Connect with us

Društvo

REKORDAN BROJ OČEVA U RS NA POROĐAJIMA! Sve više muškaraca ne želi da propusti prvi trenutak života svoje bebe!

Sve veći broj očeva u Republici Srpskoj odlučuje da bude prisutan na porođajima svojih partnerki.

Tako je u toku prošle godine bilo njih 483, što predstavlja rast od skoro 10 odsto u odnosu na prethodnu godinu.

Naime, kako su za “Nezavisne novine” kazali iz Klinike za ginekologiju i akušerstvo UKC RS, ovaj trend pokazuje povećanu uključenost muškaraca u najintenzivnije trenutke rađanja novog života.

“Za prisustvo oca na porođaju potrebno je samo da trudnica lično podnese zahtjev i od dokumentacije je potrebna lična karta. Naglašavamo da se zahtjev za prisustvo na porođaju odnosi na prisustvo osobe od povjerenja, a ne isključivo oca, ali u praksi se najčešće susrećemo da je na porođaju prisutan otac”, kazali su iz UKC RS.

Maja Savanović Zorić, psiholog i sistemski porodični psihoterapeut, za “Nezavisne novine” ističe da prisustvo partnera na porođaju ne bi trebalo da bude izuzetak, niti dodatna podrška, već prirodan nastavak bliskosti, povjerenja i zajedničkog roditeljstva.

“Kada muškarac stoji uz svoju partnerku u tom najintenzivnijem trenutku, on je ne spasava, ne preuzima glavnu ulogu, već jednostavno ostaje. On je prisutan, dostupan i, prije svega, pokazuje sposobnost da vidi sve što porođaj jeste. Da vidi da je to i napor, i bol, i snaga, i strah, i neizvjesnost, i ogromna potreba žene da ne bude sama. U tim trenucima, mnogim ženama upravo to postaje najvažnije – da je pored njih neko poznat, neko ko zna kako da diše, ko neće postavljati pitanja, već će držati prostor sigurnosti u haosu koji zavlada. Tada prisustvo voljene osobe nije samo utjeha, to je ono što im pomaže da ostanu povezane sa sobom, da se ne izgube u sistemu, mislim prvenstveno na medicinski sistem, i da znaju da ih neko vidi dok prolaze kroz nešto što je teško i zamisliti, a kamoli doživjeti”, kazala je ona.

Kako dodaje, za muškarce je to možda prvi put da jasno vide kroz šta žena zaista prolazi, bez uljepšavanja i prepričavanja.

“I to mijenja perspektivu. Više to nisu samo ‘mama i beba u bolnici’, dok otac negdje čeka vijesti. Otac je tu – vidi, osjeti i razumije. I tada se nešto pomjeri. Odnos se produbljuje, raste poštovanje i rađa se nova, tiha bliskost. Posebno bih voljela naglasiti da ovakvi trenuci kod nas, u Bosni i Hercegovini, imaju dodatnu vrijednost. U društvu gdje se muška uloga i dalje često veže za distancu, racionalnost i kontrolu, prisustvo muškarca na porođaju ima posebno značenje. Jer kada muškarac uđe u porođajnu salu, on izlazi iz uloge posmatrača i postaje svjedok nečega što duboko oblikuje njegov odnos sa partnerkom, ali i sa djetetom koje dolazi”, kazala je Savanović Zorićeva.

Kako je kazala, ne mora znati šta da kaže, ne mora znati kako da pomogne – dovoljno je da ostane.

“A to ‘ostati’ uz ženu kada joj je najteže, ima veću težinu od svih riječi. Da dijete dođe na svijet gledajući dvoje ljudi koji se ne boje bliskosti, koji su sposobni biti jedno drugom oslonac i kada ne znaju kako će sve izgledati – to ostaje, ne kao uspomena, nego kao temelj. I možda je baš to jedan od najboljih načina da porodica započne – iz zajedništva, a ne iz podjele zadataka”, kazala je Savanović Zorićeva.

