Hronika
Vrhovni sud RS oslobodio Banjalučanina Milana Macuru optužbi za terorizam

Vrhovni sud Republike Srpske donio je pravosnažnu presudu kojom je Milanu Macuri (37), prvom optuženom za terorizam u Republici Srpskoj, izrečena oslobađajuća presuda.
“Odbija se, kao neosnovana, žalba Republičkog javnog tužilaštva – Posebnog odjeljenja za suzbijanje korupcije, organizovanog i najtežih oblika privrednog kriminala i potvrđuje presuda Okružnog suda u Banjaluci”, rekla je sekretar Vrhovnog suda RS Jelena Despotović.
Optužnica Republičkog javnog tužilaštva RS teretila ga je za krivično djelo terorizam, a Okružni sud u Banjaluci je u novembru 2019. godine u ponovljenom postupku donio presudu kojom je oslobođen.
Predsjednica sudskog vijeća je tada obrazložila da se ne može sa sigurnošću utvrditi postupanje sa ciljem i namjerom, te da se oslobađa optužbi usljed nedostatka dokaza.
Ranijom presudom banjalučkog suda iz oktobra 2018. godine, Macura je bio nepravosnažno osuđen na godinu dana uslovne kazne, kada je istaknuto i da ima tri godine provjere, odnosno da u trogodišnjem periodu ne smije ponoviti krivično djelo, ali je Vrhovni sud RS ovu presudu ukinuo.
Optužnicom koju je protiv njega podiglo Posebno odjeljenje za suzbijanje organizovanog i najtežih oblika privrednog kriminala RS, teretio se da je 8. decembra 2016. godine sa svog profila na Instagramu “uputio prijetnju terorističkim napadom” sa 150 kilograma eksploziva C4 u centru Banjaluke u vrijeme održavanja manifestacije „Zimzograd“.
U spornoj poruci iz 2016. godine, Macura je napisao:
“Volio bih da se ova moja molba shvati jako ozbiljno. Cijenim da bi sve dobrotvorne organizacije na ovim prostorima koje se bave uvozom C4 eksploziva, nafte, bombi, minobacača, kalašnjikova itd. a i nije da ih nema, imali korist od sljedećeg. Odgovorno tvrdim da sam prvoklasan materijal za samoubicu i voljan sam da to pokažem na primjeru Zimzograda. Bez problema mogu natovariti na sebe 150 kilograma C4, bez da iko posumnja, a kada postignem potrebno ubrzanje, niko me ne zaustavlja. Vjerujem da sa tom količinom mogu obuhvatiti prečnik Brko- Royal Plaza, umro sam presretan. A zašto to radim?! Riječima pjesnika: moja žrtva u odnosu na dobrobit naroda. Zahvaljivaćete mi se za cca 20 godina. Oslobodiću vas pogani, smrdljivih kobasica, razrijeđenog piva, vina i rakija. Primitivizma bl. gazda, droljetina i svih ostalih piz…. Po meni će se zvati škole, ustanove, javna dobra. Djeci ćete davati moja imena i terati ih da dižu sirov čelik. O meni će se učiti, pričati bajke”.
Hronika
VAŽNO UPOZORENJE! Vatrena stihija “ubija” šume!

Opasnost od katastrofalnih požara na otvorenom, koji su lani zahvatili više od 3.000 hektara javnih šuma u Srpskoj, ove je godine vrlo izražena, zbog čega stručnjaci pozivaju na pojačan oprez i preduzimanje svih preventivnih mjera da bi potencijalna šteta po šumski fond bila preduprijeđena i svedena na minimum.
Sezona požara na otvorenom već je počela, a u Ministarstvu poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede RS navode da prema preliminarnim prognozama u Srpskoj ove godine postoji realan rizik od pojave katastrofalnih požara sa potencijalnom nesagledivom štetom po postojeći biljni i životinjski svijet.
U Ministarstvu ističu da je lani u požarima potpuno izgorio 6.321 kubni metar drveta u šumama kojima gazduje preduzeće “Šume RS”, dok je zapremina fiziološki oštećenih stabala dostigla gotovo 25.000 kubnih metara. Požarom je bilo zahvaćeno 3.038 hektara šume i šumskog zemljišta, a pričinjena direktna šteta procijenjena je na 705.421 KM. Troškovi gašenja iznosili su 110.488 maraka.
– Dominantno je opožareno područje Centra za gazdovanje kršom Trebinje, oko 40 odsto od ukupno evidentirane površine, a niskim požarima obuhvaćene su značajne površine na području šumskih gazdinstava “Panos” Višegrad, “Romanija” Sokolac i “Maglić” Foča – kaže viši stručni saradnik za uzgoj i zaštitu šuma u resornom ministarstvu Slavko Stupar.
Vatrena stihija je ozbiljne probleme, priča Stupar, prouzrokovala ŠG “Rudo” u Rudom, gdje je u septembru prošle godine opožareno 809 hektara, od čega je visokim požarima zahvaćen 241 hektar.
– Na ovom području situacija je veoma složena, jer se radi o nepristupačnom terenu i postoji veliki rizik od dalje lančane štete ukoliko izostanu pravovremene mjere sanacije požarišta. Ministarstvo je izdvojilo sredstva za potrebe interventnog djelovanja – priča Stupar i dodaje da je novac namijenjen za izgradnju šumskog kamionskog puta i nabavku klopki protiv borovih potkornjaka čije postavljanje na terenu, prije početka proljećnog rojenja štetočina, treba da sprovedu radnici “Šuma RS”.
Negativno dejstvo požara je višestruko, jer su opožarene površine pogodne za pojavu potkornjaka koji prelaze i na neopožarene površine, zahvatajući zdrava stabla, što dovodi do sušenja šuma. Stupar navodi da je sušenje četinarskih vrsta drveća već evidentirano, prvenstveno stabala smrče, a pojava je najizraženija na području gazdinstava “Maglić” Foča i “Romanija” Sokolac, čiji uzročnik su veliki i mali smrčin potkornjak.
Profesor na banjalučkom Šumarskom fakultetu Zoran Stanivuković kaže da su požari najveća noćna mora za šumska prostranstva, jer za kratko vrijeme mogu potpuno uništiti sve.
– Svake godine svjedočimo požarima koji kada zahvate nisko rastinje i šikaru ne ostavljaju veliku štetu, ali kada, kao lani, zahvate visoke šume, šteta su nesaglediva. Požari najvećeg intenziteta mogu uništiti čak i organski dio šumskog zemljišta i na taj način dovesti do prave katastrofe. U takvim situacijama nema mnogo nade u oporavak. Stoga je preventiva najvažnija – priča Stanivuković i navodi da su sušne godine sa ekstremno visokim temperaturama podloga za nastanak požara, ali da je na našim prostorima i dalje, nažalost, najveći uzročnik čovjek.
Granica
Na području ŠG “Maglić” tokom prethodne godine započela je sanacija štete, ali situaciju dodatno usložnjava to što se površina na kojoj su napadnuta stabla nalazi uz granični pojas sa Crnom Gorom, na čijem području je takođe evidentno značajno sušenje šuma.
– Budući da je sezona proljećnog rojenja potkornjaka na samom pragu i da je započela i sezona požara, apelujemo na pojačan oprez i preduzimanje preventivnih mjera da bi šteta bila svedena na minimum – rekao je Stupar i pozvao vlasnike i korisnike šuma i šumskog zemljišta na poštovanje odredaba Zakona o šumama.
Glas
Hronika
ČOVJEK NAS PROSLAVIO… Radnik iz BiH “ojadio” austrijsku firmu za 200.000 evra

