Connect with us

Društvo

TRADICIONALNA SMOTRA VOZILA I OPREME Zimska služba Banjaluke spremne za padavine

FOTO: V.Ševčuk

Zimska služba u Banjaluci spremna je za predstojeću zimu, uz dovoljno mehanizacije i soli za posipanje ulica, rečeno je na tradicionalnoj smotri vozila i opreme za rad zimske službe u krugu preduzeća “Čistoća”, kojoj je prisustvovao i banjalučki gradonačelnik Draško Stanivuković.

On je naglasio da je sa zimskom službom bilo više sastanaka i jedan težak koji za Grad značio povećanje cijene čišćenja snijega.

Budžetom grada planirana su preko dva miliona za rad zimske službe.

– Mi moramo da kupimo određene količine abrazivnog materijala i da to sve bude spremno, a da li će kamion da se upali dva puta ili 22 puta mi to ne možemo da znamo. Nekad snijeg može pasti i u aprilu , nikad ne znate kakvu sezonu možete da imate , uglavnom mi moramo da budemo spremni – rekao je Stanivuković.

Koncept čišćenja i ponašanja kada dođu padavine i dođe zima je integrisan.

– To znači da ne zavisi samo od toga da mi očistimo sve ono što trebamo, moraju se i građani uključiti da očiste ispred svojih ulaza i zgrada. A definitivno ću se potruditi da ono sve što je do Grada bude urađeno i mogu reći da smo spremni da dočekamo zimu – rekao je Stanivuković.

Da je sve spremno za prve padavine potvrđuju i iz preduzeća “Čistoća”.

– Kao što znate zvanično je počela zimska sezona i traje do 15 marta. Danas smo se okupili ovdje, Grad Banjaluka i Odjeljenje za saobraćaj da prezentujemo zimsku službu koja je spremna za čišćenje grada Banjaluke – rekao je direktor Čistoće Aleksandar Bajić.

Više firmi je angažovano na poslovima čišćenja.

– Na gradskom području imamo dvije firme. Čistoća koja drži pet područja i jedno područje drži Vulić kompanija, a u seoskom području imamo šarolik broj izvođača – rekla je Jelena Kos iz Odjeljenja za saobraćaj i puteve u GU Banjaluka.

Društvo

ZIMA SE NE PREDAJE! Večeras dodatno zahlađenje

Temperature bi mogle znatno pasti, pa se građanima savjetuje oprez, posebno na putevima gdje je moguća poledica.

Snježne pahulje zabijelile su više predjele širom Republike Srpske, potvrđujući tako dugoočekivane prognoze koje su meteorolozi najavljivali prethodnih dana.

Iako smo već duboko zakoračili u proljeće, priroda kao da se predomislila – zima se ne predaje lako.

Pojava snijega iznenadila je mnoge, donoseći prizore tipične za januar, a ne za početak aprila. Mještani Mrkonjić Grada i okolnih sela jutros su osvanuli u bijelom okruženju, a društvene mreže preplavile su fotografije snježnih pejzaža.
Meteorolozi upozoravaju da će se hladno vrijeme zadržati i narednih dana, uz mogućnost slabog snijega u višim predjelima i mraza tokom noći. Posebno se apeluje na poljoprivrednike da zaštite rane zasade, jer bi niske temperature mogle nanijeti štetu usjevima.

Zima je pokazala da još uvijek ima snage, a nas ostaje da sačekamo da proljetno sunce ponovo preuzme glavnu riječ.
Srpskainfo

Nastavi čitati

Društvo

U SRPSKOJ ROĐENO SAMO SEDAM BEBA! Tri djevojčice i četiri dječaka

U Republici Srpskoj u protekla 24 časa rođeno je sedam beba, tri djevojčice i četiri dječaka, potvrđeno je u porodilištima.
Uporodilištima u Doboju i Banjaluci rođene su po dvije bebe, a u Zvorniku, Prijedoru i Trebinju po jedna.

U Banjaluci su rođeni po jedna djevojčica i jedan dječak, u Doboju dva dječaka, u Zvorniku jedan dječak, a u Prijedoru i Trebinju po jedna djevojčica.
U porodilištima u Nevesinju, Gradiški, Istočnom Sarajevu, Bijeljini i Foči nije bilo poroda.

Nastavi čitati

Društvo

SUTRA SU BLAGOVIJESTI! Koji su običaji i vjerovanja?

Hrišćani vjeruju da je arhangel Gavrilo riječima “Raduj se, Blagodatna, Gospod je s tobom”, otvorio istoriju Novog zavjeta kojom počinje spasenje čitavog čovječanstva.
Zato Blagovijesti spadaju u jedan od najradosnijih praznika u godini, a slave se uvijek 7. aprila, tačno devet mjeseci prije Božića.
Zato, iako postoji vjerovanje da do Uskrsa nije lijepo veseliti se, Blagovijesti se u srpskom narodnu uvijek proslavljaju radosno i sa mnogo živopisnih običaja. Za Blagovijesti se vezuju i radosni narodni običaji, i oni zaštitnički. Naši stari su govorili da se na Blagovijesti završava zima.
Pošto je praznik Bogorodičin, znači ženski, mnoge se žene na današnji dan mole Bogorodici za potomstvo. To je povezano i sa razmnožavanjem u prirodi jer od Blagovesti kreće setva jarih žita, a vjeruje se i da je sutrašnji dan srećan za kalemljenje voća.
Jedan od njih savremenom čovjeku, a posebno mladima, sve više postaje “strani”. To je “ranilo” – kada se ustaje ranom zorom a dan započne pjesmom. Najbolje djevojaka, koje sakupljaju grane od kojih se pali vatra.

Vatra ima iskonsku zaštitničku ulogu, između ostalih štiti od zmija i gmizavaca, koji se prema vjerovanju na Blagovijesti bude iz zimskog sna. Na ovaj dan čiste se kuća, dvorište, štale, a svo đubre se obavezno iznosi iz kuće i spaljuje. Uz vatru se potom vesele i žene i muškarci, i mladi i stari i onda se ta vatra preskače. Onaj ko preskoči vatru, taj “obred” se zove bukara, zaštićen je od zmija.

Strah od zmija je veliki. Toliki da na ovaj dan ne valja čak ni pričati o zmijama.

U nekim krajevima upražnjavalo se da djeca idu oko kuće, lupaju u gvozdene predmete i viču “Bježite zmije i gušteri”. Takođe, postoji i vjerovanje da se žene na ovaj dan ne češljaju, a valjalo bi se umiti u reci ili na nekom izvoru.

Na Blagovijesti, je dobro započeti neki veći posao (gradnja, početak biznisa, učenje) ili donijeti neku veću ili čak životnu odluku.

I, na kraju ovog narodnog dijela – vremenska prognoza. I Blagovijesti, kao i neki drugi praznici, “ukazuju” kakva će godina biti. Ako je nebo vedro – biće godina rodna, a ljudi zdravi. Takođe, i jesen će biti pozna.

Nastavi čitati

Aktuelno