Connect with us

Društvo

REVIZIJA UTVRDILA Propale pronatalitetne mjere u Republici Srpskoj

Mjere Vlade RS, opština i gradova nisu uspjele podstaći rađanje djece

Glavna služba za reviziju javnog sektora Republike Srpske objavila je Izvještaj revizije učinka “Pronatalitetne mjere u jedinicama lokalne samouprave RS”.

Provedena revizija je pokazala da pronatalitetne mjere jedinica lokalne samouprave u primjeni nisu uspjele da značajnije podstaknu rađanje koje bi doprinijelo lokalnom, a posljedično i prostom obnavljanju stanovništva na nivou Republike Srpske, te da u skladu s tim postoji potreba za sistematizacijom, (re)definisanjem i unapređenjem mjera jedinica lokalne samouprave za podsticanje rađanja i podršku roditeljstvu u funkciji održivog demografskog razvoja u Republici Srpskoj, prenosi Buka.

Provedena revizija je u organizaciono-institucionalnom pogledu obuhvatila ispitivanje uloga, nadležnosti i odgovornosti: Vlade Republike Srpske, Ministarstva porodice, omladine i sporta, gradova Banja Luka, Prijedor, Doboj, Bijeljina, Zvornik, Trebinje, opština Kozarska Dubica, Kneževo, Šamac, Višegrad, Pale i Nevesinje.

“Provedena revizija je pokazala da pronatalitetne mjere jedinica lokalne samouprave u primjeni nisu uspjele da značajnije podstaknu rađanje koje bi doprinijelo lokalnom, a posljedično i prostom obnavljanju stanovništva na nivou Republike Srpske, te da u skladu s tim postoji potreba za sistematizacijom, (re)definisanjem i unapređenjem mjera jedinica lokalne samouprave za podsticanje rađanja i podršku roditeljstvu u funkciji održivog demografskog razvoja u Republici Srpskoj u jedinicama lokalne samouprave Republike Srpske”, stoji u ovoj Reviziji.

Nalazi, zasnovani na relevantnim, pouzdanim i dovoljnim revizijskim dokazima, pokazuju:

– Od 1996. godine nijedna jedinica lokalne samouprave Republike Srpske nije imala u kontinuitetu pozitivan prirodan priraštaj niti stopu ukupnog fertiliteta od 2,1 djeteta po ženi koja obezbjeđuje prosto obnavljanje stanovništva;

– Mogućnost demografskog oporavka je upitna za 23, odnosno preko trećine jedinica lokalne samouprave u Republici Srpskoj, usljed niza nepovoljnih demografskih pokazatelja;

– Iako je potreba za aktiviranjem lokalne samouprave u oblasti populacione politike istaknuta u nizu strateških i razvojnih akata Republike Srpske, istoj nije pristupljeno na sistemski način;

– Jedinice lokalne samouprave su pristupile provođenju određenih mjera i aktivnosti pronatalitetnog karaktera bez jasnih strateških i operativnih opredjeljenja i ciljeva u pogledu lokalnog demografskog razvoja;

– Jedinice lokalne samouprave su u periodu 2016-2021. godina provodile 14 različitih mjera i aktivnosti koje imaju direktan ili indirektan uticaj na podsticanje rađanja i podršku roditeljstvu. Samo jedna od njih je bila “nefinansijskog karaktera”, što ukazuje da jedinice lokalne samouprave nisu dale adekvatan značaj edukaciji u pogledu demografskih izazova i promociji svoje politike u oblasti demografskog razvoja;

– Za realizaciju mjera i aktivnosti koje imaju pronatalitetni karakter, jedinice lokalne samouprave u periodu 2016-2021. godina su izdvojile 190,3 miliona KM, od čega se preko 80% navedenog iznosa odnosi na subvenciju/sufinansiranje rada vrtića;

– Provođenje mjera i aktivnosti pronatalitetnog karaktera od strane jedinica lokalne samouprave nije bilo korisnički orjentisano;

“Treba istaći da sve varijante projekcija budućeg demografskog razvoja prostora RS ukazuju na nastavak i pogoršanje nepovoljnih tendencija. Stručnjaci iz oblasti demografije iskazuju bojazan, da bez hitne reakcije donosilaca odluka, društva suočena sa dugotrajnom stopom ukupnog fertiliteta ispod 1,5 upadaju u zamku ‘niskog fertiliteta’ iz koje nema izlaza, odnosno postoji dugoročna opasnost za njihov demografski opstanak”, stoji u ovom izvještaju.

