Politika
NOVE NEVOLJE! SDA optužuje “trojku” da su nametnuti u vlast, oni tvrde da su volja većine
SDA i stranke “trojke”, odnosno SDP, NiP i Naša stranka, zaratili su saopštenjima u vezi s tim kako je formirana Vlada Federacije BiH, odnosno da li je ona nametnuta intervencijama Kristijana Šmita, ili je ipak njeno formiranje bilo volja većine.
Zanimljivo je da je ova priča otvorena dvije i po godine od formiranja Vlade FBiH, u čemu pojedini analitičari vide pokušaj trojke da se “opere” od toga da vladaju zahvaljujući Šmitu, a ne glasovima koje su dobili.
SDA tvrdi da je Vlada Federacije BiH nametnuta nakon jednodnevne suspenzije Ustava FBiH i “brutalnog gaženja većinske izborne volje Bošnjaka”.
“To je činjenica koja će ostati vječno zapisana kao jedan od najsramnijih političkih trenutaka u novijoj istoriji Bosne i Hercegovine”, saopštila je SDA.
Ovo saopštenje uslijedilo je nakon što je “trojka” zajednički saopštila da je Vlada FBiH otkako je potvrđena na meti napada te da se ne radi o konstruktivnim kritikama, nego se radi o “brutalnoj i planski osmišljenoj agendi” trovanja javnosti lažima i podvalama o “tobože nametnutoj Vladi Federacije BiH”.
Iz stranaka “trojke” napominju da je sramotno i jadno gledati i slušati funkcionere SDA ili njihovih satelita DF-a i Stranke za BiH kako već više od dvije godine svjesno i otvoreno pričaju o “nametnutoj vladi”.
“Stalno ponavljanje laži i optužbe da je Vlada Federacije BiH nametnuta predstavljaju svjesno iskrivljavanje činjenica i pokušaj da se prikrije istina, a to je da je ova vlada rezultat demokratske volje građana i zakonito formirane parlamentarne većine, nasuprot godinama blokada i političkih ucjena koje su držale Federaciju kao taoca”, stoji u saopćenju.
Dalje, naveli su da je SDA poražena na izborima i da je pokušavala da ostavi svoje funkcionere na budžetima i pozicijama te da jedino što im je bilo preostalo je blokada institucija te da su to i radili na način da je Refik Lendo, potpredsjednik FBiH, “blokirao volju građana”.
Podsjetili su i da je to radio HDZ prilikom formiranja Vlade 2010. godine i da je i tada reagovao OHR, kao i 2022. godine kada je spriječio blokade od strane SDA.
“Vlada Federacije BiH na čelu sa ‘trojkom’ nije nametnuta. To su podvale i laži višedecenijskih budžetlija”, saopšteno je nedavno iz stranaka “trojke”.
Odmah nakon njihovog saopštenja reagovali su iz SDA, navodeći da je to “što se ‘trojka’ nakon dvije i po godine sjetila da njena vlada nije nametnuta providan pokušaj da se fokus javnosti usmjeri sa brojnih afera koje svakodnevno proizvode”.
Damir Sakić, pravnik, objašnjava da, u to vrijeme, prema važećim odredbama Ustava Federacije BiH postoje dva procesa, jedan je imenovanje, a drugi potvrđivanje Vlade Federacije BiH. Naglašava da se odluka o imenovanju donosi na način da je potpiše predsjednik Federacije BiH i oba potpredsjednika. Međutim, kako pojašnjava Sakić, potpredsjednik FBiH iz reda bošnjačkog naroda nije htio dati svoj potpis, a nakon toga se umiješao Šmit i “supstituirao njegov potpis, odnosno zamijenio potpredsjednika FBiH iz reda bošnjačkog naroda”. Dalje, naglasio je i da je istom odlukom o imenovanju Šmit zakazao i sjednicu Predstavničkog doma na kojoj je, kako kaže Majkl Marfi, bivši američki ambasador, okupio većinu “na poznat način i metodama kojima se služio”.
