Društvo
“MAMA, NE MOGU VIŠE” Majka pretučenog dječaka najavila tužbe za one koji su mogli da spriječe nasilje
Nakon što se na internet stranici “Stop nasilju” pojavio snimak vršnjačkog nasilja u jednoj od igraonica u Vranju oglasila se Jelena Đorđević, majka osmogodišnjeg dečaka U. Đ. kojeg su vršnjaci pretukli na proslavi rođendana.
Ona je u izjavi za Kurir iznijela u kakvom je stanju njen sin i kroz šta sve prolaze ona i njena porodica nakon povređivanja djeteta u igraonici.
Kako Blic prenosi, redakciji Kurira majka je dostavila na uvid dokumentaciju ljekara i psihologa koji su ustanovili povrede koje je njen sin zadobio 30. oktobra u igraonici.
Na pitanje kako je dijete, odgovorila je ” iskreno nikako”.
U užasnom je stanju, krvnički je pretučeno. Na snimku se vidi kako ga krvnički tuku ja nisam mogla da gledam sve, ko može da gleda kako mu krvnički tuku dijete – započinje priču vidno potresena majka osmogodišnjeg dečaka.
– To je bio rođendan kod drugarice u igraonici na kome su pozvana djeca tu su bile radnice, odvela sam dijete prišla roditeljima pozvali smo djevojčicu koja je slavila rođendan čestitali joj, moj sin joj je predao poklon i ostavila sam dijete. Sa mlađom djevojčicom i svekrvom otišla sam do grada.
Vratila sam po njega bila je gužva, osušila sam mu kosu i izašla on je navukao kapuljaču . Pitala sam radnicu da li je bilo sve u redu ona mi je odgovorila:
– Jeste, jeste sve je ok. Bila je neka mala čarka kao mala tuča.
Mislila sam da je došlo do guranja i jurnjave što se dešava među djecom. Međutim na putu do kuće on nije uopšte mogao da hoda, jedva je hodao otežano. Mislila sam da je od skakanja, jurnjave da je u pitanju umor. Kako smo išli kroz park on na klupici sjedi i kaže mama ne mogu više. Mama imam nešto da ti kažem kad dođemo kući, rekla sam mu dobro sine, misleći da je nešto sa rođendana. Kod kuće sam imala šta da vidim ono je žalosno ježim se od pomisli šta su oni njemu radili.
Kad sam ga pitala šta mu se desilo rekao je da su ga djeca vukla, tukla i gurala, nema šta mu nisu radili. Grupa njih, trojica dječaka su nasrnula na njega to je bila krvnička tuča.
U tom dijelu igraonice gdje su djeca su tri kamere i ne vidi se svaki ugao. Što je najgore on se sakrio u toalet, oni su krenuli za njim to je krvnička tuča.
Nisam imao izbora mama, rekao mi je.
U jednom momentu gurnut je u bazen sa lopticama , gdje nastavljaju da ga tuku, on pokušava da se odbrani i nastaje tuča gdje radnica galami na moga sina koji je prebijen i pretučen – objašnjava majka.
– To je bila nedjelja. U ponedjeljak, krenem sa njim i sačekam učiteljicu. Ja njoj pokazujem na šta dijete liči i pričam šta se desilo, a ona mijenja temu. Zašto, zato što su u tom odeljenju djeca čiji roditelji rade u toj školi čiji su roditelji doktori, a mene to ne zanima. Nije mi rekla da idemo kod pedagoga, psihologa kod direktorke što sam očekivala nego će riješiti to među djecom – priča žena za Kurir napominjući da je maltretiranje njenog djeteta počelo od prvog razreda.
– Još u prvom razredu imali smo slučaj gdje je dijete iz tog odjeljenja mog sina nazivalo pogrdnim imenima. Zaštićeno dijete čiji je rođak na funkciji. Opominjala sam učiteljicu, zapadao je u depresiju, nije htio da jede i govorio je “biće na dijeti”, navodi majka i dodaje da je učiteljica u jednom trenutku prokomentarisala “kako to da samo njenog sina tuku”.
Obratila se psihologu i pedagogu
Odvela ga je kod ljekara i psihologa vidjeli su sa kakvim povredama je dijete. Na izvještaj je tvrdi, morala da sačeka što joj bilo čudno i zbog čega je posumnjala da je neko htio da zataška slučaj.
