Connect with us

Banjaluka

OVAKO JE BANJALUKA izgledala na današnji dan PRIJE TAČNO 53 godine! (FOTO)

Najveći grad Republike Srpske, prije 53 godine pogodio je katastrofalan zemljotres koji je iza sebe ostavio pustoš, život je izgubilo 15 ljudi, dok 1.117 bilo lakše ili teže povrijeđeno.

U zgradi „Titanik“, koja je pretrpjela teška konstruktivna oštećenja, smrtno je stradalo 13 lica, jedna djevojčica je stradala u Ulici Braće i sestara Kapor kada se obrušio dio kuće i usmrtio je dok se igrala u dvorištu.

Jedan muškarac stradao je ispred tadašnjeg restorana „Kozara“ gdje ga je usmrtila cigla kad je u panici istrčao ispred restorana, prilikom jednog od naknadnih udara.

Prema podacima seizmologa Hidrometeorološkog zavoda Republike Srpske, Banjaluku su 26. i 27. oktobra 1969. godine pogodila četiri jaka zemljotresa.

Glavni udar desio se u nedjelju ujutru, 27. oktobra, u 8.10 časova jačine 6,6 stepeni Rihterove skale, a ranije prethodila su mu dva jaka zemljotresa u 15.36 časova jačine 5,6 stepeni po Rihterovoj skali i u nedjelju u 2.55 časova jačine 4,8 stepeni po Rihteru.

Poslije glavnog udara 27. oktobra uslijedio je naknadni udar u 8.53 časova jačine 4,7 jedinica Rihterove skale.

Grad je ostao devastiran, a ogromna materijalna šteta bila je pričinjena na 86.000 stambenih jedinica, 266 školskih objekata, 152 zgrade javne uprave i administracije, 146 kulturnih ustanova, 133 zdravstvena objekta i 29 socijalnih ustanova.

Banjaluka je ostala bez struje i vode, a vojska je zajedno sa građanima raščišćavala ruševine i oslobađala zatrpane. Pomoć je stizala sa svih strana, ljudi su danima bili na ulicama, mnogi su ostali bez svojih domova.

Zemljotresi su ostavili katastrofalne posljedice na području 15 opština Bosanske Krajine – Banjaluke, Čelinca, Laktaša, Gradiške, Prnjavora, Kotor Varši, Kneževa, Srpca, Ključa, Jajca, Prijedora, Sanskog Mosta, Ključa, Kozarske Dubice i Novog Grada.

Zahvaljujući velikoj solidarnosti stanovništva iz svih krajeva bivše Jugoslavije, ali i pomoći iz Evrope i svijeta, Banjaluka je ponovo stala na noge, razvijala se i postala savremen i moderan grad, univerzitetski, privredni, finansijski, politički i administrativni centar.

Načelnik Odjeljenja za opservatorsku seizmologiju u Republičkom hidrometeorološkom zavodu Snježana Cvijić Amulić je povodom 53 godina od razornog zemljotresa rekla Srni da se Banjaluka nalazi u vrlo ozbiljnoj seizmogenoj zoni gdje su se desili jaki zemljotresi i gdje se mogu očekivati čak do sedam stepeni po Rihteru.

– Treba vrlo ozbiljno shvatiti u kojoj zoni živimo. Kad će se to desiti mi ne znamo, ali postoji vjerovatnoća na osnovu naših karata koje smo pravili gdje se procjenjuje mogućnost pojave zemljotresa u određenom vremenskom periodu – rekla je Amulićeva.

Ona je navela da je vrlo moguće da se takav zemljotres ponovi, ali da se ne zna tačno kad.

– Priprema jakog zemljotresa traje nekoliko desetina godina, otprilike oko 80 godina, što znači u nekom periodu narednih 20 do 25 godina se može očekivati ozbiljniji zemljotres na ovom području – navela je Amulićeva.

Ona je istakla da se potresi ne mogu predvidjeti, ali da se može utvrđivati vjerovatnoća njihovog pojavljivanja na određenom prostoru na osnovu hazarda, statističkih podataka i istorijskih činjenica.

Amulićeva je pojasnila da BiH pripada evromediteranskoj zoni, odnosno zoni sa najvećim seizmičkim hazardom gdje se sudaraju afrička i evroazijska tektonska ploča.

Ona je dodala da se u dijelu zone, gdje se spajaju Dinaridi sa Panonskom nizijom, nalazi banjalučki rasjed, koji je vrlo aktivan, a pruža se od Banjaluke i ulazi u Hrvatsku.

