Connect with us

Politika

Koga će poraz u oktobru odvesti u POLITIČKU PENZIJU

Od rezultata koje ostvare na predstojećim izborima direktno će zavisiti dalja politička budućnost brojnih stranačkih lidera i političara u Republici Srpskoj.

To se, prema mišljenju analitičara i dobrih poznavaoca prilika na domaćoj političkoj sceni, posebno odnosi na partijske šefove i najviše stranačke funkcionere koji su se kandidovali za inokosne funkcije, odnosno poziciju predsjednika Republike Srpske i srpskog člana Predsjedništva BiH.

Iako se iz najvećih političkih partija u Srpskoj zvanično ne može “iščupati” bilo kakav komentar o tome da li će njihovi lideri, u slučaju izbornog poraza, završiti svoju karijeru na čelu stranke, nezvanično, brojni ljudi iz vrha vlasti i opozicije u Srpskoj kažu nam da politička budućnost Milorada Dodika, Mirka Šarovića, Željke Cvijanović, pa čak i Jelene Trivić, umnogome zavisi od rezultata izbora koji će biti održani za mjesec dana.

Primjer SDS

Naime, sagovornici Srpskainfo iz rukovodstava najvećih stranaka iz vlasti i opozicije, koji su insistirali na anonimnosti, ističu da su predstojeći izbori od “sudbinske važnosti” za lidere njihovih partija, te da bi u slučaju izbornih poraza sigurno došlo do promjena na čelu njihovih stranaka.

– Ukoliko Mirko Šarović izgubi od Željke Cvijanović na izborima za srpskog člana Predsjedništva BiH, gotovo sigurno ga čeka sudbina Mladena Bosića i Vukote Govedarice, koji su takođe nakon izbornih poraza odlazili sa čela SDS – kažu za Srpskainfo izvori iz najveće opozicione stranke u Republici Srpskoj.

Što se tiče SNSD, naši sagovornici iz vrha te partije tvrde da bi u slučaju da Milorad Dodik izgubi od Jelene Trivić u izbornoj utakmici za predsjednika Srpske, dosadašnji neprikosnoveni stranački lider, najvjerovatnije, sam prepustio vođenje partije nekom drugom.

– Niko u vrhu SNSD nema dovoljno političkog autoriteta i snage da smijeni Dodika, ali bi u slučaju izbornog poraza Dodikova pozicija bila žestoko uzdrmana. Kruže neke priče da bi se u tom slučaju Dodik sam povukao sa čela stranke, a možda i iz politike – tvrde naši sagovornici.

Interesna organizacija

Politički analitičar Velizar Antić takođe smatra da će predstojeći izbori neminovno uticati na političku sudbinu mnogih političara u Srpskoj.

– Najveća politička partija, SNSD, postala je interesna organizacija, koja crpi snagu iz moći koju ima Milorad Dodik. Ukoliko na predstojećim izborima Dodik i SNSD izgube, ovu stranku čekaju veliki lomovi i turbulencije i vjerujem da će doći do njenog raspadanja na nekoliko novih političkih partija. U onom trenutku kada ova partija izgubi vlast i ne bude mogla da zadovolji interese članstva i rukovodilaca, doći će i do raspada takve interesne organizacije. Mislim da SNSD, u trenutku kada izgubi vlast, čeka sudbina Demokratske stranke u Srbiji. U tom slučaju ne vjerujem da će Dodik pristati da vodi političku partiju koja bi bila u opoziciji i imala pet do deset odsto podrške, tako da politička sudbina Milorada Dodika, ali i Željke Cvijanović, sasvim sigurno zavisi od predstojećih izbora. ukoliko oni izgube, možemo očekivati i njihovo povlačenje iz politike – smatra Antić.

Dodaje da u slučaju izbornog poraza slična sudbina čeka i lidera SDS, Mirka Šarovića.

– Ukoliko izgubi i ne uspije da osvoji mjesto u Predsjedništvu BiH, sasvim sigurno možemo očekivati i Šarovićevo povlačenje sa čela SDS i iz politike. Njegov eventualno loš izborni rezultat poslužio bi mlađim kadrovima u stranci kao razlog da traže njegovu smjenu sa čela partije, što bi se vjerovatno i dogodilo – procjenjuje Antić za Srpskainfo.

Liderstvo

Što se tiče lidera DNS Nenada Nešića, koji se takođe kandidovao za srpskog člana Predsjedništva BiH, Antić ocjenjuje da na njegovu poziciju u stranci predstojeći izbori neće imati toliki uticaj.

– Ukoliko DNS ostvari slabiji rezultat od očekivanog, možemo očekivati nezadovoljstvo pojedinih dijelova stranke, možda čak i njihov izlazak iz te partije, ali ne vjerujem da će oni imati veću snagu da utiču na smjenu Nešića sa čela partije – smatra Antić.