– Na snimcima se nigdje ne vidi da moj sin tuče nekoga da bi meni bilo rečeno da je dijete koje je pretuklo mog sina došlo sa povredama na preponama, pitam se šta će ono kod psihologa. Ako je tako što roditelji u školi nisu ukazali na to ili pozvali mene – zaprepašćeno se pita majka i dodaje:
– Moje dijete zbog prebijanja i traume koju je doživjelo ne želi da ide u školu, gdje je doživio nasilje i da ja razmišljam da će ga neko pretući .
Učiteljici nije smio da kaže ko ga je tukao zbog straha, iako je i prije mjesec dana imao povrede, zabranjeno mu je da ide u toalet.
Očekivala sam da će me učiteljica pozvati, ali do toga nije došlo. Sa suprugom sam otišla kod direktorice.
Ona mi je rekla “oni će se svi pomiriti i biti dobri drugovi”.
– Ne možemo da se tučemo i da budemo drugovi – kaže potresena majka osmogodišnjeg dječaka, ističući da njeno dijete ima traume i da je ona očajna.
Policiju je o vršnjačkom nasilju obavijestio Školski dispanzer, slučaj je predat tužilaštvu.
Majka apeluje na sve nadležne institucije, želi da o vršnjačkom nasilju koje je njen sin doživio budu obaviješteni svi, državni vrh pa i predsjednik Aleksandar Vučić i da oni koji su mogli, a nisu spriječili nasilje budu sankcionisani.
– Samo tako možemo stati na put vršnjačkom nasilju kako ga ne bi doživjelo nijedno dijete više, jer će moje dijete imati traume doživotno. Ne dao Bog nikome – kaže majka osmogodišnjeg dječaka koji pohađa treći razred i odličan je učenik.
Društvo
STANJE JE OZBILJNO! BiH nedostaju hiljade policajaca, BROJ SE MOŽE I POVEĆATI!
Ministarstva unutrašnjih poslova u BiH, kao i Državna agencija za istrage i zaštitu (SIPA) i Granična policija BiH, bilježe hroničan nedostatak policajaca i riječ je o hiljadama praznih, a sistematizovanih radnih mjesta.
Prema preliminarnim podacima Centra za sigurnosne studije (CSS) BiH, primjera radi, SIPA nedostaje 140 policijskih službenika, Federalnoj upravi policije (FUP) skoro 250, dok MUP-u Tuzlanskog kantona, koji brine o bezbjednosti građana u najmnogoljudnijem kantonu, nedostaje gotovo 440 policajca.
“Posebno alarmantno je i u Graničnoj policiji BiH, kojoj trenutno nedostaje skoro 600 pripadnika, a u narednom periodu taj broj bi se mogao povećati na 900”, navode iz CSS-a.
Kako su “Nezavisne novine” juče objavile, policijski sistem u Unsko-sanskom kantonu (USK) naći će se početkom 2026. godine u delikatnoj situaciji, jer 345 policijskih službenika tada odlazi u penziju, a i prema sadašnjoj sistematizaciji USK nedostaje oko 200 policajaca.
Spisak ni tu nije završen, jer postoje informacije koje pokazuju da i MUP-u Srpske nedostaje oko 600 policajaca.
“Evidentno je da duži vremenski period MUP Srpske ima ozbiljno manji broj policajaca u odnosu na broj sistematizovanih radnih mjesta za te ljude. Ta činjenica je potpuno različita od policijske uprave do policijske uprave, pa čak i u okviru jedne policijske uprave na nivou policijskih stanica. Koliki je manjak policajaca, najbolje govori činjenica da u MUP-u Srpske godinama unazad postoji enorman broj prekovremenih radnih sati”, rekla je za “Nezavisne novine” Anica Jondić, predsjednica Sindikata radnika unutrašnjih poslova Republike Srpske.
Kako je dodala, u nekim policijskim stanicama nedostaje i do 30 odsto ljudi za koje postoji sistematizovano radno mjesto.
