Politika
RUŠE SRPSKU IZNUTRA! Vladajući kriju ko je PREDLOŽIO MANDATARA
Režim u Republici Srpskoj krije dokument koji bi posvjedočio da je Milorad Dodik, bivši predsjednik RS, neovlašteno predložio Savu Minića za kandidata za predsjednika Vlade Republike Srpske.
Kako su za Raport potvrdili neki od poslanika opozicionih stranaka u Narodnoj skupštini RS, niko od njih još nije vidio nikakav papir na kojem stoji da je Minić kandidat za mandatara, a da se na njemu Milorad Dodik potpisao kao predsjednik Republike Srpske i kao predlagač Minićevog imenovanja.

Klubovi poslanika u NSRS samo su dobili obavještenje od Nenada Stevandića, predsjednika NSRS da je Minić predložen Skupštini za tu poziciju.
Kako saznaje Raport čak su se i u poslaničkim klubovima SNSD-a i njihovih partnera iznenadili kada su vidjeli da im Stevandić šalje obavijest o Miniću i njima je, kako je nezvanično rečeno za Raport, odmah ‘upalo u oči’ to da Stevandić u dopisu nije naveo od koga je stigao prijedlog da Minić bude kandidat za mandatara Vlade Republike Srpske.
Tačnije, Stevandić niti jednom riječju ne spominje ni Milorada Dodika, ni predsjednika RS.
Raport je u posjedu obavještenja koje je Stevandić poslao svim klubovima poslanika u NSRS, a u kojem piše:
‘Ovim putem vas obavještavam da je u Kabinet predsjednika Narodne skupštine Republike Srpske 23. augusta 2025. godine upućen prijedlog u kojem se gospodin Savo Minić predlaže kao kandidat za predsjednika Vlade Republike Srpske’, stoji u Stevandićevom dopisu poslanicima.
Ova formulacija je višestruko sporna i s pravne strane. Prije svega, Stevandić ne navodi ko je uputio prijedlog Narodnoj skupštini Republike Srpske, niti je precizirano da li je taj prijedlog stigao u Skupštinu ili je samo Stevandiću poznato da je ‘upućen’ pa bi tek trebao stići do NSRS.
Prema Ustavu RS, isključivo predsjednik Republike Srpske ima ovlaštenje da Narodnoj skupštini predloži mandatara za sastav Vlade . Dakle, svako drugo postupanje, bilo od strane nekog drugog organa ili osobe koja više nema mandat, pravno je ništavno.
Predsjednik NSRS nije dostavio poslanicima, a što je trebao uz svoj akt i onaj u originalu u kojem se predlaže Minić kao kandidat za predsjednika Vlade Republike Srpske.
Paradoks je da se Dodik i Stevandić najviše kunu u Republiku Srpsku,a najviše urušavaju njene institucije.
Sve ovo otvara pitanje, da li je riječ o Stevandićevom strahu da eksplicitno kao predlagača navede Milorada Dodika, koji više nema mandat predsjednika Republike Srpske, ili se radi o svjesnoj političkoj manipulaciji?
Prva mogućnost je da se Stevandić svjesno odlučio na šturu formulaciju kako bi izbjegao direktno kršenje Ustava Republike Srpske. Da je naveo Milorada Dodika kao predlagača, odmah bi bilo jasno da prijedlog nema pravnu snagu, jer Dodik više nema mandat predsjednika Republike Srpske.
Takav postupak bi Stevandića direktno izložio kritikama i eventualnim pravnim posljedicama, pa je izostanak imena možda izraz političkog opreza ili čak straha.
Druga mogućnost jeste da se radi o svjesnoj političkoj manipulaciji. Formulacija kojom se samo kaže da je prijedlog ‘upućen’, bez navođenja ko ga je uputio, stvara prostor za dvosmislenost i relativizaciju ustavnih normi.
Time se šalje poruka da proces teče, a da se nedostaci pokušavaju zamagliti.
U oba slučaja, jasno je da je Stevandić pristao na igre s Ustavom RS i zakonima , kao i odlukama Suda BiH i Centralne izborne komisije BiH, ali nastoji da za sada to uradi ‘zametanjem tragova’ i bez dokaza.
Način na koji je Stevandić obavijestio poslaničke klubove u NSRS o ‘upućivanju’ prijedloga kojim Savo Minić postaje kandidat za predsjednika Vlade Republike Srpske, za sada Stevandića oslobađa bilo kakve odgovornosti.
Jer, on niti titulira Milorada Dodika u svom aktu kao predsjednika Republike Srpske, što je apsolutno pozitivno i za pozdraviti, niti Stevandić prosljeđuje poslanicima Dodikov prijedlog, ako ga je uopšte i on sam dobio, što je takođe još uvijek nepoznanica.