Napominje se da je u prethodnom periodu, najveći broj jedinica lokalne samouprave, pored mjera koje se realizuju sa republičkog nivoa vlasti, preduzimao vlastite mjere i aktivnosti pronatalitetnog karaktera.

“Međutim, prezentovani demografski pokazatelji ukazuju da iste nisu uspjele da značajno podstaknu rađanje na teritoriji jedinica lokalne samouprave i Republike Srpske”, ističe se.

Jedina prisutna populaciona mjera “nematerijalnog” karaktera u većem broju jedinica loklanih samouprava je manifestacija „Konferencija beba“.

“Rezultati revizije ukazuju da u strateškom okviru jedinica lokalne samouprave nisu na adekvatan način postavljena strateška opredjeljenja i ciljevi po pitanju lokalnog demografskog razvoja”, stoji u Reviziji.

U preporukama se ističe da Ministarstvo porodice, omladine i sporta treba da kreira, predlaže Vladi Republike Srpske, te provodi mjere i aktivnosti iz oblasti populacione i pronatalitetne politike koje će biti u funkciji održivog demografskog razvoja Republike Srpske.

Jedinice lokalne samouprave u funkciji kreiranja i provođenja mjera i aktivnosti na podsticanju rađanja i podršku rađanju, potrebno je da utvrde jasna strateška opredjeljenja i ciljeve u pogledu lokalnog demografskog razvoja, te izvrše sistematizaciju i pojednostavljenje pravnog okvira za podsticanje rađanja i podršku roditeljstvu.

Društvo

Učenici iz Novog Grada PRVACI SVIJETA u kodiranju

Tim Osnovne škole „Sveti Sava“ iz Novog Grada Igor Jeremić, Nikša Repac, Savan Jovanović, Balša Maran i Dario Bjelac, zajedno sa svojom mentorkom nastavnicom informatike ove škole osvojili su prvo mjesto na svjetskom online takmičenju u kodiranju čiji je domaćin bila Južnoafrička Republika. Među 50 timova iz svih kontinenata svijeta, ekipa iz Novog Grada pokazale se najbolja.

“Rješenje postavljate pomoću malih papirnih kartica i kada ih posložite , uslikate i ako ste dobro uradili tu proceduru bukvalno će vam doći rješenje da ste tačno napravili. Na taj način bi vi rješili bilo kakav drugi zadatak. Ako znate na taj način razmišljati vi ustvari znate programirati”- objašnjava Gordana Vujanović, nastavnica informatike.

Igor Jeremić učenik 9. razreda, kapiten ekipe kaže da su se za takmičenje pripremali dva mjeseca, ostajali na dopunskim časovima ali da je sudeći po uigranoj ekipi, očekivao pobjedu.

Takmičenje je trajalo 60 minuta a osmišljeno je na Univerzitetu Nelson Mandela u Južnoj Africi. Tim iz Novog Grada sve zadatke rješio je za rekordnih 18 minuta i odnio pobjednički pehar.

“Konkurencija je bila ogromna. To je svjetsko takmičenje i puno je bilo konitenata. Mi smo se spremali i taj trud se isplatio. To smo pokazali i ja bi da pohvalim kapitena Igora Jeremića koji je bio pravi vođa u ovom timu i sve ostale” – ističe Nikša Repac učenik 7.razreda iz ove škole.

