Connect with us

Politika

ČAK 110 MILIONA ZA POŠTENIJE IZBORE: CIK BiH “naduvao” cijenu za uvođenje novih tehnologija?

Centralna izborna komisija BiH predložila je okvirni proračun za nabavku novih tehnologija za održavanje opštih izbora 2026. godine u visini od čak 110 miliona maraka, iako je, prema studiji iz 2017. godine, u čijoj izradi su učestvovali i predstavnici CIK-a, procjena vrijednosti nabavki skenera za održavanje izbora putem novih tehnologija iznosila do 25 miliona maraka.

Istina, u okvirnom proračunu navedene su i dodatne stavke koje se odnose na biometrijsku identifikaciju glasača, ali je cijena pet puta veća od one koja je navedena u prvobitnoj studiji.

Ako se uporedi cijena s nekim drugim zemljama koje su uvele nove tehnologije, čini se da bi cijena koju bi mogli platiti građani BiH mogla biti značajno veća. Međutim, važno je takođe napomenuti da je CIK BiH napravio samo okvirni proračun, pa se može očekivati da konačna suma bude niža.

Primjera radi, prema podacima “Miru Systems Co. Ltd”, koja se bavi proizvodnjom i održavanjem uređaja za skeniranje glasačkih listića, uvođenje skenera na izborima na Filipinima ove godine koštaće oko 314 miliona dolara. U ovu cijenu su, kako je navedeno u ugovoru, uključene nabavke 110.000 skenera za skeniranje glasačkih listića, kompletan sistem za skladištenje i obradu glasačkih listića, softveri, obuka, printanje glasačkih listića i druge potrebe vezane za ove uređaje. S obzirom na to da Filipini imaju oko 115 miliona stanovnika, dolazi se do ukupne cijene od oko 2,7 dolara po stanovniku. Na Filipinima nisu korišteni sistemi za biometrijsku identifikaciju glasača. Prema podacima Filipinske novinske agencije, ukupna cijena izbora na Filipinima iznosi 630 miliona dolara, odnosno 5,5 dolara po stanovniku.

U Nigeriji na izborima 2023. godine nisu koristili skenere za glasačke listiće, već se glasalo klasičnom metodom: papirom i olovkom. U toj zemlji su, međutim, uvedeni biometrijski skeneri. Izbori su, prema podacima publikacije “Premium Times Nigeria”, koštali oko 3,2 dolara po stanovniku, odnosno 772 miliona dolara, a u sklopu sistema za biometrijsko identifikovanje glasača uključen je i sistem za digitalni prenos podataka sa glasačkih mjesta u centralnu bazu. Prema podacima nigerijske izborne komisije, jedan uređaj za identifikaciju glasača koštao je 1.100 dolara, a u zemlji je implementirano oko 200.000 uređaja, odnosno ukupno su koštali dolar po stanovniku.

Ako bi se ista cijena prenijela na BiH, glasanje putem skeniranja glasačkih listića koštalo bi ukupno oko 18 miliona dolara, ili oko 35 miliona maraka. Ako bi se još primijenio i nigerijski model biometrijskog skeniranja glasačkih listića i digitalni prenos podataka ručno prebrojanih listića u centralne baze, nabavka biometrijskih skenera koštala bi BiH oko šest miliona maraka.

Prema podacima Centralne izborne komisije BiH, uređaj za biometrijsku identifikaciju bi koštao oko 3.300 maraka. “Potrošni materijal” za ove uređaje procijenjen je na 100 maraka po glasačkom mjestu, a softverske licence po glasačkom mjestu procijenjene su na 300 maraka. “Sistem za upravljanje identitetom” procijenjen je na 200 maraka po glasačkom mjestu.

Jedan skener za skeniranje glasačkih listića u BiH koštao bi 4.700 maraka, a ostale stavke navedene su kao posebni dodatni troškovi. Na Filipinima je jedan skener koštao 2.900 dolara ili oko 5.800 maraka, ali u ovu cijenu je, kao što smo rekli, uključen i sav ostali materijal, uključujući i štampanje glasačkih listića koji se koriste uz skenere i obuke, dok je CIK BiH, uz cijenu skenera, naveo dodatne stavke za ostale potrepštine, mimo osnovne cijene skenera.

Protekli opšti izbori u BiH koštali su nešto manje od 15 miliona maraka, a kada se uzmu okvirni troškovi koje CIK BiH planira ako se 2026. uvedu nove tehnologije samo za osoblje usluge dobavljača, obuku i edukaciju birača za dodatne tehnologije predviđeno je gotovo 50 miliona maraka. Predviđena je i izgradnja skladišta za opremu u visini od dva miliona maraka, kao i sredstva za rad Agencije za identifikacijske dokumente, evidenciju i razmjenu podataka u visini od 2,5 miliona maraka.

Pitanje na koje u ovom trenutku niko ne želi da odgovori jeste da li je ukupna cijena od čak 110 miliona maraka navedena samo zato da se javnost obeshrabri od uvođenja novih tehnologija i da politički predstavnici opravdaju da se od toga odustane, ili je to samo početna procjena koja će se značajno korigovati naniže kad krenu pregovori u vezi s zaključivanjem ugovora.

Politika

STANIVUKOVIĆ ŽESTOKO PORUČIO DODIKU: „Pogazio si zakone, Ustav i samog sebe – ovu prevaru ti narod neće zaboraviti!“

Gradonačelnik Banjaluke Draško Stanivuković brutalno je kritikovao predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika, optužujući ga da je potpuno pogazio sve što je mjesecima, pa čak i godinama, javno govorio i zagovarao.

