Društvo
ZAVRŠENI RADOVI, ALI NEMA OTVARANJA: Brza cesta kod Gradiške čeka hrvatske dozvole!

Radovi na graničnom prelazu na budućoj brzoj cesti koja bi most na Savi kod Gradiške na auto-putu Banjaluka – Gradiška trebalo da poveže s auto-putem Zagreb – Beograd završeni su, potvrđeno je “Nezavisnim novinama” iz Ministarstva finansija Hrvatske, koje je nadležno za ove radove.
Proteklih sedmica i mjeseci u viša navrata smo pisali kako će otvaranje brze ceste zavisiti ne od toga kada će biti završeni radovi na cesti, nego kada će biti završen granični prelaz, bez kojeg se cesta ne može pustiti u saobraćaj.
Prilikom naše nedavne posjete terenu, ali i u izjavama nadležnih u Hrvatskoj, spominjano je da su radovi na brzoj cesti pri kraju i da će biti završeni do kraja jula, a da se onda čeka da Ministarstvo finansija završi granični prelaz.
Da bi se cijela priča krajnje pojednostavila, može se reći da će otvaranje ceste zavisiti od toga kada će hrvatske institucije izdati potrebne dozvole. Iz nezvaničnih razgovora saznali smo da bi najranije to moglo biti u septembru, ali da se stvari u praksi uvijek mogu zakomplikovati zbog kašnjenja, birokratskih procedura i drugih sličnih problema. Međutim, postoji začkoljica koja se odnosi na ugovor o granicama između Hrvatske i BiH, u kom treba da se upiše novi prelaz, a za sada se ne zna kada će taj posao biti završen, koji je zastao usljed totalne blokade i paralize vlasti na nivou BiH.
Obilaskom terena, ali i iz izjava zvaničnika, moglo se zaključiti da u “Hrvatskim cestama”, koje su investitor na samoj cesti, koju gradi banjalučko preduzeće “Integral inženjering”, smatraju da oni ne mogu završiti uređenje prostora oko kućica dok Ministarstvo finansija, odnosno njihov izvođač radova, ne završi taj posao.
Prilikom obilaska terena 10. jula stekli smo utisak da radovi na kućicama nisu završeni, ali je moguće da je ostatak posla urađen nakon naše posjete.
Kao što smo rekli, u Ministarstvu finansija su rekli da su građevinski i zanatski radovi na objektu novog graničnog prelaza završeni.
“Preostali su radovi na uređenju okoliša i otoka prometnih platoa, a ovise o završetku svih radova na prometnim površinama graničnog prijelaza iz nadležnosti ‘Hrvatskih cesta’ d.o.o. U koordinaciji s ‘Hrvatskim cestama’ d.o.o. i završetkom svih njihovih radova u koridoru novog graničnog prijelaza, kao i pristupnih prometnica na koridoru brze ceste Okučani – granica BiH, novi granični prijelaz bit će pušten u punu funkciju”, rekli su za “Nezavisne novine”.
Sumnje da postoje eventualne trzavice i problemi u komunikaciji između “Hrvatskih cesta” i Ministarstva finansija otklonili su u odgovoru koji su nam poslali hrvatski putari.
“Projekti su međusobno usklađeni i koordinirani te će biti dovršeni sukladno predviđenoj dinamici. ‘Hrvatske ceste’ sa Ministarstvom financija imaju izvrsnu suradnju na ovom projektu”, izjavili su nam oni.
U odgovoru od 10. jula su nam precizirali kada očekuju da radovi budu završeni. Ozren Gverić, glavni inženjer u Odjelu za vođenje građenja “Hrvatskih cesta”, nam je tada rekao da će svi radovi biti završeni do kraja jula.
“Usljed izmjene i dopune građevinske dozvole, a zbog prilagodbe nagiba pokosa nasipa prometnice i ostalih elemenata građevine, došlo je do djelomičnog povećanja opsega radova te je rok završetka radova za ovu II fazu projekta produžen za dva mjeseca. Završetak radova bit će time krajem ovog mjeseca, srpnja 2025, kada će se zatražiti ishođenje uporabne dozvole”, rekao nam je Gverić tom prilikom.
