Connect with us

Politika

BORENOVIĆ: Tajni računi i milionska isplata! Ko stoji iza afere ‘Vijadukt’ i KOME IDE NOVAC IZ SRPSKE?

Jedna od najvećih afera koja potresa Republiku Srpsku i Bosnu i Hercegovinu jeste slučaj “Vijadukt” – nevjerovatna otimačina narodnog novca vrijedna 113 miliona konvertibilnih maraka, uz svakodnevnu kamatu od preko 18 hiljada KM. Tim novcem, kako ističe poslanik u Predstavničkom domu PS BiH Branislav Borenović, moglo se izgraditi najmanje 30 vrtića i 10 škola širom Republike Srpske.

– Nevjerovatno je gledati kako generalni sekretar SNSD-a, ujedno i ministar finansija u Savjetu ministara BiH, pregovara sa vrlo sumnjivim likovima o tome kako platiti taj iznos i na koji račun. Taj račun, navodno, vodi na neka ostrva, a sada se govori i o mogućnosti da se novac uplati na neki račun u Sloveniji – rekao je Borenović, pozivajući nadležne da hitno pokrenu ozbiljnu istragu u slučaju “Vijadukt”.

On podsjeća da je arbitražni postupak protiv Republike Srpske započet još 2017. godine, uz obavezu da sve pravne radnje i sve troškove spora snosi Vlada Republike Srpske. U cijeli slučaj, kaže, ispred Vijadukta, koji skoro ništa nije uložio u koncesiju, bile su uključene advokatske kancelarije iz regiona i SAD, ali do danas nema jasnog odgovora – ko je tačno pregovarao u ime Vlade Srpske, ko je lično donosio odluke, ko su bili pravni i finansijski savjetnici ispred Vlade Republike Srpske?

– Niko ne priča o tome kako smo došli do toga da se 113 miliona maraka treba uplatiti na tajanstveni račun. Ključno pitanje je: ko je sve ovo dozvolio i omogućio? – upozorava Borenović.

Prema njegovim riječima, Pravobranilaštvo BiH je čak 14 puta upozoravalo Vladu Republike Srpske, ali je sve ignorisano. Vlada Republike Srpske nije pokušala da riješi spor mirnim putem.

– Šta su institucije Republike Srpske radile i na osnovu kojih dokaza je “Vijadukt” došao do tog sramnog iznosa koji sada pokušava da naplati vjerovatno u dogovoru sa ministrom finansija i generalnim sekretarom SNSD-a? Ovo je skandalozno. Spremni smo da damo 30 vrtića i 10 škola nekome tamo, na neki tamo račun, a da ni ne znamo kako smo došli u ovu situaciju – poručuje Borenović.

Posebno je, kako kaže, zabrinjavajuće što je kompanija Vijadukt, prema dostupnim informacijama sa javnog saslušanja u Parlamentu BiH, u početku čak imala problem da plati taksu za arbitražu od 150 ili 200 hiljada dolara.

– A danas treba da joj se isplati 113 miliona? To je pitanje za pravosudne institucije ove zemlje – istakao je Borenović.

Na kraju, Borenović kaže da postoje navodi i da je glavno ročište u arbitraži u Vašingtonu zaista održano krišom, onlajn, bez ozbiljne institucionalne pripreme.

– Pred nama su još neki arbitražni sporovi koji predstavljaju ogromnu opasnost za finansijsku stabilnost zemlje, skoro 2 milijarde KM. Usvojeni su i zaključci sa javnog saslušanja u Parlamentu BiH, u kojima se konstatuje da se ovdje radi o brojnim nezakonitostima i da ima puno mutnih radnji. Tražimo od pravosuđa ove zemlje odmah pokretanje ozbiljne istrage u slučaju “Vijadukt” – zaključio je Borenović

Politika

Bodiroga poručio Stevandiću: Niste se ponijeli odgovorno, već kukavički!

Gospodine Stevandić, niste se vi ponijeli odgovorno već kukavički i neodgovorno.

Izjavio je šef Kluba poslanika SDS-a u NSRS Ognjen Bodiroga, reagujući na Stevandićevu izjavu da su se Dodik Višković i on odgovorno podnijeli i izbjegli predviđeni scenario koji se temeljio na saradnji “odmetnutih pravosudnih institucija”.

Taj isti Sud i Tužilaštvo BiH je, kako navodi Bodiroga, osudio borce Vojske Republike Srpske na preko 2.000 godina zatvora, je li mislite da ste vi vrijedniji od njih, je li mislite da i oni nisu mogli da se kriju iza institucija Republike Srpske i time ugroze samu Republiku Srpsku?

