Connect with us

Banjaluka

TVRĐAVE I STARI GRADOVI NA ULAZU U BANJALUKU! Putovanje kroz kanjon Tijesno i Krupu na Vrbasu (FOTO)

Na ulazu u Banja Luku, kroz veličanstveni Kanjon Tijesno i dolinu rijeke Krupe, leže zidine starih tvrđava i srednjovjekovnih gradova koji su vijekovima čuvali ovaj dio Krajine. Ove tvrđave nisu samo svjedoci bogate istorije kraja, već i predivne lokacije koje posjetiocima pružaju pogled na netaknutu prirodu i duboku povezanost čovjeka i zemlje.

Srednjovjekovni grad Greben – Pogled na dolinu rijeke Krupe
Srednjovjekovni grad Greben, smješten iznad rijeke Krupe, datira iz 1192. godine. Ova tvrđava nudi jedan od najljepših panoramskih pogleda na dolinu rijeke Krupe i okolne planine. Greben je bio važna tačka odbrane i nadzora nad dolinom Vrbasa i cijelim krajem.

Legenda kaže da su u tvrđavi Greben često boravili lokalni plemići, koji su s vrha utvrđenja posmatrali trgovačke karavane koje su prolazile dolinom. Navodno su u nekim od podzemnih tunela tvrđave skrivene zalihe dragocjenosti iz srednjeg vijeka, ali do danas nijedna ekspedicija nije uspjela pronaći tačno mjesto gdje se kriju.

Tvrđava Bočac – Čuvar Kanjona Tijesno
Tvrđava Bočac (Castrum Bochaz) podignuta je na strateškoj lokaciji iznad rijeke Vrbas, blizu današnjeg naselja Bočac. Prvi put se spominje 1434. godine, kada je bila ključna tačka za kontrolu sjevernog pristupa Jajcu i dolini Vrbasa. Bočac je izgrađen s namjerom da bude nepremostiva barijera za neprijateljske vojske koje su pokušavale da preuzmu kontrolu nad ovom važnom saobraćajnicom.

Sagrađena na stijeni visoko iznad Vrbasa, tvrđava Bočac se mogla pohvaliti impozantnim zidinama i kulama, od kojih su četiri bile opremljene topovima. Iako su mnogi dijelovi tvrđave uništeni tokom osmanskih osvajanja, ostatak ove tvrđave i dalje čuva duh prošlosti, a posjetioci mogu uživati u impresivnom pogledu na rijeku Vrbas i dolinu koja se prostire ispod nje.

Tvrđava Zvečaj – Srednjovjekovna utvrda iznad rijeke Vrbasa
Smještena na litici iznad rijeke Vrbas, tvrđava Zvečaj datira iz 13. ili 14. vijeka, kada je bila ključni vojni i administrativni centar. Njena strateška pozicija omogućavala je kontrolu nad važnim pravcima kroz dolinu Vrbasa, a tvrđava je igrala značajnu ulogu u odbrani Krajine sve do dolaska Osmanlija.

Zvečaj, iako danas u ruševinama, pruža fascinantan uvid u srednjovjekovnu vojnu arhitekturu. Masivni zidovi i preživjele kule svjedoče o vojnoj snazi koja je ovdje dominirala vijekovima. Iako djelimično uništena tokom osmanskih osvajanja, Zvečaj je danas popularna turistička destinacija, idealna za šetnje, istraživanje i uživanje u pogledu na rijeku Vrbas.

Krupa na Vrbasu – Oaza mira i prirodnih ljepota
Krupa na Vrbasu, naselje smješteno uz rijeku Vrbas, skriveni je dragulj ovog kraja. Pored starih mlinova i slapova, Krupa nudi posjetiocima priliku da istraže stare crkve, manastire i prirodne ljepote koje okružuju ovu mirnu dolinu. U blizini se nalaze i ostaci srednjovjekovnog grada Grebena, čiji su temelji i danas vidljivi.

Krupa na Vrbasu, svojom očaravajućom okolinom i istorijskim značajem, postala je omiljena destinacija za ljubitelje prirode, planinarenja i kulturnih spomenika. Srednjovjekovna utvrđenja i priče iz prošlosti daju ovom mjestu poseban šarm, čineći ga idealnim za one koji traže mir, istoriju i prirodnu ljepotu.

