Connect with us

Društvo

CIJENE ŽIVOTNIH NAMIRNICA od 2019. do danas

Cijene osnovnih životnih namirnica: Pogledajte kako se sve mijenjalo od 2019. godine do danas.

U Bosni i Hercegovini cijene osnovnih životnih namirnica iz dana u dan rastu.

Povećanje minimalne plate, lagana inflacija i posljednja dešavanja  na svjetskom ekonomskom tržištu, i uvođenje carina od SAD-a, dodatno su uzdrmale proizvođače, uvoznike i potrošače.

Izvjesno je da su na cijene nekih proizvoda uticale i prirodne nepogode.

A kako su se cijene mijenjale od 2019. do februara 2025. godine, jasno pokazuju podaci Agencije za statistiku Bosne i Hercegovine.

Zanimljivo je da su cijene sira i putera bile niže u vrijeme korone nego u godini pred koronu. Međutim, cijene ulja, brašna su skočile, dok su cijene junetine, mlijeka i šećera ostale iste.

Od 2021. godine kreće znatan rast cijena osnovnih životnih namirnica, posebno ulja, kafe, mesa, piletine.

Stvari se drastično mijenjaju 2022. godine, pa tako cijena kilograma putera s 23 KM skače na više od 30 KM, drastično poskupljuje i sir i mlijeko, te svi mliječni proizvodi, da bi u 2023. godini zabilježen pad cijene sira, ulja i putera.

Međutim, cijene mesa ne padaju, nego samo rastu.

U odnosu na 2019. godinu, 2024. godine cijena riže je skoro dupla, hljeba takođe, a cijena kafe bilježi znatan skok.
Bolja situacija za građane nije bila ni u februaru ove godine, a prema podacima Agencije za statistiku BiH i dalje se bilježi rast cijena mesa, hljeba, kafe, putera….

Admir Čavalić, predsjedavajući Odbora za ekonomsku politiku Parlamenta FBiH, za Faktor kaže da se bilježi izuzetan rast cijena u podindeksu kada su u pitanju hrana i bezalkoholna pića.

– To je posebno bitno istaći jer do sada nismo imali drastičan rast cijena kada je u pitanju odjeća, obuća i slično. U posljednjih pet godina nije došlo do drastičnog rasta cijena.

Međutim, kada je riječ o prehrambenm proizvodima, to je evidentno, i taj podindeks izaziva nezadovljstvo građana jer najviše trošimo na prehrambene proizvode – ističe Čavalić.

Kaže da, kada je riječ o globalnim okolnostima, ona nam ne idu u prilog, posebno carinski ratovi.

– Ovo što se očekuje kao reakcija na uvođenje carina od SAD-a, znači daljni rast cijena posebno onih uvoznih, a zna se da dosta toga uvozimo kada je riječ o proizvodima finalne proizvodnje – objasnio je Čavalić.

A kako cu cijene rasle i padale, pa opet rasle od početka korone pa do danas, možete pročitati ispod:

(Faktor) Foto: Facebook

Društvo

VREMENSKA PROGNOZA! Temperatura do 29 stepeni

U Republici Srpskoj i Federaciji BiH /FBiH/ se očekuje vrlo toplo, vjetrovito i uglavnom sunčano, uz promjenljivu oblačnost, sa najvišom dnevnom temperaturom do 29 stepeni Celzijusovih.

Poslije popodne porast oblačnosti širiće se od juga ka svim krajevima, a ponegdje u Hercegovini je moguća prolazna kiša ili pljusak.

Uveče i u narednoj noći ponegdje u Krajini može pasti malo kiše, saopšteno je iz Republičkog hidrometeorološkog zavoda.
Minimalna temperatura vazduha biće od 10 do 16, a maksimalna od 22 do 29 stepeni Celzijusovih.

Duvaće vjetar umjeren do jak, južnih smjerova, na jugu i jugozapadu ponegdje uz olujne udare.

