Svijet
GRADILIŠTA POSTAJU SKUP HOBI! Minhen naplaćuje gradnju do 6.000 EVRA SEDMIČNO!

Svi ih poznaju, svi ih mrze: Dosadne građevinske zone koje traju beskonačno. Gužve u saobraćaju ne samo tokom jutarnje špice, već tokom cijelog dana. Radnika? Većinu vremena se i ne vide.
Zato je glavni grad Bavarske, Minhen, odlučio stati na kraj vječnim gradilištima. Gradonačelnik Dieter Reiter (67, SPD) želi udariti po džepu privatnim investitorima. Ali, nova tarifa ne odnosi se na gradska gradilišta. Kritike stižu iz redova CSU-a i privrede.
Vječna gradilišta postaju skuplja
Do sada je svako gradilište naplaćivano 1.50 evra po kvadratnom metru sedmično – bez obzira na veličinu ili trajanje. To bi se od 2026. godine trebalo drastično promijeniti. Nova tarifa uvodi pet kategorija veličine i četiri kategorije trajanja.
Za površine do 50 kvadratnih metara neće biti promjena. Ali za površine između 50 i 150 metara kvadratnih, nakon godinu i po dana, naplaćivaće se tri evra po kvadratnom metru sedmično. Za 150 do 300 metara kvadratnih to će biti pet evra, za 300 do 500 kvadratnih metara čak osam evra, a za gradilišta veća od 5oo kvadratnih metala – čak 12 evra po kvadratnom metru sedmično.
Primjer: Velika gradilišta plaćaće minimalno 6.012 evra sedmično.
“Gradilišta se koriste kao skladišta”
CSU-ov kandidat za gradonačelnika, Klemens Baumgartner (49), rekao je za “Bild”:
“Upravo gradski projekti najduže traju i najviše živciraju građane Minhena. Bilo je slučajeva gdje su gradilišta bila dovršena, ali su se i dalje koristila kao skladišta.”
Baumgartner predlaže:
“I grad bi trebao dobijati ‘kazne’ za ovakva gradilišta koja smetaju. Novac bi se mogao koristiti za otplatu gradskih dugova.”
Baumgartner (CSU) želi postati gradonačelnik Minchena 2026. godine.
Kritike iz industrije
Referat za mobilnost ne slaže se s kritikama.
“Nastaju dodatni troškovi koji se opet pokrivaju kroz naplatu naknada. To je nula na nulu – ali s dodatnim administrativnim opterećenjem koje samo po sebi takođe stvara trošak”, poručila je portparolka Kristina Varta za “Bild”, a prenosi “Fenix-Magazin”.
Industrijska i privredna komora (IHK) oštro se protivi povećanju naknada te upozorava:
“Kako bi se u ovim uslovima trebala omogućiti povoljnija stanogradnja – to nam još niko nije objasnio.”
Svijet
NIGER OKRENUO LEĐA FRANCUSKOJ! Rusija novi strateški partner

Niger i Rusija su otvorili novo poglavlje svojih odnosa — i to u momentu kada je nekadašnji uticaj Francuske u regionu skoro potpuno nestao.
U samo nekoliko godina, Pariz je izgubio status glavnog saveznika Nigera, ustupivši prostor Moskvi koja sada ubrzano širi svoj politički, ekonomski i vojni uticaj u Sahelu. Konkretizacija odnosa Rusije i afričke zemlje dogodila se 28. jula 2025. godine, tokom zvanične posjete ruskog ministra energetike Sergeja Civiljeva Niameju, gdje je potpisan višegodišnji memorandum o saradnji u ključnim sektorima: odbrani, energetici, rudarstvu i poljoprivredi.
Najznačajniji korak predstavlja sporazum o saradnji u civilnoj nuklearnoj energiji, kojim se predviđa izgradnja nuklearnih elektrana u Nigeru, razvoj energetske infrastrukture, kao i obuka lokalnog kadra i primjena nuklearne medicine.
Iako se saradnja sa Rusijom prvenstveno usmjerava na energetiku, očekuje se značajno proširenje ruskog vojnog prisustva u zemlji. Rusko osoblje već djeluje sa aerodroma u glavnom gradu, a nakon povlačenja SAD iz baze dronova u Agadezu — najveće takve baze u Africi — pojavljuje se prostor za novu bezbjednosnu realnost, u kojoj će Rusija imati vodeću ulogu.
Istovremeno, ovaj pomak dolazi u trenutku kada je Niger najavio nacionalizaciju zajedničkog uranijumskog poduhvata sa francuskom kompanijom Orano, što predstavlja simboličan kraj kolonijalnog ekonomskog odnosa sa Parizom. Francuska je decenijama eksploatisala uranijum Nigera — ključni resurs za svoju energetsku stabilnost — dok su same afričke zemlje od toga dobijale minimalne koristi. Na kraju krajeva, elektrana koju bi podigla Moskva ima za cilj da najzad obezbijedi i struju za sve građane.
U novonastalom geopolitičkom poretku, Rusija donosi energetske projekte i privatne bezbjednosne kompanije, dok Kina nudi proizvode, povoljnu vojnu tehniku i investicionu moć, čime Sahel dobija alternativu decenijama dominantnom Zapadu.
Svijet
TRAMP O RATU U UKRAJINI! “Imam plan koji će PRIMORATI PUTINA da STANE”