“Ta vlada je apsolutno nametnuta. On je preuzeo ulogu potpredsjednika FBiH iz reda bošnjačkog naroda, delegitimizirao i poništio volju Bošnjaka i nametnuo odluku o imenovanju Vlade FBiH. Vlada je apsolutno nametnuta i oktroisana”, rekao je Sakić za “Nezavisne novine”.
On je rekao da se uz sve to Šmit protivpravno predstavlja kao da je visoki predstavnik te da će “trojku” stalno pratiti to što su nametnuti u Vladu, zbog čega su izgubili lokalne izbore, a izgubiće i izbore 2026. godine.
Odgovarajući na pitanje da li je situacija sa formiranjem Vlade FBiH u 2023. godini ista kao i ona 2010. godine, na šta se “trojka” poziva, Sakić kaže da nije, i da je 2010. godine tadašnji visoki predstavnik dao obrazloženje svoje odluke što je bilo barem malo demokratski.
Podsjećanja radi, tadašnje tumačenje visokog predstavnika bilo je “da je trećina od 17 pet”, a tih pet delegata bilo je dovoljno da Vlada FBiH dobije podršku.
Politika
PSS SA OZRENA PORUČIO: Jačamo organizaciju i gradimo snažnu mrežu širom Srpske (FOTO)
Predstavnici Pokreta Sigurna Srpska danas su na Ozrenu održali sastanak sa članovima i aktivistima iz izbornih jedinica 4, 5 i 6, gdje su razgovarali o daljem jačanju organizacije, predstojećim aktivnostima i pripremama za naredni period.
Generalni sekretar Pokreta Sigurna Srpska Nebojša Drinić istakao je da se širom Republike Srpske osjeća snažna energija, jedinstvo i odlučnost ljudi da zajedno grade organizaciju koja će biti istinski oslonac narodu.
– U svakom dijelu Republike Srpske vidimo veliku podršku i spremnost ljudi da se uključe u naš rad. Nastavljamo svakodnevno jačati odbore, povezivati ljude i graditi mrežu koja će biti garant stabilnosti, razvoja i sigurne budućnosti – poručio je Drinić.
On je naglasio da je najveća snaga Pokreta Sigurna Srpska upravo u ljudima, zajedništvu i uvjerenju da Republika Srpska može ostvariti još bolje rezultate u narednom periodu.
Iz ove političke organizacije poručuju da će i dalje biti prisutni na terenu, u direktnom razgovoru sa građanima, kako bi zajedno kreirali politike usmjerene na razvoj i napredak Republike Srpske.
Politika
STANIVUKOVIĆ NA OBILJEŽAVANJU PROBOJA KORIDORA: Dužnost nam je da čuvamo Srpsku i pamtimo heroje
Na Dugoj Njivi danas su položeni vijenci i cvijeće na Spomen-obilježje poginulim srpskim borcima tokom proboja Koridora.
Povod je obilježavanje 34 godine od najveće vojne operacije Vojske Republike Srpske, a polaganju vijenaca i cvijeća je prisustvovao i gradonačelnik Banjaluke Draško Stanivuković.
Kako je istakao Stanivuković, zaista je velika čast danas biti na ovom mjestu i prisjetiti se jednog od najvećih istorijskih podviga u stvaranju i borbi za opstanak i postojanje Republike Srpske.
– Ovaj događaj je poruka da je Republika Srpska od tog trenutka postala jedno i da je danas jedno. Jedinstvena teritorija sa srpskim narodom okupljenim oko crkve. I danas, više od 30 godina poslije svega toga, ovi događaji i bitke nas pozivaju upravo na to: da se držimo jedni drugih, da čuvamo Republiku Srpsku, da je svakog trenutka gradimo i da u svakom momentu pokazujemo najveće moguće poštovanje prema onima koji su je stvarali – rekao je Stanivuković.
Zahvalio je generali Momiru Taliću na svemu što je tada učinio i poručio da će se Banjaluka odužiti.