Evidentno je da je ovo još jedan paradoks vlasti u Republici Srpskoj koji se ogleda u činjenici da upravo vladajući režim, koji se u javnosti predstavlja kao zaštitnik entitetskih interesa, svojim postupcima najviše doprinosi urušavanju institucija Republike Srpske, a pod izgovorom nanošenja štete državi BiH.
Jer, neustavno predlaganje mandatara za sastav Vlade, šturi i nejasni dopisi šefa entitetskog parlamenta, te pokušaja da se prikrivanjem pravnih nedostataka institucionalizuju političke odluke, direktno slabe ustavni poredak i pravnu sigurnost, prvo Republike Srpske, a onda države BiH.
Time se Republika Srpska ne jača, već urušava iznutra, jer institucije u Republici Srpskoj očigledno je prestaju da djeluju na osnovu zakona, a počinju da funkcionišu prema političkoj volji pojedinaca. U ovom slučaju, prije svega Milorada Dodika i Nenada Stevandića.
(Raport)
Politika
“BOGATA” OPŠTINA! Nevesinjska bolnica nabavlja limuzinu od 92.430 KM
Opšta bolnica u Nevesinju odlučila je nabaviti automobil vrijedan 92.430 KM sa porezom, a sudeći po specifikacijama najvjerovatnije su se odlučili za škodu superb saznaje CAPITAL.
Kada su u pitanju karakteristike vozila zatražili su da automobil ima automatski mjenjač, pogon na sve točkove, kao i da bude crne metalik boje.
Traže i da vozilo ima putni računar, utičnicu u prtljažniku, limitator brzine, ali i prednje i zadnje parking senzore.
Zahtijevaju i da snaga motora bude najmanje 140 kilovata, kao i multifunkcionalni servo upravljač podesiv po visni i dubini.
Rok za prijem i otvaranje ponuda je 17. jul ove godine.
Aktuelni direktor ove bolnice je Velibor Milivojević.
Politika
BORENOVIĆ IZ STRAZBURA UPOZORIO: Višesatna čekanja na granicama ponižavaju građane, EES sistem mora biti prilagođen
U Savjetu Evrope u Strazburu ukazao sam na sve ozbiljniji problem višesatnih čekanja na granicama sa Evropskom unijom i potrebu urgentnog prilagođavanja novog EES sistema evidentiranja ulazaka i izlazaka sa realnim stanjem na graničnim prelazima i aerodromima.
Ovo je na “Iksu” objavio Branislav Borenović, poslanik u PD PSBiH.
“To je problem koji svakodnevno pogađa stotine hiljada građana širom zemalja zapadnog Balkana, uključujući i Bosnu i Hercegovinu – prekomjerno duga čekanja na granicama sa Evropskom unijom.
Tokom ljetne sezone, praznika i vikenda, čekanja na pojedinim graničnim prelazima traju po nekoliko sati. U tim kolonama nalaze se porodice sa djecom, studenti, radnici, turisti, preduzetnici i prevoznici. Gube se vrijeme, novac i strpljenje, dok frustracija neprestano raste”, naveo je on i dodao:
“U potpunosti razumijemo pravo i obavezu Evropske unije da štiti svoje spoljne granice i obezbijedi visok nivo bezbjednosti. Međutim, postoji opravdana zabrinutost da bi primjena novog Sistema evidencije ulazaka i izlazaka (EES) sa EU i šengen zonom mogla dodatno usporiti protok saobraćaja i dovesti do još dužih zadržavanja na graničnim prelazima i aerodromima”.
Borenović kaže da je kolagama u Savjetu Evrope rekao da ne želi da kritikuje, već da pozove na partnerstvo i pronalaženje rješenja.
“Da zamisle da po ovoj vrućini čekaju tri, četiri ili pet sati da bi prešli granicu sa Evropskom unijom. Da zamisle koliku to izaziva frustraciju, poniženje, iscrpljenost i osjećaj nepravde! Da li je to sloboda kretanja kojoj težimo?”, naveo je Borenović.
On je podsjetio da već stižu ozbiljna upozorenja vodećih ljudi međunarodnih turističkih i aerodromskih asocijacija, kao i grčkih i italijanskih strukovnih organizacija, da se hitno mora nešto preduzeti – obustaviti ili prilagoditi primjenu novog EES ( sa EU-šengen zemljama) sistema za prelazak granica stvarnim uslovima, jer ćemo u suprotnom imati ogromne probleme i kolaps na graničnim prelazima i aerodromima.
“Sloboda kretanja ljudi i robe jedna je od temeljnih evropskih vrijednosti. Ako građani Zapadnog Balkana Evropu budu doživljavali prvenstveno kroz rampe, kolone i višesatna čekanja, rizikujemo da oslabimo povjerenje u evropsku ideju i evropsku budućnost naših zemalja. Za mnoge građane, granični prelaz predstavlja njihov prvi i najdirektniji susret sa Evropom. Taj susret treba da stvara osjećaj partnerstva i pripadnosti, a ne frustraciju i razočaranje”, rekao je Borenović.