Kompanija iz austrijskog Klagenfurta prijavila je 45-godišnjeg državljanina Bosne i Hercgovine koji im je nanio štetu od nekoliko stotina hiljada evra.
Naime, kako prenose austrijski mediji, ovaj državljanin BiH je aprila, 2023. godine počeo da radi za ovu kompaniju u sektoru prodaje, a kako bi ga podržali, dali su mu skupocjeni automobil, čije mjesečne troškove održavanja je sam morao da plaća.
Međutim, on je to učinio samo jednom, a zatim mu se izgubio svaki trag. Samim time, kompaniji je nanio štetu od više stotina hiljada evra, a neki mediji prenose da je riječ o 200.000 evra.
On je i dalje nedostupan kako upravi kompanije, tako i austrijskim vlastima.
Automobil je još uvijek u njegovom posjedu.
Nezavisne
Hronika
POLICIJA PRETRESA LOKACIJE u Prijedoru, Kozarskoj Dubici i Gradišci

Policijska uprava Prijedor, u saradnji sa Upravom za organizovani i teški kriminalitet Ministarstva unutrašnjih poslova Republike Srpske, pokrenula je akciju kodnog naziva “Egzotik” sa ciljem suzbijanja proizvodnje i trgovine narkoticima.
U okviru ove akcije, tri osobe su uhapšene. Trenutno se vrše pretresi na više lokacija u Prijedoru, Kozarskoj Dubici i Gradišci.
-Tokom pretresa jednog putničkog vozila, policija je zaplijenila veću količinu narkotika. Sve aktivnosti se sprovode pod nadzorom tužioca Okružnog javnog tužilaštva Prijedor i po nalogu nadležnih sudova – navode iz PU Prijedor.
Kako su istakli sve aktivnosti se realizuju pod nadzorom tužioca Okružnog javnog tužilaštva Prijedor i po naredbi nadležnih sudova.
Nezavisne
-
Zdravlje2 dana ago
Šest namirnica koje imaju veliki procenat vode
-
Politika2 dana ago
“TRPIM SVAKODNEVE PRIJETNJE SMRĆU” Stavandić tvrdi da prijete njemu i njegovoj porodici
-
Hronika3 dana ago
NOVI UŽAS U BIH! Mladić pronašao komšinicu mrtvu, sedam dana ležala u kući?
-
Politika2 dana ago
OPASNA IGRA! Šta će se desiti ako se Dodik danas ne javi na saslušanje u Tužilaštvo BiH!
-
Region2 dana ago
VUČIĆ OZBILJAN “Pokušaj obojene revolucije u Srbiji kako ne bi mogla da čuva KiM i pomaže Srpskoj”
-
Društvo2 dana ago
ŠTO VEĆA SIROTINJA, TO VEĆA POSKUPLJENJA! Cijene hrane u svijetu rasle za 20 odsto, u BiH do 100 do 400 procenata
-
Politika2 dana ago
ŠTA SE DEŠAVA? Cvijanovićeva zakazala vanrednu sjednicu Predsjedništva o budžetu
-
Hronika2 dana ago
Ovo je mladić iz Visokog koji je osumnjičen da je brutalno ubio prijatelja – POSVAĐALI SE ZBOG DJEVOJKE?