Svijet
MAKRON UPOZORAVA ĐORĐU MELONI “Ona hoda po žici, AKO DOĐE DO TRENUTKA DA MORA DA BIRA…”

Trgovinska razmjena Italije i SAD-a vrijedna je nešto više od 126 milijardi evra, što Italiju čini jednom od ranjivijih evropskih ekonomija u trgovinskom ratu sa Amerikom.
Najmoćnija žena Evrope nalazi se pred ozbiljnim izazovom — njen najbliži politički saveznik mogao bi joj zabiti nož u leđa: „Ako dođe do trenutka kad mora da bira…“
Premijerka Italije Đorđa Meloni stigla je u Vašington u veoma osjetljivom trenutku za prekoatlantske odnose, a strani mediji njen susret s „prijateljem“ Donaldom Trampom nazivaju ključnim testom evropsko-američkih odnosa, prenosi Jutarnji.
„Ne osjećam pritisak u vezi sa naredna dva dana“, našalila se Meloni pred italijanskim novinarima prije polijetanja iz Rima, svjesna da će svaki njen korak i izjava u Vašingtonu biti pomno praćeni, analizirani i ocijenjeni. A zadatak nije nimalo lak — komentatori ga opisuju kao „hod po žici“ sa visokim ulozima, ne samo za Italiju, nego i za cijelu Evropu.
Meloni se, nakon Trampovog povratka na političku scenu, smatra mogućom vezom između Evrope i Sjedinjenih Američkih Država. Trenutak je posebno osjetljiv jer iz Vašingtona od prošle jeseni stižu neprijateljske poruke starim saveznicima. Tramp je ponovo uveo carine na evropski izvoz, a uz to postoji duboki raskorak u pristupu ratu u Ukrajini, zbog čega su odnosi između evropskih lidera i američke administracije napeti i hladni.
Međutim, to do sada nije važilo za liderku Braće Italije, stranke konzervativnog, ali proevropskog profila. Ona je jedina evropska premijerka koja je bila pozvana i prisutna na Trampovoj inauguraciji u januaru. Tramp je Meloni opisao kao „divnu ženu“, a njegov saveznik Ilon Mask toliko ju je hvalio da je njegova majka morala demantovati glasine o njihovoj vezi.
Očekivanja od Meloni bila su velika, ali ne i precizna. Iako je prošle godine ponijela titule najmoćnije evropske političarke, jedini lider koji je od Trampa dobio otvorenu podršku bio je britanski premijer Kir Starmer. Ostali su samo „zadovoljili“ — bez stvarne potvrde da ih Tramp vidi kao ravnopravne partnere.
Meloni je prva evropska liderka koja dolazi u Vašington nakon što je ponovo otvoren trgovinski sukob sa EU. Braniće, očekivano, italijanske interese, ali i interese Evropske unije, jer je italijanska privreda snažno povezana sa privredama susjednih zemalja. Ukupna razmjena sa SAD-om iznosi više od 126 milijardi evra, a Italija je treći najveći evropski izvoznik na američko tržište — odmah iza Njemačke i Francuske.
Situaciju dodatno komplikuje činjenica da italijanski izvoz u SAD zavisi od sektora koje je Tramp već targetirao: industrijski strojevi, farmaceutski proizvodi, hemikalije, tekstil, kao i prehrambeni proizvodi poput sira, tjestenine i vina.
U intervjuu za Financial Times, Meloni je nedavno izjavila da su priče o tome kako mora da bira između Vašingtona i Brisela „djetinjaste“. Smatra da Italija treba da gaji strateške odnose s obje strane. Slično se postavila i u vezi sa ratom u Ukrajini — podržala je defanzivne mjere, ali je izbjegla bilo šta što bi moglo izazvati ljutnju u Bijeloj kući. Kad je Pariz zatražio uključivanje „mehanizama protiv ekonomske prisile“ kao odgovor na Trampove carine, Rim je umjesto toga pozvao na „važnost dijaloga“, a šef diplomatije Antonio Tajani podvukao je da je sprječavanje trgovinskog rata od ključne važnosti za Evropu.