S druge strane, politički analitičar Tanja Topić za Srpskainfo kaže da uprkos “normalnoj demokratskoj praksi”, koja podrazumijeva da stranački lideri prvi snose odgovornost za izborni poraz, ovdje to nije pravilo.

– Za većinu političkih partija, posebno one koje su dominantne i maltene već decenijama na vlasti, njihovo osnovno obilježje i snaga jesu njihovi lideri. U demokratskim društvima očekivali bi da se onaj politički lider koji izgubi na izborima sam povuče iz politike ili sa čela stranke. Međutim, naše političko iskustvo i praksa ne uče nas da će se to zaista i dogoditi – kaže Topićeva.

Ona, između ostalog, ističe da nastavak političke karijere izbornih gubitnika zavisi i od toga da li će stranka kojoj su na čelu biti dio vlasti ili ne.

– Ukoliko njihova stranka participira u vlasti, to im može donijeti neku od izvršnih funkcija. Po toj logici identifikacije političkih partija sa liderom stranke, a gdje pojedine partije u nazivu čak nose i njihova imena, teško je očekivati da će takvi “snažni” lideri otići u političku penziju dobre volje i čista srca – smatra Topićeva.

Ona kao pozitivne primjere demokratske prakse, gdje gubitnici sami napuštaju liderske pozicije u stranci, navodi primjer SDS.

– Tu vrijedi pomenuti Mladena Bosića i Vukotu Govedaricu, koji su sami otišli sa pozicije predsjednika stranke nakon izbornih poraza. Najveći demokratski potencijal, u smislu lidera koji su “na vrijeme” otišli i prepustili kormilo stranke mlađima, pokazali su Mladen Ivanić i PDP. Naravno, moram da istaknem da su to stranke koje su godinama u opoziciji – kaže Topićeva.

Srpska info

Politika

PDP NEĆE PRISUSTVOVATI OBRAĆANJU DODIKA! Crnadak: ovaj zakon je pucanj u demokratiju, SRPSKA KLIZI U DIKTATURU

Poslanici Partije demokratskog progresa neće učestvovati u raspravi o prvoj tački dnevnog reda današnje posebne sjednice Narodne skupštine Republike Srpske, u okviru koje se obraća predsjednik SNSD-a, Milirad Dodik. Ovu odluku jednoglasno je donio Klub poslanika PDP, potvrdio je novinarima šef Kluba, Igor Crnadak.

Crnadak je istakao da PDP ne želi da učestvuje u, kako je rekao, političkom performansu vladajuće stranke, jer je ključni razlog za današnju sjednicu – druga tačka dnevnog reda, nacrt Zakona o finansiranju političkih partija, neprihvatljiv i opasan po demokratski poredak u Republici Srpskoj.

„Ovaj zakon je pucanj na demokratiju. Pripremljen je u kabinetima SNSD-a, a njegov cilj je da uguši slobodu govora, slobodu mišljenja i pravo na kritiku. Republika Srpska ne može postojati bez slobodnih ljudi, bez otvorenog društva, bez mogućnosti da se javno i slobodno govori o problemima. A ovaj zakon pokušava upravo to da ugasi“, rekao je Crnadak dodajući da Srpska klizi u diktaturu.

On je naglasio da PDP neće nijemo posmatrati pokušaje da se institucije pretvore u sredstva kontrole, a ne predstavničkog odlučivanja.

„Mi ćemo se boriti svim političkim i demokratskim sredstvima da spriječimo ovaj nasrtaj na slobodu“, poručio je Crnadak.

Zakon o finansiranju političkih partija izazvao je burne reakcije i unutar drugih opozicionih stranaka.

Nastavi čitati

Politika

OŠTRA PORUKA IZ LJUBINJA: “Mazalica svjesno obmanjuje građane”

A tada, gospodine Mazalica, Vas nije bilo. Niste ni pozvali, ni pomogli – ni Ljubinju, ni Berkovićima, ni Bileći, ni Stocu. Smatram da ste tada imali priliku da pokažete odgovornost i solidarnost, ali ste ćutali”, navodi se u saopštenju.

Načelnik opštine Ljubinje, Stevo Drapuć oštro je reagovao na izjave SNSD-ovog poslanika Srđana Mazalice u NSRS.

“Sa velikim ogorčenjem i razočaranjem reagujem na istup narodnog poslanika SNSD-a, Srđana Mazalice, u Narodnoj skupštini Republike Srpske, u kojem sam prozvan zbog prijema članova Predsjedništva BiH, Željka Komšića i Šefika Džaferovića, u aprilu 2022. godine”, navedeno je u saopštenju.

Drapić podsjeća javnost da se ta posjeta dogodila 23. aprila 2022. godine, samo dan nakon razornog zemljotresa koji je pogodio našu opštinu i nanio velike materijalne štete.

