Connect with us

Banjaluka

Lekcija male Anastasije o HUMANOSTI I EMPATIJI: Ošišala dugu kosu, pa posjetila djevojčicu u Roditeljskoj kući

Kada je šestogodišnja Anastasija po drugi put ošišala svoju dugu, lijepu kosu, poželjela je da upozna djevojčicu kojoj će njeni ošišani pramenovi pomoći da dobije periku. Susret dvije djevojčice u Roditeljskoj kući u Banjaluci bio je emotivan, a opet, dječje veseo.

Anastasijina mama Dragana kaže da je njena kćerka, koja uskoro kreće u prvi razred, nakon šišanja pitala može li da vidi djecu koja su zbog liječenja ostala bez kose, a kojima će perika puno značiti dok im ponovo ne izraste njihova.

– Ovo je njeno drugo šišanje. Prvo je bilo sa četiri godine i ta prva kosa takođe je bila donirana. Starija sestra i ona zajedno su donirale. Za dužinu kose koju je ošišala i donirala, otprilike treba dvije, dvije i po godine da naraste. Znala je gdje ide njena kosa i bila je srećna zbog toga, pa je tražila da vidi drugare – priča Dragana Todorović, čiji klijenti u salonu znaju da mogu donirati kosu, naravno, ako ispunjavaju uslove za to.

Posjeta

I ranije je donosila dragocjene pramenove kose koje su ošišale drugarice, komšinice, sestrice…

Anastasija uopšte nije bila tužna kada je ošišala kosu, već je pred ogledalom rekla: “vau, baš sam slatka”! Srećna je što je upoznala djevojčicu kojoj će biti napravljena perika i od njene donirane kose. Ponosna je i na zahvalnicu “Moja kosa, tvoja kosa” Udruženja roditelja dece oboljele od malignih bolesti “Iskra”.

A trogodišnja djevojčica, koja je mjesecima na liječenju u UKC RS, doniranu kosu znatiželjno je gledala, ali su joj mnogi više pažnje privukli slatkiši, bojanke i bojice koje je tog dana dobila. Neodoljivog osmijeha, u haljinici, znatiželjna i pričljiva, rekla nam je da je njena kosa “bila braon i malo kratka, ali su je ošišali”.

– Svašta nešto ste donijeli, baš mi sve sviđa – rekla je razigrano, otpakujući bojanke, lijepeći stikere, pitajući za slatkiše.

U Roditeljskoj kući, gdje se nalazi između terapija, kažu da se svaki dan sređuje, oblači haljinice, suknjice.

– Jako je pričljiva, veoma inteligentna. Sama slaže slagalice – kroz osmijeh priča Katica Kerkez, upravnica Roditeljske kuće.

Perika

Pojašnjava šta sve prethodi da bi se napravila jedna perika. Kao prvo, rade se po mjeri, djevojčice imaju probu, na fotografiji pokažu kako bi voljele da perika izgleda, a kako su izgledale s kosom koju su imale prije terapije. Sve te mjere, zahtjevi, uz mišljenje psihologa, šalju se vlasuljaru u Sarajevo. Važno je da donirana kosa ne bude kraća od 30 centimetara, da je potpuno prirodna, nefarbana, da nije hemijski tretirana. Za izradu jedne perike potrebno je od šest do 18 donacija.

Kerkezova ističe i veliku važnost frizera koji su “duša i srce projekta”.

– Mala djeca lakše izdrže period gubitka kose. Imali smo jednu djevojčicu koja je sebi ispred ogledala govorila “kakav sam smiješni ćelo“. Znate, kada čuju za dijagnozu, to im je šok, onda shvate da će proći kroz liječenje od godinu dana, pa kada vide da im opada kosa, to bude kap koja prelije čašu – objašnjava ona.

Perike dobijaju na korišćenje, a kada im izraste njihova kosa, onda je vrate, pa se ta perika može prepraviti za nekog drugog. Do sada su uručili devet perika i čekaju desetu.

