Connect with us

Region

“TOLERANTNA I DEMOKRATSKA HRVATSKA”: Navijači Hajduka traže na ulicama Splita oslobađanje napadača na Srbe

“Torcida”, navijači hrvatskog Fudbalskog kluba “Hajduk”, okupili su se danas u Splitu uz ustaške povike “Za dom spremni” kako bi iskazali nezadovostvo hapšenjem maskiranih muškaraca koji su prekinuli “Dane srpske kulture” u Gradskom kotaru Blatine.

Protest obezbjeđuju jake policijske snage, iz vazduha ga snimaju četiri drona, a jedan policijski brod patrolira lukom.

Okupljeni traže ukidanje pritvora svim uhapšenima, a skandirali su “Zovi, samo zovi”, “Vukovar” i “U boj, u boj, za narod svoj”, prenose hrvatski mediji.

Uoči početka protesta, sa razglasa su puštali pjesme hrvatskog pjevača Marka Perkovića Tompsona, koji već tri decenije koristi nacionalističku retoriku u svojim pjesmama.

Na skupu je i Marko Skejo, nekadašnji zapovjednik Devete bojne HOS-a “Rafael Boban”, a okušljeni su i pred sudom izrazili neslaganje s odlukom o pritvaranju onih koji su prekinuli “Dane srpske kulture”, uz povik “Za dom spremni” i pjesmu “Bojna Čavoglave”.

Stotinjak muškaraca obučenih u crno, od kojih je većina bila maskirana, prekinula je u ponedjeljak, 3. novembra u Splitu program “Dana srpske kulture”, vrijeđajući učesnike manifestacije na nacionalnoj osnovi i uzvikujuči ustaški pozdrav “Za dom spremni!”.

Devetorica osumnjičenih je nakon toga uhapšeno i određen im je jednomjesečni pritvor. Osumnjičeni su za nasilničko ponašanje i povredu slobode izražavanja nacionalne pripadnosti.

Takođe, sličan scenario uslijedio je sinoć i u Zagrebu gdje se 50-ak maskiranih okupilo ispred Srpskog kulturnog centra gdje se održavala izložba u okviru “Dana srpske kulture”. I oni su uvikivali ustaški pozdrav i pjevali ustaške pjesme.

Ovaj postupak osudio je gradonačelnik Zagreba Tomislav Tomašević koji je rekao da se pozivanjem na NDH ne pokazuje ljubav prema Zagrebu i Hrvatskoj.

Region

Nova istraga o smrti djevojke na parasejlingu: OBJAVLJEN RAZGOVOR SKIPERA

Osnovno državno tužilaštvo u Kotoru ponovo će ispitivati tragediju u kojoj je prilikom parasejlinga prošle godine u Budvi poginula Novosađanka Tijana R. (19).

Nova istraga pokrenuta je pošto je Više državno tužilaštvo u Podgorici ukinulo rješenje kolega iz Kotora koje su odbacile krivičnu prijavu podnesesnu zbog stradanja djevojke, prenio je Dan.

Na odluku o odbacivanju krivične prijave žalbu je uložio advokat porodice Novosađanke koja je tragično izgubila život, a Više tužilaštvo je usvojilo.

Iako je Osnovno državno tužilaštvo u Kotoru utvrdilo da nema osnova sumnje da je iko počinio krivično djelo koje se goni po službenoj dužnosti, njihove nadređene kolege ocijenile su da je takva odluka nejasna i nije zasnovana na potpuno utvrđenim činjenicama.

“Više državno tužilaštvo u Podgorici je, postupajući po pritužbi advokata, punomoćnika oštećene porodice pok. T.R. na rješenje o odbacivanju krivične prijave Osnovnog državnog tužilaštva u Kotoru protiv M.K., K.M. i I.K. zbog krivičnog djela teško djelo protiv opšte sigurnosti u vezi krivičnog djela izazivanje opšte sigurnosti, ocijenilo da je predmetno rješenje nejasno i zasnovano na nepotpuno i pogrešno utvrđenom činjeničnom stanju, zbog čega je predmet vraćen Osnovnom državnom tužilaštvu u Kotoru radi preduzimanja svih neophodnih mjera i radnji u cilju potpunog i pravilnog utvrđivanja činjeničnog stanja i donošenja pravilne i zakonite odluke, odgovorili su “Danu” iz Višeg državnog tužilaštva u Podgorici.

U obrazloženju kotorskog tužilaštva o odbacivanju krivične prijave navodi se da ne postoji osnovana sumnja da je bilo ko od organizatora i posade odgovoran za teško djelo protiv opšte opasnosti ili bilo koje drugo krivično djelo koje se goni po službenoj dužnosti.

