Connect with us

Politika

FUNKCIJE BEZ ROKA TRAJANJA! Ko u Vladi RS već odavno ima pravo na penziju?

Od ukupno 16 ministara u novoj Vladi Republike Srpske sa Savom Minićem na čelu, tri su “zrela” za penziju, jer jedan od njih 2026. puni 65 godina, a dva su već prešla taj prag.

Pravo na starosnu penziju u Republici Srpskoj ima osiguranik kada navrši 65 godina života i najmanje 15 godina staža osiguranja.

Ministarka Zora Vidović, koja je zadužena za finansije, rođena je 17. novembra 1954. godine u Donjim Srđevićima, opština Srbac. Dakle, krajem 2026. će napuniti 72 godine.

Ned Puhovac, novi ministar trgovine i turizma, rođen je 1959. godine u Brčkom, što znači da ima 67 godina, čime i on ima uslov da se penzioniše.

Jedan od najdugovječnijih ministara u Vladi Republike Srpske Petar Đokić ove godine puni 65. Ministar energetike i rudarstva Republike Srpske rođen je 1961. godine u Brčkom.

Ivana Korajlić, izvršna direktorica “Transparency Internationala” za BiH, kaže da sa stanovišta propisa tu nije ništa nezakonito.

“Na nekim funkcijama imate obavezu nakon sticanja uslova za penziju da se praktično razrješavate dužnosti, ali ovdje to nije slučaj”, naglašava Korajlićeva za “Nezavisne novine”.

Prema njenim riječima, veće je pitanje sam izbor kadrova, odnosno da li imamo ljude koji su nezamjenjivi i vječno će biti na funkcijama.

“Poput gospođe Vidović ili gospodina Đokića, koji su, praktično, na ovaj ili onaj način u vlasti veoma dugo. Đokić je izmijenjao nekoliko ministarstava, a Vidovićeva je bila na čelu različitih institucija i na kraju veoma dugo i ministar. S te strane, ovdje imamo pitanje ‘vlasništva’ nad određenim funkcijama, odnosno činjenicu da će neki ljudi ko zna do kada ostati na vlasti. Dok, sa druge strane, u drugim ministarstvima imamo ljude za koje se postavlja vrlo opravdano pitanje da li su kvalifikovani da obavljaju funkcije ministara”, rekla je Korajlićeva.

Božo Marić, predsjednik Sindikata uprave Republike Srpske, smatra da je riječ o diskriminaciji, jer, ako radnik sa navršenih 65 godina mora da ide u penziju, ne vidi razlog zašto to ne bi bio slučaj i sa ministrima.

“Mladi nam upravo zbog toga odlaze. Koliko mi imamo mladih, sposobnih, koji nikad ne mogu da dobiju priliku, upravo zato što ti ljudi zloupotrebljavaju mogućnost da stalno budu na nekom položaju? Ukoliko želimo prosperitet, mladi ljudi treba da dobiju priliku da konačno počnu da upravljaju ovom državom”, kaže Marić za “Nezavisne novine”.

Smatra da imamo izuzetno puno mladih, kvalitetnih kadrova, te da je vrijeme da oni koji ispunjavaju uslov za penziju, počnu da uživaju u toj privilegiji.

“Neka se druže sa svojim unucima, neka uživaju u životu. Ne moraju stalno da budu na budžetu i da uživaju privilegije koje obični narod može samo da zamisli”, poručio je Marić.

Najmlađi ministar u aktuelnoj Vladi Republike Srpske je Anđelka Kuzmić, ministarka poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede, koja je rođena 1985. godine.

Troje ministara rođeno je 1983: Irena Ignjatović, ministarka porodice, omladine i sporta, Zlatan Klokić – ministar za evropske integracije i međunarodnu saradnju i Goran Selak – ministar pravde. Godinu stariji je Bojan Vipotnik, ministar za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju, koji je rođen 1982. Premijer Savo Minić rođen je 5. septembra 1974. godine u Šamcu.

Nezavisne novine

Politika

ŽELJKO RALJIĆ NAKON OSTAVKE: U SDS-u ostajem do kraja života

Željko Raljić, nakon što je podnio neopozivu ostavku na funkciju predsjednika Gradskog odbora Srpske demokratske stranke Banjaluka (SDS), rekao je da ostaje u toj stranci do kraja života.

“Ostajem u SDS-u. To je partija u koju sam ušao i u kojoj ću ostati do kraja života. Nema potrebe da je napuštam”, rekao je Raljić za “Nezavisne novine”.

Željko Raljić je, podsjetimo, ranije saopštio da je na sinoć održanoj sjednici Koordinacionog odbora Izborne redinice 3 donesena odluka da nosilac liste za Narodnu skupštinu Republike Srpske bude Biljana Lukić.

