Connect with us

Društvo

Banjalučkim medicinarima treba vremena da se uhodaju

Fond zdravstvenog osiguranja Republike Srpske (FZO RS), komentarišući aktuelne poteškoće u radu u Domu zdravlja (DZ) Banjaluka, ističe da implementacija Integrisanog zdravstvenog informaciononog sistema (IZIS) zahtijeva i vrijeme da se zdravstveni radnici uhodaju.

Podsjetimo, Banjalučani se žale da već nekoliko dana imaju poteškoće prilikom naručivanja za pregled u DZ, a iz ove ustanove kažu da im je zbog novog programa usporen rad te otežano primanje i pregledanje pacijenata.

Iz FZO RS ističu da je IZIS potpuno novi sistem koji je implementiran u svim javnim zdravstvenim ustanovama i, kako ističu, znači kompletno uvezivanje svih zdravstvenih ustanova u jedan sistem.

“Drugim riječima, sada su svi medicinski podaci integrisani na jednom mjestu, za razliku od ranije, kada je svaka zdravstvena ustanova bila jedinka za sebe i samo je ona raspolagala podacima o osiguranicima koji su koristili njihove usluge”, navode iz FZO RS.

Dakle, kako dodaju, suština IZIS-a je upravo to – da sve zdravstvene ustanove, i privatne i javne, i one s kojima FZO RS ima ugovor i s kojima nema ugovor, budu međusobno uvezane, integrisane, odnosno da između njih bude moguća razmjena medicinskih podataka.

“Što znači, ako je pacijent bio u bilo kojoj privatnoj ustanovi ili više njih, kada dođe u npr. Službu hitne pomoći ili u UKC RS ili u bilo koju bolnicu, da nadležni ljekari, u skladu s definisanim pravom pristupa, vide koji pregledi su rađeni tom pacijentu u drugim ustanovama, koje terapije je primao itd. To će, između ostalog, spriječiti dupliranje pregleda i doprinijeti efikasnijem liječenju pacijenata na osnovu uvida ljekara u njegov elektronski karton, gdje će biti integrisani medicinski podaci o pacijentu iz svih ustanova u kojima mu je pružana zdravstvena zaštita”, ističu iz FZO RS.

Kako dodaju, svi domovi zdravlja su integrisani u ovaj sistem, a posljednji u kojem je počela implementacija IZIS-a je Dom zdravlja u Banjaluci.

“Kada je riječ o DZ Banjaluka, predstavnici Fonda, kao i implementatori projekta, u stalnoj su komunikaciji, ali i na licu mjesta u samoj zdravstvenoj ustanovi kako bi zdravstvenim radnicima maksimalno pomogli da na što lakši način usvoje novine koje donosi IZIS. Pored implementatora projekta i predstavnika Sektora za informatiku FZO RS, i ostali radnici Fonda su prisutni u pojedinim ambulantama kako bi bili na raspolaganju kako zdravstvenim radnicima, tako i pacijentima u slučaju da imamo bilo kakvu nedoumicu”, kažu za “Nezavisne novine” iz FZO RS.

Kako dodaju, budući da je riječ o najvećoj zdravstvenoj ustanovi primarnog nivoa, FZO RS je prije implementacije IZIS-a u DZ Banjaluci održao brojne obuke i predavanja kako bi IZIS u praksi bio što funkcionalniji i sprovodiv onako kako je i zamišljen.

“Svjesni smo da svaka promjena u radu izaziva strah od novog i vrijeme da se zdravstveni radnici uhodaju, ali digitalizacija je način života u svim sferama društva, pa samim tim i neminovnost zdravstvenog sistema Srpske”, kažu iz FZO RS

Društvo

Učenici iz Novog Grada PRVACI SVIJETA u kodiranju

Tim Osnovne škole „Sveti Sava“ iz Novog Grada Igor Jeremić, Nikša Repac, Savan Jovanović, Balša Maran i Dario Bjelac, zajedno sa svojom mentorkom nastavnicom informatike ove škole osvojili su prvo mjesto na svjetskom online takmičenju u kodiranju čiji je domaćin bila Južnoafrička Republika. Među 50 timova iz svih kontinenata svijeta, ekipa iz Novog Grada pokazale se najbolja.

“Rješenje postavljate pomoću malih papirnih kartica i kada ih posložite , uslikate i ako ste dobro uradili tu proceduru bukvalno će vam doći rješenje da ste tačno napravili. Na taj način bi vi rješili bilo kakav drugi zadatak. Ako znate na taj način razmišljati vi ustvari znate programirati”- objašnjava Gordana Vujanović, nastavnica informatike.

Igor Jeremić učenik 9. razreda, kapiten ekipe kaže da su se za takmičenje pripremali dva mjeseca, ostajali na dopunskim časovima ali da je sudeći po uigranoj ekipi, očekivao pobjedu.

