Connect with us

Svijet

PANIKA U VAŠINGTONU: U Bijelu kuću stigao izvještaj da Iran ima dovoljno uranijuma za 10 NUKLEARNIH BOMBI

Američke vlasti poslale su Iranu prijedlog za nuklearni sporazum između Teherana i Vašingtona, potvrdila je Bijela kuća.

BBC prenosi izjavu Abasa Aragčija, iranskog ministra spoljnih poslova, da mu je njegov omanski kolega Badr Albusaidi predstavio “elemente američkog sporazuma” tokom kraće posjete iranskoj prestonici Teheranu.

Britanski medijski servis navodi da su ove objave uslijedile nakon izvještaja Međunarodne agencije za atomsku energiju (IAEA), nuklearne agencije UN, u kojem se navodi da je Iran dodatno povećao proizvodnju obogaćenog uranijuma, ključne komponente u izradi atomskog oružja.

“Tramp jasno stavio do znanja da Iran nikada ne može da posjeduje nuklearnu bombu”
Portparolka Bijele kuće Kerolajn Livit izjavila je sinoć da je Teheranu u “najboljem interesu da prihvati” sporazum.

Predsjednik SAD Donald Tramp je jasno stavio do znanja da Iran nikada ne može da posjeduje nuklearnu bombu – kazala je Livit.

Ona je rekla da je “detaljan i prihvatljiv” Vašingotna Iranu predao Stiv Vitkof, Trampov specijalni izaslanik.

Šef iranske diplomatije: Odgovorićemo na odgovarajući način
Šef iranske diplomatije Aragči je na društvenoj mreži X napisao da će Teheran “odgovoriti na odgovarajući način u skladu sa principima, nacionalnim interesima i pravima naroda Irana”.

BBC naglašava da konkretni detalji sporazuma još uvijek nisu poznati.

Iran sada posjeduje više od 400 kilograma uranijuma obogaćenog do 60 odsto čistoće
Ovaj prijedlog dolazi nakon izvještaja IAEA koji je otkrio da Iran sada posjeduje više od 400 kilograma uranijuma obogaćenog do 60 odsto čistoće, što je blizu 90 odsto čistoće uranijuma koliko je potrebno za izradu oružja.

Trenutni procenat je znatno iznad nivoa čistoće dovoljnog za potrebe civilne nuklearne energije i istraživačke svrhe.

To je dovoljno za oko deset komada nuklearnog oružja, ako se uranijum dalje rafiniše, što Iran čini jedinom državom koja nema atomsko oružje, a proizvodi uranijum na ovom nivou

Izvještaj otvara put SAD, Velikoj Britaniji, Francuskoj i Njemačkoj da insistiraju na tome da odbor guvernera IAEA utvrdi da li Iran krši obaveze u pogledu neširenja nuklearnog oružja.

Iran insistira da je njegov program mirnodopski.
U subotu su iranski državni mediji opisali izvještaj IAEA odbacili kao “politički motivisan” i ocijenili da ovaj dokument sadrži “neosnovane optužbe”.

Iran je saopštio da će “sprovesti odgovarajuće mjere” kao odgovor na svaki pokušaj da se preduzmu mjere protiv Teherana na sastanku guvernera IAEA.

Amerika odavno nastoji da ograniči iranske nuklearne kapacitete
BBC podsjeća da SAD odavno nastoje da ograniče iranske nuklearne kapacitete, a najnoviji razgovori dvije sile po tom pitanju, uz posredovanje Omana, traju od aprila ove godine.

Obje strane su izrazile optimizam tokom razgovora, ali su i dalje podijeljene oko ključnih pitanja – među kojima je najvažnije da li Iran može da nastavi obogaćivanje u okviru bilo kog budućeg sporazuma.

Uprkos tekućim pregovorima između Teherana i Vašingtona, izvještaj IAEA nije ponudio nikakve naznake da je Iran usporio svoje napore u oblasti nuklearnog obogaćivanja.

– Iran je proizvodio visoko obogaćeni uranijum brzinom ekvivalentnom otprilike jednoj nuklearnoj bombi mjesečno tokom poslednja tri meseca – navodi se u izvještaju IAEA, piše BBC

Svijet

MEĐU ŽRTVAMA I DJECA: Izrael napao školu u Gazi, najmanje 10 mrtvih

Najmanje 10 Palestinaca ubijeno je danas u izraelskom napadu na školu u Kan Junisu u Gazi, saopštile su lokalni zdravstveni zvaničnici.

