Zanimljivosti
SVE ŠTO TREBA DA ZNATE! Kineske montažne kuće za 15.000 dolara – prilika ili skupa greška?

Na kineskim internet platformama, poput Alibabe, sve češće se mogu pronaći montažne kuće po izuzetno niskim cijenama – već od 15.000 dolara za površinu od oko 50 kvadratnih metara.
Iako zvuči primamljivo, stručnjaci upozoravaju da kupovina takve kuće nije ni jednostavna ni bez rizika, pa je prije narudžbe potrebno detaljno se informisati, angažovati domaće projektante i voditi računa o čitavom nizu zakonskih, tehničkih i logističkih koraka.
Prema pisanju Poslovnog dnevnika, uz osnovnu cijenu od oko 15.200 dolara, na ukupni trošak treba dodati prevoz brodom do najbliže luke (oko 3.700 dolara), špediterske usluge, carinu, PDV, kao i naknade za eventualne trošarine.
U kontejneru, uz konstrukciju kuće, kupac najčešće dobija i osnovni kuhinjski i kupatilski namještaj, ali montažu mora organizovati sam – bilo da angažuje lokalne majstore ili, uz dodatne troškove, kineske radnike.
Projektant iz Hrvatske, Dragan Gregurec, ističe da je uz svaku takvu kupovinu nužno pribaviti građevinsku dozvolu, što znači da ovlašćeni domaći projektanti moraju izraditi tehničku dokumentaciju na osnovu kineskih nacrta.
Problem nastaje kada uz kuću ne dobijete kompletnu tehničku specifikaciju, uključujući sertifikate za sve ugrađene materijale i uređaje – što je često slučaj.
“Spisak koji dolazi s kućom zna biti nepotpun, ploče su tanje od evropskih standarda, utičnice nisu kompatibilne, a bez sertifikata nema garancije o kvalitetu”, navodi Gregurec.
On ipak napominje da kineski proizvođači danas često nude proizvode solidnog kvaliteta, ali da je ključno naručiti od provjerenog dobavljača i uz tehnički nadzor.
Preporučuje se da kupac angažuje domaći projektni biro već u fazi odabira modela kuće – kako bi stručnjaci direktno komunicirali s proizvođačem, zatražili neophodnu dokumentaciju, provjerili kompatibilnost materijala i, ukoliko je potrebno, predložili zamjene.
Gregurec takođe podsjeća da se montažne kuće u regionu često neopravdano potcjenjuju.
“Njihov životni vijek može biti i do 100 godina, a kada dođe vrijeme za zamjenu instalacija ili dijelova, to je kod montažnih objekata znatno lakše nego kod klasične gradnje”, kaže on, prenosi Bankar.me.
Zaključak stručnjaka je jasan – montažna kuća iz Kine može biti povoljna opcija za dom ili vikendicu, ali samo uz temeljitu pripremu, stručnu provjeru tehničke dokumentacije i jasan plan za montažu, papirologiju i legalizaciju objekta. Bez toga, “povoljna kuća” lako može postati komplikovan i skup eksperiment.
Zanimljivosti
OTAC ILONA MASKA O LOKACIJI ZA PROUČAVANJE DUGOVJEČNOSTI: “Sviđa mi se ideja o BiH”

Inženjer i istraživač Erol Mask, otac američkog preduzetnika Ilona Maska, izjavio je da razmatra istraživanje u oblasti dugovječnosti zbog rastućeg interesovanja za produženje ljudskog života.
“Ranije ove godine, rečeno mi je: ako pokrećete institut, trebalo bi da se fokusirate na dugovječnost. Ljudi su spremni da ulože ogromne količine novca u dugovječnost, a ne u gravitaciju. Rekao sam: možemo mi to da uradimo”, saopštio je Mask u intervjuu RIA Novosti.
Prema njegovim riječima, cilj takvog istraživanja je povećanje ljudskog životnog vijeka na 120 godina, prenosi Tanjug.
Mask je podsjetio da je prije 1914. godine prosječan životni vijek evropske žene bio samo 39 godina, a sada se procjenjuje na oko 87 godina.
Istovremeno, biznismen je rekao da planira da otvori Institut za gravitaciju, koji će, po njegovom mišljenju, pomoći unapređenju proučavanja ove oblasti i približiti čovječanstvo putovanju kroz prostor-vreme.
Saopštio je da razmatra Bosnu i Hercegovinu kao lokaciju za institut.
“Sviđa mi se ideja o Bosni i Hercegovini jer tamo žive hrišćani, muslimani i drugi. Nije samo jedna religija, već raznolikost, a to je veoma važno”, rekao je Mask.
Rekao je da je razmatrao i Dubai, gdje je kao prednost istakao “prosvećeno” rukovodstvo emirata, ali je rekao i da je njegova jedina zvanična religija (islam) učinila emirat manje pogodnom opcijom.
Mask je dodao da će za pokretanje instituta biti potrebno oko 100 miliona dolara.
Zanimljivosti
SPEJSIKS ZA 17 milijardi dolara kupuje BEŽIČNI SPEKTAR