-Na tom rasjedu se i desio petrinjski zemljotres u decembru 2020. godine koji je slika banjalučkog iz 1969. godine, kao da se tamo ponovio. Taj rasjed predstavlja zonu gdje je debljina zemljine kore prilično različita i zbog tih naponskih stanja koji se javljaju dolazi i do pojave jačih zemljotresa – pojasnila je Amulićeva.

Ona je rekla da je seizmički hazard u Banjaluci potcijenjen zbog nedostatka podataka iz prošlosti i dodala da ne postoji akcelometrijska mreža u Republici Srpskoj osim par širokopojasnih i kratkoperiodičnih stanica.

– Mora se ozbiljnije shvatiti postojanje seizmološke službe, trebalo bi da imamo i akcelometrijsku mrežu – navela je Amulićeva.

Prema njenim riječima, zemljotres ne ubija ljude već seizmički neotporne građevine zbog čega je potrebno poštovati propise pri projektovanju i građenju.

– Propisi o protivtrusnoj zaštiti se moraju poštovati jer ako je sve urađeno onako kako zakon nalaže onda nema potrebe da se zemljotres doživljava kao nešto strašno – navela je Amulićeva.

Poslije serije zemljotresa tokom 1969. godine u Banjaluci se desio još jedan jači naknadni udar 31. decembra 1969. godine u 14.18 časova jačine 5,3 Rihterova stepena.

Jači zemljotresi nakon 1969. godine desili su se 20. oktobra 1970. godine u 14.45 časova jačine 4,5 stepeni po Rihteru, isti dan u 21.19 jačine 4,6 stepeni Rihterove skale, 17. februara 1975. godine u 15.24 časa jačine četiri stepena po Rihteru.

Zemljotres je zabilježen i 21. aprila 1975. godine u 1.31 čas magnitude 4,7 stepeni po Rihteru, te 13. avgusta 1981. godine u 3.58 časova sa magnitutom od 5,4 Rihtera.

Prema podacima Hidrometeorološkog zavoda, nakon 30 godina zatišja, sljedeći jači zemljotresi na području banjalučkog regiona desili su se 29. aprila 2011. godine u 1.30 časova magnitude 4,3 jedinice Rihterove skale, 28. januara 2014. godine u 1.38 časova magnitude 4,2 jedinice Rihterove skale i 3. novembra 2016. godine u 15.04 časa magnitude četiri jedinice Rihterove skale.

(Srna)

Banjaluka

ODRŽANA „NOĆ TVRĐAVA“ U BANJALUCI: Najmlađi učili o Kastelu i njegovoj istoriji

Više različitih i zanimljivih aktivnosti u okviru manifestacije „Noć tvrđava“ privuklo je brojne posjetioce na tvrđavu Kastel, koji su imali priliku da se upoznaju sa kulturno-istorijskim nasljeđem, učestvuju u viteškim igrama, vide kako se nekada živjelo na tvrđavama

Ova jedinstvena manifestacija, održana u sklopu GiftsNet projekta, oživjela je Kastel kroz interaktivne instalacije koje su nas vratile u neka davna vremena, te prisutnim, posebno najmlađim, donijela nezaboravno veče na tvrđavi.

Gradski menadžer Mirna Savić – Banjac, koja je prisustvovala manifestaciji, istakla je njen značaj za Banju Luku i promociju Kastela, dragulja kojeg imamo.

“Posebnu vrijednost daje joj edukativni karakter, naročito za najmlađe, kojima kroz sadržaje prilagođene njihovom uzrastu približavamo istoriju i kulturno nasljeđe. U okviru projekta Interreg GifsNet, nastavljamo sa obnovom Kastela, čuvajući tako duh prošlosti za buduće generacije”, navela je Savić – Banjac.

Izrazila je zahvalnost organizatorima i Udruženju „Rusag“, koji su svojim doprinosom učinili proteklo veče nezaboravnim.

U ime Udruženja „Rusag“ Mladen Čikić kazao je da su upotpunili manifestaciju uz pomoć različitih i zanimljivih rekvizita i igrica za djecu.

“Kastel je jedna od najljepših tvrđava u zemlji i ovakve manifestacije sigurno mogu da doprinesu razvoju istorijskog turizma na tvrđavi”, naveo je Čikić.