„Pogazio si svoje riječi koje si svakodnevno ponavljao proteklih godinu dana. Pogazio si zakone Narodne skupštine Republike Srpske koje si sam predlagao i usvajao. Pogazio si sve što si proglašavao svetim: institucije, suverenitet, Ustav“, poručio je Stanivuković.

On je naglasio da je Dodik, „koji je prijetio drugima zatvorom zbog nepoštovanja zakona“, sada sam pregazio sve – od vlastitih zakona i zaključaka do mitinga i obećanja koja je davao narodu.

„Veliki Baja postao je nikad manji. Ušunjao se u Tužilaštvo BiH, koje za njega navodno ne postoji, i tamo danas progutao sve ono što je mjesecima vikao sa govornica i bina“, poručio je Stanivuković.

Dodaje da je ovim potezom Dodik samo potvrdio ono što građani već odavno znaju – da je „šibicar, trgovac, manipulator i lažov“.

„Pokazao je da mu ništa nije sveto osim ličnih interesa, da za opstanak na vlasti nudi rudna bogatstva, prihvata migrante, gazi institucije i krši zakone bez trunke srama“, poručuje Stanivuković.

Na kraju, jasno poručuje: „Milorade, ovaj put si se preigrao. Ovu laž ti nećemo oprostiti, a narod ti je sve već upamtio!“

Ova objava odjeknula je snažno u javnosti, a mnogi građani komentarišu da je „maski konačno došao kraj“.

Nastavi čitati

Politika

SDS o ukidanju pritvora Dodiku: “CAR JE GO”

O odluci Suda BiH da ukine pritvor i potjernicu za predsjednikom RS Miloradom Dodikom oglasili su se i iz SDS-a.

“Onaj koji je lično potpisao zakon o zabrani djelovanja Suda BiH, Tužilaštva BiH i SIPA na teritoriji Republike Srpske, onaj koji je prijetio oduzimanjem imovine zaposlenima u tim institucijama, podizao tenzije i gurao Republiku Srpsku na ivicu sukoba – sada je oborene glave otišao upravo pred taj Sud i Tužilaštvo koje navodno ne priznaje. I to u Sarajevo”, kažu iz SDS-a u saopštenju.

Ističu da je Dodik, predsjednik Republike Srpske, otišao je da prizna legitimitet onoga zbog čega je osumnjičen da ruši ustavni poredak BiH.

“Njegove političke zaokrete i nagle promjene stavova javnost je već viđala i pamti, ali ono sa čim se ne smijemo i ne možemo pomiriti jeste brutalna zloupotreba i ponižavanje Narodne skupštine Republike Srpske”, dodaju.

Samo prije četiri mjeseca, na istom tom mjestu, podsjećaju iz SDS-a, Dodik je iznosio najteže optužbe i uvrede na račun SDS-a i opozicije.

“Kada nismo željeli da podržimo zakone koje je lično predlagao, zvali su nas “izdajnici”, “strani plaćenici”, “sluge Sarajeva”. Danas, poslije svega, legitimno pitamo – možete li se pogledati u ogledalo?”, dodaje se u saopštenju.

Kažu, izdaja nije u neslaganju.

“Izdaja je u laganju naroda. Izdaja je u ponižavanju institucija Republike Srpske i u igranju sudbinom našeg naroda. Izdaja je u skrivanju iza naroda, dok se prave lični politički manevri.I danas ta izdaja ima ime i prezime – Milorad Dodik”, stoji u saopštenju Srpske demokratske stranke.

Nastavi čitati

Politika

POTVRĐENO! Dodik dobrovoljno pristupio, ne postoje razlozi za ranije mjere

U zajedničkom saopštenju Suda i Tužilaštva BiH potvrđeni su navodi “Dnevni avaza” da je Milorad Dodik danas dobrovoljno pristupio u Tužilaštvo BiH.

Kako navode, on je pristupio u pratnji advokata, radi ispitivanja u svojstvu osumnjičenog lica povodom istrage zbog postojanja osnovane sumnje da je počinio krivično djelo Napad na ustavni poredak iz člana 156. stav 1. Krivičnog zakona Bosne i Hercegovine (KZ BiH).

Dodik pristupio Tužilaštvu BiH i dao iskaz
– Istog dana, postupajući po prijedlogu Tužilaštva BiH, izveden je pred Sud Bosne i Hercegovine, te je održano ročište na kojem je Sud BiH, donio rješenje kojim je prihvaćen prijedlog Tužilaštva BiH i osumnjičenom Miloradu Dodiku ukinut pritvor, s obzirom da je utvrđeno da više ne postoje razlozi zbog kojih je ranije određen, te istovremeno određene sljedeće mjere zabrane:

– mjera obaveznog povremenog javljanja državnom organu;

Izrečene mjere zabrane po ovom rješenju mogu trajati dok za istim postoji potreba ili do drugačije odluke Suda.

Kontrola opravdanosti trajanja izrečenih mjera zabrane vršit će se po isteku svakih dva (2) mjeseca. Osumnjičeni je posebno upozoren da mu se može odrediti pritvor ukoliko prekrši obaveze iz određenih mjera zabrane – navodi se u zajedničkom saopštenju

 

Nastavi čitati

Aktuelno