kvadrata, u suvlasništvu sa Man Co

7. Stan 70 kvadrata, u suvlasništvu sa Man Co

8. Stan 67 kvadrata, u suvlasništvu sa Man Co

9. Stan 42 kvadrata, u suvlasništvu sa Man Co

10. Poslovni prostor 51 kvadrat, vlasništvo Vladimir Mandić

11. Poslovni prostor 350 kvadrata, vlasništvo Vladimir Mandić

12. Garaža 133 kvadrata, vlasništvo Vladimir Mandić

13. Potkrovlje 74 kvadrata, vlasništvo Vladimir Mandić

14. Stan 178 kvadrata, u suvlasništvu sa Man Co

15. Stan 78 kvadrata, u suvlasništvu sa Man Co

16. Stan 58 kvadrata, u suvlasništvu sa Man Co

17. Stan od 57 kvadarata, u suvlasništvu sa Man Co

18. Stan 46 kvadrata, u suvlasništvu sa Man Co

19. Stan 90 kvadrata, u suvlasništvu sa Man Co

20. Poslovni prostor 125 kvadrata, vlasništvo Vladimir Mandić

21. Poslovni prostor 164 kvadrata, vlasništvo Vladimir Mandić

22. Stan 48 kvadrata, u suvlasništvu sa Man Co

23. Stan 98 kvadrata, u suvlasništvu sa Man Co

24. Stan 46 kvadrata, u suvlasništvu sa Man Co

25. Stan 41 kvadrat, u suvlasništvu sa Man Co

26. Stan 58 kvadrata, u suvlasništvu sa Man Co

27. Stan 58 kvadrata, u suvlasništvu sa Man Co

28. Stan 41 kvadrat, u suvlasništvu sa Man Co

29. Stan 41 kvadrat, u suvlasništvu sa Man Co

30. Poslovna zgrada 136 kvadrata, u suvlasništvu sa Man Co

31. Stan 46 kvadrata, u suvlasništvu sa Man Co

32. Stan 90 kvadrata, u suvlasništvu sa Man Co

33. Stan 30 kvadrata, u suvlasništvu sa Man Co

34. Stan 30 kvadrata, u suvlasništvu sa Man Co

35. Stan 29 kvadrata, u suvlasništvu sa Man Co

36. Stan 28 kvadrata, u suvlasništvu sa Man Co

37. Stan 43 kvadrata, u suvlasništvu sa Man Co

38. Stan 41 kvadrat, u suvlasništvu sa Man CO

39. Stan 97 kvadrata, u suvlasništvu sa Man Co

40. Stan 30 kvadrata, u suvlasništvu sa Man Co

41. Stan 43 kvadrata, u suvlasništvu sa Man Co

42. Stan 41 kvadrata, u suvlasništvu sa Man Co
Capital

Nastavi čitati

Aktuelno