– Jedna naša djevojčica, otišla je kući odavno, sad se ošišala i poklonila svoju kosu. I njena sestra – govori Katica Kerkez.

Do sada je bilo više od 800 donacija, među njima djece kojima je to bilo prvo šišanje, ali bilo je i dječaka.

– Skoro nam je bio dječak koji je puštao kosu tri godine i osam mjeseci. Dolaze i odrasli, ali od silnih emocija ne mogu da uđu, jer su osjetljivi na djecu – kaže za Srpskainfo Andrea Pećanac, sekretarica Udruženja „Iskra“.

POSJETAMA SE OBRADUJU

U Roditeljskoj kući su djeca i roditelji koji nisu iz Banjaluke, a borave ovdje dok su djeca na liječenju u UKC RS. Tu imaju besplatan boravak, igraonicu, školu za djecu osnovnoškolskog uzrasta. Dolaze učiteljice, radi se po nastavnom planu i programu, dobijaju se ocjene i završavaju razredi.

Za roditelje i djecu obezbijeđena je psihosocijalna podrška, tu su kreativna i okupacione radionice. Kapacitet je sedam apartmana i za sada je to bilo dovoljno.

– Želimo da što manje vremena provode u bolnici, a više ovdje, da im atmosfera bude kao kod kuće – kaže Pećanac.

A najveća im je radost kada ih nakon svega posjete ili pošalju fotografiju sa mature ili položenog vozačkog ispita.

srpskainfo.com

FOTO: MIOMIR JAKOVLJEVIĆ/RINGIER

Banjaluka

HEROJI I DANAS SPAŠAVAJU ZAVEJANE MJEŠTANE Zaseok kod Mišinog Hana ponovo u životu

Zaseok Vukovići, smješten na nekoliko kilometara od Misin Hana, bio je odsječen zbog snažnih snježnih padavina koje su izazvale velike probleme.

Dvadesetak domaćinstava, uglavnom starije populacije, bilo je potpuno izolovano. Četiri dana su živjeli bez struje i sa značajnim poteškoćama u snabdijevanju osnovnim životnim namirnicama.

Međutim, zahvaljujući hrabrosti i požrtvovanosti mještanina Dragana Bajića, kao i njegovih saradnika, situacija se brzo promijenila. Dragan i njegova vrijedna ekipa, uspjeli su očistiti snježne barijere koje su blokirale put kroz ovaj izuzetno nepristupačan šumski teren.

Timski rad i nesebična pomoć omogućili su da Vukovići ponovo dobiju pristup i da se povežu sa ostatkom sela.

Grujić: Snaga zajedništva

Akciji se pridružio i šef Kabineta gradonačelnika Banjaluke, Vladimir Grujić, uz podršku svojih suradnika, koji je dans posjetio je selo i dopremio životne namirnice koje su mještanima bile na izmaku.

Na licu mjesta je pohvalio herojski rad Dragana Bajića i njegove ekipe, koji su tri dana neumorno radili kako bi pomogli svojim susjedima u najtežim uvjetima.

– Ovaj herojski čin pokazuje snagu zajedništva. Pomoć drugima nije samo human čin, već podsjećanje na to da zajedno možemo prevazići i najveće prepreke, čak i kada se činilo da je izlaz daleko –  istakao je Grujić.

Vukovići su ponovo povezani sa svijetom, a mještani će sigurno dugo pamtiti dan kada je hrabrosti bilo više nego dovoljno da bi se prevazišle prirodne nepogode.

I druge ekipe na terenu

Gradske službe već danima su raspoređene po odsječenim naseljima i spašavaju mještane koji nisu mogli nikuda bez snijega.

Sutra u ranim jutarnjim časovima nastavljaju sa probijanjem do ugroženih domaćinstava koja se nalaze u Bijelom potoku.

Tim povodom, upućen je apel svim našim sugrađanima koji imaju prijatelje ili rođake u ovom dijelu grada, da se jave na dežurni broj telefona Gradskog štaba za vanredne situacije, radi detaljne evidencije lokacija ugroženih.

