Connect with us

Politika

CRNADAK: „Vrijeme je da vlast ode – AFERE, POSKUPLJENJA I SUKOBI, pokazali su pravo stanje“

Nadam se da će na predstojećim izborima aktuelna vlast, koja je odgovorna za brojne višemilionske afere, koje plaćaju svi građani Republike Srpske, biti kažnjena i da će se stvari istjerati na čistac, a svi odgovorni, bez obzira na status i položaj biti izvedeni pred lice pravde, rekao je u rubrici “Bez uvijanja”, Jutarnjeg programa BN televizije šef Kluba poslanika PDP u Narodnoj skupštini Republike Srpske, Igor Crnadak.

Crnadak se zalaže za formiranje posebnog odjeljenja Tužilaštva Republike Srpske , čiji članovi neće biti u komunikaciji sa vlastima, koji će biti dobro plaćeni, kak bi u saradnji sa sličnom policijskom jedinicom radili na rješavanju slučajeva višemilionskih pljački od stranje struktura vladajućeg režima, kako bi stvorili temelj za neko bolje društvo u kome će predstavnici vlasti biti primjer, a ne odtuđeni od naroda.

“Ne možemo pustiti da bude normalno da predsjednik tadašnji, hvala Bogu sada je bivši, kaže: “Džabe vam diplome i škola, ako niste član SNSD-a i ako nemate člansku kartu, nećete ništa napraviti”. Dakle, moramo napraviti da Republika Srpska bude ugodno mjesto za život svima, a ne samo maloj grupi ljudi. To je veliki cilj moje generacije političara I pogotovo onih koji će doći posle nas”, rekao je Crnadak.

On tvrdi da je unutar vladajuće strukture došlo do međusobnih trzavica i da je, kao proizvod toga isplivala informacija o poskupljenju struje, prije umjesto poslije izbora.

“Kad unutar jedne vlasti jedni za druge počnu da govore da su “malo umorni”, to znači da je ta vlast preumorna i da je vrijeme da svi idu. Jasno je da tu doolazi sve više i sve otvorenije do užasnog sudara, frakcija i klanova vlasti, ali na žalost preko leđa običnog čovjeka. I meni je bila malo čudno što je ta informacija da će poskupjeti struja izašla prije izbora“, kaže Crnadak.

Upitan da li je u okviru SNSD-a moguća još neka unutarstranačka ujdurma i puštanje niz vodu nekog od viših stranačkih adrva, Crnadak je rekao da uopšte ne isključuje mogućnost da se desi neki udar, sličan udarima koje smo imali u prošlosti, kada je u pitanju SNSD i njihova vlast i ekipa koja radi izbore za njih.

“Ja mislim da su i oni svjesni stanja ovakvog kako jeste i da su ljudi veoma, veoma nezadovoljni i da su i oni (SNSD) u strahu kako će to glasanje zapravo ići. Ovdje (u Bijeljini) je opozicioni stav vrlo čvrst i ovdje će biti pobjeda gospodina Blanuše čista kao suza, samo ne bih da licitiram sa koliko glasova.

I u Banjaluci isto tako, jer u poslednjih nekoliko izbornih ciklusa je ubjedljiva, čvrsta, stabilna podrška opozicionom stavu. Zanimljivo je da je tu (u Banjaluci) najviše njihovih ljudi, onih koje oni mogu da kontrolišu, koje stišću, pritišću, ucjenjuju da moraju da glasaju i da dolaze na skupove. Međutim, tu im je i poruka, jer ako narod kaže: “Dosta vas je više”, to će se i desiti, smatra Crnadak.

Da bi se to i desilo, ljudi moraju da izađu i glasaju, a ne da ostanu kod kuće ili odu na izlet, rekao je Crnadak.

Politika

STANIVUKOVIĆ TRAŽI HITNE ZAKONE: Onlajn klađenje postalo jedna od najvećih prijetnji za djecu i mlade

Lider PSS-a pozvao vlasti Republike Srpske i BiH da hitno regulišu oblast internet klađenja i podrže udaljavanje kladionica od škola

Onlаjn klаđenje dаnаs je jedаn od nаjvećih problemа i izаzovа kаdа je riječ o zаštiti djece i mlаdih. Izjаvio je ovo predsjednik PSS i grаdonаčelnik Bаnjаluke Drаško Stаnivuković koji kаže dа su mnoge zemlje ovu oblаst odаvno uredile i postаvile jаsnа prаvilа, dok kod nаs i dаlje postoji prostor zа zloupotrebe.

“Zаto pozivаm nаdležne institucije nа nivou Republike Srpske i BiH dа predlože i usvoje zаkonskа rješenjа kojа će konаčno regulisаti oblаst onlаjn klаđenjа. Podržаćemo svаku inicijаtivu kojа ide u tom prаvcu, jer je zаštitа djece i mlаdih iznаd svih drugih interesа”, kаže Stаnivuković i dodаje:

“Istovremeno, pozivаm skupštinsku većinu u Bаnjаluci dа podrži prijedlog Pokretа Sigurnа Srpskа o uvođenju tаksi nа klаdionice i njihovom udаljаvаnju od školа. Ne smijemo dozvoliti dа kockаrnice budu nа korаk od nаših učenikа”, nаvodi on.

