Društvo
DAN SLOBODE MEDIJA U BIH: Sloboda na papiru, pritisci u stvarnosti

Svake godine 3. maja obilježava se Svjetski dan slobode medija, dan posvećen osnovnom principu slobodnog izražavanja i neometanog rada novinara.
Ustanovljen 1993. godine od strane Generalne skupštine Ujedinjenih nacija, ovaj datum podsjeća na značaj nezavisnih, pluralističkih i slobodnih medija kao temelja svakog demokratskog društva.
Inicijativa za obilježavanje Dana slobode medija potekla je iz Deklaracije iz Vindhuka, usvojene 1991. godine u Namibiji, gdje su afrički novinari zatražili garancije za slobodu medija, zaštitu novinara i ukidanje cenzure. Dvije godine kasnije, UNESKO i UN su ovaj datum proglasili zvaničnim praznikom, dajući time međunarodni legitimitet borbi za slobodu štampe.
Ipak, više od tri decenije kasnije, sloboda medija u svijetu i dalje je pod ozbiljnim pritiscima.
Prema izvještajima organizacija poput Reportera bez granica, novinari se širom svijeta suočavaju sa prijetnjama, cenzurom, hapšenjima i nasiljem – često i sa smrtnim ishodima. Digitalni prostor je otvorio nove mogućnosti, ali i izazove, uključujući dezinformacije, manipulaciju algoritmima i sveprisutni nadzor.
U mnogim zemljama, uključujući i one sa formalno demokratskim institucijama, mediji se bore sa političkim pritiscima, ekonomskim ucjenama i koncentracijom vlasništva. U takvom ambijentu, uloga nezavisnog novinarstva – da postavlja pitanja, raskrinkava korupciju i informiše građane – postaje ne samo izazovna, već i opasna.
Prema Indeksu slobode medija za 2024. godinu koji je objavila organizacija Reporteri bez granica (RSF), Bosna i Hercegovina je zabilježila pad od 17 mjesta, zauzevši 81. poziciju na listi. Ovo je najznačajniji pad među zemljama Zapadnog Balkana, a glavni razlozi su politički pritisci i ograničenja Republikci Srpskoj, uključujući kriminalizaciju klevete i političku kontrolu nad javnim emiterom RTRS.
Izveštaji ukazuju na sve veći broj slučajeva zastrašivanja, uznemiravanja i napada na novinare. Rekriminalizacija klevete u avgustu 2023. godine izazvala je zabrinutost među organizacijama za slobodu medija, jer se smatra da takvi zakoni mogu imati “hladeći efekat” na slobodu izražavanja.
Transparentnost vlasništva nad medijima u Bosni i Hercegovini ostaje problematična. Nedostatak jasnih informacija o vlasničkim strukturama otežava identifikaciju političkih i ekonomskih uticaja na medijske sadržaje. Takođe, javni emiteri često su podložni političkim uticajima, što dodatno kompromituje njihovu nezavisnost.
U svjetlu ovih izazova, Dan slobode medija predstavlja priliku za refleksiju i akciju. Nezavisno novinarstvo je stub demokratskog društva, a njegovo očuvanje zahtijeva zajednički napor institucija, civilnog društva i međunarodnih partnera.
Dan slobode medija nije samo simboličan podsjetnik, već i poziv na akciju – za medijske radnike da istraju u svojoj profesiji, a za društvo i institucije da osiguraju uslove u kojima istina može slobodno da se izgovori i čuje.
Društvo
NOVO DNO APSURDA! Ocjenjivanje kobasica pored nuklearnog otpada: Kako Zagreb PROMOVIŠE PRIČU o Trgovskoj gori