Takmičenje je trajalo 60 minuta a osmišljeno je na Univerzitetu Nelson Mandela u Južnoj Africi. Tim iz Novog Grada sve zadatke rješio je za rekordnih 18 minuta i odnio pobjednički pehar.

“Konkurencija je bila ogromna. To je svjetsko takmičenje i puno je bilo konitenata. Mi smo se spremali i taj trud se isplatio. To smo pokazali i ja bi da pohvalim kapitena Igora Jeremića koji je bio pravi vođa u ovom timu i sve ostale” – ističe Nikša Repac učenik 7.razreda iz ove škole.

Informatičari ove škole učestvuju i na drugim brojnim takmičenjima. Priznanja i brojni pehari predstavljaju satisfakciju kako za nastavnike tako i za učenike.

“Ja sam jako sretna, mi smo malo mjesto i kad se ime Novi Grad čuje u Sarajevu ili u nekim mjestima, zemljama gdje god moji učenici učestvuju na nekim takmičenjima to mene zaista čini sretnom osobom pogotovo što oni vole to što rade i možda će to njima jednog dana biti zanimanje” , dodaje Vujanovićeva.

U novogradskoj osnovnoj školi ,,Sveti Sava,, koja je u poslednjih nekoliko godina iznjedrila na desetine državnih ali i evropskih takmičara ponosni su na svoje đake. Poručuju da ukoliko voliš ono što radiš, bićeš u tome uspješan.

Nastavi čitati

Društvo

Da li da 2025. budemo OPTIMISTI ILI PESIMISTI – Ekonomista objašnjava gdje smo najviše pali prošle, a šta da očekujemo ove godine

Kakva je bila godina za nama, ne mora niko da nam objašnjava. Poskupljenja na svakom koraku. Da li na početku ove nove godine imamo razloga za optimizam ili pesimizam?

Ekonomisti poručuju da je u 2024. „najviša patila“ prerađivačka industrija, jer je došlo do pada izvoza zbog recesije, prije svega u Njemačkoj, a onda i u nekim drugim zemljama Zapadne Evope. Tokom 2024. godine domaća proizvodnja je nešto rasla u odnosu na 2023.

–Kakva će biti 2025. teško je procijeniti, jer na to veoma utiče politička stabilnost, koja je važna. Kod nas je najznačajnijih izvoz energije, i tu smo pali, jer smo imali probleme sa termoelektranama. 2024. nije dovela do toga da izvezemo struje kao prethodnih godina. Ranije smo izvozili struje u vrijednosti oko milijardu maraka, a 2024. nekih 600 miliona – kaže za Srpskainfo ekonimista Marko Đogo.

Da li će se situacija za izvozom popravljati zavisiće od toga da li će se njemačka privreda oporaviti, ali i od naše sreće sa energetikom, budući da ne investiramo dovoljno.

-Ministar Đokić je nedavno rekao da je potrebno 700 miliona KM uložiti u termoelektrane da bi se obezbijedila stabilnost snabdijevanja ugljem. Mi očigledno godinama nismo investirali i to nam se sada vraća. To vidim kao prijetnju našem izvozu – poručuje on i dodaje da za 2025. godinu nemamo velikih razloga za euforiju, ali i napominje kako su godine iza nas najavljivane kao teške, ali su relativno normalno prošle.

Podsjećamo, Petar Đokić, ministar energetike i rudarstva RS rekao je da je potreba za investiranjem u održivost rudarske proizvodnje i u termoelektrane po jednoj elektrani oko 350 miliona KM.

-Toliko novca bi trebalo da obezbijedimo za obje da bi mogle da preuzmu punu odgovornost da će raditi bezbjedno. Mi taj novac nemamo – istakao je nedavno.

Nastavi čitati

Društvo

VOZAČIMA ĆE TREBATI STRPLJENJE Gužve na izlazu iz BiH

Pojačana je frekvencija putničkih vozila na izlazu iz BiH na graničnim prelazima Izačić, Velika Kladuša, Gradina, Gradiška i Orašje, saopšteno je iz Auto-moto saveza Republike Srpske.

Na ostalim ganičnim prelazima zadržavanja trenutno nisu duža od 30 minuta.

Na graničnom prelazu Karakaj kod Zvornika zabranjen je saobraćaj za vozila preko pet tona nosivosti koja se preusmjeravaju na novi most “Bratoljub” u Bratuncu i na granični prealz Rača.

Šleperi i teretna motorna vozila mogu saobraćati na graničom prelazu Šepak od 9.00 do 13.00 i od 22.00 do 6.00 časova, prenosi Srna.

Nastavi čitati

Aktuelno