Nastavi čitati

Društvo

RADNICI “ARCELORMITTAL” PRIJEDOR I DALJE U ŠTRAJKU: Neće se vratiti na posao dok se ne ispune zahtjevi

Predstavnici Sindikalnih organizacija “ArcelorMittal” Prijedor i “ArcelorMittal” Zenica na jučerašnjem sastanku donijeli su zaključak da se uputi dopis višim instancama u kompaniji kako bi se što prije postigao dogovor oko povećanja plata radnicima zaposlenim u ovom preduzeće.

Podsjetimo, u petak su radnici zaposleni u “ArcelorMittal” Prijedor obustavili rad, traže povećanje plata i neće se vrati na posao dok se ne ispoštuju njihovi zahtjevi.

“Tema sastanka dva sindikata je bila razmjena informacija u vezi trenutnih pregovora sa poslodavcem, koje vode ova dva sindikata oko povećanja plata radnika za 2025. godinu. Na sastanku je konstatovano da u ovom trenutku plate radnika u oba preduzeća nisu na nivou koji može da garantuje sigurnu egzistenciju radnika i njihovih porodica, plate su ispod prosjeka i veliki broj radnika blizu je zakonski minimalne plate”, kazali su iz Štrajkačkog odbora sindikata “ArcelorMittal” Prijedor.

Dodaju da je potvrđeno da do ovog trenutka još uvijek nisu dobili adekvatnu ponudu povećanja plata od kompanije koja bi bila prihvatljiva za radnike.

“Usaglašen je zaključak da se uputi zajednički dopis višim instancama u kompaniji kako bi se što prije postigao dogovor”, dodaju iz saopštenja i ističu da je Sindikati spremni da razgovaraju na bazi realnih i stvarnih potreba radnika, u ciju sigurne i dugoročne egzistenciju za radnike i njihove porodica.

Dodaju da će se nastaviti sa obustavom rada sve do postizanja prihvatljvog dogovora,a Sindikalana organizacija “ArcelorMittal” Zenica će svoje odluke usklađivati sa dinamikom pregovora i ponudom poslodavca.

Nastavi čitati

Društvo

MUKE MJEŠTANA: Medvjed kod Bugojna rastrgao kravu

U selu Rovna, nadomak Bugojna, medvjed je u petak usmrtio jednu kravu vlasnika Kemala Muslimovića.

Goveda su, kako je ispričao za “Agroklub”, bila na ispaši, na oko kilometar i po od naselja.

“U sred dana se to desilo, ja sam došao oko 15 sati da ih tražim, a čule su i komšije kada se tamo to dešavalo”, kaže Muslimović.

Goveda koja su uspjela pobjeći od medvjeda su, sudeći prema opisima Muslimovića, doživjela veliki stres. Sinoć su, priča, došle do napadnute krave, te su ih jedva uspjeli otjerati.

“Tuguju za njom, ne možete vjerovati. To ne bi čovjek ovako oko nje”, kaže Kemal, dodajući da su na istom mjestu, prije nekoliko godina, ubijene tri-četiri krave.

Par dana ranije medvjed je viđen u obližnjem Kopčiću:

Inače, nakon što je vijest da je medvjed ubio kravu na Fejsbuku objavio lokalni portal Bugojno Danas, reagovali su brojni korisnici ove društvene mreže, navodeći kako država treba nadoknaditi štetu, kao i da su “medvjedi više zaštićeni nego ljudi”. Drugi ‘pak kažu kako se “nema kome žaliti”.

Pored ostalog, pozvali su i da se organizuje prikupljanje pomoći za ovog domaćina kako bi kupio novu kravu.

“Ja ne tražim ništa ni od koga. Meni je šteta velika. Pitaju me ‘koliko ona vrijedi’, pa ne vrijedi ništa sad, nje nema”, poručuje Muslimović.

Nastavi čitati

Aktuelno