Kompanija Spejseks saopštila je danas da će kupiti licence za bežični spektar od kompanije Ekostar, kako bi otvorio novi segment svoje satelitske mreže Starlink za oko 17 milijardi dolara (14,5 milijardi evra).
Taj veliki posao ključan je za proširenje Starlinkovog poslovanja s novim 5G umrežavanjem, preneo je Rojters.
Kompanije su se takođe složile oko sporazuma koji će omogućiti pretplatnicima Ekostarovog Bust Mobajla pristup Starlinkovoj direktnoj usluzi prenosa na ćeliju, kako bi proširili satelitski servis na područja bez usluge.
Kupovina spektra omogućava Spejseksu da počne sa izgradnjom i raspoređivanjem nadograđenih, laserski povezanih satelita koje će, kako kompanija navodi, proširiti kapacitet ćelijske mreže “više od 100 puta”.
Operativna direktorka Spejseksa Gvin Šotvel, rekla je da će sporazum pomoći kompaniji da “popuni mobilne mrtve zone širom sveta”.
“Sa ekskluzivnim spektrom, Spejseks će razviti satelite sledeće generacije Starlink Direct do ćelije, koji će imati značajnu promenu u performansama i omogućiti nam da poboljšamo pokrivenost za korisnike gde god da se nalaze u svetu”, ističe ona.
Vest je dovela do skoka akcija Ekostara za 19 odsto u ranom trgovanju.
Zanimljivosti
STIŽE SEZONA AJVARA! Kako najbrže oljuštiti papriku

Da li ste znali da postoji trik zbog kojeg kožica paprike sama spada za samo 10 sekundi? Ovaj jednostavan trik štedi vreme i energiju, a rezultat je savršeno oljuštena paprika bez muke.
Priprema paprike
Operite papriku i zarežite je na nekoliko mesta, posebno oko stabljike – to pomaže da toplota prodre ravnomerno i olakša odvajanje kožice.
Trik sa ključalom vodom
Potopite papriku u ključalu vodu na samo 10 sekundi. Zatim je odmah prebacite u ledenu vodu – termički šok će učiniti da kožica spontano popusti.
Oljuštite bez napora
Nakon 10 sekundi u ledenoj vodi, kožica se lako skida bez korišćenja noža ili grebanja. Paprika je spremna za punjenje, pečenje ili salatu.
-
Politika1 dan ago
SRPSKA UVELA SANKCIJE SLOVENIJI ZBOG DODIKA! “Njihova predsjednica nije dobrodošla”
-
Hronika2 dana ago
Vukanoviću ponovo ZAPALJEN AUTOMOBIL (VIDEO)
-
Politika1 dan ago
Vlada Slovenije uvela je danas sankcije MILORADU DODIKU
-
Hronika2 dana ago
“HOĆU NAZAD, SPUSTITE ME”: Pojavio se cijeli snimak parasejling vožnje prije nego što se Tijana (19) OTKAČILA I POGINULA
-
Svijet3 dana ago
HOROR U NEPALU! Premijeru zapalili kuću, MINISTRA GANJALI PO ULICAMA (VIDEO)
-
Politika2 dana ago
NOVI SPOR: Republici Srpskoj prijeti gubitak od oko 695 miliona evra!
-
Politika1 dan ago
STANIVUKOVIĆ: PDP ne mijenja odluku o izlasku na PRIJEVREMENE IZBORE
-
Politika1 dan ago
CRNADAK O PALJENJU AUTA VUKANOVIĆU: Stanje bezbjednosti postaje horor film!