Politika
NEMA KRAJA, A NI SRAMOTE! Vlada preuzima novih 38 miliona KM dugova OC „Jahorina“
Vlada Republike Srpske obavezala se da će platiti milionske dugove Olimpijskog centra Jahorina iz prve i četvrte emisije obveznica ukoliko ovo akcionarsko društvo ne izmiri svoje obaveze prema vlasnicima hartija od vrijednosti u utvrđenim rokovima, saznaje portal CAPITAL.
Dug iz prve emisije iznosi 10,6 miliona maraka, a iz četvrte 27,8 miliona KM, što znači da je na ovaj način Vlada preuzela obavezu od ukupno 38,4 miliona marka.
Preciznije, Vlada nije automatski preuzela dug na sebe, već mu je pristupila, odnosno platiće ga ukoliko uprava OC Jahorina ne bude u stanju da ga izmiri, što je, kako se može zaključiti iz pisma koje je u resorno Ministarstvo trgovine i turizma stiglo sa ove planine, gotovo izvjesno.
Naime, iz OC Jahorina su u svojoj inicijativi naveli da usljed promijenjenih ekonomskih okolnosti, povećanja operativnih troškova, sezonske prirode poslovanja kao i obaveza koje su proizašle iz intenzivnog investicionog ciklusa, nisu u mogućnosti da izmiruju obaveze u skladu sa postojećom dinamikom otplate definisane emisijom obveznica.
Zbog toga traže od Vlade Republike Srpske, ministarstava trgovine i turizma i finansija da razmotre mogućnost pokretanja aktivnosti na pristupanju duga po osnovu prve i četvrte emisije obveznica.
U ministarstvu su to kandidovali Vladi, a inicijativa je usvojena na posljednjoj sjednici.
Inicijativa je pravdana „obezbjeđenjem kontinuiteta poslovanja, očuvanja investicionog ciklusa i sprečavanja poremećaja u funkcionisanju Olimpijskog centra“.
„Vlada Republike Srpske izražava spremnost da, ukoliko nastupi obaveza izvršenja plaćanja dospjelih obaveza Olimpijskog centra „Jahorina“ izvrši pretvaranje preuzetog duga u osnovni kapital društva. Ministarstvo finansija se da obezbijedi sredstva za sprovođenje ovog zaključka u budžetu Republike Srpske“, piše u zaključku koji je u posjedu portala CAPITAL.
Zanimljivo je da je četvrta emisija obveznica vrijedna 27,8 miliona maraka realizovana u aprilu ove godine, što ukazuje na to da je uprava OC „Jahorina“ išla u zaduženje iako je znala da ga neće moći vraćati.
Tom emisijom treba da se vrate dugovi prema IRB-u po osnovu datih pozajmica kao i da se sa 7,33 miliona maraka refinansira dug po osnovu druge emisije obveznica koje je takođe kupovala ova banka i sve to ponovo uz garanciju Vlade Republike Srpske.
Novac iz prve emisije obveznica vrijedne 15 miliona maraka iskorišten je za gradnju šestosjeda, remont kosog transporta, izgradnju sistema za zasnježivanje, te druge investicione aktivnosti na području skijališta.
Datum krajnjeg dospijeća je 20. februar 2034. godine.
Podsjećamo, Vlada Republike Srpske je u oktobru prošle godine donijela odluku da plati sve kredite Olimpijskog centra „Jahorina“ kod komercijalnih banaka, a da zatim svoja potraživanja pretvori u osnovni kapital ovog akcionarskog društva.
Riječ je o obavezama od 145 miliona maraka, dok je procijenjena vrijednost Olimpijskog centra 286 miliona KM.
Politika
“BOGATA” OPŠTINA! Nevesinjska bolnica nabavlja limuzinu od 92.430 KM
Opšta bolnica u Nevesinju odlučila je nabaviti automobil vrijedan 92.430 KM sa porezom, a sudeći po specifikacijama najvjerovatnije su se odlučili za škodu superb saznaje CAPITAL.
Kada su u pitanju karakteristike vozila zatražili su da automobil ima automatski mjenjač, pogon na sve točkove, kao i da bude crne metalik boje.