Organizovanje izložbe i ocjenjivanja kobasica u tzv. info-centru za zbrinjavanje radioaktivnog otpada u Dvoru (Hrvatska), izazvalo je oštre reakcije iz Novog Grada.
“To je nivo apsurda kakav ni u Bosni i Hercegovini ne bi mogao biti viđen”, izjavio je predsjednik Udruženja “Grin tim” iz Novog Grada, Mario Crnković, komentarišući manifestaciju koju je prethodnih dana organizovao Fond za finansiranje razgradnje Nuklearne elektrane Krško, uz podršku Agronomskog fakulteta iz Zagreba.
Još više zabrinjava, ističe Crnković, pokušaj da se radioaktivni otpad prikaže kao “razvojna šansa” za lokalno stanovništvo, posebno za povratničku populaciju.
“To je istovremeno za psihijatrijsku procjenu i predmet za reagovanje na međunarodnom nivou”, naglašava Crnković.
On smatra da se ovakve stvari mogu dešavati “samo u afričkim plemenima ili ako smo sa pogrešne strane granice Evropske unije”.
“Kažem pogrešne strane, jer nivo nezainteresovanosti EU politike i parlamentaraca za slučaj Trgovska gora je jeziv. Svi se busaju u prsa ljudskim pravima, jednakostima, održivom razvoju i velikoj evropskoj porodici – a kada je riječ o ovome, niko ne smije ni dvije rečenice spojiti protiv Hrvatske”, kazao je Crnković za Glas Srpske.
Posebno je problematično, dodaje, što Hrvatska već 25 godina istrajava na ideji da se radioaktivni otpad iz NE Krško, za koju su ranije ostvarivali energetske i ekonomske benefite, skladišti na samoj granici sa Bosnom i Hercegovinom.
“Dok mi svakodnevno bivamo kritikovani zbog vlastitih grešaka, pola Evrope se angažuje da nam objasni kako moramo da se mijenjamo. A kada je riječ o radioaktivnom otpadu – svi odjednom postaju nijemi”, upozorava Crnković.
Istakao je i da je posebno mučno što se u promotivne svrhe info-centra koristila i tema zdravlja žena.
“Nisam čuo nijednog borca za ljudska prava da je osudio to što su mamografski pregledi korišteni za promociju zbrinjavanja radioaktivnog otpada. Da smo mi nešto slično pokušali, postrojavali bi se vojni bataljoni, jer – ne gradi se nuklearni objekat tek tako, a kamoli na granici”, izjavio je.
Crnković zaključuje da je posebno bolno ignorisanje građana koji žive u Krajini, posebno u područjima Potkozarja, Donje Gradine i Pounja.
“To su krajevi koji jako dobro pamte šta znače ideje usmjerene protiv života ljudi koji ovdje žive. Jadno je što se ignorišu osnovne ljudske vrijednosti. Ali preživjela je Krajina – preživjeće i ovo”, poručio je.
Podsjećamo, uprkos brojnim upozorenjima iz BiH, lokacija Trgovska gora sve je bliže tome da postane skladište za radioaktivni otpad i istrošeno nuklearno gorivo iz NE Krško. Dokaz za to su gotovo svakodnevne aktivnosti koje se sprovode na hrvatskoj strani granice.
Društvo
VREMENSKA PROGNOZA! Za svaki slučaj ponesite kišobran

U Republici Srpskoj i Federaciji BiH /FBiH/ će biti oblačno i hladnije vrijeme, povremeno sa padavinama i maksimalnom temperaturom vazduha do 20 stepeni Celzijusovih.
Padavine se očekuju u ranim jutarnjim časovima, dok će tokom dana kiša prestati u većini predjela, prognoza je Republičkog hidrometeorološkog zavoda.
Tokom dana na jugu i jugoistoku biće česti kiša i pljuskovi sa grmljavinom, a ponegdje su moguće i lokalne nepogode uz jače padavine i pojava grada.
Na jugu i jugozapadu duvaće slab jugozapadni vjetar, a u ostalim krajevima sjeverni i sjevernozapadni, saopšteno je iz Federalnog hidrometeorološkog zavoda.
Društvo
BIĆE IM POVEĆANE PLATE Radnici “Arcelor Mittala” prekinuli štajk

Sindikat “Arcelor Mittala” Prijedor postigao je dogovor sa poslodavcem nakon 25 dana generalnog štrajka, čime su ispunjeni ključni zahtjevi radnika i stvoreni uslovi za nesmetan nastavak procesa rada, rečeno je u u ovom sindikatu.
“Pored povećanja ličnih primanja radnika, obezbjeđena je dalja stabilnost poslovanja i očuvanje radnih mjesta. Zahvaljujemo se svim radnicima koji su bili učesnici štrajka na solidarnosti, istrajnosti i dostojanstvenom ponašanju tokom štrajka, gdje nije zabilježen niti jedan incident”,dodaju u saopštenju.
Dodaju da Sindikat ostaje posvećen zaštiti interesa svojih članova i radnika kod poslodavca saciljem stvaranja sigurnih i boljih uslova rada u budućnosti.
Podsjetimo radnici “Arcelor Mittala” Prijedor obustavili su rad 11. aprila zbog nepostignutog dogovora o povećanju plata i ličnih primanja za ovu godinu.
-
Zdravlje1 dan ago
ZAŠTO JE DOBRO JESTI DORUČAK svaki dan u isto vrijeme? Ova navika može vam PROMIJENITI ŽIVOT
-
Hronika2 dana ago
DETALJI UBISTVA U BANJALUCI! Ubijen Savo Čolić, imao bogat kriminalni dosije!
-
Politika2 dana ago
KO JE OSTAO VJERAN? Ove stranke su izgubile najviše poslanika u NSRS?
-
Hronika2 dana ago
Evo ko je osumnjičen za ubistvo u Banjaluci – VLASNIK FIRME, NIJE POZNAT PO KRIVIČNIM DJELIMA!
-
Banjaluka3 dana ago
ZAŠTITNIK BANJALUKE! Sutra Sveti Platon, vjernici će se moći pokloniti moštima
-
Hronika2 dana ago
Prijetnje, kamata i krvava osveta: ČOLIĆ LIKVIDIRAN ZBOG DUGA!
-
Zanimljivosti3 dana ago
PRIJE 45 GODINA UMRO PREDSJEDNIK SFR Jugoslavije Josip Broz Tito
-
Hronika3 dana ago
ŽENA TRAŽI MAJKU! Bila u autobusu koji je učestvovao u tragičnoj nesreći