Izraelski vazdušni napad ciljao je školu u kojoj su smještene raseljene palestinske porodice, a među žrtvama ima i djece, saopštile su palestinske zdravstvene vlasti, prenosi Rojters.

Svjedoci su rekli agenciji da je izraelska vojska eskalirala vazdušne napade i granatiranje iz tenkova na dijelove Kan Junisa, dan nakon što je bacala letke upozorenja u kojima je od stanovništva tražila da napusti svoje domove i krene ka zapadnom dijelu enklave, navodeći da će pokrenuti akcije protiv Hamasa i drugih militanata u tim oblastima.

Nastavi čitati

Svijet

MASK SE OBRUŠIO NA TRAMPA: Ovo je odvratna svinjarija

Ilon Mask, američki milijarder i donedavni ključni saveznik Donalda Trampa, američkog predsjednika, žestoko se obrušio na prijedlog budžeta SAD, koji je Tramp uputio u Kongres.

Mask je pomenuti zakon o porezima i potrošnji predsjednika Trampa, nazvao “odvratno gnusnim”, tvrdeći da će on povećati federalni deficit.

Nekoliko fiskalno konzervativnih republikanaca u američkom Senatu podržalo je stavove koje je Mask izrazio u objavama na društvenim mrežama, što bi moglo zakomplikovati put zakona do usvajanja u toj komori, ocjenjuje Reuters.

“Žao mi je, ali jednostavno više ne mogu ovo podnijeti. Ova masivna, nečuvena svinjarija Kongresa je odvratna gnusnost”, napisao je Mask.

Naglasio je da oni koji su glasali za takav zakon “treba da se stide”, i tvrdi da svi koji su to podržali znaju duboko u sebi da su napravili grešku.

“Maskovi komentari pogodili su u živac. Republikanski jastrebovi deficita izrazili su zabrinutost zbog troškova zakona, koji bi produžio poreske olakšice iz 2017. koje su bile glavno Trampovo zakonodavno dostignuće, a istovremeno povećao potrošnju na vojsku i graničnu sigurnost”, ističe Reuters.

Podsjećanja radi, Predstavnički dom Kongresa je prošlog mjeseca usvojio zakon s jednim glasom iznad potrebne većine, nakon što je nezavisna kongresna kancelarija za budžet saopštla da će ta mjera povećati dug savezne vlade za 3,8 hiljada milijardi dolara na 36,2 hiljada milijardi dolara.

Senat, koji također kontrolišu Trampovi republikanci, ima za cilj da usvoji “Jedan veliki lijepi zakon”, kako ga je Tramp nazvao, u narednom mjesecu, iako se očekuje da će senatori revidirati verziju Predstavničkog doma.

Nastavi čitati

Svijet

“NE PRIBLIŽAVAJTE MU SE”: Bivši vojnik ubio svoje tri ćerke, traže ga dronovima i avionima

Policijski službenici su rekli da je 32-godišnjak prošao “opsežnu vojnu obuku i da bi mogao predstavljati značajan rizik”.

Traje potraga za bivšim vojnikom Trevisom Dekerom (32), koji je osumnjičen za otmicu i ubistvo svoje tri ćerke Evelin, Pejtin i Olivije u američkoj državi Vašington, piše Skaj njuz.

Policijski službenici su rekli da je 32-godišnjak prošao “opsežnu vojnu obuku i da bi mogao predstavljati značajan rizik”, iako nisu bili sigurni da li je bio naoružan. Građane opominju da mu se ne približavaju i da odmah nazovu 911 ako ga vide.

Dronovi na terenu
U potragu su uključeni američki šerifi, policija i FBI, a na terenu su takođe dronovi i avioni koji pretražuju udaljena šumovita područja. Majka je prijavila nestanak svojih ćerki, uzrasta pet, osam i devet godina, u petak, nakon što ih Deker nije vratio poslije posjete koja je trebalo da traje tri sata.

Policija je za vikend tražila bijeli kamionet u kojem Deker navodno živi. Pronađen je u ponedjeljak u blizini kampa zapadno od Livenvorta, blizu Sijetla. Tijela ubijenih djevojčica takođe su pronađena u blizini.

Nastavi čitati

Aktuelno