Praktične informacije za posjetioce tvrđava i starih gradova:
Radno vrijeme: Tvrđave su dostupne za posjete tokom cijele godine, preporučuje se dolazak tokom dana zbog bezbjednosti.

Ulaznice: Većina tvrđava nema ulaznice, a ture s vodičem se mogu organizovati preko lokalnih turističkih agencija.

Parkiranje: Parking je dostupan u blizini svih lokacija, uz kratku šetnju do tvrđava.

Vodiči i ture: Iako nisu uvijek dostupne formalne ture, lokalni vodiči mogu pružiti detaljan pregled istorije i značaja ovih lokaliteta.

Planinarske staze: Oko tvrđava se nalaze brojne planinarske staze koje vode kroz netaknutu prirodu doline Vrbasa – idealne za avanturiste i ljubitelje prirode.

Ove tvrđave i stari gradovi, smješteni na ulazu u Banja Luku, predstavljaju nezaobilazan dio bogate kulturne baštine Krajine. Njihove ruševine, legende i prirodna ljepota čine ih savršenom destinacijom za one koji žele da iskuse spoj istorije i prirode u njenom najautentičnijem obliku.
KRAJINATOUR.BA

Banjaluka

JEDAN OD NAJSRAMNIJIH POTEZA SNSD-a! Savić Banjać “POLITIKA je zatvorila gradski olimpijski bazen”

Gradski olimpijski bazen (GOB) u Banjoj Luci ponovo je zatvoren, a brojni sportisti, djeca i rekreativci ostali su bez prostora za trening i aktivnosti. Gradski menadžer Mirna Savić-Banjac ističe da je razlog zatvaranja isključivo političke prirode.

“Nažalost, politika je jedina odigrala ulogu u zatvaranju GOB-a. Poražavajuće je i nevjerovatno da neko, iz političke osvete, godinama blokira projekte u Banjoj Luci. Najnoviji primjer je upravo ovaj bazen”, rekla je Savić-Banjac.

Istakla je da su zbog ove odluke direktno pogođeni sportski klubovi, poput plivačkog i vaterpolo kluba, koji donose značajne rezultate, ne samo Banjoj Luci već i cijeloj Republici Srpskoj.

“Hiljade djece prošle su kroz besplatne obuke plivanja. Na ovaj bazen oslanjaju se ne samo Banjalučani, već i okolne opštine i gradovi. Svugdje u svijetu ovakvi objekti se ne mogu samofinansirati i logično je da ih podržava lokalna zajednica ili entitetski nivo vlasti. Umjesto podrške, dočekali smo zatvaranje”, navodi ona.

Savić-Banjac je kritikovala i predsjednika Skupštine grada Ljubu Ninkovića, koji je najavio da u narednom periodu neće zakazivati nijednu sjednicu, podsjetivši da u njegovom prethodnom mandatu redovna sjednica nije održana čak osam mjeseci.

“Zdrav razum ne podržava ovakve odluke. Nisu odgovorili ni na naš poziv za vanrednu sjednicu. Budžet je usvojen sa više od šest mjeseci zakašnjenja, a tada smo upozorili da se sredstva za funkcionisanje bazena ne smiju ukidati. Nažalost, to se upravo dogodilo”, rekla je gradski menadžer.

Dodaje da je gradska administracija više puta pokušala da inicira sazivanje sjednice kako bi se sredstva vratila na planiranu poziciju, ali bez uspjeha.

“Materijali i prijedlog postoje. Nastavljamo ih dostavljati u kontinuitetu, i za bazen i za druge važne projekte. Međutim, najava da sjednica uopšte neće biti posebno zabrinjava”, upozorava ona.

Poručuje da gradska administracija, zajedno s javnošću, mora izvršiti pritisak na Skupštinu grada da prepozna grešku i ispravi je.

“Ogorčeni su i roditelji i djeca. Naš cilj je zdrav razvoj djece, razvoj sporta i funkcionisanje bazena. Iako već godinama radimo u nemogućim uslovima, svaka nova blokada dodatno ugrožava rad grada. Ipak, nadam se da ćemo i ovaj put pronaći rješenje”, zaključila je Savić-Banjac.