Naime, u okviru sinoćnjeg programa manifestacije „Noć tvrđava“ održane su radionice „Mali arheolozi“ i „Tvrđava kroz vijekove“, Dječije viteške igre, te muzički program.

Ovogodišnje izdanje manifestacije održano je pod sloganom „Night of Fortresses Goes Green“, stavljajući naglasak na povezanost kulturne baštine i ekološke odgovornosti.

Kako je saopštemno iz Gradske uprave, Noć tvrđava je u protekle tri godine okupila više od 50 lokaliteta u 8 zemalja i 40 gradova, uključujući obalne i kontinentalne tvrđave, dvorce, muzeje, galerije i utvrđene gradove. Kroz ovaj uspješan projekat, manifestacija je pokazala potencijal za razvoj održivog kulturnog turizma i jačanje međunarodne saradnje.

Nastavi čitati

Banjaluka

VELIKI DOGAĐAJ PRED NAMA! Teatar fest “Petar Kočić” 2025. donosi novi koncept i širi granice pozorišta

Banja Luka će od 1. do 13. juna 2025. postati pozornica za jednog od najznačajnijih kulturnih dešavanja u regionu – Teatar fest „Petar Kočić“. Ovogodišnje izdanje festivala donosi proširen program, nove lokacije i interdisciplinarni pristup, spajajući pozorište sa baletom, muzikom, vizualnom umjetnošću i edukativnim sadržajima.

Već više od dvije decenije, Teatar fest njeguje vrhunska dramska ostvarenja i okuplja najznačajnija pozorišta iz regiona. Ovog ljeta, festival ide korak dalje. Pored tradicionalnog takmičarskog i revijalnog programa, posjetioci će imati priliku da uživaju u događajima poput baletskog spektakla u dvorani Borik, mjuzikla na tvrđavi Kastel, izložbi u sklopu Narodnog pozorišta, masterclass predavanja sa poznatim rediteljima i brojnim drugim sadržajima širom Banje Luke.

Festivalski program će i dalje zadržati svoj prepoznatljivi identitet – selekcija najboljih predstava iz regiona biće izvedena na sceni Narodnog pozorišta Republike Srpske, uz tradicionalne razgovore sa glumcima i analize predstava na okruglom stolu.

Ulaznice za baletski spektakl koji uključuje poznata ostvarenja poput “Labudovog jezera” i “Žizel” u izvedbi Narodnog pozorišta Beograd dostupne su već sada na www.kupikartu.ba, a ulaznice za pozorišne predstave dostupne su na biletarnici Narodnog pozorišta Republike Srpske, najprije u paketu, a potom i individualno. Ulaz na prateće događaje, uključujući izložbe i radionice, biće slobodan.

Detaljan program festivala i sve informacije dostupni su na zvaničnom sajtu www.teatarfest.com.

Održavanje Teatar festa „Petar Kočić“ 2025 omogućeno je uz podršku institucija i kompanija koje prepoznaju značaj kulture za razvoj zajednice. Festival se realizuje pod pokroviteljstvom Predsjednika Republike Srpske, uz podršku partnera: Led Media, Investiciono-razvojna banka Republike Srpske, Autoputevi Republike Srpske, Integral inženjering i Verano motors.

Nastavi čitati

Banjaluka

Gradski menadžer posjetila “Noć tvrđava”, uživala sa najmlađima, najavila i obnovu Kastela (FOTO)

Večerašnja manifestacija „Noć tvrđava“ još jednom je potvrdila svoj značaj i postala prepoznatljiva tradicija našeg grada.

Poručila je ovo gradski menadžer Mirna Savić-Banjac, nakon obilaska tvrđave Kastel koja je večeras bila u posebnom sjaju,

– Obilježena simbolično na Dan pobjede, ova noć nas podsjeća na važnost borbe protiv fašizma, ali i snažno šalje poruku mira i zajedništva. Posebnu vrijednost daje joj edukativni karakter, naročito za najmlađe, kojima kroz sadržaje prilagođene njihovom uzrastu približavamo istoriju i kulturno nasljeđe. U okviru projekta Interreg GifsNet, nastavljamo sa obnovom Кastela, čuvajući tako duh prošlosti za buduće generacije – poručila je Savić-Banjac.

Dodaje da velika zahvalnost ide organizatorima i udruženju „Rusag“ koji su svojim doprinosom učinili ovu noć nezaboravnom, piše Blink.

Nastavi čitati

Aktuelno