Međutim, pitanje je — koliko dugo će Meloni moći da balansira, i šta tačno Tramp planira.
Makronovo upozorenje: “Tramp želi da podijeli Evropu”
Uoči Melonijinog dolaska u Vašington, reagovao je francuski predsjednik Emanuel Makron. Upozorio je da Tramp pokušava da „zavadi pa vlada“ i da se pojedine države ne bi smjele upecati na bilateralne sporazume sa SAD-om.
Oprez nije bez osnova, jer italijanska ekonomija jeste među najizloženijima. Iako je Meloni trenutno u stabilnijoj političkoj poziciji od Makrona, njena vlast zavisi od koalicije, čiji partneri nemaju uvek isti pogled na međunarodna pitanja.
Iz italijanske vlade poručuju da je premijerka već razgovarala s predsjednicom Evropske komisije Ursulom fon der Lajen o posjeti SAD-u.
Evropski lideri očekuju da bi Meloni mogla pokušati da ubijedi Trampa da je sveobuhvatan dogovor sa cijelom Evropom od ključne važnosti za transatlantsko partnerstvo. Jedan od prijedloga jeste model „nula za nulu“ carina, odnosno zona slobodne trgovine za industrijsku robu. Ilon Mask je javno podržao tu ideju, ali je američka administracija zasad odbacuje, jer smatra da ne donosi dovoljno benefita za američke proizvođače.
Nezavisne
Svijet
TAJLANDSKO-KAMBODŽANSKI SUKOB SE ŠIRI: Rakete pogodile civilno područje

Borbe između tajlandskih i kambodžanskih snaga koje su započele u blizini hrama Ta Muen Tom u Surinu proširile su se na pet drugih lokacija. Potvrđeni su povrijeđeni civili.
Prema Drugoj vojnoj regiji, neprijateljstva su započela oko 08.20 po lokalnom vremenu u blizini hrama. Do 08.50 časova, kambodžanske snage su artiljerijski gađale to mjesto.
U 09.40 sati, rakete BM-21 lansirane s kambodžanskog položaja Kao Laem pogodile su ruševine hrama Don Tuan u Sisaketu.
Sukobi su sada u toku u Ta Muen Tomu, Ta Kvaiju (Surin), Čong Čomu (Surin), Čong Boku (Ubon Ratchathani), Čong An Mau (Ubon Ratčatani) i u blizini hrama Prea Vihear (Sisaket).
Vojska osuđuje napad na civile
Kraljevska tajlandska vojska osudila je Kambodžu zbog ciljanja civilnog područja u okrugu Kap Čoeng u Surinu s dvije rakete BM-21, pri čemu su povrijeđena tri civila. Stanovnici su odmah evakuisani.
Vojne jedinice pomno prate situaciju i aktivirale su mjere za nepredviđene situacije, prenosi “ThaiEnquirer“.
Svijet
KINA UPOZORILA EU: Donesite ispravne strateške odluke

Kineski predsednik Si Đinping upozorio je danas visoke zvaničnike Evropske unije da “donesu ispravne strateške odluke”, tokom samita u Pekingu, dok su najviše evropski zvaničnici izložili ključne stavove EU na samitu sa kineskim liderima, naglašavajući potrebu za rebalansom bilateralnih odnosa i rešavanjem nekoliko spornijih pitanja.
Samit, koji je počeo danas i kojem prisustvuju i predsednica Evropske komisije Ursula fon der Lajen i predsednik Evropskog saveta Antonio Košta, održava se povodom 50 godina diplomatskih odnosa Kine i EU, a na dnevnom redu je niz pitanja – od trgovinskih nesuglasica do rata u Ukrajini.