Nastavi čitati

Banjaluka

STANIVUKOVIĆ “Čuli Ljubo i Đajić da smo dobili dozvolu za vodovodni sistem, PA BJEŽE OD SJEDNICE”

Gradonačelnik Banjaluke Draško Stanivuković saopštio je da je gradska administracija dobila građevinsku dozvolu za vodovodni sistem Tunjice 1 i 2, čime su, kako kaže, ispunjeni svi formalni uslovi za održavanje sjednice Skupštine Grada na kojoj bi ovaj projekat bio podržan. Međutim, tvrdi da iz SNSD-a sada traže nove izgovore kako sjednica ne bi bila zakazana.

– Čuli Ljubo Ninković i Vlado Đajić da smo dobili građevinsku dozvolu za vodovodni sistem Tunjice 1 i 2, čime smo kompletirali dokumentaciju za ovaj projekat, pa se brže-bolje dosjetili novih razloga zašto da ne zakažu sjednicu Skupštine Grada! Pozivamo ih da ispune ono što su rekli — da će zakazati sjednicu kada dostavimo svu potrebnu dokumentaciju. Mi smo svoje završili. Sad je na njih red! – poručio je Stanivuković.

Dodaje da je posljednji izgovor to što „prevoz nije besplatan za sve građane Banjaluke“, ali ističe da je to potpuna zamjena teza.

– A kako da bude besplatan, kada nisu usvojili odluku o besplatnom javnom prevozu? Traže od nas da poštujemo odluke koje oni nisu ni usvojili. Zaista besmisleno! – istakao je gradonačelnik.

On podsjeća i na političke paradokse u ponašanju SNSD-a, navodeći da upravo ta stranka nema kredibilitet da govori o poštovanju odluka.

– Na kraju krajeva, SNSD da priča o sprovođenju odluka. Isti onaj SNSD koji je nedavno pogazio sve odluke i zaključke Narodne skupštine Republike Srpske, odlaskom u institucije BiH u Sarajevu – zaključio je Stanivuković.

Na kraju poručuje da gradska administracija neće stati, uprkos opstrukcijama.

– Mi ćemo nastaviti da radimo svoj posao, da pripremamo materijale i predlažemo tačke i borimo se za bolje uslove života naših građana, a oni će očigledno nastaviti svoje blokade! – rekao je Stanivuković.

Nastavi čitati

Banjaluka

SAVIĆ BANJAC O NINKOVIĆEVOJ NAJAVI: Banjaluka zaslužuje više od ucjena i prijetnji blokadom Skupštine

Nije dovoljno što su blokirali osnovne projekte i resurse, sada idu korak dalje, najavljuju da Skupštine više neće ni biti, kaže ona.

Gradski menadžer Banjaluke, Mirna Savić-Banjac, oštro je reagovala na najavu predsjednika Skupštine Grada Banjaluka Ljube Ninkovića da više neće zakazivati sjednice.

– Da li je predsjednik Skupštine konsultovao koalicione partnere prije ove izjave? Da li je ostatak njegove stranke saglasan s tim? – upitala je Savić-Banjac, ističući da jedan čovjek ne bi smio imati moć da osam mjeseci blokira rad najvažnijeg gradskog tijela.

Prema njenim riječima, dosadašnje blokade od onemogućavanja izgradnje bazena, propuštenih prihoda kroz gradski parking, nepovoljnih uslova za investitore, pa sve do blokade taksi za kladionice i distribucije besplatnih placeva, već su nanijele značajnu štetu. Sada, kako kaže, svjedočimo novim ucjenama koje idu na štetu građana.

– Nije dovoljno što su blokirali osnovne projekte i resurse, sada idu korak dalje, najavljuju da Skupštine više neće ni biti. Ako su odbornici skupštinske većine saglasni s time, bilo bi pošteno da to jasno saopšte građanima. A ako nisu, onda je krajnje vrijeme da se ograde od ovakvih istupa, koji se tačnije mogu nazvati ispadima – rekla je ona.

Ona naglašava Banjaluka zaslužuje bolje, a stalne blokade i osvete to sigurno nisu.

Nastavi čitati

Aktuelno