Američki predsjednik Donald Tramp izjavio je da bi pad cijena energenata mogao da utiče na šefa Kremlja Vladimira Putina i da ga primora da okonča rat protiv Ukrajine.
“Ako cijena energije padne dovoljno, Putin će prestati da ubija ljude. Ako cijena energije padne za još 10 dolara po barelu, neće imati izbora jer je njegova ekonomija u užasnom stanju”, naglasio je američki lider u intervjuu za Si-En-Bi-Si.
U međuvremenu, nakon Trampovih izjava, svjetske cijene “crnog zlata” nastavljaju da padaju. Od 16:06 po kijevskom vremenu, američka sirova nafta VTI pala je za 1 dolar, na 65,29 dolara po barelu. Evropska referentna cijena nafte Brent pala je za 85 centi, na 67,91 dolar po barelu, prenosi RTS.
Američki predsjednik Donald Tramp je postavio nekoliko ultimatuma Vladimiru Putinu zahtijevajući sporazum o okončanju rusko-ukrajinskog rata. U početku mu je dao 50 dana da postigne dogovor.
Istovremeno, krajem jula, Tramp je objavio da je ultimatum Putinu smanjen na 10 dana za okončanje rata, prijeteći da će u suprotnom uvesti 100 odsto carine kupcima ruske nafte i sekundarnih zaliha.
Trampov ultimatum ističe 8. avgusta.
Svijet
NATO POTVRDIO! Skandinavija donira 500 MILIONA dolara za pomoć Ukrajini

Danska, Norveška i Švedska finansiraće paket podrške Ukrajini u vrijednosti od 500 miliona dolara, saopšteno je iz NATO-a.
U saopštenju se navodi da su Danska, Norveška i Švedska potvrdile da će finansirati paket američke opreme i municije za Kijev, u okviru nove inicijative Alijanse pod nazivom “Lista prioritetnih zahtjeva za Ukrajinu”.
“Generalni sekretar Alijanse Mark Rute pohvalio je članice bloka zbog brzog reagovanja i čvrste podrške Ukrajini”, ističe se u saopštenju.
-
Politika2 dana ago
Dodik: Ne želimo da oprostimo stradanje u “Oluji”, Srpska želi da vidi veliku i snažnu junačku Srbiju!
-
Region2 dana ago
Vučić: Zamalo su me UBILI u Srebrenici, nema presude, a Dodik zbog izgovorene RIJEČI mora u zatvor!
-
Politika14 sati ago
TADIĆ OŠTRO “Da Šmit radi Njemačkoj ovo što radi BiH završio bi u zatvoru!”
-
Politika3 dana ago
ŠPIRIĆ: Presuda Dodiku sramna, ali konačna je RIJEČ NARODA
-
Politika2 dana ago
“OLUJA JE POGROM!” Drinić: Pamtimo da nas drugi ne bi prestavljai kroz SOPSTVENE LAŽI!
-
Politika16 sati ago
“BUKET VEĆI OD MENE!” Dodik uz pjesmu proslavio majčin rođendan (VIDEO)
-
Politika2 dana ago
DOBRE PLATE, A JEDU ZA MARKU I PO! Narod ne može da kupi krompir, a političari mlate po parlamentu uz supu i desert!
-
Društvo2 dana ago
SRAMOTA! Nema ništa od Dodikovog obećanja da će borci RSK imati isti status kao borci VRS