Jedan od očeva koji je prisustvovao porodu svoje supruge ističe za “Nezavisne novine” da je to planirao od samog početka.

“Od samog početka znao sam da ću prisustvovati porođaju – mislim da je to potpuno prirodno. Naravno, svako ima svoje mišljenje, a neki muževi nisu psihički spremni i teško podnesu taj trenutak. Čuo sam i za očeve koji su padali u nesvijest. Ipak, ja sam mišljenja da supruga i ja zajedno dobijamo dijete, pa zašto bi ona u tome bila sama”, kazao je on.

Kako je dodao, primijetio je da je bilo mnogo očeva koji su prisustvovali porođaju.

“Nisam bio jedini. Moja supruga se brzo porodila i, srećom, nije bilo većih komplikacija. Ono što mi najviše ostaje u sjećanju jeste prvi kontakt sa bebom, koji je neprocjenjiv, jer sam imao priliku da držim dijete odmah nakon rođenja. To je iskustvo koje bi svaki roditelj trebalo da doživi”, kazao je ovaj ponosni tata.

Društvo

“Nijedna životinja neće biti povrijeđena” Potraga za krdom jelena koji UNIŠTAVAJU USJEVE na području Pala

FOTO: _GOROPRO_/INSTAGRAM/SCREENSHOT

Interventni tim Republike Srpske za zbrinjavanje velikih zvijeri tragaće sutra i u utorak, 8. jula, za manjim krdom jelena na području opštine Pale, koji već neko vrijeme uništavaju usjeve i vegetaciju u privatnim dvorištima i javnim površinama.
Cilj Interventnog toma je da jelene uspava i transportuje na sigurnu lokaciju u prirodu, gdje će se pridružiti ostaloj divljači, saopšteno je iz Opštinske uprave.

– Stanovništvo nema razloga za paniku i nijedna životinja neće biti povrijeđena – navedeno je u saopštenju.
Građanima je upućen apel da ako primjete jelene to prijave na broj telefona 065/510-322.
Srpska info

Nastavi čitati

Društvo

VRELO LJETO NAGLO STALO Kiša i grmljavina ruše temperaturu u BiH, srijeda najhladniji dan!

Hladni front koji će donijeti kišu i značajan pad temperature stigao je na Balkan. U popodnevnim časovima u BiH se očekuje početak padavina koje će temperaturu spustiti za čak 10 stepeni.

Padavine počinju danas i trajaće narednih nekoliko dana. Maksimalnih 30 koliko se očekuje u ponedjeljak, zamijeniće 20 stepeni u srijedu.

Kiša će aktivirati i alarme sutra. Zbog grmljavine i veće količine kiše koja će pasti aktivni su narandžasti meteoalarmi. Sutra će maksimalna temperatura iznositi 26, a minimalna 15.

Najhladnije će biti u srijedu. Minimalna će iznositi 13 stepeni i tako će ostati skoro čitavu sedmicu, dok će maksimalna biti tek 20 stepeni.

Padavine bi trebalo da prestanu u petak kada dolazi do postepenog rasta temperature. Rast bi mogao tek sljedeće sedmice da dosegne vrhunce kada će temperatura preći 30 stepeni, prenosi ATV.

Nastavi čitati

Društvo

SIPA IGNORIŠE ZABRANU! Uprkos zakonima Republike Srpske, akcije se nastavljaju širom Banjaluke!

Državna agencija za istrage i zaštitu (SIPA) objavila je Prednacrt programa rada za 2026. godinu, iz kojeg se može zaključiti da oni nastavljaju sa svim svojim aktivnosima u Republici Srpskoj, pa su nabrojani i zadaci svih regionalnih kancelarija, uključujući i onu koja se nalazi u banjalučkom naselju Rebrovac.