-Zato će Banjaluka, kao najveći grad Republike Srpske, jedan trg posvetiti generalu Taliću. On to zaslužuje. Želim da se kao gradonačelnik zahvalim svakom onom koji je bio dio ove akcije. Ova bitka ulazi u knjige i udžbenike, a naša dužnost je da je prenosimo svim generacijama – istakao je on.
Naime, prema podacima Republičkog centra za istraživanje rata, ratnih zločina i traženja nestalih lica Republike Srpske, u ovoj operaciji poginulo je 877 pripadnika Vojske Republike Srpske, 15 pripadnika MUP-a Srpske i 17 pripadnika MUP-a Republike Srpske Krajine.
Direktan povod za ovu vojnu akciju, koja je ujedno bila i najsvjetliji i najhumaniji ratni podvig Vojske Republike Srpske, bila je smrt 12 beba u banjalučkom porodilištu zbog nedostatka kiseonika.
Politika
PSS TRAŽI UDALJAVANJE KLADIONICA OD ŠKOLA: Više od 5.000 građana već dalo podršku
Predsjednica Gradskog odbora Pokreta Sigurna Srpska Mirna Savić Banjac i odbornik PSS-a Dragan Milanović održali su konferenciju za novinare posvećenu mjerama usmjerenim na podršku porodici, mladima i stvaranju zdravijeg okruženja za odrastanje. Poseban akcenat stavljen je na inicijativu za udaljavanje kladionica i kockarnica od osnovnih i srednjih škola, kao i na niz drugih mjera koje se odnose na obrazovanje, bezbjednost i demografsku politiku.
Savić Banjac istakla je da su porodica, mladi i demografija u samom središtu politika Pokreta Sigurna Srpska.
„U toku je i javni poziv za prijavu na civilni rok u Banjoj Luci i interesovanje je veliko. Želimo da naglasimo da je to projekat koji smatramo važnim za čitavu Republiku Srpsku.
Ne radi se ni o kakvom vojnom roku, niti o bilo čemu što ima veze sa vojskom. Riječ je isključivo o humanitarnom karakteru, solidarnosti i jačanju osjećaja zajedništva. Danas se suočavamo sa brojnim izazovima, od klimatskih promjena do elementarnih nepogoda, a institucije često ne prate dovoljno brzo savremene potrebe društva.
Želimo da mladi znaju kako reagovati u kriznim situacijama, da budu solidarni i aktivni članovi zajednice. Civilni rok upravo podstiče takve vrijednosti i doprinosi stvaranju zdravih navika kod mladih ljudi“, kaže ona.
Govoreći o obrazovanju, Savić Banjac podsjetila je na mjere koje su već pokrenute u Banjoj Luci.
„Završene su javne nabavke za nabavku školskih uniformi i polica za knjige. Godinama se nije radilo na ozbiljnoj reformi obrazovanja. Banja Luka je pokrenula promjene i kada je riječ o preteškim školskim torbama, a sada idemo korak dalje. U toku je javna nabavka polica na koje će učenici odlagati mobilne telefone tokom nastave“, ističe Savić Banjac i dodaje:
„Svi znamo da djeca provode previše vremena na telefonima i da im nije mjesto u učionici tokom nastavnog procesa. Telefoni će biti odloženi za vrijeme časova, a planirana je i aplikacija koja će omogućiti kontrolu i ograničenje neprimjerenog sadržaja za djecu i omladinu do 16 godina.
Takođe, pokrenuli smo i projekat zdrave ishrane u školama. Angažovani su nutricionisti koji su osmislili zdravije obroke i užine koje će biti dostupne učenicima, umjesto hrane koja podstiče stvaranje nezdravih navika“, kaže ona.
Ona je podsjetila i na izmjene Zakona o stvarnim pravima.
„Naredne sedmice počinje raspisivanje javnog poziva za dodjelu besplatnih placeva. To su konkretne mjere koje smo sproveli.