Stаnivuković kаže dа podržаvа svа zаkonskа rješenjа kojа će dovesti do bolje kontrole onlаjn klаđenjа, а istovremeno pozivа sve predstаvnike vlаsti dа podrže mjere koje će ogrаničiti i negаtivаn uticаj fizičkih klаdionicа, posebno u blizini obrаzovnih ustаnovа.
“Zаštitа djece nemа cijenu i oko togа ne bi smjelo biti političkih podjelа”, zаključio je lider PSS-а.

Nastavi čitati

Politika

KRESOJEVIĆ “Režimski mediji promovišu Vukanovića i Petrovića KAKO BI PODIJELILI GLASOVE OPOZICIJE”

Narodni poslanik PDP/PSS Bojan Kresojević tvrdi da je objava plakata podrške Nebojši Vukanoviću i Ljubiši Petroviću na režimskim medijima još jedan dokaz da SNSD koristi pojedine opozicione aktere za slabljenje i podjelu opozicionog biračkog tijela.

Kresojević ističe da činjenica da je jedan režimski portal objavio plakat podrške Vukanoviću i Petroviću otvara ozbiljna pitanja o političkoj pozadini takvih aktivnosti i interesima koji stoje iza njih.

– Kada režimski mediji prenose podršku Vukanoviću i Petroviću, to jasno upućuje na zaključak da je glavna strategija SNSD-a da kroz podršku pomenutom dvojcu dijeli glasove opozicije. Posebno je indikativno da se na tom plakatu SNSD uopšte ne kritikuje, već se građanima poručuje da će sa kandidatima SNSD-a biti isto, čime se kao glavna meta napada ne predstavlja vlast, već Draško Stanivuković – rekao je Kresojević.

On navodi da je dodatno sporna činjenica da se, kako tvrdi, iza naziva „Alternativa“ krije organizovana propagandna kampanja.

– Treća važna činjenica jeste da se radi o organizovanoj propagandi koja se krije iza imena „Alternativa“, pa se postavlja pitanje ko finansira takve aktivnosti. Da li iza svega stoji SNSD? SNSD, svjestan da je ostao bez programa i konkretnih rješenja za građane, koristi Vukanovića i Petrovića kao svojevrsni „proxy“ u obračunu sa opozicijom. Ključno pitanje je zbog čega oni pristaju na takvu ulogu – poručio je Kresojević.

On smatra da građani sve jasnije prepoznaju političke poteze kojima se pokušava skrenuti pažnja sa odgovornosti vlasti za nagomilane probleme, te da će predstojeći izbori pokazati kome građani zaista vjeruju.

Nastavi čitati

Politika

KRAJ ŠMITOVE ERE U BiH! Stejt Department potvrdio odlazak, novi visoki predstavnik stiže do kraja mjeseca!

Iz američkog Stejt Departmenta izjavili su da u junu očekuju odlazak Kristijana Šmita s funkcije visokog predstavnika u Bosni Hercegovini, uz najavu da bi njegov nasljednik trebalo da preuzme dužnost do kraja mjeseca.

Nakon što na sjednici Upravnog odbora Savjeta za provedbu mira (PIC), održanoj 3. i 4. juna u Sarajevu, nije postignut dogovor o izboru novog visokog predstavnika, najavljeno je da će konsultacije biti nastavljene i da bi nova sjednica trebalo da bude održana krajem juna.

U izjavi za Fenu iz Stejt Departmenta rečeno je da se u javnosti očekivalo da će na sastanku Savjeta za provedbu mira (PIC), održanom početkom juna, biti izabran novi visoki predstavnik s ciljem osiguranja stabilnosti Bosne i Hercegovine.

“Delegacija SAD nastojala je da postigne konsenzus oko zajedničke vizije i italijanskog kandidata koji posjeduje odgovarajuće kvalifikacije. Sjedinjene Američke Države konstatovale su neuspjeh evropskih partnera da postignu konsenzus oko evropskog kandidata, te su razočarane što su te podjele spriječile PIC da ispuni svoj zadatak – izbor novog visokog predstavnika”, istaknuli su u Stejt Departmentu.

Komentirajući rad Kristijana Šmita, rekli su da SAD prepoznaju godine njegove predane službe kao drugog visokog predstavnika s najdužim mandatom od uspostavljanja te funkcije, kao i njegov rad na uspostavljanju institucija suverene BiH.

“Kao što je navedeno u njegovom obraćanju Savjetu bezbjednosti Ujedinjenih nacija, očekujemo da Šmit u junu napusti dužnost visokog predstavnika. Takođe, očekujemo da novi visoki predstavnik preuzme dužnost do kraja juna”, rekli su u Stejt Departmentu.

Na kraju su poručili da SAD nastavljaju da podržavaju Dejtonski mirovni sporazum i teritorijalni integritet BiH.

Još uvijek aktuelni visoki predstavnik Kristijan Šmit, koga vlasti Republike Srpske ne priznaju,  imenovan je 27. maja 2021, a dužnost je preuzeo 2. avgusta iste godine. Njegov mandat, koji spada među najduže u istoriji te funkcije, obilježen je intenzivnim korištenjem ovlašćenja OHR.

Šmit je u maju ove godine najavio odlazak s funkcije i zatražio od PIC pokretanje procedure za izbor njegovog nasljednika, uz napomenu da će dužnost obavljati do okončanja tog procesa.

(BN)

Nastavi čitati

Aktuelno