Društvo
SPREMITE SE NA NOVI UDAR! Putovanje u EU za građane BiH postaće TROSTRUKO SKUPLJE

Ukoliko novi plan Evropske komisije bude usvojen, građani BiH će od kraja naredne godine morati platiti 20 evra za ulazak u 30 evropskih zemalja povezanih u Šengen, umjesto sedam evra, koliko je bilo prvobitno predviđeno. Iako nam u odgovoru objašnjavaju da je razlog povećanja cijena inflacija i nabavka dodatne tehničke opreme, spekuliše se da je stvarni razlog nedostatak novca u evropskom budžetu za naredni period, koji počinje 2028. godine.
Naime, kako navode neki mediji, EU bi godišnje ovim povećanjem trebalo da ostvari prihod od oko 300 miliona evra, a u prijedlogu novog budžeta ova stavka je navedena u dijelu koji se odnosi na budžetske prihode. Energetska kriza, inflacija, rat u Ukrajini, trgovinski problemi sa SAD, troškovi zelene tranzicije i sve veće poteškoće s balansiranjem budžeta zemalja članica doveli su do nužnih rezova i traženja načina za dobijanje novih prihoda za gotovo dvije hiljade milijardi vrijedan sedmogodišnji budžetski okvir EU.
Iako je stvarni razlog za smanjenje sredstava za BiH iz Plana rasta neodgovornost domaćih političara i neispunjavanje evropskih obaveza, jedan od indirektnih razloga je da je novca sve manje i da EU mora davati prioritet onima koji obaveze ispunjavaju.
Što se tiče ETIAS-a, ne govori se direktno da bi razlog za povećanje cijena mogle biti poteškoće s evropskim finansiranjem.
“Ovo povećanje ima za cilj pokrivanje operativnih troškova ETIAS-a, uzimajući u obzir sve njegove funkcionalnosti i stope inflacije, te usklađivanje naknada EU s naknadama drugih zemalja koje imaju slične programe za odobravanje putovanja”, objašnjeno nam je.
Podsjećanja radi, sistem ETIAS predstavlja novi moderni način upravljanja granicama, kako bi se smanjila opasnost za ugrožavanje bezbjednosti EU i zemalja Šengena, a ujedno je cilj da se olakša prelazak granica za građane trećih zemalja koje ulaze u EU.
Naime, ovaj sistem je produžetak sistema za elektronsko evidentiranje ulazaka i izlazaka na spoljnim granicama EU (EES), a koji bi za nekoliko mjeseci trebalo da počne s radom.
Već sada je većina graničnih prelaza spremna za EES, a građani koji prelaza granice mogu primijetiti elektronske kutije na kojima će putnici ostavljati elektronsku evidenciju otiska prsta i biti fotografisani radi uzimanja bioloških podataka lica.
Ovaj sistem će imati tu vrstu pogodnosti da će biti omogućen prelazak granice bez graničnog policajca, jer će svi podaci o putnicima već biti evidentirani u bazama podataka.
Što se tiče ETIAS-a, kao što smo o tome već više puta pisali, građani koji namjeravaju da putuju u EU prvo će morati popuniti onlajn obrazac u koji će unijeti svoje osnovne podatke. Jedina razlika je da će umjesto prvobitno planiranih sedam evra morati platiti 20 evra. Ukoliko prijava bude odobrena, građani će moći ulaziti u EU u periodu od tri godine, ili do isteka važenja pasoša.
U Evropskoj komisiji uvjeravaju da će proces odobravanja biti rutinski i da će u 99 odsto slučajeva građani dobiti povratnu informaciju u roku od nekoliko minuta nakon slanja.
Takođe, oni kažu da će sistem doprinijeti jačanju bezbjednosti i lakšem prolasku ljudi preko granica.