Si je istakao da je međunarodna situacija sve ozbiljnija i složenija, naglašavajući potrebu za jačanjem komunikacije, unapređenjem međusobnog poverenja i produbljivanjem saradnje između Kine i EU, preneo je Rojters.
“Kineski i evropski lideri trebalo bi da donesu ispravne strateške odluke koje ispunjavaju očekivanja naroda”, rekao je Si.
Fon der Lajen i Košta izložili su ključne stavove EU tokom samita sa kineskim liderima, naglašavajući potrebu za rebalansom bilateralnih odnosa i rešavanjem nekoliko spornijih pitanja.
Ona je rekla da je “rebalansiranje bilateralnih odnosa neophodno”, napominjući da su trgovinske neravnoteže i rastuće inflacije postale ozbiljan izazov.
“Dostigli smo tačku inflacije”, rekla je ona, upozoravajući na ekonomske pritiske koji utiču na obe strane.
Takođe, istakla je važnost iznalaženja pravnih rešenja koja će smanjiti napetosti i nesuglasice, a koje su se produbljivale kako je saradnja između EU i Kine napredovala.
“Kako se naša saradnja produbljivala, tako su se produbljivale i neravnoteže”, rekla je Fon der Lajen.
Ona je naglasila da su odnosi između Kine i EU “jedni od najvažnijih i najznačajnijih u svetu”, pozivajući na konstruktivnu saradnju koja se neće naći u senci trgovinskih nesuglasica ili nesporazuma.
Košta je istakao da EU od Kine očekuje konkretan napredak u vezi sa trgovinom i ekonomijom, ističući ključnu potrebu za postizanjem obostrano korisnih rešenja.
Takođe je pozvao Kinu da iskoristi svoj uticaj na Rusiju kako bi zaustavila rat protiv Ukrajine, ukazujući na važnost poštovanja Povelje UN i međunarodnih prava.
Svijet
NESTAO RUSKI AVION, 46 osoba na letu

Ruski putnički avion An-24, koji je letio na ruti Habarovsk-Blagoveščensk-Tinda, nestao je u jutros u Amurskoj oblasti, potvrdile su službe za vanredne situacije.
Nema kontakta sa letjelicom, a avion nije prošao bezbjednosne provjere u blizini svog odredišta, prenio je Interfax, javlja Tanjug.
Na letu se nalazilo 40 putnika i šest članova posade.
Potraga je u toku.
Kako prenosi agencija RIA Novosti, pozivajući se na saopštenje Centra za civilnu zaštitu i protivopožarnu bezbjednost, spasioci su otišli u Tindinski okrug Amurske oblasti u potragu za avionom An-24.
-
Zdravlje2 dana ago
JELO KOJEM ĆETE SE VRAĆATI! Recept za carsku pitu koja je fantastična za doručak
-
Politika2 dana ago
ČOVIĆ BRUTALNO PORUČIO “Hrvatski narod će se izboriti, NE TREBA NAM STRANAC DA NAMETNE IZBORNI ZAKON!”
-
Društvo2 dana ago
Bomba ispred kafića u Zvorniku aktivirana daljinskim upravljačem: OSUMNJIČENI U BJEKSTVU
-
Politika3 dana ago
Amidžić ispoštovao odluku Šmita! Centralna banka isplatila dug Vijaduktu
-
Region1 dan ago
KRAH SEZONE U CRNOJ GORI, PLAŽE POLUPRAZNE: “Ne trebaju nam škrti turisti”
-
Region2 dana ago
DAČIĆ PORUČIO: Za Beograd je Republika Srpska nacionalni interes broj jedan
-
Banjaluka2 dana ago
NA TERENU SA SUGRAĐANIMA: Savić – Banjac najavila sanaciju dječijeg igrališta u Rosuljama
-
Banjaluka1 dan ago
PDP Banjaluka “40 MILIONA KM “spucano” na garažu kod UKC-a – NITI JE ZAVRŠENA, niti u funkciji!”