Connect with us

Svijet

PUTIN DIREKTAN “U toku je agresivna borba za UTICAJ NA UMOVE LJUDI”

Tradicionalne vrijednosti se sada proglašavaju zastarjelim i arhaičnim, a pri tom se rasprostranjuju takozvani neoliberalni, u suštini, totalitarni modeli, poručio je predsjednik Rusije Vladimir Putin.

– Tema današnje sjednice Savjeta bezbjednosti Rusije, zaštita tradicionalnih duhovnih i moralnih vrijednosti, izuzetno je važna, aktuelna i direktno je povezana sa obezbjeđivanjem suvereniteta i nacionalnih interesa Rusije – istakao je ruski predsjednik na sastanku.
Ruski lider je naglasio da tradicionalne vrijednosti predstavljaju moralne smjernice koje su se učvršćivale u ruskoj istoriji vijekovima.

– One su temelj naše civilizacije i identiteta, služe kao oslonac u životu osobe i porodice, formiraju kulturu, suvereni pogled na svijet koji je otporan na pokušaje da nam se nametne tuđa volja.

Upravo su te vrijednosti hranile energiju stvaranja, inspirisale naše pretke na velika dostignuća, a danas nam služe kao oslonac i orijentir – dodao je Putin.

On je naložio da se nastavi borba protiv falsifikovanja istorije. Istakao je da Rusija mora u svakoj situaciji čvrsto da brani istorijsku istinu o događajima iz Drugog svjetskog rata.

Naglasio je i da je primjetno kako se tradicionalne vrijednosti danas podvrgavaju žestokoj konkurenciji.

– U toku je agresivna borba za uticaj na umove ljudi. Tradicionalne vrijednosti se sada proglašavaju zastarelim i arhaičnim, a pritom se rasprostranjuju takozvani neoliberalni, u suštini totalitarni modeli.

Pritom, oni se ne implementiraju uporno samo u nizu zapadnih zemalja, već aktivno pokušavaju da ih izvoze i nametnu cijelom svijetu – naglasio je on.

Prema njegovim riječima, jasno je zašto.

– Lišivši narod svoje vrijednosne osnove, lišivši ih suvereniteta, lakše ih je popraviti i pretvoriti u vazale.

Zato je važno suprotstaviti se pokušajima da se ruskim građanima, a posebno mladima, nametnu stavovi koji ruše vrijednosti Rusije.

Neophodno je žestoko odgovoriti na izazove koji provociraju međuetničke i međureligijske sukobe – poručio je on.

– Moramo aktivno i dosljedno da širimo svoje vrijednosti, da formiramo svoj humanitarni i kulturni smisao, koji je potreban i u državi i u svijetu – zaključio je Putin.

On je podsjetio da je stav Rusije poznat, da se zalaže za samostalnost država i naroda, njihovih običaja i kulture, i u tome ima mnogo istomišljenika u svijetu.

Zato je važno da ujedini napore sa saveznicima u okviru BRIKS-a, ZND, ODKB i drugih zajednica. Osim toga, izuzetno je važno, dodaje, pamtiti lekcije iz istorije i očuvati jedinstvo društva.

RT

Svijet

RATNI OBLAK NAD BLISKIM ISTOKOM! Amerika masovno razmješta trupe!

SAD su počele da razmještaju dodatne vojne snage u regionu Bliskog istoka, usljed zabrinutosti da bi Iran mogao da odgovori na izraelske napade na iransku teritoriju, javio je AP, pozivajući se na neimenovane američke zvaničnike.

Zvaničnici navode da je Ratna mornarica SAD usmjerila razarač “Tomas Hadner” ka istočnom Sredozemlju i da je drugom razaraču naređeno “pomjeranje naprijed”, kako bi bio dostupan ukoliko Bijela kuća zatraži njegovo djelovanje, prenio je TASS.

Izvori su rekli da je u Vašingtonu u toku sastanak predsjednika SAD Donalda Trampa sa članovima Savjeta bezbjednosti SAD.

Nastavi čitati

Svijet

Erdogan ZAPRIJETIO Izraelu “Brutalne napade na Iran MORAMO ZAUSTAVITI PO SVAKU CIJENU!”

Turski predsednik Redžep Tajip Erdogan osudio je danas izraelske napade na Iran, koje je nazvao ”jasnom provokacijom“ i upozorio da vlada izraelskog premijera Benjamina Netanjahua pokušava da dodatno eskalira tenzije u regionu.

”Napadi Netanjahua i njegove mreže masakra, koji pale cijeli naš region i svijet, moraju biti spriječeni”, naveo je Erdogan u objavi na mreži X, prenosi Tanjug.

On je napomenuo da Ankara pažljivo prati dešavanja u regionu.
Izraelsko ratno vazduhoplovstvo (IRA) izvelo je nekoliko talasa napada u različitim dijelovima Irana.

Gađan je i Teheran, gdje je ubijeno nekoliko visokih iranskih vojnih zvaničnika, uključujući načelnika Generalštaba iranskih oružanih snaga i komandante Islamske revolucionarne garde, kao i brojne nuklearne naučnike.

Nuklearni objekat u Natancu, iranska vojna baza na sjeverozapadu zemlje, takođe je pogođen.
Međunarodna agencija za atomsku energiju (IAEA) je saopštila da objekat i postrojenje za obogaćivanje uranijuma Fordou nisu oštećeni u izraelskom napadu.

Nastavi čitati

Svijet

Sijarto GRMI “Ukrajina ne može u EU prije ZAPADNOG BALKANA!”

Mađarski ministar spoljnih poslova Peter Sijarto izjavio je danas u Skoplju da je neprihvatljivo što Brisel i nekoliko zapadnih država članica stalno ometaju proširenje Evropske unije na Zapadni Balkan, dok žele da ubrzaju prijem Ukrajine uprkos tome što je ona, kako je naveo, “u daleko gorem stanju”.

“Trenutni oružani sukobi u Evropi i oko nje predstavljaju za kontinent ozbiljne bezbjednosne i ekonomske izazove, čineći proširenje EU na Zapadni Balkan još važnijim”, rekao je Sijarto poslije razgovora sa sjevernomakedonskim kolegom Timčom Mucunskim, prenio je MTI.

Sijarto je naveo da zemlje Zapadnog Balkana čekaju na članstvo u EU u prosjeku više od 15 godina.
Ocijenio je da bi pristupanje Ukrajine EU izazvalo “ozbiljnu štetu i poteškoće”, a da bi pristupanje zemalja Zapadnog Balkana “jasno poboljšalo ekonomsku i bezbjednosnu situaciju Evropske unije”.

“Mađarska će stoga državama Zapadnog Balkana pružiti svu potrebnu podršku kako bi što prije pristupile EU”, rekao je Sijarto, prenosi Tanjug.

Naveo je da su Mađarska i Sjeverna Makedonija danas potpisale sporazum o nastavku programa stipendiranja u okviru kojeg Mađarska svake godine nudi stipendije za 20 studenata iz Sjeverne Makedonije.
Linker
Rekao je da je takođe potpisan sveobuhvatan međuvladin strateški sporazum prema kojem će mađarska preduzeća učestvovati u razvoju saobraćajne, energetske i telekomunikacione infrastrukture Sjeverne Makedonije.

Nastavi čitati

Aktuelno