Lokacije možete prijaviti na sljedeće brojeve telefona koji će za vrijeme trajanja ove situacije biti dostupni 24 časa:

051/ 244 – 444 (lokal 741) i 051/ 244 – 504.

Takođe, nadležni su uputili apel i Elektrodistribuciji da već sutra, nakon što sve bude prohodno, saniraju kvar na trafostanici u Bijelom potoku, a kako bi mještani dobili električnu energiju.

Podsjećamo, gradske službe danas su dan provele na Poniru, gdje su se takođe probijali do ugroženih područja.

Kako su poručili iz nadležnog Odjeljenja, visina snijega na pojedinim dijelovima je i do dva metra.

Blink

Nastavi čitati

Banjaluka

DOBRA DJELA SE UVIJEK PAMTE! „Mozaik prijateljstva“ zahvalio Miri Pekić i Branislavu Borenoviću na DONACIJI

Danas stiže priča o još jednom humanom gestu, ovoga puta od predstavnika Kluba poslanika PDP-a, gđe Mire Pekić i g. Branislava Borenovića. Njih dvoje su završili radnu i uspješnu godinu u Predstavničkom domu Parlamentarne skupštine BiH sa značajnom novčanom donacijom od 2000 KM za javnu kuhinju „Obrok ljubavi“, koja djeluje u okviru organizacije „Mozaik prijateljstva“.

Iz „Mozaika prijateljstva“ kažu:
„Dragi naši, jutrošnji evo napokon suncem obasjan dan započinjemo još jednom humanom pričom. Gđa Mira Pekić i g. Branislav Borenović odlučili su podržati naš rad i obezbijediti da korisnici naše kuhinje imaju dostojanstvene proslave najradosnijih hrišćanskih praznika. Mi smo im od srca zahvalni jer Bog ne dijeli ljude, to samo mi činimo. Zapamtite dobro – imamo samo ono što damo.“

Donacija će biti iskorištena za pripremu prazničnih obroka za korisnike javne kuhinje, bez ikakvih podjela, kako i priliči prazničnom duhu.

„Mozaik prijateljstva“ uputio je i čestitke donatorima:
„Gđi. Miri Pekić i g. Branislavu Borenoviću želimo sretnu i uspješnu predstojeću Novu godinu. Hvala im što prepoznaju važnost našeg rada i što su uvijek tu za one kojima je najpotrebnije.“

Ova donacija još jednom pokazuje da humanost i solidarnost ne poznaju granice i da se istinski praznični duh ogleda u djelima dobrote.

Nastavi čitati

Banjaluka

PRIPADNICI GORSKE SLUŽBE SPASAVANJA svakodnevno dostavljaju LIJEKOVE I HRANU sugrađanima na nepristupačnim lokacijama

Gorska služba spasavanja Banja Luka svakodnevno je na terenu i pomaže ugroženim domaćinstvima usljed obilnih snježnih padavina.

-Kako smo obučeni i opremljeni za rad u ovakvim uslovima, kao i do sada smo se priključili akcijama kako bi pružili pomoć onima kojima je ista u datom trenutku najpotrebnija, našim sugrađanima. Dijelovi banjalučke regije su danima nepristupačni, a dok se teškom mehanizacijom osposobljavaju putne veze, naši članovi opremljeni specijalizovanom opremom, dostavljaju lijekove i hranu. To rade dobrovoljno, volonterski izdvajajući svoje vrijeme, komfor i ostale dostupne resurse – poručili su iz Gorske službe spasavanja.

Zamolili su sugrađane za strpljenje i razumijevanje.

-Molimo građane za strpljenje, naše odsječene za razumijevanje kada nakon određenog vremena dođemo do njih što tu nismo bili ranije, jer mi slijedimo protokol koji se primjenjuje u ovakvim situacijama. Za ovakav vid pomoći smo obučeni i čast nam je što istu možemo primjeniti kada je potrebno – kazali su iz Gorske službe spasavanja.

Nastavi čitati

Aktuelno