On navodi da je iskoristio priliku da pozove sve da zajedno radeo na pronalaženju praktičnih rješenja.
“Ne zbog procedura, već zbog ljudi. Zbog porodica, mladih i privrednika koji očekuju da Evropa bude prostor povezivanja, a ne čekanja. Evropa mora ostati kontinent koji spaja ljude, a ne mjesto na čijim se granicama gube vrijeme, strpljenje i vjera u našu zajedničku budućnost”, zaključio je Borenović.
У Савјету Европе у Стразбуру указао сам на све озбиљнији проблем вишесатних чекања на границама са Европском унијом и потребу ургентног прилагођавања новог ЕЕС система евидентирања улазака и излазака са реалним стањем на граничним прелазима и аеродромима.
⤵️⤵️⤵️
То је проблем… pic.twitter.com/Vr0D8d5EyB— Branislav Borenović (@BBorenovic) June 26, 2026
Politika
UHLJEBLJAVANJE BEZ PREMCA! Vlada RS dala zeleno svjetlo za 56 novih fotelja u režiji Ane Trišić Babić
Vlada Republike Srpske dala je saglasnost Ani Trišić Babić da u novoosnovanu Kancelariju za međunarodnu saradnju Republike Srpske zaposli čak 56 ljudi.
Toliko je naime planirano pravilnikom o unutrašnjoj organizaciji i sistematizaciji radnih mjesta koji stupa na snagu naredne sedmice.
Prema ovom aktu, kancelarija će imati sektor za pravne poslove i upravljanje resursima, sektor za analizu i planiranje, sektor za promociju i odnose sa javnošću te područnu jedinicu u Istočnom Sarajevu.
Kancelarija će pored direktora imati zamjenika, pomoćnika, sekretara, načelnike odjeljenja, saradnike za ljudske resurse i kadrovske poslove, kancelarijsko poslovanje, javne nabavke, prevodioca, IT administratora.
U njoj će biti zaposlen i viši stručni saradnik za geopolitičko planiranje sa završenim fakultetom političkih nauka, ali i saradnik za evropska pitanja čiji će posao biti sve što je vezano za integracije, iako Republika Srpska ima odvojeno ministarstvo koje se ovim bavi.
Trišić Babić će oko sebe imati i analitičare za ekonomska i bezbjednosna pitanja, portparole, saradnike za diplomatiju i digitalnu komunikaciju, saradnju sa dijasporom, projekte.
U sistematizaciji se navodi da je Kancelarija osnovana kao stručna služba Vlade, sa ciljem unapređenja međunarodne saradnje Srpske sa drugim državama i međunarodnim organizacijama, a sve radi zaštite njenih političkih, ekonomskih, kulturnih i drugih interesa.
Prema uredbi o njenom osnivanju, u ovoj kancelariji će se praviti dugoročne strategije za jačanje međunarodne pozicije Republike Srpske, analizirati međunarodni trendovi i pripremati planovi usaglašeni sa ciljevima ekonomskog rasta, kulturne promocije i političke stabilnosti.
Finansiraće se iz budžeta Republike Srpske, posredstvom donatora iz sredstava EU fondova i drugih izvora.
Rebalansom budžeta za ovu godinu, Kancelariji za međunarodnu saradnju je obezbijeđen budžet od preko dva miliona maraka od čega će 1,1 milion biti isplaćeno za plate.
-
Politika1 dan agoOTIMAČINA ZA MANDATE! Petrović pokazao pravo lice, ultimativno zahtijeva da sam kroji liste za NSRS!
-
Politika3 dana agoNOVI UDAR ZA VUKANOVIĆA: Bivši saradnik tvrdi da su ljudi u Listi za pravdu i red „potrošna roba“
-
Društvo3 dana agoUPALJEN ALARM ZA REPUBLIKU SRPSKU! Vrelina i sparina okovale zemlju, a najgore nas čeka tek od OVOG DANA!
-
Politika1 dan agoŠAMAR ZA ZDRAVSTVENI RADNIKE! Minić smatra da MINISTRI ZASLUŽUJU VEĆE PLATE od direktora domova zdravlja
-
Politika1 dan agoKAD TI JE TATA MINISTAR! Stevanovićev sin potražuje od Nove Željezare 160 miliona KM
-
Banjaluka2 dana ago“BANJALUČKO MORE” POSTAJE STVARNOST: Grad dobija šest kilometara novog šetališta uz Vrbas
-
Politika3 dana agoRASPRODAJA DJEDOVINE! Dug nas gura u provaliju, stranci nam uzimaju RIJEKE, ŠUME RUDNIKE!
-
Politika2 dana agoDODIK O “NERVOZNOM” telefonskom razgovoru sa Izetbegovićem! “JA SAM SE SMIJAO”