Traže i da vozilo ima putni računar, utičnicu u prtljažniku, limitator brzine, ali i prednje i zadnje parking senzore.
Zahtijevaju i da snaga motora bude najmanje 140 kilovata, kao i multifunkcionalni servo upravljač podesiv po visni i dubini.
Rok za prijem i otvaranje ponuda je 17. jul ove godine.
Aktuelni direktor ove bolnice je Velibor Milivojević.
Politika
BORENOVIĆ IZ STRAZBURA UPOZORIO: Višesatna čekanja na granicama ponižavaju građane, EES sistem mora biti prilagođen
U Savjetu Evrope u Strazburu ukazao sam na sve ozbiljniji problem višesatnih čekanja na granicama sa Evropskom unijom i potrebu urgentnog prilagođavanja novog EES sistema evidentiranja ulazaka i izlazaka sa realnim stanjem na graničnim prelazima i aerodromima.
Ovo je na “Iksu” objavio Branislav Borenović, poslanik u PD PSBiH.
“To je problem koji svakodnevno pogađa stotine hiljada građana širom zemalja zapadnog Balkana, uključujući i Bosnu i Hercegovinu – prekomjerno duga čekanja na granicama sa Evropskom unijom.
Tokom ljetne sezone, praznika i vikenda, čekanja na pojedinim graničnim prelazima traju po nekoliko sati. U tim kolonama nalaze se porodice sa djecom, studenti, radnici, turisti, preduzetnici i prevoznici. Gube se vrijeme, novac i strpljenje, dok frustracija neprestano raste”, naveo je on i dodao:
“U potpunosti razumijemo pravo i obavezu Evropske unije da štiti svoje spoljne granice i obezbijedi visok nivo bezbjednosti. Međutim, postoji opravdana zabrinutost da bi primjena novog Sistema evidencije ulazaka i izlazaka (EES) sa EU i šengen zonom mogla dodatno usporiti protok saobraćaja i dovesti do još dužih zadržavanja na graničnim prelazima i aerodromima”.
Borenović kaže da je kolagama u Savjetu Evrope rekao da ne želi da kritikuje, već da pozove na partnerstvo i pronalaženje rješenja.
“Da zamisle da po ovoj vrućini čekaju tri, četiri ili pet sati da bi prešli granicu sa Evropskom unijom. Da zamisle koliku to izaziva frustraciju, poniženje, iscrpljenost i osjećaj nepravde! Da li je to sloboda kretanja kojoj težimo?”, naveo je Borenović.
On je podsjetio da već stižu ozbiljna upozorenja vodećih ljudi međunarodnih turističkih i aerodromskih asocijacija, kao i grčkih i italijanskih strukovnih organizacija, da se hitno mora nešto preduzeti – obustaviti ili prilagoditi primjenu novog EES ( sa EU-šengen zemljama) sistema za prelazak granica stvarnim uslovima, jer ćemo u suprotnom imati ogromne probleme i kolaps na graničnim prelazima i aerodromima.
“Sloboda kretanja ljudi i robe jedna je od temeljnih evropskih vrijednosti. Ako građani Zapadnog Balkana Evropu budu doživljavali prvenstveno kroz rampe, kolone i višesatna čekanja, rizikujemo da oslabimo povjerenje u evropsku ideju i evropsku budućnost naših zemalja. Za mnoge građane, granični prelaz predstavlja njihov prvi i najdirektniji susret sa Evropom. Taj susret treba da stvara osjećaj partnerstva i pripadnosti, a ne frustraciju i razočaranje”, rekao je Borenović.
On navodi da je iskoristio priliku da pozove sve da zajedno radeo na pronalaženju praktičnih rješenja.
“Ne zbog procedura, već zbog ljudi. Zbog porodica, mladih i privrednika koji očekuju da Evropa bude prostor povezivanja, a ne čekanja. Evropa mora ostati kontinent koji spaja ljude, a ne mjesto na čijim se granicama gube vrijeme, strpljenje i vjera u našu zajedničku budućnost”, zaključio je Borenović.