“Kao odgovoran čovjek i načelnik, u interesu građana Ljubinja, primio sam ih u zvaničnoj posjeti. Uradio sam to tada, a uradio bih isto i danas.

Rezultat te posjete bila je direktna finansijska podrška našoj opštini u iznosu od milion konvertibilnih maraka – pomoć koja je došla onda kada je bila najpotrebnija.

A tada, gospodine Mazalica, Vas nije bilo. Niste ni pozvali, ni pomogli – ni Ljubinju, ni Berkovićima, ni Bileći, ni Stocu. Smatram da ste tada imali priliku da pokažete odgovornost i solidarnost, ali ste ćutali”, navodi se u saopštenju.

Vrata Ljubinja su i biće otvorena za sve dobronamjerne ljude, kako navodi,. bez obzira na njihovu političku ili nacionalnu pripadnost.

“Dobrodošli su oni koji dolaze s poštovanjem i željom da pomognu, a ne oni koji po kafanama smišljaju stranačke strategije i ignorišu potrebe naroda.

Gospodine Mazalica, kod nas u Hercegovini i dalje se zna da se čovjek procjenjuje i po svojim precima. Ja sam sin Slobodana Drapića, unuk Steve Drapića i potomak Nikole Drapića – raspitajte se ko su bili ti ljudi.

Svjedok sam i rata i mira, i svoj patriotizam sam dokazao djelima, ne riječima. Ljubinjci to znaju a jedino je njihovo mišljenje meni važno. Vi, gospodine Mazalica, to pravo da mi sudite – nemate.

Nemate i zbog još jednog razloga, a to je što ste Vi očigledno nasljednik one ideologije koja je nanijela mnogo zla mom narodu i mojim precima. Vi određivati ko je patriota – nećete!”, ističe se u saopštenju.

Nećemo, kako navode, dozvoliti da se sitnostranačke agende i prazne političke parole stave ispred interesa građana Ljubinja.

“Nećemo ćutati pred pokušajima omalovažavanja našeg rada – rada koji se temelji na poštenju, transparentnosti i borbi za opšte dobro. I nećemo Vam dozvoliti da zatvorite vrata Ljubinja, kao što zatvarate vrata Republike Srpske”, stoji u reaovanju načelnika opštine Ljubinje.

Nastavi čitati

Politika

CRNADAK: Neću prisustvovati Dodikovom govoru u NSRS

Potpredsjednik PDP-a Igor Crnadak izjavio je da neće prisustvovati današnjem govoru predsjednika RS Milorada Dodika povodom 30 godina Dejtona.

“Zbog namjere vladajuće većine da se na posebnoj sjednici Narodne skupštine Republike Srpske usvoji zakon kojim će se zabraniti finansiranje političkih partija iz budžeta, kao narodni poslanik sam donio odluku da, u znak protesta, ne prisustvujem prvoj tački dnevnog reda, govoru predsjednika SNSD Milorada Dodika, povodom 30 godina od potpisivanja Dejtonskog sporazuma”, napisao je Crnadak na Fejsbuku.

Pomenuti zakon je, kaže, “silovanje demokratije, direktan napad na kritičko mišljenje i slobodu govora, kao i pokazatelj beskrupuloznosti vladajućeg režima”.

“Njihov postupak je kao kada bi neko u stanu imao požar, pa odlučio da zbog toga zapali cijelu zgradu. Nezapamćen izliv bijesa SNSD-a i US prema opoziciji možda ne možemo zaustaviti glasanjem, ali možemo biti jasni i glasni u nazivanju stvari pravim imenom”, kaže.

Ovim zakonom se, ističe Crnadak, legalizuje vođenje političke kampanje prljavim novcem i dozvoljava se da korupcija i zvanično utiče na pobjednika sledećih izbora.

“Na ovaj način želim da sačuvam dostojanstvo i bar ne pomažem onome ko direktno juriša protiv mene i ljudi koje predstavljam”, kaže na kraju.

Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik obratiće se danas na posebnoj sjednici Narodne skupštine Republike Srpske povodom 30 godina od potpisivanja Dejtonskog mirovnog sporazuma.

Posebna sjednica je počela sinoć kada su poslanici usvojili dnevni red, a nastavak je zakazan za danas u 10 časova.

Predsjednik Srpske će se obratiti u okviru prve tačke dnevnog reda, a nakon toga nije predviđena skupštinska rasprava, niti glasanje.

Druga tačka dnevnog reda je Prijedlog zakona o finansiranju političkih organizacija po hitnom postupku, a treća imenovanje vršioca dužnosti glavnog revizora Glavne službe za reviziju javnog sektora Srpske i njegovog zamjenika na prijedlog predsjednika Republike.

Nastavi čitati

Aktuelno