“Određene grupe, uključujući osobe mlađe od 18 ili starije od 70 godina, biće oslobođene plaćanja naknade. Prilagođavanje naknade sada će proći dvomjesečni period preispitivanja od strane Vijeća i Evropskog parlamenta, s mogućnošću jednog produženja. Stupiće na snagu čim ETIAS bude operativan, što se očekuje u posljednjem kvartalu 2026. godine”, objasnili su oni.
(Nezavisne)
Društvo
VREMENSKA PROGNOZA! Sunčano, ali mogući pljuskovi

U Republici Srpskoj i Federaciji BiH /FBiH/ se očekuje pretežno sunčano i veoma toplo vrijeme, uz lokalni razvoj oblačnosti i moguće pljuskove sa grmljavinom od jugozapada prema istoku.
Jutro će biti uglavnom vedro, ali na sjeveru i sjeveroistoku moguća je prolazna oblačnost i magla u kotlinama, saopšteno je iz Republičkog hidrometeorološkog zavoda.
Tokom dana u većini predjela biće sunčano i vrelo, dok će u istočnim krajevima u drugom dijelu dana biti uslova za kratkotrajne pljuskove sa grmljavinom, a u Hercegovini će se zadržati suvo vrijeme. Uveče će biti pretežno vedro, osim u Posavini i Semberiji, gdje se očekuje umjerena prolazna oblačnost.
Minimalna temperatura vazduha biće od 15 do 21, u višim predjelima oko 12 stepeni, dok će maksimalna dnevna iznositi od 32 do 36 stepeni Celzijusovih.
Duvaće slab do umjeren vjetar, povremeno pojačan, uglavnom sjevernih smjerova, u Hercegovini južnih.
Društvo
STATISTIKA POKAZUJE RAST, DŽEPOVI SUPROTNO! Život sve skuplji, plata prosječna – ko zaista osjeća poboljšanje?

Najviša prosječna neto plata, posmatrano po područjima, isplaćena u junu 2025. godine je u području vađenje ruda i kamena i iznosila je 1.946 KM, a najniža prosječna neto plata u junu 2025. godine isplaćena je u području poslovanje nekretninama, 1.178 KM.
Pokazuju to podaci Zavoda za statistiku Republike Srpske.
Kako dodaju, prosječna mjesečna neto plata u Republici Srpskoj isplaćena u junu 2025. godine iznosila je 1.564 KM.
U junu ove godine u odnosu na isti mjesec lani u svim oblastima zabilježen je nominalni rast neto plate.
Prosječna junska bruto plata iznosila je 2.406 KM.
Mjesečna inflacija u Republici Srpskoj u junu u odnosu na maj iznosila je 0,1 odsto, dok je na godišnjem nivou, posmatrano jun ove godine u odnosu na isti mjesec prošle godine, bila 4,7 odsto.
-
Zdravlje15 sati ago
JELO KOJEM ĆETE SE VRAĆATI! Recept za carsku pitu koja je fantastična za doručak
-
Politika3 dana ago
BIVŠI SUDIJA O PROCESU PROTIV DODIKA: Šmitov novi zakon omogućiće oslobađajuću presudu
-
Društvo1 dan ago
PDP STAO UZ NAROD! Carić i mještani traže HITNU reakciju zbog puta koji nestaje u rastinju!
-
Politika1 dan ago
Amidžić ispoštovao odluku Šmita! Centralna banka isplatila dug Vijaduktu
-
Hronika3 dana ago
STRAHOTA U PRNJAVORU! Brat nožem usmrtio rođenog brata!
-
Banjaluka1 dan ago
TREĆI PUT ISTA PRIČA! “Akvana” ne može da preživi bez pomoći, Skupština okreće leđa!
-
Hronika2 dana ago
UZNEMIRUJUĆE INFORMACIJE: Treći brat prijavio ubistvo u Prnjavoru
-
Politika13 sati ago
ČOVIĆ BRUTALNO PORUČIO “Hrvatski narod će se izboriti, NE TREBA NAM STRANAC DA NAMETNE IZBORNI ZAKON!”