У Савјету Европе у Стразбуру указао сам на све озбиљнији проблем вишесатних чекања на границама са Европском унијом и потребу ургентног прилагођавања новог ЕЕС система евидентирања улазака и излазака са реалним стањем на граничним прелазима и аеродромима.
⤵️⤵️⤵️
То је проблем… pic.twitter.com/Vr0D8d5EyB— Branislav Borenović (@BBorenovic) June 26, 2026
Politika
UHLJEBLJAVANJE BEZ PREMCA! Vlada RS dala zeleno svjetlo za 56 novih fotelja u režiji Ane Trišić Babić
Vlada Republike Srpske dala je saglasnost Ani Trišić Babić da u novoosnovanu Kancelariju za međunarodnu saradnju Republike Srpske zaposli čak 56 ljudi.
Toliko je naime planirano pravilnikom o unutrašnjoj organizaciji i sistematizaciji radnih mjesta koji stupa na snagu naredne sedmice.
Prema ovom aktu, kancelarija će imati sektor za pravne poslove i upravljanje resursima, sektor za analizu i planiranje, sektor za promociju i odnose sa javnošću te područnu jedinicu u Istočnom Sarajevu.
Kancelarija će pored direktora imati zamjenika, pomoćnika, sekretara, načelnike odjeljenja, saradnike za ljudske resurse i kadrovske poslove, kancelarijsko poslovanje, javne nabavke, prevodioca, IT administratora.
U njoj će biti zaposlen i viši stručni saradnik za geopolitičko planiranje sa završenim fakultetom političkih nauka, ali i saradnik za evropska pitanja čiji će posao biti sve što je vezano za integracije, iako Republika Srpska ima odvojeno ministarstvo koje se ovim bavi.
Trišić Babić će oko sebe imati i analitičare za ekonomska i bezbjednosna pitanja, portparole, saradnike za diplomatiju i digitalnu komunikaciju, saradnju sa dijasporom, projekte.
U sistematizaciji se navodi da je Kancelarija osnovana kao stručna služba Vlade, sa ciljem unapređenja međunarodne saradnje Srpske sa drugim državama i međunarodnim organizacijama, a sve radi zaštite njenih političkih, ekonomskih, kulturnih i drugih interesa.
Prema uredbi o njenom osnivanju, u ovoj kancelariji će se praviti dugoročne strategije za jačanje međunarodne pozicije Republike Srpske, analizirati međunarodni trendovi i pripremati planovi usaglašeni sa ciljevima ekonomskog rasta, kulturne promocije i političke stabilnosti.
Finansiraće se iz budžeta Republike Srpske, posredstvom donatora iz sredstava EU fondova i drugih izvora.
Rebalansom budžeta za ovu godinu, Kancelariji za međunarodnu saradnju je obezbijeđen budžet od preko dva miliona maraka od čega će 1,1 milion biti isplaćeno za plate.
-
Politika1 dan agoOTIMAČINA ZA MANDATE! Petrović pokazao pravo lice, ultimativno zahtijeva da sam kroji liste za NSRS!
-
Politika3 dana agoNOVI UDAR ZA VUKANOVIĆA: Bivši saradnik tvrdi da su ljudi u Listi za pravdu i red „potrošna roba“
-
Društvo3 dana agoUPALJEN ALARM ZA REPUBLIKU SRPSKU! Vrelina i sparina okovale zemlju, a najgore nas čeka tek od OVOG DANA!
-
Politika1 dan agoŠAMAR ZA ZDRAVSTVENI RADNIKE! Minić smatra da MINISTRI ZASLUŽUJU VEĆE PLATE od direktora domova zdravlja
-
Politika1 dan agoKAD TI JE TATA MINISTAR! Stevanovićev sin potražuje od Nove Željezare 160 miliona KM
-
Banjaluka2 dana ago“BANJALUČKO MORE” POSTAJE STVARNOST: Grad dobija šest kilometara novog šetališta uz Vrbas
-
Politika3 dana agoRASPRODAJA DJEDOVINE! Dug nas gura u provaliju, stranci nam uzimaju RIJEKE, ŠUME RUDNIKE!
-
Politika2 dana agoDODIK O “NERVOZNOM” telefonskom razgovoru sa Izetbegovićem! “JA SAM SE SMIJAO”