“Kada vam nedostaje ozbiljan broj policajaca, onda se postojeći poslovi i zadaci, koji se moraju neupitno obaviti, rasporede na broj policajaca koje imate. I onda, u 2023. godini je Policija Republike Srpske imala oko 466.000 prekovremenih radnih sati. To je enorman broj. U proteklih sedam godina, koliko Sindikat o tome vodi evidenciju na bazi podataka koje dobijemo od MUP-a, što znači da su neupitno tačni, Policija Srpske imala je nevjerovatnih oko 2,8 miliona prekovremenih radnih sati. Oni se kompenzuju u slobodne radne dane i sate, ali oko 1,3 miliona prekovremenih radnih sati nije se uspjelo kompenzovati. A ne plaća se prekovremeni rad. To nema nigdje. Svi u Srpskoj za prekovremeni rad dobiju naknadu, osim policije, koja radi potpuno besplatno”, kazala je Jondićeva za “Nezavisne novine”.
Sudeći prema onom što su saopštili iz Centra za sigurnosne studije BiH, usložnjavanje situacije tek slijedi. Naime, očekuje se ove i sljedeće godine veliki odliv policajaca. Kako podsjećaju, proces profesionalizacije policijskih snaga u BiH započet je neposredno nakon rata, pod pokroviteljstvom UN Misije u BiH.
“Međunarodne policijske snage bile su jedan od važnijih dijelova UNMBiH, koje su obavile proces provjere novih policijskih službenika te, uz adekvatne obuke, uglavnom iz oblasti ljudskih prava i demokratizacije, izvršile verifikaciju svih policijskih službenika koji su zasnovali radni odnos u tadašnjim policijskim strukturama. Od tada je prošlo skoro 30 godina, što znači da su naši sugrađani u uniformama, zaduženi za našu sigurnost, zasluženo stekli uslove za penzionisanje. Najveći odliv kadra, koji je uspješno iznio najveći teret izazovnog poratnog i reformskog perioda, očekuje se tokom ove i naredne godine”, navode iz CSS-a.
BiH, kako dodaju, nespremno dočekuje takve drastične i možda tektonske promjene, imajući u vidu da je i sadašnja popunjenost policijskih struktura u BiH na nivou od 70 do 80 odsto.
“Stanje je ozbiljno i nastaviće se dodatno usložnjavati, s obzirom na to da se i sigurnosni izazovi, te prijetnje usložnjavaju i evoluiraju”, poručuju iz CSS-a.
Jedan od primjera usložnjavanja stiže iz USK, gdje će za godinu dana više od 300 policijskih službenika otići u penziju.
Almir Eminović, predsjednik Sindikata policijskih službenika USK, smatra da je neophodno stvoriti takve uslove da posao policijskog službenika bude primamljiv za mlade ljude kako bi se dobio što veći broj aplikanata, s obzirom na to da se prijavljuje sve manji broj kandidata.
Društvo
SIGURNO MJESTO ZA TRAŽITI POMOĆ! “Plavi telefon” zaprimio skoro 8.000 poziva i upita, 57 PRIJAVA ZA NASILJE!
U toku 2024. godine “Plavi telefon”, kao ključna savjetodavna linija za djecu i mlade, zaprimio je 6.026 poziva i 1.941 upit putem e-savjetovanja. Iako je radno vrijeme smanjeno, u prosjeku se nije odgovorilo na 400 poziva mjesečno, što ukazuje na potrebu za proširenjem dostupnosti ove usluge.
Kako je za “Nezavisne novine” kazala Maja Kovačević, koordinatorka “Plavog telefona”, najveći broj upita odnosio se na teme mentalnog zdravlja, nasilja i zlostavljanja, vršnjačkih odnosa, porodičnih problema te seksualno-reproduktivnog zdravlja.
“Djeca i mladi, posebno uzrasta od 13 do 20 godina, najčešće su tražili pomoć zbog straha, anksioznosti, depresije, usamljenosti, ali i zbog problema u školi, partnerskih odnosa i vršnjačkog nasilja”, kazala je Kovačevićeva.
Kako ističe, jedan od ključnih zadataka “Plavog telefona” jeste pružanje podrške onima koji se suočavaju s nasiljem, a tokom 2024. godine upućeno je 57 prijava sumnji na nasilje, od čega se najveći broj prijava odnosio na nasilje u porodici.
“Takođe, djeca su se često javljala zbog nasilja putem interneta i vršnjačkog nasilja.
‘Plavi telefon’ nije samo linija za savjetovanje, već i sigurno mjesto gdje djeca i mladi mogu anonimno prijaviti bilo koji oblik nasilja. Kroz pravovremenu reakciju i saradnju sa institucijama kao što su policija, centri za socijalni rad i ombudsmani za dječja prava, osigurava se zaštita djece i mladih, te se pruža adekvatna pomoć u kriznim situacijama”, kazala je ona.