Informatičari ove škole učestvuju i na drugim brojnim takmičenjima. Priznanja i brojni pehari predstavljaju satisfakciju kako za nastavnike tako i za učenike.

“Ja sam jako sretna, mi smo malo mjesto i kad se ime Novi Grad čuje u Sarajevu ili u nekim mjestima, zemljama gdje god moji učenici učestvuju na nekim takmičenjima to mene zaista čini sretnom osobom pogotovo što oni vole to što rade i možda će to njima jednog dana biti zanimanje” , dodaje Vujanovićeva.

U novogradskoj osnovnoj školi ,,Sveti Sava,, koja je u poslednjih nekoliko godina iznjedrila na desetine državnih ali i evropskih takmičara ponosni su na svoje đake. Poručuju da ukoliko voliš ono što radiš, bićeš u tome uspješan.

Nastavi čitati

Društvo

Da li da 2025. budemo OPTIMISTI ILI PESIMISTI – Ekonomista objašnjava gdje smo najviše pali prošle, a šta da očekujemo ove godine

Kakva je bila godina za nama, ne mora niko da nam objašnjava. Poskupljenja na svakom koraku. Da li na početku ove nove godine imamo razloga za optimizam ili pesimizam?

Ekonomisti poručuju da je u 2024. „najviša patila“ prerađivačka industrija, jer je došlo do pada izvoza zbog recesije, prije svega u Njemačkoj, a onda i u nekim drugim zemljama Zapadne Evope. Tokom 2024. godine domaća proizvodnja je nešto rasla u odnosu na 2023.

–Kakva će biti 2025. teško je procijeniti, jer na to veoma utiče politička stabilnost, koja je važna. Kod nas je najznačajnijih izvoz energije, i tu smo pali, jer smo imali probleme sa termoelektranama. 2024. nije dovela do toga da izvezemo struje kao prethodnih godina. Ranije smo izvozili struje u vrijednosti oko milijardu maraka, a 2024. nekih 600 miliona – kaže za Srpskainfo ekonimista Marko Đogo.

Da li će se situacija za izvozom popravljati zavisiće od toga da li će se njemačka privreda oporaviti, ali i od naše sreće sa energetikom, budući da ne investiramo dovoljno.

-Ministar Đokić je nedavno rekao da je potrebno 700 miliona KM uložiti u termoelektrane da bi se obezbijedila stabilnost snabdijevanja ugljem. Mi očigledno godinama nismo investirali i to nam se sada vraća. To vidim kao prijetnju našem izvozu – poručuje on i dodaje da za 2025. godinu nemamo velikih razloga za euforiju, ali i napominje kako su godine iza nas najavljivane kao teške, ali su relativno normalno prošle.

Podsjećamo, Petar Đokić, ministar energetike i rudarstva RS rekao je da je potreba za investiranjem u održivost rudarske proizvodnje i u termoelektrane po jednoj elektrani oko 350 miliona KM.

-Toliko novca bi trebalo da obezbijedimo za obje da bi mogle da preuzmu punu odgovornost da će raditi bezbjedno. Mi taj novac nemamo – istakao je nedavno.

Nastavi čitati

Društvo

VOZAČIMA ĆE TREBATI STRPLJENJE Gužve na izlazu iz BiH

Pojačana je frekvencija putničkih vozila na izlazu iz BiH na graničnim prelazima Izačić, Velika Kladuša, Gradina, Gradiška i Orašje, saopšteno je iz Auto-moto saveza Republike Srpske.

Na ostalim ganičnim prelazima zadržavanja trenutno nisu duža od 30 minuta.

Na graničnom prelazu Karakaj kod Zvornika zabranjen je saobraćaj za vozila preko pet tona nosivosti koja se preusmjeravaju na novi most “Bratoljub” u Bratuncu i na granični prealz Rača.

Šleperi i teretna motorna vozila mogu saobraćati na graničom prelazu Šepak od 9.00 do 13.00 i od 22.00 do 6.00 časova, prenosi Srna.

Nastavi čitati

Aktuelno