Mlada Novosađanka stradala je 28. maja prošle godine, oko 11 časova, kada je, kako se navodilo nakon nesreće, prihvatila promotivnu vožnju parasejlingom na Budvanskoj rivijeri u organizaciji firme “Jet Sky Budva”.

Let je počeo kod Slovenske plaže, a plovilo se potom udaljilo ka otvorenom moru, u pravcu plaže Mogren. Tragedija je snimljena i na video-zapisu zabilježeno je kako Tijana u jednom trenutku počinje da maše i viče. Nakon toga je pokušala da se podigne iz sjedišta, otkopčala prsluk i zaštitni pojas, izašla iz sjedišta i pala u more sa visine procijenjene između 50 i 70 metara.

Obdukcioni nalaz Kliničkog centra Crne Gore pokazao je da je smrt nastupila usljed utopljenja i poremećaja disanja zbog udisanja krvi iz rascepa pluća. Povrede su, kako se navodi, nastale usljed pada sa visine i udara o morsku površinu.

Razgovor skipera: “Brate, pala je djevojka iz vazduha”
Na društvenim mrežama i portalima objavljen je i razgovor skipera prilikom nesreće. U jednom momentu, jedan od skipera, srpski državljanin, reaguje kada je primjetio da je sjedište na padobranu prazno i počinje da viče i da psuje na engleskom.

Nakon psovki je rekao drugom: “Nema djevojke, jao! Kada je pala?! Glupa reklama!”

“Ne znam”, odgovorio je drugi skiper, inače turski državljanin.

“Kako je ovo moguće”, govorio je srpski državljanin koji je psovao sve vrijeme.

Kasnije se čuje kako Srbin nekome, koga oslovljava sa Nemanja, objašnjava da ne zna ko je djevojka koju su vozili, ali da “nje nema”.

“Brate, pala je djevojka iz vazduha, je l živa uopšte?! Ne znam ko je riba, brate, samo je na padobranu nema, brate!”.

Dalje komentarišu da li je nesrećna djevojka uopšte živa.

“Živa je”, rekao je turski državljanin na engleskom, a Srbin je nekome govorio:

“Brate, pala je djevojka sa padobrana, brate, ne znam ni da li je živa!”.

Oni su zatim krenuli da se pitaju da li je neko već pokupio djevojku iz mora, Telegraf.rs.

Nastavi čitati

Region

VUČIĆ NAJAVIO IZBORE U SRBIJI, naveo dva termina

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je sinoć da će izbori u Srbiji biti održani ili 12. jula ili u periodu od oktobra do kraja novembra ove godine.

“Sve vam je u narednih šest i po meseci najkasnije, a možda i u dva i po meseca. U zavisnosti od situacije u državi i situacije u svetu vodićemo se državnim interesima i razlozima. Verujem da će izbori biti demokratski”, rekao je Vučić za TV Pink.

On je najavio da će se preporuke ODIHR-a u potpunosti usvojiti u Narodnoj skupštini, kao i odluke Venecijanske komisije kada je reč o pravosuđu.

“Sve što ste tražili, sve ćete da dobijete, a onda će narod imati priliku da kaže šta misli o svemu i kakvu budućnost želi.

Hoće li povratak u prošlost, hoće li povratak u ispražnjene fabrike, u otimanje radnih mesta, pljačkašku privatizaciju, dalji gubitak teritorija kao što smo ga imali od 2000. do 2012. ili će da nastavi putem razvoja i prosperiteta.

Mislim da će biti prilično jasan izbor pred ljudima”, rekao je Vučić.

Nastavi čitati

Region

EU OBUSTAVILA FINANSIJSKU POMOĆ SRBIJI! Kos “Ponovo vidimo nazadovanje”

EU obustavila je finansijsku podršku Srbiji zbog politike Beograda prema pravosudnom sistemu, izjavila je komesar EU za proširenje Marta Kos.

– U ovom trenutku obustavili smo sva plaćanja /Srbiji/ u okviru plana razvoja, jer ponovo vidimo nazadovanje u pravosudnom sistemu. Dok se ovo ne ispravi, zemlja neće moći da dobije finansijsku podršku EU – rekla je Kosova na konferenciji za novinare.

“Politiko” je ranije ovog mjeseca objavio, pozivajući se na Kosovu, da EU razmatra prekidanje finansiranje Srbije sa 1,5 milijardi evra zbog bliskih veza Beograda sa Rusijom.

Nastavi čitati

Aktuelno