Istovremeno, na narednoj sjednici Skupštine grada ponovo ćemo predložiti odluke koje su već dale rezultate u drugim sredinama, a odnose se na udaljavanje kladionica i kockarnica od škola, kao i na regulisanje njihovog reklamiranja. Ne smijemo dozvoliti da kockanje postane nešto što je normalno i prihvatljivo našoj djeci“, navodi Savić Banjac.
Milanović je naglasio da je regulisanje igara na sreću jedna od važnih politika Pokreta Sigurna Srpska.
„Prije dvije godine pokušali smo da, u okviru nadležnosti lokalne zajednice, pokrenemo ovu temu, ali nismo dobili podršku skupštinske većine.
Ovo nije udar ni na koga niti obračun sa bilo kojom privrednom granom. Riječ je o pokušaju da se zaštite građani, a posebno mladi ljudi. Kockanje je postalo ozbiljan društveni problem koji sve više pogađa mlađu populaciju“, kaže Milanović i dodaje:
„Naš cilj nije zabrana igara na sreću, već njihovo uređivanje. Želimo da država kontroliše ovu oblast, ali i da zaštiti najosjetljivije kategorije stanovništva. Zato predlažemo da kladionice i kockarnice budu udaljene od škola.
Često čujemo argument da ova industrija puni budžete. To jeste tačno, ali smatramo da su mnogo važniji zdravlje i budućnost naših građana. Sredstva koja se ostvaruju na društvenoj i socijalnoj patologiji imaju previsoku cijenu“, navodi on.
Milanović ističe da postoje pozitivni primjeri i dobra rješenja.
„U BiH već postoje gradovi koji su sproveli ovakve mjere i pokazali da je moguće zaštititi javni interes. Mi ne radimo ništa mimo zakona, već tražimo da se ova oblast reguliše na odgovoran način.
Samo za dva dana u Banjoj Luci prikupljeno je više od pet hiljada potpisa podrške inicijativi za izmjene propisa. To pokazuje da su građani zabrinuti zbog sve većeg broja kladionica i njihovog agresivnog prisustva u javnom prostoru“, kaže on.
Ako kladionice nisu problem, kaže Milanović, onda ne bi trebalo da bude problem ni njihovo udaljavanje od škola.
„Ukoliko nisu na putu od kuće do škole i nisu dostupne djeci tokom velikog odmora, smanjuje se mogućnost da mladi uopšte dođu u kontakt sa ovom vrstom zavisnosti.
Ne možemo riješiti sve probleme odjednom, ali možemo početi od onoga što je u nadležnosti lokalne zajednice. Ovo je odgovoran pristup i značajan korak u zaštiti javnog zdravlja, porodice i mladih ljudi“, kazao je on.
-
Politika2 dana agoPALE MASKE U BIJELJINI! “Najžešći” opozicionar POKAZAO PRAVO LICE! Ljubiša Petrović nakon 6 godina glume pao u zagrljaj SNSD-u! (FOTO)
-
Politika1 dan agoRASPAD U REŽIMSKIM REDOVIMA: SNSD-ovci zaratili međusobnim optužbama za korupciju i nesposobnost!
-
Hronika1 dan agoCRNI DAN NA CESTI: Tri života ugašena u teškoj nesreći kod Banjaluke
-
Politika2 dana agoU SVIJETU OSTAVKA I ZATVOR, KOD NAS FOTELJA I NAGRADA! Šokantna istina o političarima u Srpskoj! Što veća afera, to bolja POZICIJA
-
Svijet2 dana agoINCIDENT ISPRED SUPERMARKETA U NJEMAČKOJ: Tromjesječna beba oteta iz kolica, dignuti helikopteri
-
Društvo3 dana agoMJESEC DANA OD OBRUŠAVANJA: Stari most u Gradišci i dalje zatvoren, sanacija neizvjesna
-
Region3 dana agoPREPISKA MAJKE I DJEČAKA UBICE “Mrzim te! Miljana je njemu napisala: “J*** se sine”, “Stvarno me se sramotiš?”
-
Društvo2 dana agoTREĆI ŠAMAR MINISTARSTVU: Sud ponovo srušio dozvolu za rudnik kod Prijedora, mještani traže odgovornost