Kako je dodala, s ciljem poboljšanja kvaliteta usluga i proširenja dostupnosti, planira se povratak na trinaestočasovno radno vrijeme, jer statistike pokazuju veliku potrebu za ovom uslugom, posebno u večernjim satima.
“Međutim, zbog finansijskih ograničenja, proširenje rada još uvijek nije moguće.
‘Plavi telefon’ ostaje neprocjenjiv resurs za djecu, mlade i odrasle osobe koje traže pomoć u suočavanju s izazovima mentalnog zdravlja, nasilja i drugih životnih teškoća, a njegov rad svakodnevno doprinosi zaštiti prava i dobrobiti najmlađih”, kazala je Kovačevićeva.
Podsjećamo da je uslugu “Plavi telefon” pokrenulo Udruženje “Nova generacija” iz Banjaluke 2013. godine. Do danas je zaprimljeno više od 68.900 poziva, preko 8.400 upita putem chat savjetovanja, te je nadležnim institucijama upućeno više od 270 prijava sumnji na nasilje nad djecom i odraslim osobama. Prilikom zvanja nije potrebno ostavljati lične podatke, a zahvaljujući saradnji s kompanijom “M:tel”, svi pozivi su besplatni, bez obzira na mrežu iz koje osobe pozivaju. Takođe, važno je naglasiti da su sve aktivnosti “Plavog telefona” podržane, te da se sprovede u saradnji s UNICEF-om u Bosni i Hercegovini.
Društvo
DOBRO SE OBUCITE! Danas oblačno, suvo i hladno
Maksimalna temperatura vazduha od minus dva do dva, na jugu do osam, u višim predelima od minus četiri stepena Celzijusova.
Duvaće slab vjetar sjevernih smjerova ili promjenljiv, u Hercegovini umjerena, povremeno jaka, bura.
Prema podacima Federalnog hidrometeorološkog zavoda, jutros preovladava umjereno do pretežno oblačno i hladno vrijeme.
Minus 12 stepeni jutros je izmjereno na Han Pijesku, Bjelašnici i na Ivan Sedlu, na Čemernu minus 10 stepeni.
U isto vrijeme, u 7.00 časova izmjerena je temperatura vazduha: minus osam Gacko, Sokolac, Kneževo, Drvar, Livno, Bugojno i Drinić, minus sedam Mrkonjić Grad, minus šest Ribnik, Šipovo, Sarajevo, Zenica i Sanski Most, minus pet Srebrenica, Jajce i Bihać, minus četiri Prijedor, Novi Grad i Tuzla.
U Banjaluci, Bijeljini, Doboju, Bileći i Srpcu izmjereno su minus tri stepena, u Rudom minus dva, u Višegradu minus jedan, u Trebinju nula, u Mostaru jedan i u Neumu dva stepena Celzijusova.
Visina snijega na Han Pijesku je 19 centimetara, u Kneževu 16, u Doboju 11, u Driniću osam, u Mrkonjić Gradu i Gacku pet, na Čemernu četiri, na Sokocu dva i u Banjaluci jedan centimetar.
-
Hronika3 dana ago
DA LI JE DELA UBIJEN ZBOG VRANJEŠA? Kako je bivši fudbaler upetljan u mafijaški obračun
-
Hronika3 dana ago
TUŽILAŠTVO SE OGLASILO O UBISTVU KOSTIĆA! Više uhapšenih, za jednim licem se traga
-
Banjaluka3 dana ago
NAKON TRAGIČNOG DOGAĐAJA! Oglasili se iz restorana “Stara Ada”
-
Hronika3 dana ago
SAOBRAĆAJNA NESREĆA KOD BANJALUKE! Automobil sletio u rijeku Vrbanju
-
Svijet2 dana ago
ODMOR SE PRETVORIO O PAKAO! U Italiji poginuli skijaši: Lavina ih vukla stotinama metara
-
Politika2 dana ago
Dodik o proslavi koja smeta POLITIČKOM SARAJEVU “Deveti januar nismo mi izabrali, on je izabrao nas”
-
Hronika2 dana ago
UBISTVO O KOM BRUJI BANJALUKA! Šta je do sada poznato o ubistvu Dele
-
Region2 dana ago
Milanovićev luksuzni portfolio: Stan, vikendica, firma i štednja od koje se ZAVRTI U GLAVI!