I da, ti ljudi su utamničeni i nose svoj krst sami, a dosta njih su članovi Srpske demokratske stranke. Takođe vas podsjećam da Sud i Tužilaštvo BiH nisu predviđeni Dejtonskim mirovnim sporazumom, ali ih je osnovao SNSD sa svojim koalicionim partnerima, nije SDS – ističe Bodiroga i dodaje:

– Činjenica je da jedno pričate, a u praksi drugo radite, hrabri ste samo kada se krijete iza naroda i institucija Republike Srpske, i na kraju kada pogazite sve ono što donesete u Narodnoj skupštini Republike Srpske izađete u javnost i ponovo pričate da vam je kriva opozicija koja nije na vlasti 20 godina – naveo je on.

Ako se patriotizam mjeri debljinom novčanika evo priznajem vam da ste vi najveće patriote, zaključio je Bodiroga.

Nastavi čitati

Politika

ĆULUM SE VRAĆA NA ČELO SIPA-e: Izbor ministra bezbjednosti i dalje blokiran

Za Vukanovića nije bilo političkog dogovora, Selak povukao kandidaturu

Nakon što se politička scena u BiH u posljednjih nekoliko mjeseci okrenula za 360 stepeni, rukovodstvo Republike Srpske je pristalo na saradnju i priznalo nadležnosti pravosudnih institucija, pa se i Darko Ćulum vratio na poziciju direktora SIPA-e BiH, koju je bio napustio, očekuje li nas konačan rasplet i kada je riječ o izboru ministra bezbjednosti BiH?

Na ovo pitanje iz kabineta predsjedavajuće Savjeta ministara BiH Borjane Krišto juče nisu imali ništa novo za reći, jer sve su kazali ranije izbor ministra zavisi od političkog dogovora na nivou predstavnika parlamentarne većine.

Pozicija ministra bezbjednosti BiH upražnjena je od januara ove godine i praktično sve poslove ministra obavlja zamjenik Ivica Bošnjak.

Nakon što je uhapšen zbog korupcije, bivši ministar Nenad Nešić ostavku je podnio u danu u kojem je Predstavnički dom Parlamentarne skupštine BiH trebao glasati o njegovoj smjeni.

– Ovim putem želim podnijeti ostavku na mjesto ministra bezbjednosti Bosne i Hercegovine iz moralnih razloga, zbog svih prošlih događaja, koji će sutra biti najavljeni i predati svim ovlaštenim institucijama preko mojih advokata – naveo je Nešić.

28. januara Krišto je prihvatila njegovu ostavku i razriješila ga dužnosti. Polovinom februara istaknuta je kandidatura Gorana Selaka, predsjednika SPS-a, a početkom marta nadležne institucije, uključujući Agenciju za istrage i zaštitu BiH (SIPA) i Centralnu izbornu komisiju BiH, završile su sve provjere. 7. marta Krišto je Selaka imenovala za ministra, a trebao je stupiti na dužnost nakon što imenovanje potvrdi Predstavnički dom PS BiH.

Desetak dana kasnije, na dan održavanja sjednice, Selak je povukao kandidaturu jer nije imao podršku stranaka trojke, a u medijskim istupima je isticao da će “čekati neka bolja vremena”, piše Avaz.

Jesu li ta vremena došla i je li stvorena politička klima da predsjedavajuća Krišto ponovo predloži kandidata kojeg je ranije imenovala, pod uslovom da on to prihvati, trebalo bi biti poznato uskoro.

Ništa bez dogovora

Inače, predsjedavajuća Savjeta ministara od januara insistira na političkom dogovoru o ovom pitanju, što je navela i u odgovoru inicijatorima imenovanja Nebojše Vukanovića na ovu dužnost.

– Pozicija mene kao predsjedavajuće Savjeta ministara i svakog od ministara i zamjenika ministara je politička pozicija na koju se dolazi prijedlogom i voljom političkih stranaka i u proceduri propisanoj u Zakonu o Savjetu ministara BiH, u skladu s odredbama Ustava BiH. Mjesto i adresa za ovakve i slične inicijative su političke stranke, koje u okviru programskih sporazuma ili koalicija za uspostavu ili redefinisanje parlamentarne većine dogovaraju stavove i smjernice potrebne za uspostavu i uspješno funkcioniranje zakonodavne i izvršne vlasti – navela je Krišto u odgovoru klubovima stranaka u PS BiH.

Nastavi čitati

Politika

POSTUPAJU PO ZAHTJEVU TUŽILAŠTVA: SIPA potvrdila da istražuje Konakovićevu partiju

Agencija za istrage i zaštitu BiH /Sipa/ provjerava finansiranje političke partije Narod i pravda Elmedina Konakovića, potvrđeno je Srni iz ove agencije.

Iz Sipe je rečeno da postupaju po zahtjevu Tužilaštva BiH.

“Zahtjev se odnosi na određene provjere, a u ovoj fazi ne možemo davati više informacija”, navedeno je iz Sipe.

Tužilaštvo BiH naredilo je Sipi da u okviru istrage u predmetu “Crna kravata” provjeri finansiranje političke partije Narod i pravda Elmedina Konakovića, jer se, prema pisanju “Avaza” sumnja da je to činjeno novcem narko-kartela.

Nastavi čitati

Aktuelno