Rezultat glasanja
“Koristim ovu priliku da joj iskreno čestitam na izboru i poželim mnogo uspjeha u predstojećoj izbornoj kampanji. Rezultat glasanja delegata iz Banjaluke doživljavam kao jasnu poruku da za moj dosadašnji rad i političko djelovanje više ne postoji dovoljno povjerenja”, naveo je Raljić.

Kako je dodao, takvu poruku prihvata bez zadrške i smatra da je njegova politička i moralna obaveza da preuzme odgovornost.

“Zbog toga ne podnosim ostavku samo na funkciju predsjednika Gradskog odbora, već i na sve ostale funkcije koje obavljam unutar Srpske demokratske stranke. Smatram da je to jedini ispravan i ogovoran potez kojim pokazujem dosljednost i poštovanje prema volji stranačkih organa i članstva”, naglasio je Raljić.

“Časno i odgovorno”
Tokom mandata, dodao je, nastojao je da Gradski odbor vodi časno, odgovorno i u naboljem interesu Srpske demokratske stranke.

“Zahvaljem svim članovima, funkcionerima i aktivistima koji su mi pružali podršku i sa kojima sam imao čast da sarađujem. Srpskoj demokratskoj stranci želim uspjeh na predstojećim izborima i ostajem zahvalan svima koji su vjerovali u moj rad”, naglasio je Raljić.

Ko će se pridružiti SDS-u
U međuvremenu su se, podsjetimo, pojavile tvrdnje da će SDS-u u Banjaluci biti dodatno ojačan.

Bivši banjalučki odbornik Saša Lazić Medo će se, po svemu sudeći, ponovo politički angažovati, a kako tvrde izvori “Nezavisnih novina”, u toku su pregovori sa SDS-om.

Lazić potvrđuje da su dogovori o političkom angažmanu u toku, ali više detalja za sada ne otkriva.

“Moguće je da se vratim u politiku. Još sam u fazu dogovora, razmišljanja. Možda će se više znati sutra – prekosutra”, rekao je Lazić za “Nezavisne novine”.

Savanović: Nema dogovora
Da li će se Lazić priključiti SDS-u, ne otkriva, a odgovor na to pitanje smo pokušali saznati i od lidera ove stranke Branka Blanuše, ali se na naše pozive nije javljao.

Podsjetimo, pojavile su se tvrdnje da će se SDS-ovom političkom jatu prikloniti i Milan Minja Savanović, doskorašnji poslanik Liste “Za pravdu i red” Nebojše Vukanovića.

Savanović, međutim, komentarišući tvrdnje da će biti kandidat za poslanika na listi SDS-a u Izbornoj jedinici tri, tvrdi da ne postoji takav dogovor.

“Ako se za nešto odlučim, ja ću o tome obavijestiti javnost”, rekao je Savanović za “Nezavisne novine”.

Nastavi čitati

Politika

NEKO JE POBRKAO LONČIĆE: Srbi nisu nikakva manjina u BiH

Izrealski ministar spoljnih poslova Gideon Sar, nakon razgovora sa srpskom članicom Predsjedništva BiH Željkom Cvijanović, u objavi na “iksu” je naveo da je potrebno raditi na “zaštiti hršćanskih manjina” u BiH.

“Razgovarali smo o važnosti kontinuiranih i produbljujućih veza između naših naroda. Takođe smo razgovarali o potrebi zaštite hrišćanskih manjina u Bosni i Hercegovini. Srbi su istinski prijatelji Izraela i jevrejskog naroda”, kazao je Sar.

Ostalo je nejasno kako to da je izraelski šef diplomatije Srbe sveo na “nacionalnu manjinu”, kada su oni sa druga dva naroda, hrvatski i bošnjački, konstitutivni narodi u BiH.

Nastavi čitati

Politika

KRAJ ČEKANJA NA POVRAT PDV-a: Usvojena pravila za kupovinu prve nekretnine

Pravilnik o primjeni Zakona o PDV-u koji se odnosi na kupovinu prve nekretnine usvojen je danas na sjednici Upravnog odbora Uprave za inidirektno oporezivanje BiH (UIO) u Banjaluci.

Ministar finansija i trezora u Savjetu ministara Srđan Amidžić istakao je da za prikupljanje dokumentacije neće trebati više od pet dana.

On je naveo da je ovaj pravilnik mogao biti usvojen još u novembru prošle godine da pojedinci nisu stavljali politiku ispred interesa građana.

“Politika je od tada bila ispred građana. Biće neophodno 13 dokumenata. Od 13 dokumenata tri građani imaju odmah sa sobom”, rekao je novinarima Amidžić nakon sjednice Upravnog odbora UIO BiH.

On kaže da nije bilo odustajanja kada je riječ o ovom pitanju.

“Građani će moći lakše da riješe stambeno pitanje. Krivo mi je što je život građana bio sveden na politiku. Nismo dozvolili bilo kakvo uslovljavanje o ovom pitanju i neizmjerno sam srećan što smo usvojili pravilnik”, istakao je Amidžić.

Nastavi čitati

Aktuelno