Iako je Narodna skupština Republike Srpske, još u februaru, usvojila četiri zakona po hitnom postupku, kojima se, između ostalog, zabranjuje i djelovanje SIPA na području Srpske, akcije ove agencije, kojima smo svjedočili u proteklim mjesecima, ukazuju na to da su ta zakonska rješenja zapravo samo mrtvo slovo na papiru.

U prilog tome govori i upravo objavljeni Prednacrt programa rada Državne agencije za istrage i zaštitu za 2026. godinu, gdje se nijednom riječju ne spominje da će SIPA redukovati svoje aktivnosti u Srpskoj.

Štaviše, u ovom dokumentu, koji je u procesu konsultacija, navodi se da će aktivnosti biti rađene po naredbama i zahtjevima Tužilaštva BiH i Suda BiH, čije je djelovanje u Republici Srpskoj takođe “zabranila” Narodna skupština Republike Srpske.

Za narednu godinu u planu je, kako je, između ostalog, istaknuto, “sprovođenje zakonom propisanih aktivnosti, u skladu sa naredbama i zahtjevima Tužilaštva BiH i Suda BiH, na otkrivanju krivičnih djela organizovanog kriminala, kriminala u vezi sa trgovinom ljudima, opojnim drogama i ostalim krivičnim djelima”.

Nosilac tih aktivnosti, navedeno je, biće Kriminalističko-istražno odjeljenje, odnosno regionalne kancelarije Banjaluka, Mostar, Sarajevo i Tuzla.

Jedan od ciljeva SIPA za narednu godinu je i povećati broj i kvalitet prikupljenih informacija i obavještajnih podataka, za šta će biti zadužene brojne organizacione jedinice ove agencije, uključujući i sve četiri regionalne kancelarije, gdje spada i ona u Banjaluci.

Damjan Ožegović, viši istraživač i saradnik za pravne poslove u “Transparency Internationalu BiH”, podsjeća da se i raniji zakoni, koje je usvojila Narodna skupština Republike Srpske, ne poštuju niti sprovode te je naveo i primjer.

“Čini mi se da je sve počelo zakonom kojim je predviđeno formiranje agencije za lijekove i medicinska sredstva Republike Srpske. Taj zakon je i usvojen, a onda je vladajuća stranka na kraju dobila rukovodeće mjesto u postojećoj agenciji na nivou BiH. Dakle, iako je taj zakon usvojen, agencija na nivou Republike Srpske nikad nije formirana”, rekao je Ožegović u izjavi za “Nezavisne novine”.

Sudeći prema njegovim riječima, mnogo toga govore i policijske akcije koje je SIPA izvodila širom Republike Srpske, a nakon usvajanja zakona kojim joj se zabranjuje djelovanje u Srpskoj.

“Očigledno je da pripadnici SIPA nisu spriječeni u tim akacijama. Štaviše, u tome su im pomagale institucije i agencije za sprovođenje zakona u Republici Srpskoj. Tako da je ovaj zakon samo mrtvo slovo na papiru”, naglasio je Ožegović.

Nije iznenađen ni Darko Babalj, član Zajedničke komisije za odbranu i bezbjednost BiH, koji ističe da je očekivano da će SIPA nastaviti aktivnosti u Srpskoj.

“Čemu onda služi zakon koji je usvojen? Služi u dnevnoj politici, u dizanju tenzija u BiH, jer nema se rješenja u Republici Srpskoj za pitanja privrede, školstva, zdravstva, odlaska stanovništva itd. Onda političari koji su na vlasti u zadnjih 20 godina izmišljaju teme da bi se bavili njima, umjesto stvarnim problemima”, kaže Babalj.

Prema njegovim riječima, očekuje se da će SIPA i naredne godine raditi isto što i prethodnih.

“Ona radi danas, radila je juče i radiće i sutra. S tim da moram podvući da je Zakon o SIPA donijela vladajuća garnitura te da je prvi direktor SIPA bio Sredoje Nović”, naglašava Babalj u izjavi za “Nezavisne novine”.

Nastavi čitati

Aktuelno