Connect with us

Svijet

NETANJAHU PRIZNAO! “Još u novembru smo se odlučili za napad”

Izraelski premijer Benjamin Netanjahu izjavio je da je dao direktivu za uništavanje iranskog nuklearnog programa u novembru 2024. godine.

“Direktiva je stigla ubrzo nakon atentata na (vođu Hezbolaha Hasana) Nasrale”, rekao je on, dodajući da je znao da će Iran ubrzati postupak proizvodnje nuklearnog oružja poslije toga.

Netanjahu je naveo da je Izrael identifikovao korake koje Iran preduzima ka naoružavanju, pored obogaćivanja uranijuma o odredio datum napada za kraj aprila ove godine, ali nije rekao zašto udar nije izvršen tada.

Tajms of Izrael navodi da je jedan od razloga možda najava američkog predsjednika Donalda Trampa u aprilu da će se uključiti u direktne razgovore sa Iranom o nuklearnom programu te zemlje.

Netanjahu, međutim, nije objasnio zašto je izabrao rane jutarnje sate danas da izvrši napad na nuklearna postrojenja u Iranu.

On tvrdi da je nakon izraelskih udara na iranski program balističkih raketa prošle godine, Teheran započeo program proizvodnje 300 balističkih raketa mjesečno.

Netanjahu je dodao da je želio da napadne Iran 2011. ili 2012, ali nije mogao da dobije dovoljnu podršku, a bezbjednosni zvaničnici iz tog perioda su negirali tu izjavu, dodaje izraelski list.

Svijet

Zaharova Zapadu “STVORILI STE KRVAVO ČUDOVIŠTE”

Likovanje ukrajinskih medija zbog ubistva američkog patriote Čarlija Kirka pokazuje da je Zapad od Kijeva napravio “krvavo čudovište”, izjavila je portparolka ruskog Ministarstva spoljnih poslova Marija Zaharova.

— Kirk je direktno nazvao (ukrajinskog predsjednika Volodimira) Zelenskog marionetom CIA-e koja je vodila sopstveni ukrajinski narod u klanje, a on, Kirk, govorio je protiv isporuke oružja Ukrajini i smatrao je Krim izvornim dijelom Rusije.

Da, to je uradio. A sada je ova ukrajinska javnost srećna što je osoba koja je imala svoje gledište o ovom pitanju upucana. Zar to nije dokaz da je, podržavajući kijevski režim, Zapad odgojio krvavo čudovište? – rekla je ona, prenosi Tass.

Zaharova je reakciju ukrajinskih medija nazvala “nacističkom”.

— Čudovišna, istinski nacistička reakcija ukrajinskih medija, koja je ispunjena slavljem u vezi sa ubistvom Čarlija Kirka – rekla je ona na konferenciji za novinare.

Saradnik američkog predsjednika, intelektualac Čarli Kirk, ubijen je na masovnom skupu na Univerzitetu Juta Vali.

Kirk se protivio pomoći Ukrajini, nazvao je Volodimira Zelenskog preprekom miru i “marionetom CIA”.

CNN napominje da je Kirk igrao ključnu ulogu u Trampovoj izbornoj pobjedi, osiguravajući dobru izlaznost medju mladima.

Nastavi čitati

Svijet

Mask uputio poruku desničarima u Londonu “BORITE SE ILI UMRITE”

Američki milijarder Ilon Mask se putem video poruke obratio na velikom skupu koji je danas u Londonu organizovao britanski desničarski aktivista Tomi Robinson i poručio da demonstranti moraju „ili da se bore ili da umru“ i da je u Velikoj Britaniji neophodno „raspuštanje parlamenta i promjena vlade“.

Njegove riječi izazvale su ovacije i skandiranje publike, prenosi Independent. Metropolitan policija saopštila je da je do sada uhapšeno devet osoba zbog nasilja nad policajcima, dok se procjenjuje da je oko 110.000 ljudi učestvovalo u maršu „Ujedinimo Kraljevstvo“. Policija je rasporedila oko 1.600 službenika i postavila barijere između okupljenih i kontraprotesta protiv rasizma, na kojem je bilo oko 5.000 ljudi.

Lider Liberalnih demokrata Ed Dejvi oštro je osudio Maska, tvrdeći da „ne mari za britanski narod ni za naša prava, već samo za sebe i svoj ego“.

Ministarka unutrašnjih poslova Šabana Mahmud osudila je nasilje i poručila da će počinioci snositi punu pravnu odgovornost. Linker
Direktor Savjeta za izbjeglice, Enver Solomon, nazvao je desničarski skup „odbacivanjem britanskih vrijednosti“ i pozvao na odgovorno vođenje dijaloga i reformu sistema azila. Tomi Robinson je najavio da će organizovati nove proteste, dok je policija uklonila grupu njegovih pristalica koje su blokirale kontraproteste.

Skotland jard je prethodno saopštio da „nije zabilježen nijedan značajan incident“ prilikom polaska marša „Ustanite protiv rasizma“.

Okupljeni su skandirali: „Ustani, bori se“ i „Mi smo žene, nećemo da budemo ućutkane, zaustavite fašiste sada, sada, sada, sada“.

Policija je saopštila da je zbog današnjih protesta pozajmila 500 policajaca iz Lesteršira, Notingemšira, Devona i Kornvola.

Robinson je napisao na platformi Iks da London danas brani jedno od najvažnijih prava – slobodu govora.

Nastavi čitati

Svijet

PUTIN LIČNO GARANTUJE BEZBJEDNOST ZELENSKOM! “Dođi u Moskvu”

Ukrajinski predsjednik Vladimir Zelenski dobio je najjače bezbjednosne garancije od ruskog predsjednika Vladimira Putina za svoju potencijalnu posjetu Moskvi, rekao je ambasador ruskog Ministarstva spoljnih poslova za zločine kijevskog režima Rodion Mirošnik. Komentarišući na šta ukazuje odbijanje Zelenskog da dođe u Moskvu, on je naveo nespremnost da se postigne dogovor.
“Zelenski ne želi mir. On može dati bilo kakve prijedloge ili izjave čiji je cilj jeftina reklama. Svi u svijetu znaju da su Putinove garancije jedne od najmoćnijih na ovoj planeti. Zelenski nema razloga da im ne vjeruje”, istakao je Mirošnik.
On je pojasnio da putovanje u Moskvu ne predstavlja opasnost za Zelenskog.

“Za njega je glavna opasnost: ‘Šta ako moram da postignem dogovor?’ To je ono što koči Zelenskog, a ne činjenica da mora da ide u Moskvu ili da je tamo ugrožen – nije ugrožen”, napomenuo je Mirošnik.

Putin je ranije, na konferenciji za novinare nakon posjete Kini, rekao da je spreman da pozove Zelenskog u Moskvu ako je on spreman za sastanak.

Međutim, Zelenski je, govoreći na konferenciji za novinare sa francuskim predsjednikom Emanuelom Makronom, odbio ponudu ruskog predsjednika.

(Srna) Foto: AP

Nastavi čitati

Aktuelno